Şimdi Ara

Raspberry Pi ve NAS Kurulumu (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
529
Cevap
26
Favori
21.238
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: HeiLi

Hocam simdi, hdd'nin S.M.A.R.T denilen seyi desteklemesi lazim, soyle ornek vereyim bende iki tane hdd kutusu var. Biri usb 2 biri usb 3 yani kontrolculeri farkli birinde HDD uyku moduna giriyor digerinde girmiyor. Yok HDD bunu destekliyor ama girmiyor diyorsaniz, HDD'yi kullanan bir program vardir. Benim torrent icin kullandigim HDD surekli calisiyor o yuzden

sorunu şu şekilde hallettim

SMART

Raspberry Pi ve NAS Kurulumu

DİSKLER

Raspberry Pi ve NAS Kurulumu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheJudgé -- 15 Aralık 2020; 6:5:8 >

• Elimde eski zamanlardan kalma temiz Netbook cihazım vardı. OMV5 'i sd karta yükleyip çalıştırdım Raspberry pi gibi. İçerisindeki hdd yi ise depolama amaçlı olarak nfts formatlı kullandım. Çok güzel oldu. Yabancı youtube kanallarından portainer kullanarak qbittorrent yüklemeye çalıştım, saatlerce uğraştım olmadı.

Konu sahibi arkadaşımızın özenle hazırladığı bu paylaşım sayesinde transmission'u anında yükledim, çalıştırdım.

Harika oldu. Teşekkür ediyorum. @ HeiLi

Selamlar/Saygılar

• NAS cihazlar malum dövizin artması ile çok pahalandı. Günümüzde hızlanmak için HDD den SSD ye geçildiği de düşünüldüğünde elimizde çok sayıda değişik kapasitelerde 2.5'' HDD ler oldu. Bunları değerlendirmenin yollarından biri bir USB kutu alıp harici HDD olarak kullanmaktı. Ama NAS cihazlarının avantajları çok. FTP ile dışarıdan erişebilmek, düşük güç ile torrent indirebilme, periyodik olarak PC imajlarını alabilmek ,ofisler için ortak ağ alanı gibi nimetlerini başlıca sayabiliriz.

Rasperry Pi ile bu iş nasıl olur diye aramıştım tatmin edici bir rehber bulamamıştım. Konu sahibinin emeğine sağlık. İlk fırsatta bir Pi alıp yapacağım.

Selamlar

• Yorumlar icin tesekkur ederim, konunun ilk mesajinda raspberry pi icin nas kutu almayi dusundugumu yazdim(yazmamista olabilirim). Fakat o kutu 100 dolar ve cinden gelecek dolasiyla ciddi bir fiyat soz konusu fakat internetten buldugum 3D baski tasarimlari var sunun gibi

https://www.thingiverse.com/thing:4123488

Bunu 3D yazicisi olan bir arkadasa bastirabilirsem bu sekilde bir NAS sistem kurmayi dusunuyorum. Fakat burada dikkat edilmesi gerekn bir sey var OMV5 usb uzerinden RAID kurulumunu desteklemiyor ve onerilmiyor da, bu yuzden baska bir sekilde omv arayuzune bulasmadan RAID kurulumu yapmaniz gerekmekte. Eger yeterli butceyi bulursam bu sistemi kurup onunda anlatimini konuya eklemeyi dusunuyorum

• Docker/Portainer yedeklemesini en kolay nasıl yapıyorsunuz arkadaşlar?

• MuratHan1299 kullanıcısına yanıt

Yedeklemeden kasit nedir?

• HeiLi kullanıcısına yanıt

Sizin gibi ben de netbook cihazda sd kart üzerine kurdum omv yi. Olurda sd kart bozulursa omv yi yeniden kurmak ve docker bölümüne yazılımların bilgilerini tekrardan tek tek girmek lazım. En azından docker/portainer bölümünü yedekleyebilirsem güzel olur diye düşündüm. Ancak işin doğrusunu sizin cevabınızda bekliyorum....

