Şimdi Ara

Raspberry Pi Sahipleri (80. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.899
Cevap
108
Favori
119.343
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7879808182
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Osmc kullanın en güncel ve stabili orada

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Reiskonen -- 13 Temmuz 2017; 0:9:52 >
  • Ben sistem den şikayetçi değilim. Ben hergün cihazı kapalı bulmaktan şikayetçiyim başına böyle bişi gelen var mı acaba Rasp pi 3 için?

• quote:

Orijinalden alıntı: oguzatagan

Ben sistem den şikayetçi değilim. Ben hergün cihazı kapalı bulmaktan şikayetçiyim başına böyle bişi gelen var mı acaba Rasp pi 3 için?

hocam sistem günlüklerine göz atabilirsiniz. kapaşı biraz garip bir tanım olmuş, eğer fonksiyonelliği olmuyor ise kernel panic gibi bir durum olabilir, veya güç yetersizse de kapanabiliyor.

bende ise farklı bir sorun var, dışarıdan gelen ssh bağlantıları wifi arayüzü üzerinden porta ulaşmıyor. uzaktan nasıl bağladınız siz?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bilgisayarımdaki filmleri openelec te takılmadan oynatmanın çözümünü buldum.

bilgisayarıma sabit ip verip ftp kurdum. openelec'te de video ekle diyerek ftp adresimi yazdım.

ftp yöntemi bu
    https://forum.donanimhaber.com/basit-ftp-server-kurulumu-ve-kullanimi-gorsel-anlatim--32344092
  • cok ısındıgı ıcın termal koruma kapatıyor olmasın ?

syslog dan bakabılırsınz...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hesher

quote:

Ben sistem den şikayetçi değilim. Ben hergün cihazı kapalı bulmaktan şikayetçiyim başına böyle bişi gelen var mı acaba Rasp pi 3 için?

hocam sistem günlüklerine göz atabilirsiniz. kapaşı biraz garip bir tanım olmuş, eğer fonksiyonelliği olmuyor ise kernel panic gibi bir durum olabilir, veya güç yetersizse de kapanabiliyor.

bende ise farklı bir sorun var, dışarıdan gelen ssh bağlantıları wifi arayüzü üzerinden porta ulaşmıyor. uzaktan nasıl bağladınız siz?

Uzaktan bağlanmadım hocam kore var kodi yi yönetmek için orda kapalı buluyorum. Evet güç sıkıntısı olabilir o loglara nasıl bakabilirim?

• quote:

Orijinalden alıntı: micro77

cok ısındıgı ıcın termal koruma kapatıyor olmasın ?

syslog dan bakabılırsınz...

Araştırıp bakmaya çalışacağım hocam acemiyim biraz teşekkürler ler ilginize

• quote:

quote:

quote:

Uzaktan bağlanmadım hocam kore var kodi yi yönetmek için orda kapalı buluyorum. Evet güç sıkıntısı olabilir o loglara nasıl bakabilirim?

Tüm varsayılan loglar burada : /var/log

Senin işine yarayacak olan muhtemelen syslog ve kernel log.

• Volumio güzelmiş

İşimi görüyor

Spotifyı bağladım, herhangi aynı ağa bağlı ccihazdan volumio.local adresini açıp müziği değiştirebiliyorum

İlk kurulumda kablo ile internete bağlamak şart bu biraz uğraştırıyor 3 kere denedim olmadı olmadı oldu sebebini anlamadım

Hdmi veya aux dan ses alabiliyoruz

Osmc de airplayla uğraşmaktansa bu daha iyi geldi ama başka bir şey için kullanılmıyor, hdd'den falan da müzik çalışıyor

Aslında bu daha kaliteli ses içindi galiba DAC falan diyor ben anlamıyorum onlardan :)

Paylaşayım dedim deneyimimi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Öncelikle cevaplarda yazıldığı üzere /var/*log altında syslog ve kernel logları incelenmeli.

Ayrıca ısıya şu komutla bakabilirsiniz: /opt/vc/bin/vcgencmd measure_temp

Ancak şunu anlamadım, Rpi3'te ne bir kapatma düğmesi ne de ATX stili bir power switch var. Yani bunun için bir donanım eklemediyseniz, teknik olarak aslında bu cihazı kapatamıyorsunuz. İşletim sistemine kapat komutunu verdiğinizde tüm kapanma rutinlerini uygulayıp halt konumuna geçiyor ve öylece ekran açık sizin fişi çekmenizi bekliyor. Sizin "kapanmış buluyorum"dan kastınız ne?

