Şimdi Ara

Root'suz SIM Menüsü'nü devre dışı bırakmak (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
99
Cevap
20
Favori
21.847
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
13 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    hocam anlayın işte, tabiki paket adı com ile başlayacak diye bir kaide yok :)

markadan markaya değişeceğini sanmıyorum tüm android ekosisteminde com.android.stk dır, Samsung ikinci sim için stk2 de koymuş, xiaomi de çift sim ama tek menüden ikisini de hallediyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ErdalTanyeri kullanıcısına yanıt
    www.edevre.net/yazilim/rootsuz-uygulama-kaldirma-android/
    Mrb verdiğiniz üstteki linkteki anlatılanları bire bir uyguladım.Vodafone menu uygulaması silindi.Teşekkürler.
  • __kadıköyRAP__ kullanıcısına yanıt
    Mrb,bugün zaman ayırıp bu işe tekrar döndüm.www.edevre.net/yazilim/rootsuz-uygulama-kaldirma-android/ bu linkte bahsedilenleri eksiksiz uyguladım,sonuç olumlu.pm uninstall -k --user 0 com.android.stk yazarak hallettim.Vodafone menu yazan simkart uygulaması silindi telefonumdan.Samsung note 4 cihazım.Windows 7 ultimate sürüm bir pc de denedim bu arada.Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmet1040 -- 13 Şubat 2020; 22:6:36 >
  • Hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkürler...
    Sizin verdiğiniz linkteki adb platform tool ile cmd üzerinden adb device bağlantısı kuramadımhttps://drive.google.com/file/d/0BychUarVQoeDQllVd3BXTENLLVU/view
    linkteki "adb-setup-1.4.2.exe" ile daha kolay kurulum yapılıyor. Ardından cmd yönetici olarak çalıştırdım ve adb device komutuyla cihaz bağlantısı yapıldı adb shell ->enter ve ardından uninstall komutunu uyguladım...
    Başka bana lazım olmayacağını düşündüğüm uygulamaların da adını bi uygulama ile buldum ve bu uygulamaları da kaldırdım. Lazım olan olursa açıklamasını da sağında yazılı olarak aşağıya yazıyorum.

Kendi telefonumda (Lenovo a7000) kaldırdığım uygulamalar...içerikte lenovo olmayanlar tüm telefonlarda geçerli

pm uninstall -k --user 0 'com.google.android.talk' hangouts
    pm uninstall -k --user 0 'com.lenovo.leos.cloud.sync.row' syncit
    pm uninstall -k --user 0 'com.google.android.marvin.talkback' talkback
    pm uninstall -k --user 0 'com.android.wallpaper' android animasyonlu duvar kağıtları
    pm uninstall -k --user 0 'com.android.wallpaper.livepicker' android animasyonlu duvar kağıtları seçicisi
    pm uninstall -k --user 0 'com.google.android.apps.cloudprint cloud print
    pm uninstall -k --user 0 'com.google.android.apps.docs' drive
    pm uninstall -k --user 0 'com.google.android.tts' google metin konuşma motoru
    pm uninstall -k --user 0 'com.android.providers.userdictionary' kullanıcı sözlüğü
    pm uninstall -k --user 0 'com.lenovo.lewea' lenovo havadurumu
    pm uninstall -k --user 0 'com.lenovo.fm' radyo
    pm uninstall -k --user 0 'com.android.stk' sim araç seti
    pm uninstall -k --user 0 'com.android.vpndialogs' vpndialogs
    pm uninstall -k --user 0 'package:com.google.android.videos' google play filmler
    pm uninstall -k --user 0 'com.android.wallpaper.holospiral' ?????
    pm uninstall -k --user 0 'com.google.android.apps.plus' Google+
    pm uninstall -k --user 0 'com.google.android.partnersetup' Google iş ortağı
    pm uninstall -k --user 0 'com.lenovo.compass' Pusula
    pm uninstall -k --user 0 'com.google.android.apps.photos' Google Fotoğraflar
    pm uninstall -k --user 0 'com.google.android.feedback' Google geri bildirim

• shell@A7000-a:/ $
    shell@A7000-a:/ $ pm uninstall -k --user 0 'com.lenovo.phoneguide'
    Success
    shell@A7000-a:/ $ pm uninstall -k --user 0 'com.google.android.talk'
    Success
    shell@A7000-a:/ $ pm uninstall -k --user 0 'com.lenovo.leos.cloud.sync.row'
    Success
    stall -k --user 0 'com.google.android.marvin.talkback' <

