Şimdi Ara

Ram yükseltme hk. yardım lütfen..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
629
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Canım çok sıkkın, sorunumu çözmeme yardımcı olabilecek bir arkadaşım varsa lütfen değerli fikirlerini paylaşsın.
    Belki bir başka arkadaşımıza da yardımımız dokunmuş olur.

arkadaşlar laptopumu uzun yıllardır memnuniyetle kullanıyordum ancak anakart slotlarımdan biri arızalanmış. şuan çalışan tek slotta sadece 2gb samsung ddr3 ram takılı ama kaç mhz olduğunu bilmiyorum.

S1: burada bir detay gördüm 800 ve 1066 diye; bu slotlardan birinin 800mhz diğerinin 1066mhz olduğunu mu gösteriyor?)

şimdi laptopum çok ağır çalışıyor. bunu çözebilmek adına tek slotum olduğu için 1x ddr3 1066mhz 8gb ram almayı düşünüyorum. eklediğim resimlerden doğru anladıysam anakartım 8gb rami destekliyor.

S2: 8gb'a yükseltirsem bilgisayarım hızlanır mı?

burada şu detaylar dikkatimi çekiyor. laptopumdaki bilgilerimde 1066mhz-1,5V yazıyor.

S3: yeni ram alırken illa da 1066 mı olması gerekir? 1600 var çoğunlukla piyasada çünkü!
    S4: kesinlikle 1,50V mu olması gerekir? 1,35V olsa da olur mu?
    S5: yani çalışır mı? bir problem yaşar mıyım?

Saygılarımla,

Ram yükseltme hk. yardım lütfen..Ram yükseltme hk. yardım lütfen..Ram yükseltme hk. yardım lütfen..

• takılabilecek en yüksek değer 4gb 1066.

https://www.akakce.com/siparis/?p=350915041&ref=akakce&v=1.61.1
  • Bilgisayarınıza takılı olan bellek DDR3 1333 Mhz (667 x 2).

Anakartınız maksimum 8GB bellek destekliyor fakat slot başına maksimum 4GB RAM takabilirsiniz.

Herhangi bir 4GB DDR3 SODIMM bellek alabilirsiniz, çalışacaktır sisteminizle.

Fakat bu durumda yapılabilecek en iyi şey sistemdeki harddiski bir SSD ile değiştirmeniz. Bellek miktarını 2GB'dan 4GB'a çıkarmaktan çok daha yararlı olacaktır. SSD aldıktan sonra eğer kalırsa elinzideki para ile 4GB bellek alabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: -forumber-

Bilgisayarınıza takılı olan bellek DDR3 1333 Mhz (667 x 2).

Anakartınız maksimum 8GB bellek destekliyor fakat slot başına maksimum 4GB RAM takabilirsiniz.

Herhangi bir 4GB DDR3 SODIMM bellek alabilirsiniz, çalışacaktır sisteminizle.

Fakat bu durumda yapılabilecek en iyi şey sistemdeki harddiski bir SSD ile değiştirmeniz. Bellek miktarını 2GB'dan 4GB'a çıkarmaktan çok daha yararlı olacaktır. SSD aldıktan sonra eğer kalırsa elinzideki para ile 4GB bellek alabilirsiniz.
    Merhabalar arkadaşlar,

Cevaplarınız için her ikinize de ayrı ayrı teşekkür ederim. bu mesaj konu işlerinde yeni olduğumdan çoklu alıntı yapamadım.
    bir soru daha oluştu kafamda o yüzden soruyu yönelteceğim arkadaşımın mesajını alıntılıyorum.

anladığım kadarıyla Harddiskimi de değiştirmemle birlikte daha yararlı oluyor ancak hangi özelliklerde olması gerektiğini görebileceğim bir örnek link atabilir misiniz SSD için? tam anlayamadım SSD hardiski nasıl bişeydir?

Teşekkürler,
  • quote:

Orijinalden alıntı: BlauFisch87

Merhabalar arkadaşlar,

Cevaplarınız için her ikinize de ayrı ayrı teşekkür ederim. bu mesaj konu işlerinde yeni olduğumdan çoklu alıntı yapamadım.
    bir soru daha oluştu kafamda o yüzden soruyu yönelteceğim arkadaşımın mesajını alıntılıyorum.

anladığım kadarıyla Harddiskimi de değiştirmemle birlikte daha yararlı oluyor ancak hangi özelliklerde olması gerektiğini görebileceğim bir örnek link atabilir misiniz SSD için? tam anlayamadım SSD hardiski nasıl bişeydir?

Teşekkürler,

Alıntıları Göster
    2.5" olan her SSD sisteminizde çalışacaktır.

Size önerim aşağıdaki SSD'yi almanız yönünde;

https://www.incehesap.com/240-gb-james-donkey-jd240-ssd-disk-fiyati-38641/?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber
  • quote:

2.5" olan her SSD sisteminizde çalışacaktır.

