Şimdi Ara

Raspberry Pi 4 için PiCorePlayer Ayarları (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.142
Cevap
17
Favori
23.987
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Göremedim üstad ?

Raspberry Pi 4 için PiCorePlayer Ayarları
  • daphile'de gördüm picore'u

şimdi telefona'da squeezectrl'yi kurdum ordan ulaşabilirim sanırım müzik dosyalarıma ve tidal hesabıma ? benim amacım tel'den çalmak hem tidali hem pc deki müziklerimi

Raspberry Pi 4 için PiCorePlayer Ayarları

Hocam şuanda çalıyor tidal'den bir parça açtım telefondaki squeezectrl uygulamasından ama burda daphile ne işe yarıyor ? şuanda daphile çalışıyormu anlamadım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi helsloot -- 10 Mayıs 2022; 21:46:45 >

• raspberrydeki lmsi durdur sonra dene daphile'i görmüyor olabilir

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • helsloot kullanıcısına yanıt
    yukaridaki mesajı görememişim acildeydim hastanede hanım rahatsız seni rpide zaten lms kurulu değilmiş

muhtemelen telefon daphilei kontrol ediyor daphile digital olarak agdan rpiye gönderiyor squeezelite player de daca gönderiyor en iyi kurulum bu şekilde

rpi ikili bilgisayar şeklinde kullanıyor tüm çin japon ve batılı audiophileler

geriye tek bir eksik kalıyor modem ile rpi arasına switch ve fiber dönüştürücü

ağ ve daphile kurulu pc gürültüsünü rpi ve dactan uzak tutmak için

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sadays -- 10 Mayıs 2022; 23:27:15 >
  • Ama sanırım sen doğrudan rpi4e gönderiyorsun telefondan

yukarıda verdiğim linkten android ise lms apksını kur çünkü telefondan parça çaldığında daphile empty demez aynı parçayı orada görmen lazım telefona lms şu ipde demen lazım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sadays -- 10 Mayıs 2022; 23:30:54 >
  • tweak bölümüne istanbul için zaman ayarı girmeyi ekledim ilk mesajda

• Kontrol uygulaması olarak İos'da ipeng önermiştim o kısmı da güncelledim squeezepad hem daha ucuz hem daha kullanışlı android tarafında ücretsiz LMS uygulaması her işi görüyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sadays -- 25 Mayıs 2022; 12:17:24 >
  • sadays S kullanıcısına yanıt

Elinize sağlık, yazı çok güzel olmuş. Böyle bir şey arıyordum. Önce Volumio Yükledim, ses resmen teneke, bu kadar kötü olamaz, yada benim dac la uyumlu değil.

Sizin ayarlarları aynen yaptım, sesde en ufak problem taşamadım. Usb Amanero üzerinde çift AK4493 ve çift Muses03 lü dac da sıkıntısız ve kayıpsız ses aldım.

Aslında merak ettiğim Olay şu, bu dac ı windows sisteme tanıttığımda, çıkış aygıtı olarak dacımı seçip, ses çıkışı olarak 32 bit 384 khz seçebiliyorum ve bunu dac ın ekranında görüyorum, fakat rpi+pcp ikilisinde çıkışım sadece 44,1 khz gözüküyor.

Bu tarz bir çıkış ayarı mevcutmu, sanki anladığım bütün ses dosyalarını 32bit 44.1 khz de çalıp yoluyor gibi.

saygılarımla.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çaldığınız dosyalara bağlı

çıkışın 384khz 32 bit olması doğru değil sesi o şekilde alıyorsanız windows bir şekilde upscale ediyor demektir

yani benim ayarlarımda lms hangi dosyayı çalıyorsa dac ekranında o görünür misal cd kalitesinde ise 44.1 16 bit

dvd audi kalitesi ise 48 khz 24 bit

24 96
    24 192 v.s. diye gider amanero kombo native dsd destekli olduğundan

dsd64
    dsd128
    dsd256 yazar

yani çalan dosya ne ise dac onu çözüp amfiye gönderir

acaba bir ayarı farklı mı yaptınız?

• Dsd dosyalar için plugin den dsdplayer yükledim ve Gelişmiş ayaralardan dosya tipinde disable edip dsplayer e yönlendirdim. Sorunsuz dsd dosyaları uygun formatı ekranda gördüm.

