Şimdi Ara

Radyatör Boyu Hesabı. Asgari radyatör metrajı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
1
Favori
1.022
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Radyatör boyut (uzunluğu) ve (ısıl güç) kapasitesinin önemi

Kombi kullanıcıları için soru şudur;
    Odayı 22 °C sıcaklıkta tutmak için kombinin tesisat (ısıtma) suyu sıcaklığı ne olmalıdır?
    Enerji ekonomisi açısından bakıldığında bu sorunun cevabı “olabilecek en düşük sıcaklık”tır.

Aynı güçte kombisi olan ve aynı büyüklükte iki dairenin birinde radyatör boyutu ve/veya ısıl güç kapasitesi diğerinden düşük ise bu durumda ilk daire 45 °C tesisat suyu sıcaklığı ile 22 °C oda sıcaklığına ulaşırken, ikinci daire ancak 60 °C tesisat suyu sıcaklığı ile 22 °C oda sıcaklığına ulaşabilecektir.

Bu da, daha fazla doğal gaz tüketimi ve sonuçta daha yüksek doğal gaz faturası anlamına gelecektir.

Ayrıca bu durumda yoğuşmalı kombilerde verim de % 15-20'den % 5 civarına düşecektir.

Evin konfor sıcaklığını sağlayacak en düşük sıcaklıkta çalıştırılması esasıyla

Optimum radyatör uzunluğu ne olmalıdır?

Yoğuşma veriminden en iyi yararlanmak için yoğuşmalı kombilerin düşük sıcaklıkta çalıştırılması ve radyatör fiyatlarını da dikkate alarak

Evin büyüklüğüne göre şöyle bir ortalama radyatör metrajı hesabı yaptım. (25 mm hatveli ve kaliteli radyatörler ile)
    (Özellikle yoğuşmalı kombiler için (asgari radyatör uzunluğu)

160 m² X 80 cm = 12,80 m
    150 m² X 84 cm = 12,60 m
    140 m² X 88 cm = 12,32 m
    130 m² X 92 cm = 11,96 m
    120 m² X 96 cm = 11,52 m
    110 m² X 100 cm = 11,00 m
    100 m² X 104 cm = 10,40 m
    90 m² X 108 cm = 9,72 m
    80 m² X 112 cm = 8,96 m
    70 m² X 116 cm = 8,12 m
    60 m² X 120 cm = 7,20 m

evin m² si X 10 m² ye önerilen radyatör uzunluğu = ..........

Yoğuşmalı kombiler 50 °C ve altındaki tesisat suyu sıcaklıklarında konvensiyonel (geleneksel) kombilere göre % 15-20 fazla verime ulaşırlar.

Isıl gücü yüksek25 mm hatve genişliği + çinko fosfat / zirkonyum kaplama ve katoforez boyalı kaliteli radyatörler.
    25 mm hatveli radyatör, 33 mm hatveli radyatörden ~ % 10 daha verimlidir.

Aynı verimi alabilmek için Isıl gücü düşük 33 mm hatveli ve kalitesiz radyatörlerin boyu (% 10) daha uzun olmalıdır.

Antre, hol, koridor için ayrı, oturma, yatak odaları, mutfaklar için ayrı, banyo için ayrı, iki duvarı dış cephe olan (yalıtımsız) köşe odalara ayrı radyatör boyu hesapları yapılarak evin ortalama radyatör boyu belirlenebilir.

25 mm hatveli ve kaliteli radyatörler ile
    Yoğuşmasız (geleneksel) kombiler için (asgari radyatör uzunluğu)

160 m² X 70 cm = 11,20 m
    150 m² X 73 cm = 10,95 m
    140 m² X 76 cm = 10,64 m
    130 m² X 79 cm = 10,27 m
    120 m² X 82 cm = 9,84 m
    110 m² X 85 cm = 9,35 m
    100 m² X 88 cm = 8,80 m
    90 m² X 91 cm = 8,19 m
    80 m² X 94 cm = 7,52 m
    70 m² X 97 cm = 6,79 m
    60 m² X 100 cm = 6,00 m

Bir evi örneğin 60°C kalorifer suyu sıcaklığı üreten konvensiyonel bir kombi ile ısıtmak için gereken radyatör miktarı ile, 45°C kalorifer suyu sıcaklığında ısıtmak için gereken miktar farklı olacağından radyatör seçiminde bu dikkate alınarak yoğuşmalı kombi kullanımında sürekli yoğuşma yani sürekli en yüksek verim, en az tüketim için daha uzun radyatör kullanılmalıdır.

