Şimdi Ara

R22 Mİ R404 GAZ MI KULLANMALIYIM?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
6
Cevap
0
Favori
12.852
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar dükkanda sütlük diye tabir edilen şarküteri dolabı var, yerini değiştirdik motoru dışarıdaydı, haliyle bakır borularını sökünce gazı kaçtı, henüz sökmeden bilgi almak amacıyla çağırdığımız usta bu cihazda 404 gaz kullanılır dedi. ilk montajını yapan ustayı çağırdık o da 22 gaz dedi, ikiside söyleyiş tarzlarından anladığım kadarıyla kendine güvenircesine dediler. Neyse 22 gaz koyduk ama bir yerden kaçak var galiba tekrar gazı boşaldı yeniden gaz koymamız gerekecek tabi önce kaçağı bulmak lazım. Merak ettiğim şu, bu iki gaz birbirinin kullanıldığı makinelerde kullanılabiliyor mu yani 22 yerine 404 , 404 yerine 22 konulabilir mi, eğer konulamaz sa 404 gaza hiç bulaşmayayım. çünkü 22 gazla soğuturken gayet iyi bir soğutma yapıyordu, ama önceki usta kafamı karıştırdı,eğer 404 se asıl gazı 404 koyayım. Bu konuda aydınlatacak olan varsa sevinirim.

• Dolabın bir markası ve model numarası varsa internetten bakabilirsiniz.
  • tasarım sürecinde parçaların sağlayabileceği hacim ve basınca göre bir gaz belirlenir dolabın marka modeline göre firma hangi gaz olduğunu sitesinde belirtir olmadı teknik servisi filan varsa onlarda bir döküman vardır
    kaçak için kompresörle hava basıp sabunlu suyla kaçağı arayabilirsiniz
  • Atolye imalatı bunlar öyle belirli bir markası yok, kompresörün markası vardır ama asıl sorum şu, marka ve modelden bağımsız olarak, r22 ve r404 birbirlerinin yerine kullanılabilir mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: mihl

Atolye imalatı bunlar öyle belirli bir markası yok, kompresörün markası vardır ama asıl sorum şu, marka ve modelden bağımsız olarak, r22 ve r404 birbirlerinin yerine kullanılabilir mi?

4 yıl klimacıda çalıştım arada dolap falan da yapıyorduk. R22 kompressor e R404 kullanılmaz diye biliyorum. Kacak için manometreye bir kompressor bağlıyorduk, 3 yollu bir vana ve üzerinde saatler var. Kompressorle 30 dk boyunca vakum yapıyorduk ve manometreyi izliyorduk kacak bulmak için. Bu sırada sabunla boruları surekli sabunlayıp kacagı bulmaya çalışıyorduk. Eğer kaçak varsa bakır kaynak yapıyorduk. Eskiden çalıştım ben hatırladığım kadarıyla bu kadar. Ama şunu kesinlikle hatırlıyorum

Yeşil tüp r22
    Pembe tüp r404
    Açık mavi tüp başka bir gaz.

Yeşil tüp eski klimalarda, mavi tüp tüm dolaplarda, pembe tüp ise yeni çıkan klimalarda kullanılıyor. Umarım yardımcı olmuşumdur. Eğer sorun varsa ustamın numarası hala kayıtlı sorabilirim.

Edit:http://image.made-in-china.com/2f0j00FMTaukyjfKoI/Refrigerant-R134A-R22-R404A-R406A-R600A-R407c.jpg Yanlışlık olmuş r134 kullanıyorduk

Vanalar da böyleydi:http://www.mastercooltools.com/media/catalog/product/cache/1/image/c2b23a3674629aa52bf1ae4e3e82a9e4/9/3/93636-mr.jpg

Tam teçhizat da şöyleydi, vakum yaptığım kompressor de orada:http://www.mastercooltools.com/media/catalog/product/cache/1/image/800x800/c2b23a3674629aa52bf1ae4e3e82a9e4/9/1/91587-220.jpg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thunderstruck7 -- 20 Haziran 2014; 11:40:19 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.