Şimdi Ara

>>Rover Kullanıcıları Kulübü<< (90. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
9 Misafir (2 Mobil) - 7 Masaüstü2 Mobil
5 sn
1.836
Cevap
71
Favori
345.289
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8889909192
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: aya

pahalı değil, eğer içine sakladıkları altını bulursanız...

"hasarsız, boyasız, değişensiz" olmasına güvenmiş, satma amaçlı olmayan, olta ilan bence. yazdığı gibi "koleksiyonluk" olduğuna göre, bu fiyatla ancak kendisi koleksiyonunda tutabilir. 2001 model, bir araçtan bahsediyoruz, klasik olsa belki meraklısı bulunur da, piyasada istesen yarı fiyatına bulabileceğin bir arabaya o fiyatı verecek varsa, kendi tercihidir.

kaldı ki, TV ünitesi ve opsiyonu olmayan küçük ekranlı infotainment ünitesine sahip bir 75 benim için gerçek bir 75 değildir... o araç, orta konsolundaki büyük ekran TV'si ile kıymet kazanır benim gözümde... merceksiz halojen farları da cabası...

Alıntıları Göster
    Çok teşekkür ederim değerlendirme için.

• Arkadaşlar elimde 20 bin lira civarında para var. Rover almayı düşünüyorum. Bu arabalar nasıldır. Hararet sorunu var deniliyor doğrumudur? Ayrıca bilinen sorunları var mı? Alırsam hangi modelini alıyım.
  • ben rover'la 2004 yılında tanıştım, marka ismi geçince açılan konular; "iflas etmiş, parçası bulunmuyormuş, çok pahalıymış, alınc son sahibi olursun, satamazsın, hararet sorunu var" idi...

yıl oldu 2020, konu altında sorulan soru; "hararet sorunu varmış, doğru mu"...

şunun altına bir şey yazmaya gerek bile yok. 89 sayfa olmuş konu, biraz geriye doğru okuyun, cevap bulursunuz...
  • Merhabalar herkese. Sakarya'da yaşıyorum. Rover Streetwise'ım var. Bu bölgede iyi bir usta var mıdır? Bileniniz var mı?
  • Merhaba arkadaşlar Rover 218 aracıma sağ sol dış kapı kolu arıyorum internet üzerinden aramadığım yer kalmadı elinde olan satmak isteyen olursa veya nereden bulabileceğim hususunda yardımcı olabilecek varmı bide 89-93 model Suzuki swift lerin uyuyor diyorlar bilgisi olan varmı
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rover218

Merhaba arkadaşlar Rover 218 aracıma sağ sol dış kapı kolu arıyorum internet üzerinden aramadığım yer kalmadı elinde olan satmak isteyen olursa veya nereden bulabileceğim hususunda yardımcı olabilecek varmı bide 89-93 model Suzuki swift lerin uyuyor diyorlar bilgisi olan varmı
    hangi şehirdesiniz?
  • Bandırmadayım
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rover218

Bandırmadayım
    yolunuz ankara ya da istanbul'a düşünce, hurdacılar (çıkmacılar) siteleri var. oraya gideceksiniz, oralarda sadece rover hurdası üzerine çalışan yeri bulacaksınız (mesela ankara yıldız sanayi sitesi hurdacılar sitesidir, orda da güven oto'nun, rover için ayrı bir yeri var), oralarda da, ortalıkta dolaşan çıraklara sormayacaksanız, gidip aracı bulacaksınız, hurda araçlar arasında, kapı kolları duruyorsa, pazarlığını orda yapıp, söktüreceksiniz. başka yerden zor bulursunuz. kar oranı düşük olduğu için de telefonla siparişle kimse uğraşmaz onunla, bizzat gitmeniz gerek.

ve tabii, ararken "rover 218 kapı kolu" diye arayıp sormayın, "rover coupe kapı kolu" diye arayın ki arama filtreniz genişlesin. ve ayrıca o kapı kolları sadece coupe'ye ait değil, 1995 öncesi eski kasa sedanların kapı kolları da uyması lazım.

