Şimdi Ara

>>>RENAULT SYMBOL<<< (292. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
5.868
Cevap
13
Favori
483.054
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 290291292293294
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Soracağım konu hakkında forumda araştırma yaptım ama bulamadım. Hoşgörünüze sığınarak bir sorum olacak.

symbol 2009 model 1.4 8v expression donanımlı 99.800 km.'de LPG'li, aracım var. İlk sahibiyim. Aracım şimdiye kadar iyi gitti Allah'a şükür. 10.000 km.de BRC lpg takıldı ve hiçbir problem olmadı. Son 3-4 aydır motor ilk çalıştığında ısınıncaya kadar (5 dk. civarı) biraz titreme yapıyor, henüz LPG'ye geçmeden. Bu esnada giderken bir ışığa gelince yavaşlayıp frene basıyorum, devir düşüyor ve debriyaja basıyorum. Motor devri araba rölantide olmasına rağmen bir anda düşüyor bazen stop ediyor. Araba ısınınca hiç böyle bir problem yaşamıyorum. Bir ustaya gösterdim arabanın sübap ayarı yapılması gerektiğini çünkü motorun çok titrediğini söyledi. Ben hiç sübap ayarı yaptırmadım. Arkadaşım olan başka bir oto elektrikçi olan ustaya sordum. O da araştırıp söyleyeyim dedi, benim arabanın sübap ayarı olurmuş ama 99.000 kmde değil dedi. Benim de kafam karıştı.

Benim araca sübap ayarı olur mu? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür. ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: manager0707

Merhaba arkadaşlar. Soracağım konu hakkında forumda araştırma yaptım ama bulamadım. Hoşgörünüze sığınarak bir sorum olacak.

symbol 2009 model 1.4 8v expression donanımlı 99.800 km.'de LPG'li, aracım var. İlk sahibiyim. Aracım şimdiye kadar iyi gitti Allah'a şükür. 10.000 km.de BRC lpg takıldı ve hiçbir problem olmadı. Son 3-4 aydır motor ilk çalıştığında ısınıncaya kadar (5 dk. civarı) biraz titreme yapıyor, henüz LPG'ye geçmeden. Bu esnada giderken bir ışığa gelince yavaşlayıp frene basıyorum, devir düşüyor ve debriyaja basıyorum. Motor devri araba rölantide olmasına rağmen bir anda düşüyor bazen stop ediyor. Araba ısınınca hiç böyle bir problem yaşamıyorum. Bir ustaya gösterdim arabanın sübap ayarı yapılması gerektiğini çünkü motorun çok titrediğini söyledi. Ben hiç sübap ayarı yaptırmadım. Arkadaşım olan başka bir oto elektrikçi olan ustaya sordum. O da araştırıp söyleyeyim dedi, benim arabanın sübap ayarı olurmuş ama 99.000 kmde değil dedi. Benim de kafam karıştı.

mutlaka diger arkadaşlar size yardımcı olcaktır....

ben şu yönde yorum yapma gereginde bulundum, sahtekarlara dolandırıcılara itikat etmeyin.
    lpg arızaları deneme yanılma yöntemiyle bulunan insanı bezdiren durumdur...

subab ayarıyla alakası yok. subab ayarı bozulabilir fakat subablar bozuldugunda şangırtılı ses çıkartır.
    ses çıkarmayan motoru nasıl gelişi güzel subab ayarı diyor anlamış degilim...
    para almak amaclı sizi kandırmış.

subab ayarı ile bu durumun hiç alakası yok.

...............
    burdaki arkadaslardan cevap gelirmi gelmez mi bilemiyorum..
    LPG sorunu global dir yani bu sorunu sırf renault sayfasında degil tüm marka modellerin sayfasında arayabilirsiniz...

• manager0707 M kullanıcısına yanıt
    Bende 1,4 8v aynı araç ve brc lpg kiti mevcut. Şu anda 75 bin kmde 41 binde iken normal bakıma ek olarak subap ayarı yaptırmıştım. Mesajı kopyaladım. Yaptırmakta fayda var. Ayrıca boğaz kelebeği temizliği, buji, hava filtresi bakımını yaptırmadıysanız ihmal etmeyin.

https://forum.donanimhaber.com/clio-symbol-grubu--24135806-1078
    24 Ağustos 2013 16:12:59

"Km şu an 41 binde. Yıllık bakımı sanayide yaptırdım.

Sabahları ilk çalıştırmada hafif sarsıntılı çalışıyor diye sübap ayarı yaptırmayı düşünüyordum.
    Usta yapıp yapmamakta kararsızdı. En iyisi sabah soğuk motorda ilk çalıştırmayı ustanın yapması için geceden aracı sanayide dükkana bıraktım.