Size önerim aşağıdaki SSD'yi almanız yönünde;

https://www.incehesap.com/240-gb-james-donkey-jd240-ssd-disk-fiyati-38641/?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber

Alıntıları Göster
    elimde şuan fazladan bu diskten var

https://www.ebay.com/itm/Western-Digital-WD3200BPVT-80ZEST0-DCM-HHMTJAN-2-5-Sata-320gb-Hard-Drive-/190649484096

bunu takmış olsam, sizin önerdiğiniz SSD yerine iş görür mü?

Bir de eğer mevcutu çıkarıp bunu takarsam bir de işletim sistemi kurmam gerekecek, şuan almanyadayım türkiyede olsam kolay ancak kendi imkanlarımla netten bi şekilde indirip cdye çekip de işletim sistemi kurabilir miyim?

bunu anlatan bir link var mı bildiğiniz?

teşekkürler.
  • quote:

https://www.ebay.com/itm/Western-Digital-WD3200BPVT-80ZEST0-DCM-HHMTJAN-2-5-Sata-320gb-Hard-Drive-/190649484096

Bir de eğer mevcutu çıkarıp bunu takarsam bir de işletim sistemi kurmam gerekecek, şuan almanyadayım türkiyede olsam kolay ancak kendi imkanlarımla netten bi şekilde indirip cdye çekip de işletim sistemi kurabilir miyim?

teşekkürler.

Alıntıları Göster
    mesela burda amazon ya da ebay dan sipariş verme imkanım var çok kısa sürede ürün elime geçebiliyor.
    bu iki siteden bildiğiniz önerebileceğiniz bir SSD disk var mıdır?

benim az önce gönderdiğimin saniyede okuma hızı düşük (8m/sn) galiba siz ondan ssd öneriyorsunuz anladığım kadarıyla. ssd 500mb+/sn'miş.
  • quote:

teşekkürler.

Alıntıları Göster
    Linkini verdiğiniz ürün SSD değil, HDD. Size lazım olan bir SSD.

Komple yeniden işletim sistemi kurmak yerine diskleri tamamen klonlamayı da deneyebilirsiniz. Ama ekstradan bir harddiske veyahut SATA to USB dönüştürücüye ihtiyacınız olacak.

İçerisindeki harddiski çıkardığınız zaman taşınabilir bir harddisk olarak kullanmak için USB 3.0, 2.5" bir HDD kutusu alabilirsiniz. Böylelikle bilgisayarın içinden çıkan harddiski direk kutuya yerleştirir, bilgisayara USB ile bağlar ve SSD'ye klonlarsınız.
  • quote:

mesela burda amazon ya da ebay dan sipariş verme imkanım var çok kısa sürede ürün elime geçebiliyor.
    bu iki siteden bildiğiniz önerebileceğiniz bir SSD disk var mıdır?

benim az önce gönderdiğimin saniyede okuma hızı düşük (8m/sn) galiba siz ondan ssd öneriyorsunuz anladığım kadarıyla. ssd 500mb+/sn'miş.

Alıntıları Göster
    Amazon veya ebay'de yüzlerce SSD seçeneği var. Siz bence Amazon'dan bir tane seçin, buraya linkini atın, biz de değerlendirmeye çalışalım. Zira bütçeniz ne kadar, ne kadar alana ihtiyacınız var vs bilmiyoruz.

Yazma/okuma hızı ile pek bi alakası yok bu durumun aslında. Asıl önemli olan IOPS değerleri.
  • -forumber- kullanıcısına yanıt
    yardimlariniz icin tesekkurler,

klonlama imkani cok cazip gorunuyor. ssd sececegim ve dediginiz gibi fikrinize sunacagim.

suan elimde olan hdd’yi bir kutu icerisinde usb bellek olarak kullanmaktayim, klonlama icin bunu kullanabilir miyim?

klonlamayi nasil yapabilirim?

yani suanki harddiski elimdeki hddye klonlayacagim sonra yeni almis olacagim ssdye yapistiracak miyim?

yeniyi laptopa takinca bilgisayar acilinca yapmam gerekenler neler olacak acaba?

not: simdi konuya yabanci oldugum icin sorularim fazlaca ancak her cevapta bir tik daha iyi biseyle geldiginiz icin bir yeni soru olusuyor kafamda, lutfen idare edin.
    insallah sorunumu sizinle cozecegiz.

tesekkurler

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

yardimlariniz icin tesekkurler,

klonlama imkani cok cazip gorunuyor. ssd sececegim ve dediginiz gibi fikrinize sunacagim.

suan elimde olan hdd’yi bir kutu icerisinde usb bellek olarak kullanmaktayim, klonlama icin bunu kullanabilir miyim?

klonlamayi nasil yapabilirim?