bunlar haricinde ebay'a bakın diyeceğim ama ben baktım, hem pek rover parçası kalmamış orada da, hem de olsa da zaten malum paypal ödeme sorunu nedeniyle alamıyorsunuz. yine de almanya, fransa gibi yerlerde tanıdığınız varsa, ebay'da parça bulduğunuzda onlara aldırıp, ödemesini siz de onlara yaptırabilirsiniz. ben bu yolla malzeme almıştım ebay'dan. almanya'daki bir tanıdığa link gönderdim, o satın aldı, gelirken getirdi, burda ödemesini yaptım... bu seçenek de aklınızda olsun...

dip not; rover 218 dediğiniz ve 218 seçeneği daha ziyade coupe'de olduğu için coupe kasa üzerinden cevap yazdım. ama nadir de olsa yumurta kasa (hb) 2 kapılı 218vvc'ler de var tek tük. eğer aracınız coupe değil, yumurta kasa 218vvc ise, coupe yazdığım yerleri "hb" olarak değiştirip, öyle değerlendirin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aya -- 19 Şubat 2020; 11:29:15 >

• Vermiş olduğunuz cevap ve bilgiler için teşekkür ederim Ankara'ya gelme durumum olabilir araba hb değil dediğiniz gibi ebayda parça kalmamış pek fazla olsada fiyatı hayli yüksek çıkıyor sağolun AYA Bey ilgi ve alaka için
  • selam arkadaşlar 20000 tl ile roverin hangi serisini alabilirim .izmirde ustası varmı.teşekkür ederim
  • akyıl123 A kullanıcısına yanıt
    Ben geçen ay 21000 tl ye 620ti aldım. 1 gün kullandım, ertesi gün kaza yaptım. Sağ on arka kapı değişti, komple boyattirdim. P.tesi alicam inşallah. 1 günlük deneyimimle söyleyebilirim ki çok rahat bir araba, konforlu, sunroof, klima, camlar otomatik, ısıtmalı aynalar vs. ve ucuz.

Tek sorunu cabuk kaza yapıyor bu roverlar, kronik kaza sorunu var alma.
  • aya kullanıcısına yanıt
    Aya hocam iyi günler bende 416 si var 97 sola döndüğümde frene basıyorum fren geri itiyor kendini ve düz yolda giderken hafif cukura girdiğimde kurma saati sesi geliyor gıy gıy diye sorunu bir türlü cözemediler aks değiştim2sefer rot rotil değişti hala aynı bi cözüm önerirmisiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: Emre5434

Aya hocam iyi günler bende 416 si var 97 sola döndüğümde frene basıyorum fren geri itiyor kendini ve düz yolda giderken hafif cukura girdiğimde kurma saati sesi geliyor gıy gıy diye sorunu bir türlü cözemediler aks değiştim2sefer rot rotil değişti hala aynı bi cözüm önerirmisiniz
    burdan tarifle bunu çözmek ya da tahminde bulunmak çok zor. ancak gözle bakılınca, kulakla duyulunca bulunması gerekir. nasıl bulup düzeltemiyorlar anlayamadım. bu araçların süspansiyonları gayet basittir. öyle karmaşık bir sistem de değil.

acaba orjnal olmayan, sonradan bir başka aracın parçalarından uydurma işi yapılmış olabilir mi?
  •  >>Rover Kullanıcıları Kulübü<<

abiler hayırlı günler. bilginiz var mıdır şu kırmızı işaretlediğim arkadaş kontağı çevirince aşırı ses çıkarmaya başladı. bu arkadaşın adı sanı nedir ne işe yarar yardımcı olabilir misiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: enso verrari

>>Rover Kullanıcıları Kulübü<<

abiler hayırlı günler. bilginiz var mıdır şu kırmızı işaretlediğim arkadaş kontağı çevirince aşırı ses çıkarmaya başladı. bu arkadaşın adı sanı nedir ne işe yarar yardımcı olabilir misiniz?
    orjinal adı; IACV-idle air control valve... bizim sanayi diliyle; rölanti valfi...