Güç yok, ledler yanmıyor mu? Güç var, ledler yanıyor ama siyah ekran mı?

TV'ye taktığınızda ne görüyorsunuz? İşletim sistemi kapanma rutinlerini uygulamış ve ekranda halt... mı yazıyor?

Bu önemli, çünkü kırmızı led yanmıyorsa cihazda gerçekten güç yoktur ve kartta ya da adaptörde donanımsal bir probleme işaret eder. Bunun yanında cihaz açık fakat kararsız bir duruma da girmiş olabilir. Veya aslında her şey çalışıyor ama siz ssh veya her neyse ondan bağlantı kuramıyorsunuzdur. Bu durumda bir network sorunu olabilir...

@oguzatagan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi voenetto -- 17 Temmuz 2017; 13:39:31 >

• Raspian'ı sd karta attım tv'ye taktım,
    Böyle bir hata aldım karşılaşan var mı?

Raspberry Pi Sahipleri
  • quote:

Orijinalden alıntı: ykurtulus

Raspian'ı sd karta attım tv'ye taktım,

Raspberry Pi Sahipleri

Hocam yazdığı gibi panic çağrısı çalıştırılıyor. Sorun disk bloklarıyla ilgiliymiş, fstab üzerinden doğru aygıtın mount edildiğinden emin olun ve sd kart üzerinde sıkıntılı sektörler olmadığından.

Edit: Sorun kerneldeki eksik dosya imiş. Pi için şöyle bir çözüm buldum:
    quote:

1-Start the Raspberry holding the Shift key.
    2-Click the Edit config (e) button or press e.
    3-Click the cmdline.txt tab or press the right arrow on the keyboard.
    Replace:
    root=/dev/mmcblk0p2
    with

root=/dev/mmcblk0p6
    4-Click OK and then press escape on the keyboard to proceed with the boot sequence.

Kaynak :https://raspberrypi.stackexchange.com/questions/40854/kernel-panic-not-syncing-vfs-unable-to-mount-root-fs-on-unknown-block179-6

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hesher -- 17 Temmuz 2017; 14:40:57 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ykurtulus

Raspian'ı sd karta attım tv'ye taktım,

Raspberry Pi Sahipleri

Hocam yazdığı gibi panic çağrısı çalıştırılıyor. Sorun disk bloklarıyla ilgiliymiş, fstab üzerinden doğru aygıtın mount edildiğinden emin olun ve sd kart üzerinde sıkıntılı sektörler olmadığından.

Edit: Sorun kerneldeki eksik dosya imiş. Pi için şöyle bir çözüm buldum:
    quote:

1-Start the Raspberry holding the Shift key.
    2-Click the Edit config (e) button or press e.
    3-Click the cmdline.txt tab or press the right arrow on the keyboard.
    Replace:
    root=/dev/mmcblk0p2
    with

root=/dev/mmcblk0p6
    4-Click OK and then press escape on the keyboard to proceed with the boot sequence.

Kaynak :https://raspberrypi.stackexchange.com/questions/40854/kernel-panic-not-syncing-vfs-unable-to-mount-root-fs-on-unknown-block179-6

Hesher selam,

Cevabın için çok teşekkür ederim, ben de buna benzer bir çözüm buldum ama ilerleyemedim eve gittiğimde tekrar kontrol edeceğim.

Sd kart ile ilgili olabilir sorun, ama emin olamadığım için, gidip bi sd kart almadım.

• quote:

Orijinalden alıntı: voenetto

Öncelikle cevaplarda yazıldığı üzere /var/*log altında syslog ve kernel logları incelenmeli.

Ayrıca ısıya şu komutla bakabilirsiniz: /opt/vc/bin/vcgencmd measure_temp

Ancak şunu anlamadım, Rpi3'te ne bir kapatma düğmesi ne de ATX stili bir power switch var. Yani bunun için bir donanım eklemediyseniz, teknik olarak aslında bu cihazı kapatamıyorsunuz. İşletim sistemine kapat komutunu verdiğinizde tüm kapanma rutinlerini uygulayıp halt konumuna geçiyor ve öylece ekran açık sizin fişi çekmenizi bekliyor. Sizin "kapanmış buluyorum"dan kastınız ne?

Güç yok, ledler yanmıyor mu? Güç var, ledler yanıyor ama siyah ekran mı?

TV'ye taktığınızda ne görüyorsunuz? İşletim sistemi kapanma rutinlerini uygulamış ve ekranda halt... mı yazıyor?

