Şimdi Ara

Romanya'nın köyünde mi, Portekiz'in köyünde mi okumak?

Bu Konudaki Kullanıcılar: MatrimAldous
1 Kayıtlı Üye ve 1 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
765
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Erasmus yapmayı düşünüyorum ama fakültemin sadece iki ülkeyle anlaşması var. Romanya ve Portekiz. Google sokak görüntülerine baktım, iki ülkedeki anlaşmalı olduğumuz üniversitelerin bulunduğu şehirler çok küçük. Hatta Portekiz'deki kasaba ayarında.

Ben de hangisine gideceğime karar veremedim. Portekiz eminim Romanya'ya göre daha güzeldir, ayrıca açık sınır olduğu için çevredeki diğer AB ülkelerine geçebilirim. Romanya'da bunu yapamam çünkü AB ülkesi olmasına rağmen schengen bölgesinde değil ve sınırlar kapalı.

Ama Romanya çok ucuz bir ülkeymiş. Portekiz ise pahalıdır diye düşünüyorum biraz. Yani çok güzel bir yerde sürünmektense daha gelişmemiş bir yerde rahat yaşamayı tercih ederim gibi geliyor.

Gidenler var mı bunlardan birine? Önerileriniz var mı? Portekiz pahalı bir ülkemi gerçekten? Romanya güzel mi? :/

• Akdeniz insanı iyidir.Ayrıca portekizin iklimi yeter.PR>Romanya
  • Devin Booker kullanıcısına yanıt
    Efendim Portekiz'in daha güzel olduğunu biliyorum. Sorum o değil. :D
  • Merhaba,
    Portekiz'in dil avantajı çok daha fazla. Yaşam giderleri her iki ülke içinde yaklaşık Türkiye ile aynı olur. Ha tabi ki Türkiye'de ağır vergilendirme kalemleri harici olarak söylüyorum. Çok büyük fark olmaz. Hangi bölümde okuduğunu bilmiyorum. Sadece ülke olarak değil de ayrıca üniversite kalitesi olarak kıyaslarsan daha iyi sonuç alabilirsin.
  • İki ülke insanı da sıcakkanlı. Ancak iki ülkede de İngilizce bilme oranı düşük. Oranın dilini az da olsa öğrenmek zorunda kalabilirsin. O nedenle İspanyolca, İtalyanca vb dillere çok yakın olan Portekizce > Rumence
    Schengen artısı
    Festivaller, etkinlikler v.s. gibi artılarla benim tercihim Portekiz olurdu.
    Ayrıca sürünmezsin merak etme. O kadar pahalı bir yer olduğunu sanmıyorum.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.