Şimdi Ara

Radar Cezasına İtiraz Edin (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
105
Cevap
0
Favori
81.430
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 1. Radarlar için öncesinde uyarı tabelası zorunluluğu kaldırıldı.

2. Hız limitini %10'dan daha az aşarsanız bu suç değildir. Kimse bu yüzden ceza yazamaz. Kurallar belli, ceza uygulaması %10'dan başlar. Ve bunu da bütün polis memurları bilir. Onların el kitabıdır...

Ama inatlaşırsanız da polis yazacak bir ceza mutlaka bulur. Hangimizin arabası tam ki, bir arkadaşım 3-4 sene önce polis memuruyla tartıştı ve arabada tebeşir yok diye ceza yemişti.
  • quote:

Orjinalden alıntı: evolution100

SONUÇ=YAVAŞ GİDELİM

Sonuç=Hakkımızı arayalım.
  • benim bildiğim sollamada yüzde oranı diye bişey yoktur solama bitiminde limtite gelinmelidir ve yüzde onu aşarsanız normal seyirede ceza alırsınız en azından bizim ülkemizde böyle
  • Hepiniz araba kullanıyorsunuz, 90'la giden bir aracı 99'la sollamaya çalışın bakalım, bir saat sol şeritte kalmanız gerekir. O yüzden +%10 olayı sollama için değil. Sollama, trafik güvenliği için mümkün olan en kısa sürede bitirilmesi gereken bir eylem olduğundan, sollama esnasında hız sınırı olmaz.

+%10 meselesi de, araç kullanırken yola mı bakacaksınız, göstergeye mi? Araç kullanırken yola bakmak esas olduğundan, sürücünün yolun durumuna, meyline göre hız sınırını farkında olmadan %10 aşabileceği düşüncesiyle getirilmiş bir kuraldır. Özetle, eşek değilsen %10'dan fazla aştığını arabanın sesinden, sarsıntısından anlarsın diyor.
  • Arkadaşlar,yukarıda bir arkadaşın dediği gibi polisten bu kadar tırsmayın,ama sakın tersine de gitmeyin,tebeşir örneğinde olduğu gibi bi eksik bulur cezayı yazarlar.Ama sollama hikayesi tamamen efsane,madem ellerinde kamera kayıtları var ve delil olarak gösteriliyor,o zaman ya emniyete şikayetinizi yapacaksınız,oradan da sonuç çıkmazsa mahkemeye başvuracaksınız.Ben de eniştemin yıllar önce başından geçen bir olayı anlatayım.

Bundan yaklaşık 10 sene önce,eniştem ilkokul öğretmeni olduğu zamanlar galericilik de yapıyordu.Sanırım yarıyıl tatili zamanıydı,elinde satış için bulunan eskice bir arabayla,R12 gibi bişeydi sanırım,Eskişehir Atatürk Bulvarı'nda ilerliyormuş.Üzerinde eski bir deri mont varmış,yarıyıl tatili olduğu için sakallar da uzun,köylü gibi bir hali varmış.Ekipler çevirmiş,şimdi hatırlamadığım bir sebepten,haklı olmadığı halde ukala bir tavırla ceza yazmışlar.Eniştem fazla itiraz etmemiş,kabul edip devam etmiş.Ama daha sonra polisleri emniyete şikayet etmiş,bana haksız olarak ceza yazıldı diye.Artık nasıl bir inceleme yapıldıysa,haklı bulundu ve cezayı yazan polise iki ay maaş alamama cezası verildi.

• Arkadaşlar
    Opel Corsa 1,0 aracıma gitmediğim biryerden 189km hıza cıktım diye trafik cezası geldi şaşırdım itiraz ettim mahkemeye verdim ve KAYBETTİM
    İstediğiniz kadar ben hiç oraya gitmedim benim aracım bu sürate çıkamaz diyin fark etmiyor. Aracın resmi yola uygunluk belgesini verdim mahkemeye
    max sürat 155 km yazıyor hiç bu araç 189 yapabilirmi ??
    Türkiyede yargı mensuplarına trafik cezası kesilemiyor kesilen cezaları kendileri iptal ettiriyorlar bunun karsılıgında Polisin yazdıgı böyle haksız cezalar aksini dahi ispat etsen kabul ediliyor
    Sonuç:Mahkemeyi kaybettik cezamız kesinleşti ama ödemedim yaklaşık 1,5 yıl oldu,1 ay önce temiz kağıdını alıp muaynesini yaptırdım
    Asıl Sonuç:Burası Türkiye
  • quote:

Orjinalden alıntı: Focuser

Arkadaşlar
    Opel Corsa 1,0 aracıma gitmediğim biryerden 189km hıza cıktım diye trafik cezası geldi şaşırdım itiraz ettim mahkemeye verdim ve KAYBETTİM
    İstediğiniz kadar ben hiç oraya gitmedim benim aracım bu sürate çıkamaz diyin fark etmiyor. Aracın resmi yola uygunluk belgesini verdim mahkemeye
    Türkiyede yargı mensuplarına trafik cezası kesilemiyor kesilen cezaları kendileri iptal ettiriyorlar bunun karsılıgında Polisin yazdıgı böyle haksız cezalar aksini dahi ispat etsen kabul ediliyor
    Sonuç:Mahkemeyi kaybettik cezamız kesinleşti ama ödemedim yaklaşık 1,5 yıl oldu,1 ay önce temiz kağıdını alıp muaynesini yaptırdım

nasıl yani ceza noldu peki? affa mı uğradı :)
    asıl sonuca da bayıldım.5-10 yıl sonra da ceza faizli olarak gelirse,işte o zaman şaşmam asıl sonuca :)

• quote:

Arkadaşlar

Üst mahkemeye itiraz edin. Bilirkişi atamaları gerekir.

• valla itiraz da edilse pek bişey değişmiyor..
    durum daha vahim bir hâl alabiliyor..
    zira hız sınırını aştığınız radar tarafından tespit edilip siz de itiraz ederseniz radara arabası durduğu yerden geliyor sizin bulunduğunuz alana;fotoğrafınızı gösteriyorlar;paşa paşa cezayı da yazıyorlar.
    üstüne bi de radar arabasının görevinden çıkıp gelmenin ücretini de ekliyorlar..
  • quote:

SONUÇ=YAVAŞ GİDELİM

yavaş gidlicek yerlerden tüm sürücüler bizler zaten yavaş gidiyoruz cok şükür..

ama düşünelim ki memlekete gidiyoruz ve memleket 1000 km..

sürekli 80 kilometre ile gittiğimizi düşünürsek 12.5 saat eder.. 2.5 saat mola versek toplam olarak 15 saat eder..

yol bitermi ki bu şekilde..

en güzeli gerektiği zaman gerektiği yere göre hareket edebilmek..

radar kuran polis ekiplerine ben çok kızıyorum

şimdi diyeceksiniz ki o radarlar bircok insanın hayatını kurtarıyor olabilir..

aslında doğru ama ben bütün kurallara uydugum için ve gerektiği zaman gerektiği gibi davrandığımdan dolayı bütün sürücüleri kendim gibi sanıyorum dolayısıyla radar kuran ekiplere kızıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yaman53 -- 29 Haziran 2008; 14:15:38 >

• quote:

Orjinalden alıntı: denizza

quote:

Arkadaşlar

nasıl yani ceza noldu peki? affa mı uğradı :)
    asıl sonuca da bayıldım.5-10 yıl sonra da ceza faizli olarak gelirse,işte o zaman şaşmam asıl sonuca :)

Trafik ceası hiç bir durumda ana paranın &50 sinden fazla faiz yemez.

• bitmez...
    ne dersek diyelim...polis bildiğini okur.
    eğitim ŞART
  • Arkadaşlar bugün bana postadan trafik cezası gelmiş. Hız sınırını aştım diye. 120 hız sınırı olan otoyolda 140 ile giderken radara yakalanmışım ve benim arabanın fotosunu çekmişler. Yani hız sınırını aştığımı kabul ediyorum ama adamlar 265 tl ceza yazmışlar. %30 sınırını aşmama rağmen 265 tl ceza gönderdiler. Bu durumda ne yapmam gerekiyor? İtiraz için neler gerekli?
  • Ben de bu yaz Edremit'te girdim radara,Edremit'in girişine 3 km kalmıştı,Havran yönünden geliyordum ve bir kamyoncuyu sollayamayan 2 ayrı otoya kızdım ve soluğu ekip otosunun yanında aldım 237 YTL o sollayamayan arkadaşlar da benim aracın yanına park edip geldiler zaten 30 saniye içinde benim sollamamdan cesaret almışlar bu ülke de trafik cezalarına itiraz kabul edilmiyor..uygarlaşma yolunda ilerleyen ülkemizde kurunun yanında yaş da yanıyor genel uygulamalar yüzünden..Bu arada gazetedeki bir haberde okudum;İstanbul'da yapımı süren 7 tepe 7 tünel projesinin büyük kısmı tamamlanmış,böylece ilk etapta sütlüce dolmabahçe arası 7 dakikaya inecekmiş..Fakat tünellerde radar olacakmış ve 1 dakikada çıkılması gereken tünelden 30 saniyede çıkmak isterseniz radar fotoğraflı hem de..Dikkat etmek gerek..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0A14CAF8E -- 15 Ocak 2009; 21:36:20 >