Teşekkürler

Acikcasi boyle bir ihtimali dusunmedim, ama olursa sifirdan kurarim sistemi

• quote:

Yorumlar icin tesekkur ederim, konunun ilk mesajinda raspberry pi icin nas kutu almayi dusundugumu yazdim(yazmamista olabilirim). Fakat o kutu 100 dolar ve cinden gelecek dolasiyla ciddi bir fiyat soz konusu fakat internetten buldugum 3D baski tasarimlari var sunun gibi

https://www.thingiverse.com/thing:4123488

Bunu 3D yazicisi olan bir arkadasa bastirabilirsem bu sekilde bir NAS sistem kurmayi dusunuyorum. Fakat burada dikkat edilmesi gerekn bir sey var OMV5 usb uzerinden RAID kurulumunu desteklemiyor ve onerilmiyor da, bu yuzden baska bir sekilde omv arayuzune bulasmadan RAID kurulumu yapmaniz gerekmekte. Eger yeterli butceyi bulursam bu sistemi kurup onunda anlatimini konuya eklemeyi dusunuyorum

usb üzerinden RAİD desteklemese de yapabiliyorsun ,arayüzde buna izin veremyecektir ama SSH üzerinden komutlar ile bir zamanlar bunu yapmıştım , internetten kısa bir araştırma ile bulabilirsin ,

ek olarak , kullandığım diskler eğer 2.5 lık harici diskler ise

Raid yaparsan eğer sistemdeki tüm harddiskelerin güçlerini RP4 üzerinden alamassın , RP4 usb üzerinden sadece 1.2 ampere kadar güç verebilir (Toplamda) , raid denemelerimde 2 adet 2.5 hdd bağladığımda disklerden birinin 0.85 diğerinin 0.55 amper çekmesinden dolayı harddisklerden çok güç çekeni kafa atıyordu ,

bu sorunu çözmenin tek çaresi güç kaynağı takılabilen bir usb hub almak . yada 2 adet'den fazla disk kullanılmayacaksa disklerden bir tanesinin güç beslemesi RP4 deki GPİO pinlerinden alınabiliyor ,bunu bizzat test ettim başarılı oldu , tabi lehimle flan uğraşmak istemiyorum bilgim de yok diyorsan mecburen ekstra adaptör takılabilen bir usb hub alman gerekicek

Ayrıca Raid bildiğim kadarı ile sadece EXT4 formatında oluyor ,elindeki fazla diskleri değerlendirmek için yapıcaksan içine koyduğun bilgilerin çok değerli olmadığını varsayıyorum cunki raid 0 ise kurulumun , her zaman bilgi kayıbı riskim olucaktır ,ve totalde aktarım hızın 100mb saniyeyi geçemeyecek ağ hızından dolayı , ben şahsen raid ile flan uğraşmak istemediğimden direk WD 8 TB usb 3.0 harddisk aldım taktım kafam rahat

Kutu olarak da eski bir uydu alıcısı kutusunun (demir kutu) kullandım , içindeki parçaları söküp rp4 ve hdd yi çift tafarlı şeffaf yapışkan bantla sabitledim şu güçlü olanlardan 1mm kalınlıktaki , sonra kapattım o şekilde kullanıyorum , evimdeki gigabit switch e bağladım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheJudgé -- 28 Aralık 2020; 11:31:18 >

• TheJudgé kullanıcısına yanıt

Hocam bilgiler icin tesekkurler, usb uzerinden raid yapma olayini arastirmistim dediginiz gibi birkac duzenleme ile bu sorun cozulebiliyor. Raid yapma istedim aslinda hiz idi ama dedigini gibi zaten ag hizlarina takilacagim, bir de 8tb disk pahali olur diye dusunmustum ama 4 adet 2.5 inc daha pahaliya geliyor. Bu nedele geekworm'un nas kitini alip bu sorunu cozebilirim. Bunu istememin sebebi sistemin derli toplu durmasini istemem.

• quote:

Orijinalden alıntı: TheJudgé

sorunu şu şekilde hallettim

SMART

DİSKLER

Alıntıları Göster

Bu arada bu yöntem yine tam işe yaramadı bende ama aynı şekilde ayarlı hala şu anda sadece bikaç ekleme yaptım,

elimde fazladan 320 gb lık 2.5 hdd vardı onu usb ben bağlayıp Qbittorentin Appdata dosyasını ve torrentlerin indirileceği hedef disk olarak bu diski seçtim , artık 8tb lık diskim uyku moduna giriyor , diğer disk te giriyor , zaten girip girmemesi de çok önemli değil diğer diskin , daha sonra inen dosyaları 8tb hdd ye atıyorum , iki disk te aynı makinede takılı olduğundan direk sata hızında koypalıyor diğer diske

