Şimdi Ara

Ramlerin sırası nasıl olmalı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
1.222
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar daha önce 2x256mb + 1x512mb ramli pc'ye bugün 1gb daha takviye yaptım fakat gözle görülür bir değişiklik görmedim şuana kadar...anakartım Asrock p4v88+ ve ramleri işlemciden yana 1.slot 1gb, 2.slot 512mb, 3 ve 4.slot 256mb şeklinde taktım...bu sıralama doğrumudur? değilse nasıl olmalıdır?
    ramlerin 1gb ve 512mb olanları kingston, 256 mb'lar twinmos biliyordum ama üstlerinde sadece Blitz yazıyor...hepsi ddr 400mhz

anakart resmi:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Red_Robin -- 25 Ağustos 2007; 22:55:14 >

• birde arkadaşlar resimdeki değerler ne anlama geliyor? sadece 2 x 256 ramleri taktığım zaman frequency 166.0 mhz gözüküyor...hepsini takdığım zaman bu değer 133.0mhz'e düşüyor

• Benzeri mhz sorununu bende yaşıyorum.. 533mhz destekleyen kartıma 667mhz taktığım zaman, 533 mhz değilde 333 mhz de çalıştırıyor nedenini anlıyabilmiş değilim?

(Red_Robin biostan yükseltmeyi dene bi istersen.. yalnız bende işe yaramadı. şöyleki; 200 mhz 266mhz 333mhz ve otomatik seçenekleri var sadece)
  • quote:

Orjinalden alıntı: isok

Benzeri mhz sorununu bende yaşıyorum.. 533mhz destekleyen kartıma 667mhz taktığım zaman, 533 mhz değilde 333 mhz de çalıştırıyor nedenini anlıyabilmiş değilim?

(Red_Robin biostan yükseltmeyi dene bi istersen.. yalnız bende işe yaramadı. şöyleki; 200 mhz 266mhz 333mhz ve otomatik seçenekleri var sadece)

CPUZ>Memory>Frequency'de 333MHz yazıyorsa belleklerin DDR2-667 olarak çalışıyor demektir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: olivier_kahm

CPUZ>Memory>Frequency'de 333MHz yazıyorsa belleklerin DDR2-667 olarak çalışıyor demektir.

bu durumda benimkiler 266mhz olarakmı çalışmış oluyor ??

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Red_Robin -- 26 Ağustos 2007; 17:48:15 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Red_Robin

.....

Evet.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi olivier_kahm -- 26 Ağustos 2007; 18:19:38 >
  • quote:

quote:

.....

Evet.

peki nasıl düzelir
  • Bilmiyorum.
    Bi 256'lıkları çıkarıp 1B+512MB olarak denesen, olabilir belki. Bazı anakartlar 4 slot dolunca hız düşürüyor.
  • Sanırım anakartınız dual channel destekliyor bu yüzden şu şekilde bir konf. yapabilirsiniz. Aynı renkte olanlara 256'lıklar (iki mavi ya da iki sayha olabilir fark etmez aynı renkte olsunlar yeter) diğerlerine de 1gb la 512'liği istediğiniz şekilde takın. Sonra biostan hızlarını otomatik değerde değil de kendiniz girerek yapın bakalım n'olucak.
  • şimdi 256'ları mavilere taktım ve diğerleride siyahlara fakat cpu-z'de yine 133 mhz gözüküyor...birde biosu kurcalayayım bakalım olacakmı.

EDİT: birde dikkatimi çekti hala single olarak gözüküyor bu normalmidir??

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Red_Robin -- 26 Ağustos 2007; 19:00:27 >
  • arkadalar bios'tan hız değerleri nerden hangi sekme altında değiştiriliyor bir türlü bulamdım...birde resim çektim, buradan müdahale edemiyorum.

• tamam onuda buldum fakat bios'tan 200mhz görünürken cpu-z'de hala 133mhz görünüyor...acaba yapılması gereken başka şeylermi var?? açıkcası bu işlerden hiçde anlamıyorum

not:tek 1 gb rami takıp baktığımda cpu-z 199ghz'i gösterdi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Red_Robin -- 26 Ağustos 2007; 20:00:56 >

• quote:

quote:

Benzeri mhz sorununu bende yaşıyorum.. 533mhz destekleyen kartıma 667mhz taktığım zaman, 533 mhz değilde 333 mhz de çalıştırıyor nedenini anlıyabilmiş değilim?

Hmm efektif hız için 2 ile çarpılacağını bilmiyordum.. öğrenmiş olduk

quote:

tamam onuda buldum fakat bios'tan 200mhz görünürken cpu-z'de hala 133mhz görünüyor...acaba yapılması gereken başka şeylermi var?? açıkcası bu işlerden hiçde anlamıyorum

not:tek 1 gb rami takıp baktığımda cpu-z 199ghz'i gösterdi

Acaba ram lerinizden biri 400 değilde 266 mhz olabilirmi? 400 lüklerde ona ayak uyduruyo olabilir

• quote:

Acaba ram lerinizden biri 400 değilde 266 mhz olabilirmi? 400 lüklerde ona ayak uyduruyo olabilir

bugün ramleri okadar çok söküp taktımki yuvaları bozulmazsa iyidir...emin olmak için hepsini söküp baktım ve hepsi 400mhz...şuan sadece 256'ları dual olarak taktım ve cpu-z 200mhz'i gösteriyor ama ne oluyorsa hepsini bir arada kullanınca oluyor

• Arkadşlar birde şöyle sorayım ozaman...ramleri 1.5gb olarak kullandığım zaman 400mhz çalışıyor fakat 2gb'ta yükselttiğimde 266mhz'e düşüyor...bu durumda hangi kullanım şeklinden daha çok performans alırım??
  • Bunu test edebilirsiniz. Örneğin Çok kullandığınız bir uygulamayı çalıştırıp bir işlem yapın ve verileri kaydedin. 1.5gb ve 400mhz de daha sonra aynı işlemi 2gb 266mhz'de deneyin. Hangisiyle iyi sonuç alırsanız o şekilde kullanırsınız.
  • Ben senin yerimde olsam 512+256+256MB satarım Tek 1GB alırım ve diğer 1gb bellekle birlik de dual olarak çalıştırırım ozaman daha çok performans alırsın bu şekilde 400mhz olsa dual performansına yaklaşamazsın. birde belleklerin modelleri farklı olduğu için bir uyumsuzluk olabilir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ChelseaFC

Ben senin yerimde olsam 512+256+256MB satarım Tek 1GB alırım ve diğer 1gb bellekle birlik de dual olarak çalıştırırım ozaman daha çok performans alırsın bu şekilde 400mhz olsa dual performansına yaklaşamazsın. birde belleklerin modelleri farklı olduğu için bir uyumsuzluk olabilir.

evet bu benimde aklıma geldi ve dün ikinci el bölümünde ilan verdim...öyle görünüyorki bu iş başka türlü çözülmicek.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.