yani suanki harddiski elimdeki hddye klonlayacagim sonra yeni almis olacagim ssdye yapistiracak miyim?

yeniyi laptopa takinca bilgisayar acilinca yapmam gerekenler neler olacak acaba?

not: simdi konuya yabanci oldugum icin sorularim fazlaca ancak her cevapta bir tik daha iyi biseyle geldiginiz icin bir yeni soru olusuyor kafamda, lutfen idare edin.
    insallah sorunumu sizinle cozecegiz.

tesekkurler
    Elinizde bulunan harici HDD'yi heba etmenize gerek yok. SSD ile beraber bahsettiğim HDD kutusunu alırsınız, SSD'yi direk HDD kutusuna takar SSD'yi USB ile bilgisayara bağlarsınız. Ardından klonlanmaya hazır olacaktır sistem.

Aşağıdaki rehberi kullanabilirsiniz;

Klonladıktan sonra HDD kutusundaki SSD'yi çıkartıp bilgisayarın içerisine takın, bilgisayardan çıkan HDD'yi de HDD kutusuna yerleştirin.

Bundan sonra yapacağınız birşey kalmıyor

Örnek bir HDD kutusu;

https://www.amazon.de/CSL-Computer-Externes-Festplattengeh%C3%A4use-Alugeh%C3%A4use-optimale/dp/B00EEDF1Z8/ref=sr_1_5?ie=UTF8&qid=1542227715&sr=8-5&keywords=2.5%22+hdd+usb+3.0
  • -forumber- kullanıcısına yanıt
    merhaba tekrar,

Ben bu işi en ucuz yoldan ve en kısa sürede kapatmak istiyorum. hemen ulaşabileceğim saturn var burda.

ram için bunu almam uygun olur mu sizce?
    https://www.saturn.de/de/product/_corsair-valueselect-1318091.html

ayrıca HDD kutusu olarak elimde PolyGold PG-510 USB 2.0 var internette linkini bulamadım, bu işimi görür mü?

öncelikle 4gb rami takıp preformansı bir görmek istiyorum, bana yeterli gelmez ise ki gelmez gibime geliyor, yine de adım adım gitmekte fayda görüyorum. Eğer yeterli gelmez ise de SSD'yi de alacağım ancak şuanki hdd'm 300 gb ve neredeyse dolu, bu yüzden 300gb+ bişey almam gerekiyor ki bu da düşündüğüm fiyatların üzerine çıkıyor, biraz da bu yüzden adım adım gitmek istememin sebebi..

teşekkürler
  • quote:

merhaba tekrar,

Ben bu işi en ucuz yoldan ve en kısa sürede kapatmak istiyorum. hemen ulaşabileceğim saturn var burda.

ram için bunu almam uygun olur mu sizce?
    https://www.saturn.de/de/product/_corsair-valueselect-1318091.html

ayrıca HDD kutusu olarak elimde PolyGold PG-510 USB 2.0 var internette linkini bulamadım, bu işimi görür mü?

öncelikle 4gb rami takıp preformansı bir görmek istiyorum, bana yeterli gelmez ise ki gelmez gibime geliyor, yine de adım adım gitmekte fayda görüyorum. Eğer yeterli gelmez ise de SSD'yi de alacağım ancak şuanki hdd'm 300 gb ve neredeyse dolu, bu yüzden 300gb+ bişey almam gerekiyor ki bu da düşündüğüm fiyatların üzerine çıkıyor, biraz da bu yüzden adım adım gitmek istememin sebebi..

teşekkürler
    Linkteki bellek işinizi görecektir.

Aynı şekilde elinizdeki HDD kutusu da iş görebilir, SSD uyumluluğu konusunda birşey söyleyemeyeceğim.
  • quote:

Linkteki bellek işinizi görecektir.

Aynı şekilde elinizdeki HDD kutusu da iş görebilir, SSD uyumluluğu konusunda birşey söyleyemeyeceğim.

Alıntıları Göster
    Merhabalar Tekrar,

Samsung 500gb ssd alacağım için Ram de samsung olsun diye düşünerek bir soru sormak istiyorum.
    Bu linkteki ürün cihazım için uygun olur mu sizce?

https://urun.n11.com/diger/samsung-4-gb-ddr3l-135v-pc3l-12800-1600-mhz-notebook-ram-P301758008

bu ürün 1,35V muş. Benim cihazımın cpu-z SPD bölümünde 1,5V yazıyordu.
    ayrıca benim cihazım ddr3-800 ve ddr3-1066 destekliyor. 1600 almış olsam sorun olur mu?

Yani ihtiyacım olan ddr3 4gb ram için dikkat etmem gereken önemli şeyler nelerdir aslında?