OMV 4.x yüklü olduğu zamanlar böyle bir sorunla karşılaşmıyordum , o zamanlar direk transmission kurabiliyorduk ama suan plugin olarak yok ,ve transmission kurulu olsa bile disler torrent yokken kapatıyordu , qbittorentte ise kapatmıyor , anca bu yöntem ile çözebildim, 1 haftadır bu şekilde kulanıyorum herhangi bir sorun gözükmedi , diskler gerektiği gibi kapanıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheJudgé -- 29 Aralık 2020; 23:25:49 >

Qbittorrent arayüzündeyken, ayarlar bölümünde, ayarları değiştirip saklayabiliyor musunuz? Bu bende mümkün olmuyor. OMV5' in çoğu torrent uygulamaları ayarları değiştirmenize izin vermiyor, bazılarına izin verse de uygulama yeniden başladığında ayarlar da sıfırlanıyor. Ayarları değiştiremeyince cpu yükü ve ram yükü artıyor. Sistem ağırlaşıyor. Bunu bir türlü çözemedim...

• quote:

Orijinalden alıntı: MuratHan1299

Qbittorrent arayüzündeyken, ayarlar bölümünde, ayarları değiştirip saklayabiliyor musunuz? Bu bende mümkün olmuyor. OMV5' in çoğu torrent uygulamaları ayarları değiştirmenize izin vermiyor, bazılarına izin verse de uygulama yeniden başladığında ayarlar da sıfırlanıyor. Ayarları değiştiremeyince cpu yükü ve ram yükü artıyor. Sistem ağırlaşıyor. Bunu bir türlü çözemedim...

Bende hiç böyle bir sorun olmadı , torrentin ayarlarını değiştirebiliyorum yeniden başlattığımda bile değişmiyor

Bence OMV yi silip yeniden temiz kurulum yapmalısın (omv5) ve son sürüme güncellemelisin

eğer kullandığın sürüm eski ise bu tip sorunlar yaşıyor olabilirsin

Appdata qbittorrent icin appdata klasorunu nerede olusturdunuz? Bende buna benzer bir problem yasiyordum fakat uygulamalarin appdata/config dosya yolunu sdkart uzerinde gosterdim boyle bir sıkıntı yasamiyorum daha

• quote:

Appdata qbittorrent icin appdata klasorunu nerede olusturdunuz? Bende buna benzer bir problem yasiyordum fakat uygulamalarin appdata/config dosya yolunu sdkart uzerinde gosterdim boyle bir sıkıntı yasamiyorum daha

sd kart'a erişim yok nasıl gösterdin ki hocam

ben uğraşmadım mesela direk flash bellek taktım ona attım ,takılı duruyo öyle

Docker uzerinden config dosyasinin yolunu verirken sd kartin yolunu yaziyorum, hatta direk home dosya yolunda bir klasor actim bunun icin

• quote:

Docker uzerinden config dosyasinin yolunu verirken sd kartin yolunu yaziyorum, hatta direk home dosya yolunda bir klasor actim bunun icin

ben ana dizine müdahale edemiyorum ?

Hocam ben vnc server kurdum raspberry'ye o sekilde home dizinin uzantisini alip docker'a isleyebiliyorum. Bir sıkıntı cikarmadi bana

• Konuyu yeni goruyorum oldukca detayli hazirlanmis elinize saglik. 2017 den bu yana banana pi uzerinde kullaniyorum omv'yi, yedek islemi icin win32disk image programini kullanip sd kartin komple yedegini aliyorum bir sorun oldu mu geriye donus imaj dosyasini sd karta yazdirma suresi kadar sürüyor. Bu aralar transmission sorunlar cikartmaya basladi benim sistemde ve her sorun cikarttiginda yedegi geri yukleyerek cozum sagliyorum yeniden kurmaktan cok daha kisa suruyor ki omv kurulumu yaklasik 30 dakikayi buluyor extra ayarlarla 1 saatiniz çöp oluyor. Yapilabileceklere ek olarak aria2c ile torrent harici web sitesi indirmelerini saglayabilir, ffmpeg ile m3u8 stream eden web sitelerinden yayinlari cekebilirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.