Radyatör uzunluğu arttıkça, ısınma sisteminden alacağınız verim de artar.
    25 mm hatveli ve kaliteli radyatörlerin ısıl gücü yüksektir.
    Isıl gücü yüksek 25 mm hatveli ve kaliteli radyatörler ile % 10 (+ yeterli uzunlukta radyatörler ile 50 °C ve altındaki tesisat suyu sıcaklıklarında yoğuşmalı kombilerde % 10) civarı tasarruf sağlanır.

24KW (20.640 kcal/h) kapasiteli kombiler
    (Tavan yüksekliği 2,8 m. olan 160 m² ye kadar olan izolasyonu normal mekanlar için)

Panel radyatörlerde kombi seçimi gibi dikkatlice yapılmalıdır. Günümüzde ucuz maliyetler ile üretilen kalitesiz, dayanıksız panel radyatörlerin iyi bir ısınma sağlayamadığı gibi daha sonraki yıllarda ciddi ölçüde problemler çıkarttığını göz önüne almalıyız. Kalitesiz sac ve uygun olmayan malzemeler ile yapılan radyatörlerin doğurduğu en büyük sıkıntıların başında yüksek doğal gaz faturası ve buna rağmen iyi bir ısınma sağlanamaz.
    Çok iyi bir kombi veyahut ısıtma sisteminiz olsa dahi eğer kötü bir radyatör kullanıyor iseniz bu durumda konforlu bir ısınma sağlayamazsınız. Yeni alacağınız evde bu gibi önemli etkenleri bilerek, bilinç olmalı ve kullanılan malzemelerin kalitesine, markasına bakarak doğru bir seçim yapmak gerekir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Münebbih -- 7 Mart 2024; 11:52:41 >

• Hocam tamam demişsiniz de 24 kW kapasiteli kombi, 20.640 / 1.500 = 13-14 metre civarı radyötör destekler diye ben 24 kw lik bir kombi aldim diyelim 13-14 metrelik petek var diyelim ama ocak var sicak su ihtiyaciniz var.Ben bu petekleri yaktim evde ocakta yemek pisiyor o arada da dusa girdim nolcak peki?

Bu arada metrekareyle carptiginiz sayilar nedir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cemone_2 -- 6 Aralık 2018; 21:1:53 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrebursali_2

Hocam tamam demişsiniz de 24 kW kapasiteli kombi, 20.640 / 1.500 = 13-14 metre civarı radyötör destekler diye ben 24 kw lik bir kombi aldim diyelim 13-14 metrelik petek var diyelim ama ocak var sicak su ihtiyaciniz var.Ben bu petekleri yaktim evde ocakta yemek pisiyor o arada da dusa girdim nolcak peki?

Bu arada metrekareyle carptiginiz sayilar nedir?

Ocaktaki yemekleri kombi ısıtmıyor ki
    Kombi sıcak su ve ısınma ihtiyacını aynı anda karşılar
    10 metrekareye gereken ortalama radyatör uzunluğu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Münebbih -- 6 Aralık 2018; 21:39:15 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tmm o zaman dus aldiginizda be petekler ayni anda calistiginda?

• Bizim kombi sıcak su kullanırken ısıtma işlemini askıya alıyor bittikten 3 dk sonra peteklere su veriyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: mkkabaoglu

Bizim kombi sıcak su kullanırken ısıtma işlemini askıya alıyor bittikten 3 dk sonra peteklere su veriyor.
    tek eşanjörlü
    pompa sıcak su alınması sırasında duruyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Münebbih -- 7 Aralık 2018; 11:50:42 >
  • Bir yanlislik olmasin.kombiler isinma ve sicak su ihtiyacini ayni anda karsilamaz.oncelik sicak su da olur genelde.eca confeo plus ta oyle.ayarlardan degisyirilebiliyormus ama oncelik sicak su da olur her zaman.kombilerin ozelliklerinde ayni anda hem sicak su hermde isinma ihtiyacini karsilar diye bir ibare gormedim ben.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.