Success
    shell@A7000-a:/ $
    stall -k --user 0 'com.android.wallpaper' <
    Success
    shell@A7000-a:/ $ pm uninstall -k --user 0 'com.android.wallpaper.livepicker'
    Success
    stall -k --user 0 'com.google.android.apps.cloudprint' <
    Success
    130|shell@A7000-a:/ $ pm uninstall -k --user 0 'com.google.android.apps.docs'
    Success
    shell@A7000-a:/ $ pm uninstall -k --user 0 'com.android.dreams.photoable'
    Failure - not installed for 0
    1|shell@A7000-a:/ $ pm uninstall -k --user 0 'com.google.android.tts'
    Success
    stall -k --user 0 'com.android.providers.userdictionary' <
    Success
    stall -k --user 0 'com.lenovo.lewea' <
    Success
    shell@A7000-a:/ $ pm uninstall -k --user 0 'com.lenovo.fm'
    Success
    shell@A7000-a:/ $ pm uninstall -k --user 0 'com.android.stk'
    Success
    shell@A7000-a:/ $ pm uninstall -k --user 0 'com.android.vpndialogs'
    Success
    shell@A7000-a:/ $ pm uninstall -k --user 0 'com.lenovo.weather.theme.hotmove'
    Success
    shell@A7000-a:/ $ pm uninstall -k --user 0 'com.google.android.partnersetup'
    Success
    shell@A7000-a:/ $ pm uninstall -k --user 0 'com.google.android.apps.plus'
    Success
    shell@A7000-a:/ $ pm uninstall -k --user 0 'com.android.noisefield'
    Success
    shell@A7000-a:/ $ pm uninstall -k --user 0 'com.google.android.feedback'
    Success
    shell@A7000-a:/ $ pm uninstall -k --user 0
    Success
    Success
    Success
    Success
    Success

• Mobil imza çalışıyor mu böyle yapınca? Turkcell ikide bir yolluyor. Şikayet de ettim hala geliyor.

• Bu yöntemle yazılım güncelleme de devre dışı bırakılabiliyor.

• kesbi kullanıcısına yanıt

mobil imza nasıl çalışıyor bilmiyorum, sim menüsünden çalışıyorsa onu da engeller

Geri açmak kolay mı peki. Çalışmazsa nasıl açabilirim?

• kesbi kullanıcısına yanıt

disable olan komutu kullanarak devre dışı bırakmış olursunuz, disable yerine enable yazarsanız geri gelir.

uninstall olan komutu kullanıyorsanız o kaldırıyor galiba, geri gelmeyebilir

Anladım. O zaman uninstall işine hiç girmeyim. Realme 5 pro kullanıyorum. Bi ara deneyim. Mobil imzada da direk ekrana şifre geliyor. Büyük ihtimalle engeller gibi geliyor. Sim menüde mobil imza menüsü var. O yüzden acele etmiyorum. Teşekkürler.

• mobil imza 128 kn simlerin içine gömülü gelen bir sim uygulamasıdır, mantık olarak sim menü devre dışı kalırsa çalışmaması beklenir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maaart -- 14 Ocak 2021; 14:37:52 >
  • Daha önce bu illet yüzünden Vodafone hattımı Türkcell'e taşıdım çünkü gün arası sürekli sim mesajları yolluyordu, ben de hep iptal diyordum ama telefon sürekli elimizde işlerimizi hallediyoruz, bir iki defa ne olduğunu bile göremeden refleksle iptal yerine evet demiş olduk, birinde hiç ihtiyacım olmayan alakasız bir hizmet tanımlaması yapıp faturaya dayadılar, hadi dedik bizim hatamız ama ne yaptımsa bu mesajlara engel olamadım, bir kez de bir üst tarifeye taşıdılar yetti artık dedim ve cayma bedeli ödemek pahasına turkcelle geçtim, şimdi de aynı mesajlar turkcellden gelmeye başladı. Bunu milyonlarca insana yolluyorlar. Bildiğiniz fishing tekniği, düşünsenize her defasında milyonlar içerisinde yanlışlıkla binler evet diyor. Sayenizde kurtuldum, paylaşım için teşekkürler.

