Şimdi Ara

Rekabetten kaçana korkak mı denir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
1
Favori
1.035
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu hep aklıma takılan bir soru. Bi insan kendine rakip istemiyosa rekabet istemediği anlamına mı gelir rekabetten kaçtığı anlamına mı gelir sizce?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi heyecanlı92 -- 20 Kasım 2014; 3:05:30 >

• Zaten yeneceğim bir yarışmaya girmemek gibi.Enerji ve zaman kaybı.Ama bunu karşıdaki anlamazsa karşıdakinin kaçtığını düşünür.
  • Bu nedene bağlı olarak değişir. Mesela sporda rekabet iyiyken bunu sosyal hayata yansıtmak kötü olabilir.
  • insan kendisine doğal olarak rakip istemez bu gayet normaldir

şöyle diyelim ;

senden üstün olduğunu bildiğin halde rekabete girip rezil olmak mı ,yoksa çekilip korkak denmesi mi daha uygundur ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Postal Dude

Zaten yeneceğim bir yarışmaya girmemek gibi.Enerji ve zaman kaybı.Ama bunu karşıdaki anlamazsa karşıdakinin kaçtığını düşünür.

Yine ayni sekilde zaten yenilecegim neden rekabet edeyim de diyebilir. Bu durumda korkak denmez sanirim onun yerine ongorulu/zeki/dusunceli diyebiliriz.

Belki de mutsuz da denebilir. Cunku yenmek insana haz verir. Yenilince de mutsuz olursun. Insan mutsuz olmak istemedigi icin korkak olmaz heralde

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hekim

quote:

Orijinalden alıntı: Postal Dude

Zaten yeneceğim bir yarışmaya girmemek gibi.Enerji ve zaman kaybı.Ama bunu karşıdaki anlamazsa karşıdakinin kaçtığını düşünür.

Yine ayni sekilde zaten yenilecegim neden rekabet edeyim de diyebilir. Bu durumda korkak denmez sanirim onun yerine ongorulu/zeki/dusunceli diyebiliriz.

Belki de mutsuz da denebilir. Cunku yenmek insana haz verir. Yenilince de mutsuz olursun. Insan mutsuz olmak istemedigi icin korkak olmaz heralde

Aynen öyle
  • Rekabete girmemişse kimse bişey diyemez ama girdikten sonra önemli neden göstermeden çekilirse evet korkaklık olur.

• Rekabete girip harcayacağın emek/para elde edeceğinden az kalıyorsa tabi girilmez.
  • selamun aleykum

rekabetin şekli anlamı ve yöneldiği amacı çok çok önemli.

aynı toprak parçasında yaşayan iki farklı tür var ve bu türler bursı bizim diyor biri ot diğeri et yemek için.

bu şartlarda bir aslan bir bufallonun balağına saldırır öldürür ve yer. bufallolar çok güçlü hayvanlardır ve bu durum karşısında karşı atağa geçerler aslanın yavrusunu öldürürler ancak yiyemezler. artı aslan yavrusunu öldürdükten sonra sevgi maksatlı yalarlar.

rekabetten anlaşılan şey öncelikle ne kadar etobur ne kadar otobur olduğumuzla alakalıdır.
  • kaybedıcegını bılerek gırmemek zekilik. bilmeden kacmak korkaklıktr

• rekabet edemeyecek kadar zayıfsan veya güçlü olsan bile uğraşmak, bir yara almak vs. istemiyorsan değildir.

ben böyle düşünüyorum fakat çoğu insan böyle düşünmez.

• yarışmadı
    yenilmedi
    açık seçik sizle oynamadı
    gerilmedi

sanılmasın yine basmış onu bulantılar
    yanılmasın öyle dalga geçen
    yabancılar

ah eğleniyor kendi başına
    ah neşesi yeter
    ah umurunda mı sandın bu dünya
    ah neşesi yeter

konuşmadı
    hiç duymadı
    açık seçik sizle takılmadı
    daralmadı
  • Eğer kazanmak istiyorsan fakat rekabete girmiyorsan kaçıyorsundur fakat senin için fark etmezse kazanmak ya da kaybetmek o zaman zaten ortada rekabet yoktur.
    Buyur bu da kelime anlamı:
    Aynı amacı güden kimseler arasındaki çekişme, yarışma, yarış.
    Korkma konusuna gelecek olursak evet kesinlikle korkuyorsundur fakat yenilmekten mi ya da çaba sarf etmekten mi ya da başka bir şeyden mi onu kendine sormalısın.
  • Savaşmayı sevmiyorsundur. Aynı benim gibi... Savaş bazı insanlarda büyük yaralar açar. Belki kazanırsın ama kaybettiğin şeyler daha büyük olur...
  • aptallar öyle düşünür
  • Rekabetten kaçana korkak denir. Yerine göre de değişir tabii.
  • her türlü şekilde
    1)kazanacagi kesinse zaman kaybı olur
    2)kaybedecegi kesinse de kazansa bile boş bir gövde gösterisi olur
    3)denk gelirseniz de o kadar uğraşmak yerine yazı tura atmak daha doğru olur

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • ya ne açıdan bakılmalı bilemiyorum bir kaç kez bu konuya baktım ve düşündüm düşündüm düşündüm ama kendim içinde baktım kaçıyorum yeri geliyor savaşıyorum ama bunu korkak mı demek gerek direk yoksa zaten kabullenmiş mi demek daha doğru bilemedim gerçekten... sonucunun kötü olacağı bir şeye kimse girmekte istemez ve bunun karşılığında korkaklık ile değerlendirmek biraz ağır gibime geliyor bu sadece yetersizlikten ortaya çıkar ne bilim iptal oldum
  • Gidip hukumet e sormak gerek , neden rekabet ten korkuyorsunuz diye , bu ulke siyasetçiler ya bazi sektorlere ayricalik taniyarak ( ve ondan sonra bu rant tan muthis gelir elde eden isadamlarindan komisyon alarak ) ya da dogrudan bazi sektorere el atarak rant elde etmel icin kesinlikle ic ve dis rekabet ten asiri derece de korkuyor.
  • Kaybedeceğin zaten önceden belliyse rekabet zaten saçmalamak olur, kazanacağın belliyse kazancına göre zaman kaybımı yoksa büyük kazanç mı orası değişir. Asıl rekabet eşit güçlerin yaptığı yani sonucu ancak bittiğinde belli olandır. Korkaklıksa önemli bir gerekçen olmadan kendini eşit biriyle rekabete girmekten kaçmaktır.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.