Teşekkürler
  • Ben kaç tane ram taktım çıkarttım hiç 1.35v mi? 1.50v mi? Dikkat etmedim, büyük ihtimalle v değerinin bir önemi yok gönül rahatlığıyla alın. Ram’i kutusundan çıkartırken kenar koruma bantlarını sökmeden çıkartın ki, ola ki bi sorun olursa direkt iade edebilesiniz.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Merhabalar Tekrar,

Samsung 500gb ssd alacağım için Ram de samsung olsun diye düşünerek bir soru sormak istiyorum.
    Bu linkteki ürün cihazım için uygun olur mu sizce?

https://urun.n11.com/diger/samsung-4-gb-ddr3l-135v-pc3l-12800-1600-mhz-notebook-ram-P301758008

bu ürün 1,35V muş. Benim cihazımın cpu-z SPD bölümünde 1,5V yazıyordu.
    ayrıca benim cihazım ddr3-800 ve ddr3-1066 destekliyor. 1600 almış olsam sorun olur mu?

Yani ihtiyacım olan ddr3 4gb ram için dikkat etmem gereken önemli şeyler nelerdir aslında?

Teşekkürler

Alıntıları Göster
    Uyumsuz malesef. Cihazınız DDR3 destekliyor, verdiğiniz linkteki ürün DDR3L. Bu yüzden de voltaj değeri daha düşük linkteki ürünün.

Herhangi bir SODIMM DDR3 (DDR3L değil) bellek işinizi görecektir. Hızı önemli değil
  • quote:

Uyumsuz malesef. Cihazınız DDR3 destekliyor, verdiğiniz linkteki ürün DDR3L. Bu yüzden de voltaj değeri daha düşük linkteki ürünün.

Herhangi bir SODIMM DDR3 (DDR3L değil) bellek işinizi görecektir. Hızı önemli değil

Alıntıları Göster
    Helaaalll Reis yetişti.

Tamamdır ;)
  • quote:

Alıntıları Göster
    Merhaba -forumber-

Öncelikle büyük bir sıkıntıdan kurtulmama yardımcı olduğun için sana binlerce teşekkürlerimi sunuyorum.

Bütün işlemleri gerçekleştirdim.

2 gb olan ramimi 4gb ile değiştirdim.
    hddmi samsung 500gb ssd ile değiştirdim.
    bir de bios güncellemesi yaptım.

bilgisayarımın ilk ve son test sonuçlarını eklediğim resim ile paylaşıyorum ki belki başka birilerine de faydası olur.

Ram yükseltme hk. yardım lütfen..

Gerçekten büyük bir sevinç içindeyim, resmen laptopum 27snde falan açılıp kullanılır hale geldi.
    Fan kendine geldi, sesler kesildi. Hız mükemmel.

Tekrar teşekkürler -forumber- ve diğer arkadaşlar.

Paylaşımla kalın, Hayat paylaşınca güzel..
  • quote:

Merhaba -forumber-

Öncelikle büyük bir sıkıntıdan kurtulmama yardımcı olduğun için sana binlerce teşekkürlerimi sunuyorum.

Bütün işlemleri gerçekleştirdim.

2 gb olan ramimi 4gb ile değiştirdim.
    hddmi samsung 500gb ssd ile değiştirdim.
    bir de bios güncellemesi yaptım.

bilgisayarımın ilk ve son test sonuçlarını eklediğim resim ile paylaşıyorum ki belki başka birilerine de faydası olur.

Gerçekten büyük bir sevinç içindeyim, resmen laptopum 27snde falan açılıp kullanılır hale geldi.
    Fan kendine geldi, sesler kesildi. Hız mükemmel.

Tekrar teşekkürler -forumber- ve diğer arkadaşlar.

Paylaşımla kalın, Hayat paylaşınca güzel..

Alıntıları Göster
    Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana

İyi günlerde kullanmanız dileğiyle
  • Merhaba bir sorum var yardım ederseniz sevinirim;
    elimde 2400 mhz 8 gb Corsair Vengeance Kırmızı ram var 1 adet, 16 gb yükseltmek istiyorum fakat kafama takılan soru aynı ramden 1 adet daha alırsam tıpatıp aynı,(2400 mhz cl'si markası herşeyi aynı) fakat dual pakette satılan gibi olmadığı için bir fark olur mu ben olmaz diye düşünüyordum fakat vatanda bana aynı pakette dual alman gerek (bugün bir ram alıp yarın aynı ramden bir tane daha alırsan dual çalışmaz dediler) bilgisayardan daha iyi anlayan biri bana acil yazabilir mi bugün yarın bir ekstra ram daha alıcaktım almayım dual mi alıyım eski ram i çıkarıp yoksa 1 ram daha alıp takayım mı bir farkı olur mu?
    (vatandaki adamın derdi biraz ürün satmaya çalışıyor gibi geldi bana)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaviBere16 -- 26 Aralık 2018; 23:2:2 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.