• monders M kullanıcısına yanıt

duyduğuma sevindim hocam 👍🏿

• Konuya yazdığım bağlantı lazım oldu. 1 saattir konuyu arıyorum. Neyse bulduk sonunda. Telefonu sıfırlayacağım. Lazım olacak. Hortlatalım 😁
    ----------------------
    Edit:
    Samsung S7(Dualsim)için kaldırdığım uygulamalar...

quote:

C:\adb> adb devices
    * daemon not running. starting it now on port 5037 *
    * daemon started successfully *
    List of devices attached
    c9935f20 unauthorized

PS C:\adb> adb shell
    hero2qltechn:/ $ pm uninstall -k --user 0 com.android.stk Sim 1 uygulaması
    pm uninstall -k --user 0 com.android.stk
    Success
    hero2qltechn:/ $ pm uninstall -k --user 0 com.android.stk2 Sim 2 uygulaması
    pm uninstall -k --user 0 com.android.stk2
    Success
    hero2qltechn:/ $ pm uninstall -k --user 0 flipboard.boxer.app Flipboard haber akışı uygulaması
    pm uninstall -k --user 0 flipboard.boxer.app
    Success
    hero2qltechn:/ $ pm uninstall -k --user 0 com.sec.android.app.sbrowser Samsung internernet tarayıcı
    pm uninstall -k --user 0 com.sec.android.app.sbrowser
    Success
    hero2qltechn:/ $ pm uninstall -k --user 0 com.samsung.android.email.provider Samsung E posta uygulaması
    pm uninstall -k --user 0 com.samsung.android.email.provider
    Success
    hero2qltechn:/ $ pm uninstall -k --user 0 com.samsung.android.app.watchmanager Akıllı saat
    tall -k --user 0 com.samsung.android.app.watchmanager
    Success
    hero2qltechn:/ $ pm uninstall -k --user 0 com.sec.android.service.health Samsung health uygulaması
    pm uninstall -k --user 0 com.sec.android.service.health
    Success
    hero2qltechn:/ $ pm uninstall -k --user 0 com.samsung.android.hmt.vrsvc Samsung Gear
    pm uninstall -k --user 0 com.samsung.android.hmt.vrsvc
    Success
    hero2qltechn:/ $ pm uninstall -k --user 0 com.samsung.android.app.vrsetupwizardstub Samsung Gear
    tall -k --user 0 com.samsung.android.app.vrsetupwizardstub
    Success
    hero2qltechn:/ $ pm uninstall -k --user 0 com.samsung.android.hmt.vrshell Samsung Gear
    pm uninstall -k --user 0 com.samsung.android.hmt.vrshell
    Success
    hero2qltechn:/ $ pm uninstall -k --user 0 com.samsung.android.game.gametools Game tools
    pm uninstall -k --user 0 com.samsung.android.game.gametools
    Success
    hero2qltechn:/ $ pm uninstall -k --user 0 com.samsung.android.game.gamehome Game tools
    pm uninstall -k --user 0 com.samsung.android.game.gamehome
    Success
    hero2qltechn:/ $ pm uninstall -k --user 0 com.sec.android.widgetapp.samsungapps Widget
    tall -k --user 0 com.sec.android.widgetapp.samsungapps
    Success
    hero2qltechn:/ $ pm uninstall -k --user 0 com.samsung.android.oneconnect Smart Things-Quick Connect
    pm uninstall -k --user 0 com.samsung.android.oneconnect
    Success

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ErdalTanyeri -- 4 Nisan 2021; 0:41:4 >

• Merhaba,

Bahsettiğiniz şekilde hallettim. Çok teşekkürler. Diğer kullanıcılara bilgi olması açısından;

1. Telefonum Samsung A7 2018 çift hatlı. Bir adet Turkcell, bir adet Vodafone hat takılı.
    2. Kullandığım bilgisayarda windows 10 yüklü.
    3. Masa üstüne koyduğum dosyayı bahsettiğiniz komutla bulamadım, onun yerine C sürücüsü içerisine "test" adında bir klasör oluşturup "platform-tools" klasörünü bu dosyanın içine koydum. Daha sonra CMD komut penceresinde C sürücüsü kök dizinine gidene kadar cd.. komutunu tekrarladım.
    4. C sürücüsünün kök dizinine geldikten sonra önce "cd test" sonra da "cd platform-tools" yazarak platform-tools dosyasına girebildim.
    5. Komut programında "List of devices attached 32xxxxxxxx    unauthorized" şeklinde bir mesaj aldım ve telefon ekranına gelen mesajı onayladım.
    6. "adb shell pm disable-user --user 0 com.android.stk" yazarak sim 1'e ait, "adb shell pm disable-user --user 0 com.android.stk" sim 2'ye ait menü uygulamalarını kapattım. Her iki uygulamada telefonumdaki programlarım arasından kayboldu.

Ufak bir hatırlatma; "disable-user" komutu Turkcell Menü ya da Vodafone Menü (ya da başka herhangi bir operatör menü) programını sadece devre dışı bırakıyor. Yani, uygulamalar telefonunuzdan silinmiyor.