MP3 dosyalar için lame diye bir eklenti gördüm fakat nasıl yükleneceğimi bulamadım.
    Pluginleri anlatırken sormuşsunuz kaldırsak ne olur diye.Bu şekilde yaptım sorunsuz kullanıyorum.
    Settings -> Plugin altında Active plugins listesindeki seçeneklerin büyük çoğunluğunu kaldırabilirsiniz. Ben sadece PlayDSD, Network Test, SavePlaylist ve Full text search modüllerini kullanıyorum.

Şuan rpi üzerine usb bellek takarak çalıştırıyorum.

Pi zero 2 aldım, bununla dac a yönkendirme yapacağım, rpi 4 ilede lms yapıp ağda deneme yapacağım.

Rpi zero 2 kağıt üstünde iyi gözüküyor, tek usb girişinden usb çoklayıcı kullanarak dac ve usb bellek nasıl çalışacak merak ediyorum.

Lms için atom işlemcili netbook var ama çok zayıf kalır diye denemedim.

Tekrar tekrar teşekkürler yazı için.

• dsd playeri gereksiz yüklemişsiniz lms ayarlar bölümüne bakarsanız dsd player çalışmıyor dacınız native dsd destekli diye uyarı verir zaten

atom işlemcili netbook için daphile deneyebilirsiniz en sorunsuz lms server programıdır kurulumu filan da çok kolaydır

ssh ekranı gerekir belki diye beta olanı kurun

ama pi zero 2yi aldıysanız gereksiz olmuş keşke önce netbookda daphile deneyip alsaydınız

• Daphile kurup deneyim, hiç olmazsa 6,7 saat pille rahat çalışır. Harici hdd rahat takılır.

Bendeki rpi4 2gb lik aslında pihole kuruluydu, malum reklamlardan sitelere bakamıyoruz.

Bir haftadır pihole nin yokluğunda web sitesi gezmek sinir bozucu oldu.

Raspberry pi zero 2 ye pihole kurarım, reklamsız hayat daha güzel.

Moode audio rpi4 de hiçbir şekilde çalışmadı, aslında onuda merak ediyorum. Boot etmiyor, boş ekranda kalıyor.

Gerçi karşılaştırmalı yazı ve videolara bakınca pcp den başka alternatif e bakmamak lazım.

Ses olayına sıkıntısız ve kayıpsız olunca zorlamaya gerek yok. Pcp nin komut satırları açılıyordu, orada varmı birşeyler onada bakayım.

• Ben tamamını denedim

netbooka daphile kurunca rpi4'e ropieee xl kur dene sesi

benim tecrübelerim en iyi linux sürümünün arc linux tabanlı olan işletim sistemleri olduğunu gösterdi

zaten audiophile dünyasının en iyi paralı yazılımları roon haric onu bilmiyorum audio linux (paralı) ve ephony (hem paralı hem rpi sürümü yok) arch linux sürümlerini kullanıyor

ropieee xl da arch linux tabanlı ama pcp gibi ayrıntılı ayarları yok squezeelite açık kapalı yapabiliyorsun aslında roon uç noktası ama xl olanda stream için destek vermişler.

araştırmaya devam ediyorum arch linux tabanlı squezeelite'ın pcpdeki gibi ayrıntılı ayarlandığı bir yazılım buldum buldum bulamadım audio-linuxa geçebilirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sadays -- 1 Haziran 2022; 15:34:22 >
  • Valla iki sd card'a picore'u da kurdum moode audio'yu da kurdum , tak çıkar yaparak aynı parçalarda denedim , benim sistemde moode audio daha net ve temiz ses veriyor , kullanım olarakta moode audio ve bubbleupnp çok daha basit , diğer LMS'li sistemleri kontrol eden orangesqueeze gibi programlarda bir parçayı çalmak ölüm anasını satıyım ordan oraya bas ordan onu seç filan sıkıcı maalesef , moodeaudio'yu araştırırken bir takım tweak scrpitlere denk geldim bir kullanıcınınkini yükledim ses daha da iyileşti , şimdi benim sadece rpi 3b+'ı rpi4 ile değiştirmek kaldı usb mevzusundan dolayı ... yoksa şuanda memnunum .

