Şimdi Ara

REHBER: EBAY DIY AMPLI KITLERI (20. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
644
Cevap
8
Favori
21.782
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1819202122
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Eski power supleyde 6 adet cikti

REHBER: EBAY DIY AMPLI KITLERI

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Amplinizdeki transistör yapısı gereği boncuğa gerek yok, sadece yalıtkan yeterlidir.
  • hilhan kullanıcısına yanıt
    Hangi yalitkani kullanayim ustam ilkresimdeki anfi devresi ile Helen 2. Resimdekini bugun aldim

Thermal macun kullanayimmi arasina

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sensation45 -- 12 Nisan 2017; 18:45:32 >

• Ampli ile birlikte gelen yalıtkanları kullan, termal macun soğutucu tarafına sürülecek ama iki tarafa da sürebilirsin, sorun olmaz.
  • hilhan usta cevaplamış
  • physiecho kullanıcısına yanıt
    Tesekkurler hocam resimdeki heatsink i aldim 2. El 30cm uzunluk 10cm yukseklik 4cm derinlik 2 kg civari suan kargoda gelsin toplucem anfiyi

• sensation45 kullanıcısına yanıt
    Eğer İngilizceniz iyi ise soğutucular ve yarı-iletkenlerin montajı konusunda şu yazıyı okumanızı öneririm:
    http://sound.whsites.net/heatsinks.htm

İlk fotoğrafınızda gösterdiğiniz silikon yalıtkanlar termal macun sürülmesi gerekmediğinden, montajı daha kolay olduğundan çok yaygınlaşmış durumda.
    Link verdiğim yazısının müellifi Rod Elliot silikon yalıtkanları pek de önermiyor.

Ben mika yalıtkanları tercih ediyorum. Mika yalıtkanların her iki tarafına ince bir tabaka termik macun sürmek gerekli.
    Transistörlerin oturacağı alan pürüzlü ise çok ince zımpara ile bölgesel olarak zımparalamanız yararlı olabilir.

Piyasada bulunan mika yalıtkanların kalınlığı değişken olabiliyor. Bazıları çok kalın olabiliyor. Böyle durumlarda bir maket bıçağı ile ikiye bölüp bir mika yalıtkandan iki tane elde ettiğim oluyor. :)

• Kursun_ kullanıcısına yanıt
    Hocam bilgi için teşekkür ederim ilk resimdeki dediğiniz yalitkanlari kullanacağım isi yuksek olursa diğer yalitkanlari kullanirim ( Rod Elliot uda tanimiş oldum sayenizde hocam)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sensation45 -- 13 Nisan 2017; 20:42:50 >
    Bugün aldigim 2. El heatsink im elime ulaştı hocam 1000w anfiden çıkma 30cm uzunluk 10cm yükseklik 4.5 cm derinlik 2kg agirliğinda yaprakları kalin sanirim rahat rahat soğutur anfi devremi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sensation45 -- 13 Nisan 2017; 20:34:36 >

Bu sekil konumlandiracagim anfimi

Link verdiğim yazıda bahsedildiği ve mantıken de tahmin edilebileceği gibi soğutucu kanatları iyi ısı iletimi (uzaklaştırılması) için yatay değil düşey (özellikle fan kullanılmayacaksa) olması belirtilmiş.

Ampli modülünüzü hatırlayamadım, ama A sınıfı olmadıkça ısı sorunu yaşayacağınızı sanmıyorum. Bu tabi kullanımda belli olacak.
    https://forum.donanimhaber.com/lm4702-ve-tta1943-ttc5200-amplifer-diy-inceleme--125470515#125470515 anfi modulum bu sayfaya ekledim ustam

Gerçi daha önce mika yalıtım malzemesini tercih ettiğimi yazmıştım ama bir arkadaşa hazırladığım D sınıfı çalışan subwoofer ampli panelinde soğutucuya monte edilmesi gereken tam 22 tane güç transistörü olduğundan termal macun ile uğraşmamak için modül ile birlikte gelen silikon yalıtımları kullanmıştım:

• Fazla kafaya takılacak bir durum değil o çin malı pad ler o ampliye yeter artar bile A class bir amplifikatör olsa ,sakın ha diyeceğim 55 derecelere kadar ısınan bir soğutucudan bahsediyorsak evet de ,AB çalışan bir ampli yeterli büyüklükte soğutucu ile çok ısınacağını düşünmüyorum . Silikon pad lerinde kalitelisi var ,ismini hatırlayamadığım pembe renkte Alman malı padler ,Termal macun kadar etkili ..
    500w transformatör ve devre kartları arasına 1mm sac koyabilirsen; sinyal hattına etki edebilecek titreşimleri en aza indirmeye faydası olacaktır.
  • REHBER: EBAY DIY AMPLI KITLERI
    Bilgi için tesekkurler hocam an itibariyla heatsink ime Vida deliklerini açtirdim pad leri kullanicam transistorlere termal macun kullanayimmi

• Hem silikon pad hem macun kullanılmaz . ya pad yada mika +termal macun .
  • elektürükçü kullanıcısına yanıt
    Anladim ustam tesekkurler elimde deneme amaçli 24v -0-24v ve 12v-0-12v 200watt trafo var elimde birde sony den çikan 30v-0-30v trafo var 24v olan trafo ile mi deneyeyim 30v olan trafo ile mi deneyeyim... gerekli tam gerekli trafoyu sonra yaptiracağim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sensation45 -- 14 Nisan 2017; 15:34:27 >
    aradaki altı volt'dan bir şey fark etmez , hangisini denersen dene . bağlantıları dikkatli yap . hoparlör çıkış terminallerini kısa devre etme , plaketi kasaya montajlarken piyasada satılan yükselteçlerden kullan .
  • 
Sayfa: önceki 1819202122
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.