Eğer bunlardan tamamen kurtulmak istiyorsanız (ki bence kurtılmalısınız, nedenleri aşağıda yazdım); komut satırına sırayla yaacağınız "adb shell pm uninstall --user 0 com.android.stk" ve "adb shell pm uninstall --user 0 com.android.stk2" komutları ile her iki menüyü de telefonunuzdan kaldırabilirsiniz. Ben bu şekilde kaldırdım.

Peki neden bu uygulamaları tamamen silmek gerekiyor? Çünkü bu uygulamaların izinleri arasında aşağıdaki izinler var:

"çalışan uygulamaları al". Bu demek oluyor ki, bu uygulama finansal bilgileriniz, kişileriniz, özel yazışmalarınız, kullanıcı adları ve şifreleriniz, banka şifreleriniz gibi birçok hassas kişisel veriye izniniz ve haberiniz olmadan erişebiliyor ve kim bilir bu bilgiler ile ne yapıyor. Yani biz WhatsApp mi Signal mi diye düşünürken operatör, şifreleriniz ve banka bilgileriniz dahil telefonunuzdaki her türlü bilgiye zaten ulaşabiliyor.

Uygulamada bulunan bir diğer izin "ekran kilidini devre dışı bırak". Yani, sizin izniniz olmadan telefonunuzun ekran kilidini açıyor ve örneğin telefonunuz işyerinizde masanızda dururken ve siz başında değilken 3. kişilere karşı telefonunuzu ve içerisindeki tüm kişisel bilgilerinizi ulaşılabilir kılıyor.

Bu yüzden, her ihtimale karşı ben telefonumda bulunan operatör menülerini tamamen kaldırdım. Önceki mesajlarda mobil imza + operatör menü ile ilgili bazı şeyler yazılmış. Mobil imza kullanmadığım için yorum yapamayacağım. Ama mantıken, sim menüsünde mobil imza bulunuyorsa, mobil imzanın çalışması için sim menüsüne ihtiyaç duyması muhtemel. Fakat, sim menüyü kaldırmayıp sadece devre dışı bıraksanızda, mobil imza çalışmak için sim menüye ihtiyaç duyuyorsa sorun yaşamanız gene muhtemel.

Bu yüzden, (ya da herhangi bir sorun yaşarsanız) sim menü kaldırma / devre dışı bırakma konusunda risk kendinize ait.

Ek olarak, sim menülerin paket isimleri telefonunuzda farklı ise, ya da engellemek / kaldırmak istediğiniz başka bir uygulama var ise google play'den "package manager" uygulamasını kurarak bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

Root'suz SIM Menüsü'nü devre dışı bırakmak

Root'suz SIM Menüsü'nü devre dışı bırakmak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tirmis -- 5 Nisan 2021; 10:15:9 >

• tirmis T kullanıcısına yanıt

merhaba, devre dışı bırakmak işlevsellik olarak kaldırmakla aynı şey. devre dışı bıraktığınız uygulama arka planda çalışamaz. hafızada yer kaplamaktan başka bir şey yapamaz. rahat olunabilir bu konuda.

Merhaba, biliyorum hocam. Ama hiç bir yerde durmasın bu uygulamalar. Bilim kurgu filmlerindeki gibi, fişi çekildiği halde çalışmaya devam edip dünyayı ele geçirmeye çalışan bilgisayarları çağrıştırıyor bana bu uygulamalar Root'suz SIM Menüsü'nü devre dışı bırakmak 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tirmis -- 5 Nisan 2021; 11:33:33 >
  • Bu arada, konu ile olarak, şikayetvar sitesinde şikayet kaydı oluşturdum. Linkten girip desteklerseniz memnun olurum.

https://www.sikayetvar.com/turkcell/turkcell-menu-uygulamasi-iznim-disinda-tum-kisisel-verilerime-ulasiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tirmis -- 7 Nisan 2021; 20:38:37 >
  • Telefonu hard reset sonrası gereksiz gördüğüm uygulamaları kaldırmıştım. Daha sonra android system web view uygulamasını kaldirdım. (uninstall) Sistem uygulaması. Ne tür hatalarla karşılaşabilirim bilmiyorum. Banka uygulamalarım çalısıyor. 4 gündür herhangi bir hata yok. Diğer uygulamalarda da bir sorun yaşamadım. Yokluğu sorun çıkaracaksa sizce ilerde nasıl bir hata alırım? Hatta bu sistem uygulaması olmayınca çıkabilecek problemi test etmek için bir yöntem varmı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ErdalTanyeri -- 7 Nisan 2021; 23:34:35 >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.