Şimdi Ara

R5 2400G vs GT 1030 + i3 8100 (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
86
Cevap
0
Favori
3.664
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Zafer Korkmaz

quote:

Orijinalden alıntı: No Way Out

Intel ve AMD fanboylarının genel özelliği herkesi kendisi gibi troll sanması ve insanları hep kendisi gibi görmesidir.

''Neden inatla Ryzenları öneriyorsunuz?

Evet merak ediyorum. Render amaçlıysa anlarım ryzen kullanmayı adam %100 oyun bilgisayarı istiyor adama i5 8600k önermek yerine dandik ryzen öneriyorsunuz ?''
    https://forum.donanimhaber.com/neden-inatla-ryzenlari-oneriyorsunuz--129617226#129617226

Açtığı konu, tipik bir intel trollu yine şaşırtmadı

Benim yazılarımdan yola çıkarak anakart seçimi yapan forum üyesi ''kimse seni ciddiye almayor'' yazıyor o da iyimiş.

Yazdığım şeyde fanboyluk nerede?

Ryzenların oyun performansı verdiği paraya oranla aşırı yetersiz diyorum ve bunun aksini kanıtlayamazsın? Sadece renderlarda iyi performans sergiliyorlar ve o mesajdada aynısını yazmışım.

Tamamen objektif yorum sen bunu anlayamadığın için boş bir fanboysun.

Ayrıca bu anakartı ilk çıktığı sıralar aldım özelliklerine bakarak.

Asıl mesele şu intel'in tekli çekirdek performansı iyi kimse hayır demiyor keza oyun için intel iyi bir seçenek olsa da fiyat/performans açısından adam hem oyun oynayıp hem render alıp hemde farklı edit işlemleri yapmak için AMD Ryzen'ler iyi bir yerde Zen+ ile 12nm sürecinden sonra frekans artışı ile tekli çekirdekte de artık olacaktır diye ümit ediyorum. Zen mimarisi ümit veren bir CPU ailesi ve İntel core mimarisi üzerine gittiği için verimliliği artıyor AMD de 2 ve 3. Zen ailesinden sonra performans da İntel'e tekli çekirdekte yetişeceğini düşünüyorum. Maddi anlamda şuan için para kazanıyor ve ileri dönük motivasyonları iyi. İntel'in üretim hatasını bile bile önbellekte ki açığı kapatmayıp bunu bile bile sürdürmesi insanları üzdü. İntel Sunucu tabanında büyük bir düşüş yaşıyor bence AMD'nin önü açık gibi. APU'lerin amacı İ5 8600K amacı farklıdır. APU'yü alıp yanına GTX 1060, 1070, 1070Ti, RX 580 gibi kartları takmanın mantığı olabilir mi?. Mini sistem, Konsol gibi bir sistem kurmak için üretilmiş bir işlemci bana kalırsa. İleri dönük belki Zen CPU + Vega GPU + HBM2 bellekli bir İntel+Vega ve Amd Mobile chip'li yenilikçi bir işlemci yaparsa performansı daha iyi olabilir.

• Ryzen için - olarak ekran kartı alacaksanız gereksiz demen şu dönem için oldukça yanlış. Hele ki şu dönem giriş seviyesi intel anakartların pahalı olması ve ekran kartı bulunmamasından dolayı e-spor tarzı oyunlarda her türlü kullanıcının beklentisini karşılayacaktır f/p oranıyla. Fakat ilerleyen dönemler için bu ikilimede intel sisteme yönelmesini tercih ederim.
  • Anandtech ve Techpowerup'tan baktım kadarıyla GT 1030 %2 falan daha hızlı. AMD sistem intele göre daha ucuz olduğu için bence sistemi komple değiştirmek isteyen ve bütçesi az olanlar için güzel bir işlemci olmuş.
  • Siz 2400g ile 2200g yi birbirine karıştırmışsınız

8100 turbo boost özelliği olmadığı için 3,6Ghz de çalışır bu yüzden 2200g nin bile yer yer gerisinde kalır

