Şimdi Ara

rusça öğrenmek isteyenler baksın

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
1
Favori
12.717
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ispanyolca ve rusça arasında kaldıysanız, kesinlilkle ispanyolca seçin.

forumda birkaç kişinin yorumuna aldandım 3 aylık rusça kursu bitirdim. elde var 0. o kadar çok istisna- irregular var ki hayattan soğursunuz.

geçen hafta ispanyolca öğrenmeye başladım rusçada 3 ayda geldiğim seviyeye ispanyolcada 1 haftada geldim.

istisnaların en basitini söyleyeyim. pisat(yazmak) kelimesini irregular olarak çekimlemezseniz işemek anlamına geliyor. bunun gibi 100000 tane saçma sapan kural var.

ayrıca dilin mentaliitesi bozuk. senin adın ne?? diye söylemiyorlar ''seni nasıl çağırırlar'' diyorlar. rusça zengin dil diyenlere de bir çift lafım olacak. çoğu sıfatın zıt anlamlısı yok. çirkin kelimesi yok mesela rus dilinde, krasivi- nyekrasivi olarak bir ek ile idare ediyorlar çoğ

rusça pişmanlıktır.

• Kesinlikle katılıyorum.

Her ne kadar, dile saçma demeyi pek doğru bulmasam bile, Rusça pişmanlık gerçekten.

İspanyolca daha mantıklı, veya başka bir dilde olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bi-ZenonTrys -- 18 Ocak 2014; 15:38:04 >
  • çok zor bir dil olduğu gerçek, ama fakir bir dil kesinlikle değil, sadece kendinizi istisnanalara boğmayıp
    içindeki ahengi yakalamanız lazım zaten uyaklı bir dil olması işinizi kolaylaştıracak ama yine de öğrenmesi çok zor bir dil
    bunun en sebebi bence argüman eksiğinin çok olması, ayrıca Rusça listening ve okuma bulmak çok zor.Tüm bunları bilip
    araştırarak girerseniz hayal kırıklığına uğramazsınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: byob

ispanyolca ve rusça arasında kaldıysanız, kesinlilkle ispanyolca seçin.

forumda birkaç kişinin yorumuna aldandım 3 aylık rusça kursu bitirdim. elde var 0. o kadar çok istisna- irregular var ki hayattan soğursunuz.

geçen hafta ispanyolca öğrenmeye başladım rusçada 3 ayda geldiğim seviyeye ispanyolcada 1 haftada geldim.

istisnaların en basitini söyleyeyim. pisat(yazmak) kelimesini irregular olarak çekimlemezseniz işemek anlamına geliyor. bunun gibi 100000 tane saçma sapan kural var.

ayrıca dilin mentaliitesi bozuk. senin adın ne?? diye söylemiyorlar ''seni nasıl çağırırlar'' diyorlar. rusça zengin dil diyenlere de bir çift lafım olacak. çoğu sıfatın zıt anlamlısı yok. çirkin kelimesi yok mesela rus dilinde, krasivi- nyekrasivi olarak bir ek ile idare ediyorlar çoğ

rusça pişmanlıktır.

İstisnaların olduğu gerçektir, saçmalıkların olduğu da kanaatimce doğrudur. Mesela bir dilde, eril ve dişi kelimelerin olması çok saçma bu dili zorlaştırmaktan öte değil, bunlar sadece dilin öğrenimini zorlaştırır. Dilin mentalitesi falan bozuk değil, bu noktada sizin dilden o kadar anlamanızla alakalı bir durum var. Kusura bakmayın bilmiyorsunuz olayı, bu sırf Rusça'da değil bütün slav dillerinde öyledir. Sen nasıl çağrılırsın en yaygın soru şeklidir, onun yerine, kako ti je ime? de diyebilirsin, adın nedir/nasıl? sorusudur vs. Rusça vb. slav dilleri, Türkçe'den çok daha zor dillerdir.

• ben de sizin dediğinizin aynısını diyorum zaten. forumda birkaç kişi rusça kolaydır tarzı yazılar yazmış, onlara güvenerek rusça kursu bitirdim. fakat ben bunun için baştan uyarıyorum herkesi, rusça zordur. evet bir miktar sırpça biliyorum bu eril dişil olayları ve irregularlar tüm slav dillerinde mevcut.