Ancak bazı yabancı yorumlarda da rpi4'ün ses kalitesini rpi 3b+'a göre daha başarısız bulanlar da var ;

"I was very cynical about the possibility of lower audio quality on a Raspberry Pi 4b. I tested it against a Raspberry 3b+. For both RPis I used Volumio connected to both my USB Topping D10, and my I2S PiFi V1, feeding into a Cambridge CXA 60. The results: RPi 4b degrades sound, exactly like it's described in this video... I especially found a decrease in music resolution and a less defined sound stage. It was a surprise for me."

Ayrıca picore ile moodeaudio'yu karşılaştırıp ses kalitesi olarak moodeaudio'yu daha başarılı bulan bir forumdan alıntı ;

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi helsloot -- 2 Haziran 2022; 10:54:50 >

• Dgsahin D kullanıcısına yanıt

Moode audio rpi4 de hiçbir şekilde çalışmadı , demişsiniz hocam neden acaba ? bende rpi3b+'dan rpi4'e geçeceğim ve moode audio kullanacağım , bu size mi özel yoksa rpi4 ile moodeaudio'yu kullananlar var normal bir şekilde ?

Bugün sizin için tekrardan denedim, sorun microsd kartta olmuş, yeni karta yükledim sorunsuz açıldı ve kuruldu.

Gerçekten tam kullanıcı dostu arrayüzü var. Ses konusunda sıkıntı yaşamadım. Picoreplayer ile benzer detay sea verdi.

Ses konusu kişisel kulak ve ekipmana bağlı olduğu için moode ve pcp bana göre aynı hissiyatı verdi. Volumio da kesinlikle benim dac ile uyuşmadı ve düzgün ses veremedi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sd card'dan dolayı diyecektim zaten ... system settings'ten gereksiz güç harcayan wifi - bluetooth ve hdmi power'ı off yapmanızı öneririm , kontrol programı olarakta mconnect ya da bubbleupnp (ücretli) öneririm

Debian tabanlı tüm linux sürümleri

Media Player Deamon kullanır squezeelite'a göre daha modern ve kullanımı daha kolaydır ve usb takılı hddten oynatmada daha başarılı gelebilir ancak stream medialara desteği Lms'in yanında deveye hendek atlattırmak kadar zordur ve muhakkak airplay2'nin ios sınırlamalarına veya bubble upnp'nin android ve linux sınırlamalarına tabidir açıkçası ben bu linkteki forumlardaki arkadaşların hatta tüm audiophilelerin elektrik gürültüsünün sese kattığı yapay dinamizmi doğru sandıklarını düşünüyorum

deneyin beğenirseniz devam edin

eğer mpd tabanlı devam edeceksiniz moode'i tek geçerim ama kullanım kolaylığı ve her formata sınırsız destek istiyorsanız squezeelite ve lms'in rakibi yok (ücretsiz yazılımlar için konuşuyorum)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sadays -- 2 Haziran 2022; 17:5:9 >
  • Raspberry pi zero 2 w geldi. Sadece wifi ve Bluetooth var, iki micro usb girişi var biri power diğeri data için.

Bu yazılımların ortak sıkıntısı ilk yüklemelerinde ethernet üzerinden ip almaları.

Olur ya elinde raspberry pi 4 olmayıp pi zero 2 olan varsa wifi üzerinden nasıl açılacağını anlatacağım.

Pi Zero 2 ye dörtlü usb hub bağladım, klavye mouse, usb bellek ve usb dac aynı anda çalışıyor.

Picoreplayerde micro sd karta kurulum yaptıktan sonra, hdmi çıkışından ekrana görüntü alacağız.Komut satırına geçince setup yazıp enter e basacağız. Çıkan menuden wifi yi on yapıp, search edip wifinize bağlantı yapacaksınız. Sonra kapatıp açınca uygun ıp ile ethernet olmadan bağlana bileceksiniz.

Moodevolume de usb flash belleğe yazdıktan sonra boot dizininin içinden config adlı iki farklı dosya var, txt dosyası üzerinden wifi ayarlarınızı doldurdunuz mu, ethernete gerek kalmadan ip alacaktır.

Config.txt dosyasında:
    dtoverlay=enable-wifi

moodecfg.ini dosyasında:
    [Network (wlan0)]
    wlanmethod = "dhcp"
    wlanipaddr = ""
    wlannetmask = ""
    wlangateway = ""
    wlanpridns = ""
    wlansecdns = ""
    wlanssid = "Ağ"
    wlanpwd = "Şifre"
    wlansec = "wpa"
    wlancountry = "TR"

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dgsahin -- 3 Haziran 2022; 0:51:55 >

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.