Sabah aracı çalıştırınca usta pek gerek yok dedi. Ama isteğim üstüne üst kapağı söküp kontrol etti. Ayar çubuğunu aralara yerleştirince hakikaten sübap boşluklarının hepsinin aynı aralıkta olmadığı görüldü. 0,20 ye göre ayar yapıldı.

Yağ ve filtreleri daha önceden 75 tl ye almıştım.

Elf 10w40 4 lt yağ, yağ polen hava filtresi ile beraber sübap ayarı da yaptırdım. İşçilik 60 tl verdim. Geçen yıl ağustosta 31 bin km de yıllık bakımda buji değişmişti. Bu yılki bakımda buji temizdi. Değişilmedi.

sübap ayarı için üst kapak söküldü motor soğukken ayar yapıldı.

Yıllık yağ ve filtre bakım ve sübap ayarı maliyeti malzeme dahil 135 tl oldu.

Lpg filtresini de daha önceden 5 adet alıp yedeğe koymuştum tanesi 10 tlden. Sübap ayarı sırasında ben değiştim. Elim kapkara oldu

lpg filtresi 1 yıl 10 bin km kullanım sonrası bayağı kirlenmiş

Lpg montajın üstünden 2009'dan 2013'e 4 yıl 40 bin km geçti. Lpg enjektörüne giden hortumun biri çatlamaya başlamıştı riske atmamak için servise gidip hortumları da değiştirdim ayarla beraber 35 tl de ona verdim.

lpg hortumu çatlamaya başlamış set olarak değişildi.

Toplamda yıllık bakım 180 tl'ye mâl oldu.

Bu fiyatın içinde yıllık bakıma ek olarak sübap ayarı ve hortum değişimi de yapılmış oldu."

• sayın leon_312 ve icon33 verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Buji ve hava filtresi, yağ, yağ filtresi, lpg filtre bakımlarını aksatmadan yaptırıyorum. Bilmediğim sadece boğaz kelebeği temizliği vardı Ona da baktırırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: manager0707

Merhaba arkadaşlar. Soracağım konu hakkında forumda araştırma yaptım ama bulamadım. Hoşgörünüze sığınarak bir sorum olacak.

Yukarıdaki durumdan dolayı arabaya sübap ayarı yaptırdım. Arabanın çalışması düzeldi. Titreme ve stop etme sıkıntıları düzeldi. Ustanın dediğine göre egzoz çıkışında biraz sıkılık varmış. Cevaplarınız için teşekkürler.

• manager0707 M kullanıcısına yanıt
    Gözünüz aydın. Hayırlı olsun.

40 binde subap ayarı yaptırdığımdan beri 35 bin km geçti bu yaz kısmet olursa yağ değişiminde tekrar ayarlatmayı düşünüyorum.
  • Merhaba
    Arkadaşlar 2012 1.2 Symbol aracım için Bagaj Kapağı Keçesi arıyorum bulabileceğim bir yer tavsiye edermisiniz
  • arkadaşlar bizim symbol lerde far rölesi yokmudur? Farları açınca uzunlarda yanıyor, röle yapıştı sanırım?
  • Arkadaşlar bende 1.2 16 joy var ADANA'da olupta yol bilgisayarı ve yokuş kalkış sistemini aktif ettiren varmı teşekkürler
  • Merhaba,
    2014 symbol 1.2 16 valf joy paket 55 binde 33'e alınır mı ? Hata boya yok.
  • Merhaba sayın hocalarım, pek zamanım olmadığı için foruma giremedim uzun zamandır.

Siz den bilgiler almak istiyorum;

2013 - 2014 - 2015 Model Renault Symbol 1.5 DCİ 75 HP - 90 HP Touch modelleri sizce nasıldır?

Şehir dışı, ortalama ve şehir için de 100 Km' de kaç litre tüketir ve de donanım özellikleri nelerdir ?

75 HP mi az yakar yoksa 90 HP mi ?

Şimdiden teşekkür ediyorum.
  • Ekrem09 E kullanıcısına yanıt
    Hocam begendiyseniz symbolü alınır , sıfırı 56 binlirayken

Hadi motor farkını düşelim 50 binlirayken

2014 model 33 binlira gayet uygun.

Benim aracım olsa 40 dan alagı yazmam, ben tam piyasayı net bilmiyorum 33 binlira fazla veya uygun

Şu zaman ve devirdeyken bana ucux geldi.

2010-11 modeller bu fiyata gidiyor

Hatts 2006 modeller 26 bin seviyelerinde

2014 boş donanım için 33 bin uygun

Dediklerimle gaza gelmeyin iyi arastırıp alın.