• Ben %10 olayını polise sordum,tamamen polisin insiyatifinde olduğunu söyledi..
    Birde 110 km hızı deniyorum şehirlerarası yollarda gerçekten tam ayar,yani yasallaşırsa bence pek sorun kalmayacak...Herkes için...
  • Polisin insiyatifinde değil. Kanuni olarak hakkımız.
  • Güzel ülkemizde mahkemelerimiz birde hızlı işliyorki,sormayın gitsin...
  • quote:

Orjinalden alıntı: yaman53

quote:

SONUÇ=YAVAŞ GİDELİM

yavaş gidlicek yerlerden tüm sürücüler bizler zaten yavaş gidiyoruz cok şükür..

ama düşünelim ki memlekete gidiyoruz ve memleket 1000 km..

sürekli 80 kilometre ile gittiğimizi düşünürsek 12.5 saat eder.. 2.5 saat mola versek toplam olarak 15 saat eder..

yol bitermi ki bu şekilde..

en güzeli gerektiği zaman gerektiği yere göre hareket edebilmek..

radar kuran polis ekiplerine ben çok kızıyorum

şimdi diyeceksiniz ki o radarlar bircok insanın hayatını kurtarıyor olabilir..

aslında doğru ama ben bütün kurallara uydugum için ve gerektiği zaman gerektiği gibi davrandığımdan dolayı bütün sürücüleri kendim gibi sanıyorum dolayısıyla radar kuran ekiplere kızıyorum

OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOFFF OFFFFFFFFFFFF... ÇOK DERTLENDİM BUNU OKUYUNCA...
    />
    />

• Kanunun açık hükmü karşısında inisiyatif filan olmaz.

Madde 50 - (Değişik 1. fıkra: 4199 - 17.10.1996) Şehirlerarası Karayollarında 90 km/s otoyollarda 120 km/s hızı geçmemek üzere motorlu araçların cins ve kullanma amaçlarına göre sürülebileceği en çok ve en az hız sınırları yönetmelikle belirlenir.

Hız Sınırlarına Uyma

Madde 51 – Sürücüler, aksine bir karar alınıp işaretlenmemişse yönetmelikte belirtilen hız sınırlarını aşmamak zorundadırlar.
    (Değişik: 8/1/2003 - 4785/4 md) Hız ölçen teknik cihaz veya çeşitli teknik usullerle yapılan tespit sonucu hız sınırlarını yüzde ondan yüzde otuza (otuz dahil) kadar aşan sürücülere 128,00 lira, yüzde otuzdan fazla aşan sürücülere 265,00 lira para cezası uygulanır.
    ...
    Görüldüğü gibi 90 veya 120 km"lik sınıra uyma yükümü bulunmasına rağmen bu yükümün %10"una kadar olan kısmına kanun ceza öngörmemiştir.
    Kanunsuz suç ve ceza olmaz.
    90 hız sınırı olan yerde 99 km/h ile seyreden araca kesilecek cezanın kanuni dayanağı yoktur. Polis tespit olunan hızı tutanağa bir de 99 olarak yazarsa kendini ele vermiş olur.
    Şehirlerarası 99 km/h ve otoyolda 132 km/h kadar ceza yazılamaz!

quote:

Orjinalden alıntı: salatan

Ben %10 olayını polise sordum,tamamen polisin insiyatifinde olduğunu söyledi..
    Birde 110 km hızı deniyorum şehirlerarası yollarda gerçekten tam ayar,yani yasallaşırsa bence pek sorun kalmayacak...Herkes için...

• kanun manun yok polis var. Radar kurup pusu atan polislere okadar çok kızıyorumki.Hepside stadyum kenarındaki köfteciler gibi nereye tezgah açacaklarını çok iyi biliyorlar.Vatandaşın hızlanabileceği bayırdan aşağıya kaptırıp geleceği noktaları ezberlemişler karşıki tepelere yuvalanıp bekliyorlar.
    birgün sırf gıcıklığına arabayı çamura bulayıp radarın önünde kadran kırarak geçeceğim gelsinde yakalasın yazsın cezayı bakalım
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.