şu an ispanyolca ikinci haftadayım ve gramer+vocab kısmı çok kolay

mesela ingilizce intelligent ispanyolca intelligente veya ingilizce serious ispanyolca serio dil öğrenmek isteyenler için gerçekten daha kolay bir seçim olacaktır ispanyolca.
  • quote:

ben de sizin dediğinizin aynısını diyorum zaten. forumda birkaç kişi rusça kolaydır tarzı yazılar yazmış, onlara güvenerek rusça kursu bitirdim. fakat ben bunun için baştan uyarıyorum herkesi, rusça zordur. evet bir miktar sırpça biliyorum bu eril dişil olayları ve irregularlar tüm slav dillerinde mevcut.

şu an ispanyolca ikinci haftadayım ve gramer+vocab kısmı çok kolay

mesela ingilizce intelligent ispanyolca intelligente veya ingilizce serious ispanyolca serio dil öğrenmek isteyenler için gerçekten daha kolay bir seçim olacaktır ispanyolca.

Soylediklerinize katiliyorum ayrica ispanyolca cok daha buyuk kitlelere hitab ediyor dunyadaki 2. Buyuk dil

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kardeşim mümkünse konu başlığını Rusçayı seçmeyin, ya da Rusça pişmanlıktır olarak değiştirebilirsin, başlıktan konunun içeriği anlaşılsın...

Konu üzerine tartışmak ve bilgi almak isteyenlerin dikkatini çeker.
  • quote:

ispanyolca ve rusça arasında kaldıysanız, kesinlilkle ispanyolca seçin.

rusça pişmanlıktır.

Sen zaten dil öğrenirken mantik arayarak ilk yanlisi yapmissin kardesim.bu konu herkese göre değişir. Ispanyolca tabi ruscadan daha önemli bir dil olabilir ama rusça yida fazla karalamissin.bu kadarda kötü bir dil değil bence.herseyi kuralina gore öğrenmek lazim.

• Seni nasıl çağırırlar diyorsun ama Rusça'da senin adın ne gibi de söyleyebiliyorsun (какая твоя имя?) sadece yaygın olarak kullanım o şekilde . Ayrıca İspanyolca'daki Como te llamas ın tam olarak Seni nasıl çağırırlar? şeklinde çevriliyor. Bunun dışında evet Rusça grameri biraz zordur, dediğin gibi istisnalar çok fazla. Ben de İspanyolca'dan sonra Rusça'yı pek sevmemiştim. Evet zor bir dil ama bir o kadar da önemli bir dil.

Kendi başına öğrenmek isteyenler ve kısa sürede bir şeyler konuşmak isteyenler için İspanyolca daha mantıklı tabi.
  • Senin adın ne ( как твое имя ? ) böyle de yazılır , Rusçaya önemsiz diyen en büyük hatayı yapar , asıl İspanyolca çok overrated , Türkiye İspanya ile iş mi yapıyor ya da ülkede İspanyol yatırımcı-turist mi var ? Boşuna öğreniyorsnz

• quote:

Orijinalden alıntı: miami_boy

Senin adın ne ( как твое имя ? ) böyle de yazılır , Rusçaya önemsiz diyen en büyük hatayı yapar , asıl İspanyolca çok overrated , Türkiye İspanya ile iş mi yapıyor ya da ülkede İspanyol yatırımcı-turist mi var ? Boşuna öğreniyorsnz

ben önemsiz demedim, dünyadaki tüm diller önemlidir. ben sadece zor olduğunu belirttim öğrenmek isteyen varsa bunu da göz önünde bulundursun diye.

bir de ispanyolca öğrenen boşuna öğrenir doğru demişsiniz,türkiyedeki biri için doğru evet. ben yılın 2-3 ayını orta amerikada geçirdiğim için öğreniyorum.
  • Rusça öğreniyorum 4 aydır ve çok abartmışsın. Bir kere istisnaların sayısı fazla değil o kadar da. İspanyolcasa hızlı ilerlemenin sebebi latin dillerinin global olması ve aşinalığımızın oluşması.

Rusça zor bir dil değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ysgramor

Rusça öğreniyorum 4 aydır ve çok abartmışsın. Bir kere istisnaların sayısı fazla değil o kadar da. İspanyolcasa hızlı ilerlemenin sebebi latin dillerinin global olması ve aşinalığımızın oluşması.

Rusça zor bir dil değil.

Tek çalışıyorsan nasıl çalıştığını yazar mısın ?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zendo

quote:

Orijinalden alıntı: Ysgramor

Rusça öğreniyorum 4 aydır ve çok abartmışsın. Bir kere istisnaların sayısı fazla değil o kadar da. İspanyolcasa hızlı ilerlemenin sebebi latin dillerinin global olması ve aşinalığımızın oluşması.

Rusça zor bir dil değil.