2400g 8350k dan bile yer yer daha iyi sonuçlar alıyor 4/8 olduğu için

315 TL civarında satılan MSI B350M PRO-VD PLUS anakart ile bile 4Ghz stabil çalıştırabiliyorsunuz 2400g ve 2200g yi..

çıkıp intel daha iyi demek sadece fanboyluk olur

2400g içerisinde yer alan vaga11 gpu su 1600Mhz e kadar oc edilebiliyor, gt1030 dan her sekilde daha üstüne çıkarabiliyorsunuz

eğer elinizde i3 8100 yada i3 8350k var ise karşılaştırabiliriz , sizde gerçek sonuçları görmüş olursunuz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi F.@.T.İ.H -- 12 Şubat 2018; 19:23:39 >
  • Şu konu da tek bir tane somut test, kaynak yok ciddiye alınacak hiçbir tarafı yok gelip bir de bazı arkadaşlar yorum yapmış. Gerçekten bu tarz kaynaksız, incelemesiz ürünle ilgili tek görsel olmayan konulara rağbet mi etmeye başladınız?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mutlak.Sıfır

Şu konu da tek bir tane somut test, kaynak yok ciddiye alınacak hiçbir tarafı yok gelip bir de bazı arkadaşlar yorum yapmış. Gerçekten bu tarz kaynaksız, incelemesiz ürünle ilgili tek görsel olmayan konulara rağbet mi etmeye başladınız?

İnternetteki testlere göre ve AMD'nin yaptığı açıklamalara göre konuşuyorum.

Sen bu işlemciyi herhalde 8700K falan denk görüyorsundur fanboy.

Konuda gayet objektif yaklaştım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Okeanix -- 12 Şubat 2018; 19:39:44 >
  • https://www.youtube.com/watch?v=PtQ9V_aIwFI

1080p düşük ayarlarda gtx 1060 karşılaştırması mevcut.

2400g az biraz daha derli toplu görünmekte. gelen apularla tek çekirdek perf. konusu denkleşmişe benziyor denebilir. 2400g 8 izlek olduğunu düşünürsek adil bir karşılaştırma olmayabilir. ancak 8100 ve gtx karmalarına karşı 2400g ve gtx karmalarının daha iyi tepki vereceği düşünülebilir.

2400g sırf bu haliyle bile 1080p de var gibi.

...................

toparlarsak gt 1030 her halukarda geçiş dönemi gpusu ise ve yatırım yapma konusu tartışmalı olur dersek; 2400g ideal bir başlangıç olabilir. ancak fiyatı bana göre pahalı kalmış.

• Arkadaslar bi kaç günden bi sistem alacağım aam genelde render için kullanacağım.
    şöyle bi karşılaştırma sizce mantıklı mı.
    2400g fiyat 800tl ortalama 1500x 820tl ve 1500x 2400g nin altında kalıyor performans olarak.
    artı 2400g nin gpu su var.
    sizce şuan 1500x almak yerine 2400g almak mantıklımıdır ?
  • bende gt1030 var. oyunlarda ekran kartina yuk biniyor islemci bosda kalyor islemcide phenom ii x6 1055t yani gt1030 icin i3 8100 fazla degil mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: general4242

bende gt1030 var. oyunlarda ekran kartina yuk biniyor islemci bosda kalyor islemcide phenom ii x6 1055t yani gt1030 icin i3 8100 fazla degil mi?

Fazla zaten ama işlemci gücü olarakta karşılaştırdım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: xsabitx

Arkadaslar bi kaç günden bi sistem alacağım aam genelde render için kullanacağım.
    şöyle bi karşılaştırma sizce mantıklı mı.
    2400g fiyat 800tl ortalama 1500x 820tl ve 1500x 2400g nin altında kalıyor performans olarak.
    artı 2400g nin gpu su var.
    sizce şuan 1500x almak yerine 2400g almak mantıklımıdır ?

1500x alırsanız Ekran Kartı masrafı yapmanız gerekicek.