Piyadada 33 bine hurda arabalar var o yüzden bana uygun geldi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu zamana kadar böyle bir konu geçmedi ve ilk kez sizden duyuyorum.

Kendi fikrim symbolde olcagını sanmıyorum yani sistemle alakalı olcagını sanmıyorum, hersey maliyettir

Renault sistem ve parca koyacak ve onu pasif duruma getirecek , renault koyarsa koyar kozmazsa koymaz.

Boş donanımda olcagını sanmıyorum koyarsa helal olsun.

2009da symbol yeni kasasını aldım expresion ilk çıkmıştı 2011 e kadarda devam etti ... adamlar maliyeti düşürmek adına polen filitresi koymamış...

Broşür özelliklerinde yazmaması normal eyvallah çünkü özellik degil birsey degil . Fakat diger arabaların broşür özellikleride polen filitresi felan yazıyordu

Ozaman anladım koymayınca koymuyor.

Renault maliyeti düşürmek adına hersey yapıyor bu yüzden size onların sistemsel olcagını sanmıyorum diye..

Expresion full donanım aslında boş ama full

Motorda kaput kecesi yok yok oldugu gibi modele göre alıp takamıyoruz.... sanayiye gittim orjinal yedek parcacıya bu model için varmı yok dedi stok ve sistemde görünmüyor görünse getirtecek fabrikadan.

Dedim elinizde eski kasa varmı baktı var dedi, bi denetim belki olur dedim denedik oldu adam şaşırdı fabrika stoklarında eski kasa için var yeni kasa için yok...

Sizin kasaların fulünde var incelemiştim öyle hatırlıyorum, joyda yoksa mutlaka kece alıp tak 30-40 liradır, motor yakıtımına birebir içeriye giren sesi azaltıyor ve motorun sesi daha tok geliyor.

• leon_312 kullanıcısına yanıt
    Renault mais te yokuş kalkış ve yol bilgisayarın kapalı olan bazı özellikler açıldı sorun yok yokuş kalkış kullanışlı

• Vala bravo diyecek söz yok, azda olsa gelişme varmış

Hanerimiz yok renaulttan

• Arkadaşlar türktelekom prime hattı kullanın biri bi konuda yardımcı olabilirmi rica etsem

• Herkese merhabalar,

Benim de bir sorum olacak.

2009 model benzinli ve 2008 model dizel symbol var. 2 sinden birini alcam fakat öncelikle bu arabalar hakkında fikir edinmek istiyorum.

ikisinin de fiyatı yaklaşık olarak aynı. Elimizdeki 90 model torosu verip, üste 17 bine anlaştık.

Dizel olanda, komple boya var ama hasar kaydı 900 tl.

Benzinli olanda ise sadece çamurluk değişmiş. Kazası yok.

Sizce bu araçlar alınır mı. yoksa bu fiyatlara başka araçlar mı düşünülmelidir. Symbol hakkında çok kötü yorumlarda bulunanlar var fakat toros kullanan adama symbol ferrari gibi gelir
  • Mesajimiz bulunsun.

• Herkese selamlar. 2010 model symbol 1.4 benzinli aracım var. 60000 km ye dayandı gibi. İlk sahibiyim. Aslında ltre bazında aracım az yakasada malum benzin zamları nedeniyle aracıma lpg taktırmak istiyorum. Bir arkadasımdan atiker önerisi aldım ama bu marka hakkında çok fazla şikayet okudum. Kullanan arkadaslar marka önerisi ve güncel haliyle km de kaç kuruş yaktıklarını yazarsa sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: hak_on

Herkese selamlar. 2010 model symbol 1.4 benzinli aracım var. 60000 km ye dayandı gibi. İlk sahibiyim. Aslında ltre bazında aracım az yakasada malum benzin zamları nedeniyle aracıma lpg taktırmak istiyorum. Bir arkadasımdan atiker önerisi aldım ama bu marka hakkında çok fazla şikayet okudum. Kullanan arkadaslar marka önerisi ve güncel haliyle km de kaç kuruş yaktıklarını yazarsa sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
    Merhaba,

Aşağıdaki ilk bağlantıda litre bazında uzun dönem detaylı tüketim değerlerim mevcut. Çevredeki pompa fiyatlarına göre güncel fiyata çevirip kuruş bazında tüketim değerine ulaşılabilir. İkinci linkte litre bazında bir yıllık tüketim değerim mevcut.

https://forum.donanimhaber.com/clio-2-tup-taktirsam-mi--117179841

https://forum.donanimhaber.com/clio-symbol-grubu--24135806-1310

• 
Sayfa: önceki 290291292293294
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.