Tek çalışıyorsan nasıl çalıştığını yazar mısın ?

Tek çalışmıyorum, kurs alıyorum. Ben dillerin tek çalışılarak zor öğrenileceğini düşünüyorum. Bir yere getirmek belki mümkün ama sınıf ortamında karşılıklı konuşma gerekli.
  • byob kullanıcısına yanıt
    Rusça-Almanca kıyaslaştırma hakkında ne düşünüyorsunuz ? Almanca mı Rusça mı ? iş ticarete dökülünce İspanyolcanın bir önemi kalmıyor sanırım . .
  • quote:

Orijinalden alıntı: bozbora42

Rusça-Almanca kıyaslaştırma hakkında ne düşünüyorsunuz ? Almanca mı Rusça mı ? iş ticarete dökülünce İspanyolcanın bir önemi kalmıyor sanırım . .

kolaylık olarak almanca derim, daha kurallı bir dil.

mühendislik için alm. , ticaret için rusça.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: bozbora42

kolaylık olarak almanca derim, daha kurallı bir dil.

mühendislik için alm. , ticaret için rusça.

Tabi mühendisliğine göre de değişiyor. Makine mühendisleri için Almanca inşaat için Rusça ve Arapça dilleri daha ön plana çıkıyor. İspanyolca da yabana atılacak değil gerçekten tüm Güney Amerika'nın konuştuğu bir dil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İçen Arı -- 22 Mart 2014; 0:20:14 >
  • Ben 1 aydır (+ ay + 1 hafta) rusça kursuna gidiyorum. sebebim eylül ayında rusyada üniversite eğitimi alacak olmam.

orada rusça konuşarak rusçayı nasıl öğrettiklerini aklım almadığından, buradan rusça adına bir şeyler bilerek gitmek istedim.

iyi bir hocaya sahibim kendisi rus ve 18 yıldır türkiyede yaşıyor çok güzel de türkçesi var

açıkçası zor bir dil değil kesinlikle. zor bir dil olsa bile bu zorluğu tekrarlarla aşıyorsunuz bir süre sonra. zaten fiillerin köklerini falan bildikten sonra kolaylaşıyor. sıfatlar da keza öyle.

mesela ben какой ile bu kullanılan каком какей arasındaki farkı pek anlayamadım. yani ödevlerde düzgün yapıyorum fakat tam olarak yazınca nasıl bir etki yaratıyor cümlede bunu anlayamadım. biraz daha bunun üstünde dursam sorunu halledeceğim.

красивый - некрасивый ya da правильно - неправильно bu tarz kelimeler bence kelimenin akılda kalmasını kolaylaştırıyor. en azından benim için öyle..

galiba siz dile ısınamamışsınız. çünkü как вас зовут eğer bu isim sormada rusça adına standart bir kalıpsa, bunu bilmek ve bunu kullanmak bana mutluluk verir.

dili en başta sevmek gerekiyor. tabi ki karışık ve çok kurallı - istisnalı bir dil. bakıyorsunuz kelime nötr fakat dişil, eril ama dişil, dişil ama eril.. bunlar da zamanla akılda kalıyor.

hakkınızda hayırlı olsun umarım iyi bir şekilde ispanyolcası öğrenirsiniz fakat insanları yönlendirmeyin. gerçekten sevdikten sonra hiçbir şey zor değil.

ben sadece dile biraz hakim olup nasıl işlediğini anlamak için kursa kayıt oldum. yoksa oraya gidip sıfırdan öğrenen öğrencilerin sayısı azımsanacak kadar değil. ben de öğrenirim tabii. sadece bu kurs benim öğrenmemi hızlandıracak öyle düşünüyorum

• Herkesin aşina olduğu dil farklıdır.Bazısına japonca kolay gelir,ispanyolca zor gelir,bazısına tam tersi.Bence rusça,japonca,korece gibi diller kolay,en azından ben daha rahat öğreniyorum,diğer taraftan avrupa dillerini öğrenirken daha çok zorlanıyorum.Hatta bazı zamanlar japonca'nın ingilizce'den kolay olduğunu düşünüyorum.Bence ticaret açısından asya dilleri daha revaşta,mühendislik için değişir.Ayrıca asya dilleri çok zevklidir,rusça'da zevklidir.İngilizce bana çok sıkıcı geliyor ama mecbur öğrenmek zorundasın.İlk önce ingilizcenizi orta seviyeye getirin sonra hangi dili öğreniyorsanız öğrenin.İngilizce şart.
  • Bu konuyu güncelleyelim, İspanyolca ve Rusça meselesi üzerine güzel bir konu.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.