Onun yerine 2400G alabilirsiniz.

Oyun oynamayı planlıyorsanız daha yüksek bir sistem.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Okeanix -- 12 Şubat 2018; 22:18:4 >
  • İntel anakartını ekleyince r5 2400g'nin yanınada 1030 ekleyebiliyoruz yani neredeyse aynı fiyata denk geliyor ki ryzen her serisinde oc imkanı var. Birde 8100 maximum 3.6'ya çıkıyor single core avantajıda 3.9'luk ryzen karşısında bir anlamı kalmıyor.

Not: 8100'ün bir çok oyunda gtx 1060'ı darboğaza uğratıyor.
  • 1500x in yanında soğutucu geliyor.

Bakıyorum, birçok konuya mesaj yazıyorsunuz ama yorumlar eksik ya da yanlış bilgi içeriyor.

Biraz daha dikkatli olun bence.
  • trulli kullanıcısına yanıt
    Sadece o da değil, pahalı anakart, ileride düşünülse bile daha üst seviye işlemcilerin 2.el ve sıfır fiyatların fiyatların yüksek olması, en azından şimdilik her nesilde eski platformun devredışı kalması.

Ileride yükselteceğim diye (1-2 yıl) Intel i3 giriş seviyesi (i3 8100 işte) asla alınmaz. 4-6 yıl sonra belki yükseltirim diye belki alınır, ama çok gülünç olur. i3 8100 gibi bir işlemci ancak ihtiyaca yeterli geldiği için alınır çoğu zaman.

Bu Apu'larla da bunun pek bir anlamı kalmadı gibi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: trulli

1500x in yanında soğutucu geliyor.

Bakıyorum, birçok konuya mesaj yazıyorsunuz ama yorumlar eksik ya da yanlış bilgi içeriyor.

Biraz daha dikkatli olun bence.

Dandik stok soğutucunla yüksek voltaj başarılar o zaman her yıl yeni işlemci almaya bayılıyorsunuz.
  • Zafer söylediğin çok saçma. Wraith soğutucusu RyZen işlemcileri OC yapmak için gayet yeterli. Tepe değil ama orta sınıf bir işlemci soğutucusu olarak çok yeterli, zaten işlemci bütçe işlemcisi.

Dandik dediğin aslında intel'in stock soğutucusudur. Cidden çok şaşırıyorum, o kadar bilindik bir şey ki intel'in dandik soğutucuları.
  • quote:

Orijinalden alıntı: LeviGerman

Zafer söylediğin çok saçma. Wraith soğutucusu RyZen işlemcileri OC yapmak için gayet yeterli. Tepe değil ama orta sınıf bir işlemci soğutucusu olarak çok yeterli, zaten işlemci bütçe işlemcisi.

Dandik dediğin aslında intel'in stock soğutucusudur. Cidden çok şaşırıyorum, o kadar bilindik bir şey ki intel'in dandik soğutucuları.

Intel stok soğutucuları zaten dandik bunu inkar eden yok.
  • İntel'in soğutucusuna dandik diyorsun madem, Amd'nin Wraith soğutucusuna da dandik diyerek ikisini aynı seviyede mi görüyorsun?

Ne diyorsun anlayalım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: LeviGerman

İntel'in soğutucusuna dandik diyorsun madem, Amd'nin Wraith soğutucusuna da dandik diyerek ikisini aynı seviyede mi görüyorsun?

Ne diyorsun anlayalım.

1500X ile 2400G performansı almak için o işlemciyi 4.0Ghz overclocklaman gerekiyor. Madem bu kadar overclock yapıcaksın kaliteli bir hava soğutucu alınabilir ki buna bile gerek yok 2400G zaten aynı sonucu veriyor masrafsız.

Ben 2400G al demişim çünkü GPU+CPU+Düşük Voltaj

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Okeanix -- 12 Şubat 2018; 22:33:41 >
  • Sana basit bir soru sordum, niye konuyu dağıtıyorsun ?
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.