işi, gaz pedalına basılmıyorken, yani gaz kelebeği kapalı iken, emme manifoldunun ihtiyaç duyacağı havayı sağlamak. yani basitçe rölantide gerekli olan hava beslemesini, gaz kelebeğini bypass ederek, kontrollü bir şekilde emme manifolduna vermek. bir çeşit step motordur ve ecu tarafından, diğer sensörlerden alınan parametrelere göre yönetilir.

bir step motor ve onun ucuna bağlı bir milden oluşur. içerdeki motor döner ve ucundaki mili iter, uzanıp kısalan mil de, havanın geçiş yolunu tıkayıp açarak, kontrollü hava geçişine izin verir.

ses yapmasının çeşitli sebepleri olabilir. motor içinde problem olmuş olabilir, ucundaki mil diş sıyırmış olabilir, vs. açmadan, bakmadan bilinmez...

cevap için çok teşekkürler. Bizim arabada rolantide gürültülü çalışma ve dalgalanma ayrıca seyir halindeyken tekleme ve debriyaja basınca stop etme gibi bir problem var. Bu rolanti valfinden kaynaklanıyor olabilir mi? burada ki usta(!) bu sıkıntıların sebebini anlayamadı da sizler aracılığıyla bulmaya çalışıyorum.
  • enso verrari E kullanıcısına yanıt
    rölantide dalgalanma, debriyaja basınca stop etme kesinlikle rölanti valfinin, gerektği gibi çalışmamasından kaynaklanır. ancak teklama ve gürültülü çalışma rölanti valfinden de olabilir, ateşleme sorunlarından da. ama şu an için rölanti valfi zaten 1 numaralı zanlı olduğu için, öncelikle onu değiştirip, doğru çalışır hale getrimek ve düzelen sorunları eledikten sonra, hala düzelmeyenler üzerine yoğuşlaşmak gerekir...
    bi iki ay önce gene teklemesi vardı bobinler değişti düzeldi. şimdi gene başladı buji kablolarını değiştirdim düzelmedi. o zaman sıkıntılı arkadaş rölanti valfi gibi. valla ustasıyım diyen adam da sizin kadar anlasaydı keşke. sente atmış dedi bi tık düzelttim dedi nanay. neyse çok sağolun abi yardımlarınız için
  • enso verrari E kullanıcısına yanıt
    bu arada, rölanti valfi değişince, doğru bir şekilde ayarlanması da gerekir. normalde doğru ve yetkili bir OBD cihazına bağlanıp 25-35 adım arasına ayarlanması lazım ve hatta bu ayarın belirli dönemlerde rutin olarak yapılması gerekiyor. ama burası türkiye, bizde böyle şeyler olmaz. neyse, velhasılı en azından değişince 1 defa da olsa ayarlanması gerek. eğer bulunduğunuz yerde rover için yetkilendirilmiş bir OBD cihazı varsa bağlayıp ayarlatın. ama anladığım kadarıyla bu pek mümkün değil. o zaman biraz göz kararı (devir saatinde doğru rölanti devrini yakalayacak şekilde), biraz kulak kararı ortalama bir ayar yapılabilir.

ayar için gaz kelebeği üzerinde, kelebek ayının yanında/altında bir yerde, orta boy düz ağızlı bir tornavida ile çevrilecek bir metal vida vardır (üstünde plastik bir kapak olabilir bazen ama o kapak genelde düşmüş olur). bu vida, alt kısmıyla kelebeğe basarak kelebeğin yuvaya oturma oranını biraz açık ya da kapalı tutar. o vida ile ayar yapılmalı. o vida döndükçe rölanti devrinin yükselip düştüğünü duyacaksınız zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aya -- 22 Mayıs 2020; 18:49:58 >

anladım abi. çok teşekkürler yardımlarınız için
  • 
Sayfa: önceki 8889909192
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.