Şimdi Ara

Resetleme sorunu yüzünden bilgisayarımı kullanamıyorum. YARDIM!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
461
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Özellikleri; anakart asus p5B, işlemci e6400@2.13, ekran kartı x1900gt, ram 1 gb Kingston 667 MHZ, güç kaynağı 400 mW Frisby, sabit disk 160 GB samsung, WinXP
    olan bir bilgisayar kullanıyorum.

Bilgisayarımda genellikle oyun oynarken ekranda görüntü gidiyor fakat oynadığım oyunun ya da çalan müziğin sesleri bir müddet daha devam ediyor. Ancak daha sonra bilgisayar kendini resetliyor. Resetleme sonrası bazen monitöre hiç bir görüntü gelmiyor fakat bilgisayarın açılması sırasında windowsun açılış melodisi duyuluyor. Bazen de sorunsuz açılıyor.

Sorunun ısınmadan kaynaklanabileceğini düşünüp işlemci ve ekran kartı sıcaklıklarına baktım fakat işlemci en fazla 58-59 derece, ekran kartım da 65 derece civarlarında çalışıyor.

Bu sorun yüzünden derbeder oldum ve bir türlü çözemedim, bilgisayarımı da keyfimce kullanamıyorum . Yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar. Yorumlarınızı bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aykaya -- 8 Ağustos 2007; 19:35:16 >

• format at belki programlardan kaynaklanıyordur
  • yazmayı unutmuşum hocam;

makinem tertemiz sayılır, çünkü daha yeni format attım bilgisayara. nerdeyse sadece windows ve office yüklü :) o yüzden donanımsal bişey olduğunu düşünüyorum.
  • ekran kartının fanını iyice bir temizlemeni öneririm. fırça sana yardımcı olur.

artı ram kullanımını ölçen rampage programıylada ram inin nekadar kullanıldığını ölçebilirsin.
    bunu windows tan ctrl-alt-delete performanslar sekmesinden de takip edebilirsin. ekran kartın ısınıyor gibime geldi. ram in sorun yaratmadığını teyitlersen eğer ekran kartının fanını temizlemeni öneririm.

kasayı açmışken tüm fanlarında tozlarını güzelce almanı tavsiye ederim.

saygılar
  • bu arada asus'un pc probe programında +3.3 Voltage değerim 2.91v olarak gözüküyor ki bu da +-%10 değerinin dışında bir değer. Duruma bir etkisi olması muhtemel midir?

ayrıca cpu-z programı ile işlemcinin özelliklerine baktığımda çekirdek türü "conroe" olarak gözüküyor, ancak bildiğim kadarıyla e6400 işlemcilerin "allendale" olması gerekiyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: andac___707

ekran kartının fanını iyice bir temizlemeni öneririm. fırça sana yardımcı olur.

artı ram kullanımını ölçen rampage programıylada ram inin nekadar kullanıldığını ölçebilirsin.
    bunu windows tan ctrl-alt-delete performanslar sekmesinden de takip edebilirsin. ekran kartın ısınıyor gibime geldi. ram in sorun yaratmadığını teyitlersen eğer ekran kartının fanını temizlemeni öneririm.

kasayı açmışken tüm fanlarında tozlarını güzelce almanı tavsiye ederim.

saygılar

arkadaş dogru söylüyor ekran kartıdan dolayı gibi gözüküyor sorun ama yinede herşeyi kontrol etmek lazım

• işlemci fanıda tam oturmamış yada oynamış olabilir söylendimi bilmiyorum
  • Kardeşim sana soleyecegım ramm lerı yuvalarından cıkart ram yuvalarını temızle kasanın ıcındekı tum fanları temızle ve pc nı res atmadan oncekı zamana gerı al sıstem geır yukleme ıle bnedede aynı sorun vardı serwıse goturmeden bunları yaptım gecdı !!!
  • arkadaşlar bütün öneriler için çok teşekkürler.

bütün fanlarımı temizledim ama hala devam ediyor problem. ekran kartında en fazla 72 derece gördüm ağır yük altında.
    son durum böyle hala uğraşıyorum sağıyla soluyla. kasa da açık güzel havalanması için şu an.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.