Bu önemli, çünkü kırmızı led yanmıyorsa cihazda gerçekten güç yoktur ve kartta ya da adaptörde donanımsal bir probleme işaret eder. Bunun yanında cihaz açık fakat kararsız bir duruma da girmiş olabilir. Veya aslında her şey çalışıyor ama siz ssh veya her neyse ondan bağlantı kuramıyorsunuzdur. Bu durumda bir network sorunu olabilir...

@oguzatagan

Hocam öncelikle ilginize teşekkürler. Lg smart tv kullanıyorum. Rasp 3 de libreelec 8.0.2 kullanıyorum. Hdmi ile tv ye bağlı. Dün şans eseri sorunu daha doğrusu sorun değilmiş tv nin özelliği ile ilgiliymiş. Rasp 3 teki kodi cec bağlantısı sağlıyor. Yani bilmeyen arkadaşlara bilgi olsun diye yazıyorum. Yani cec derken tv nin kumandasını kodi de kullanmaya yarayan özellik. Neyse dün kumanda kodi de çalışmadı tv nin ayarlarını kurcalarken simplink diye bi özellik var lg tv lerde yani cec ile bağlantı kuran program. Ordan kapanmış bu özellik ve o yüzden kumandayı kullanamıyor muşum. Ve kullanamadığım için de tv ye kapatma komutu verdiğimde kodi de kapanmadı yani meğer tv kumandası Rasp pi ve tv ikilisinide kapatıyormuş. Cahillik işte =) başına gelen arkadaş olursa bilgisi olsun herkese teşekkürler.

• Merhabalar,

Aliexpress'ten 2.5A adaptör sipariş verdim diğer verdiğim tüm siparişler geldi 60 gün oldu adaptör gelmedi, gelecek gibi de durmuyo.

Olası bir iptal durumunda aşağıdaki ürünü kullanabilir miyim?

Şarj için kullanılıyor ama sonuçta 2.5A ve 5V.

Raspberry Pi 3 kullanıyorum.

https://www.aliexpress.com/item/Universal-fast-charging-USB-2-518-watt-intelligent-fast-charger-charger-for-LG-G4-SONY-millet/32717148140.html

Raspberry Pi Sahipleri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ykurtulus -- 19 Temmuz 2017; 16:42:36 >

• ykurtulus kullanıcısına yanıt
    Bence verdiğiniz linkteki ürün iş görür gibi duruyor 5V 2.5A yazıyor.

(Orjinalinde de sanırım 5.1V 2.5A)

Bu ürünü alacaksanız, "china post ordinary small packet" yazan kargo ile değil, "china post air mail" yazan kargo ile sipariş verin. Böylece takip numaranız olur, ürünün kargoda kaybolma şansı azalır. Bu ürün için 1.98$ fark ödersiniz. Toplamda 20 tl civarına gelir.
    Orjinal adaptörü de Türkiye'de 40 tl civarıdır. Karar sizin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: voenetto

Bence verdiğiniz linkteki ürün iş görür gibi duruyor 5V 2.5A yazıyor.

(Orjinalinde de sanırım 5.1V 2.5A)

Bu ürünü alacaksanız, "china post ordinary small packet" yazan kargo ile değil, "china post air mail" yazan kargo ile sipariş verin. Böylece takip numaranız olur, ürünün kargoda kaybolma şansı azalır. Bu ürün için 1.98$ fark ödersiniz. Toplamda 20 tl civarına gelir.
    Orjinal adaptörü de Türkiye'de 40 tl civarıdır. Karar sizin.

cevap için teşekkürler.
  • Beyler orange pi için adaptörü olan varmi. Değişik bi ucu var. Çinden sipariş edecektim 15 lira kargo parası istiyolar. Olan varsa ödemeyi ininall kart ile yapabilirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Havacılık bağımlısı

Beyler orange pi için adaptörü olan varmi. Değişik bi ucu var. Çinden sipariş edecektim 15 lira kargo parası istiyolar. Olan varsa ödemeyi ininall kart ile yapabilirim.
    https://www.aliexpress.com/item/DC-5V2A-Banana-Pi-M2-power-charger-adapter-BPI-M2-power-adapter-BPI-G1-debugger-Power/32357096075.html

bu değil mi?

hatta switch'li kablosu olan da mevcut.
    https://www.aliexpress.com/item/Hot-sale-Banana-pi-M2-DC-USB-Power-charger-with-ON-OFF-switch-Cable-5V2A-Power/32508762094.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ykurtulus -- 23 Temmuz 2017; 17:16:19 >

• 
Sayfa: önceki 7879808182
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.