Şimdi Ara

Python 3 Giriş Seviyesi Bir Soru

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
380
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba ben bu sene Bilgisayar Mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim. Hiç Python dersi almamıza rağmen pythondan ödev aldık

Bizden basitçe dijital bir 'içindekiler' programı yapmamız istendi.
    Yani bir numara tuşlayacağım belli aralıklar dahilinde olacak. Örneğin 1.3 yazıyoruz o alt başlıktaki içerik hakkında kısa bir özet verecek.

Ancak if else yerleştirmesini yapamıyorum bir türlü.

Birden fazla if i nasıl bağlayabilirim?

1.1 tuşlayacağım ve o bölüm hakkında bilgi verecek sonra tekrar ilk başa dönüp benden girdi bekleyecek. Ancak programı başa döndüremiyorum.
    Ve hiç bir koşula uymayan bir değer girersem de yanlış girdiniz diyecek ama bu else i hangi if e bağlayacağımı çözemedim sürekli outer indent hatası alıyorum.

Bir sürü şey deneyip çözemedikten sonra şu şekilde bıraktım. her if ten sonra benden tekrar input aldırıp yeni bölüm hakkında bilgi vermem lazım ama yapamadım.

Yol gösterirseniz çok sevinirim

• Kullandiginiz yol pek iyi bir yol degil ama baslangic alistirmasi oldugundan if-else-if pratigi oldugunu dusunuyorum. Durum oysa, su sekilde yaparsiniz:

Ben olsam alttakine benzer yapardim. Yeri gelir JSON'dan okur, yeri gelir text dosyasindan okurum. Veriyle ugrasirken veriyi kodun icine gommemek guzel aliskanliktir. Alttaki kod '.awefa.wef.awf' diye bir girdi verirseniz patliyor. Try except koyup sisirmek istemedim. Isterseniz ugrasip guvenli hale getirebilir veya usttekini kullanabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KaramazovX -- 7 Ekim 2017; 2:27:43 >

• @Fulctrum

Hocam cok teşekkürler. Aynen giriş seviyesi pratik amaçlı program. Üstteki şekilde yazmamiz isteniyor.

Java dersi aliyoruz onun programlarini rahatca yazabiliyorum ama Python u kendimiz öğreniyoruz ve ödevlendirme yapiyolar. O yüzden zorlandim biraz.

Uzayip giden if - elif yazdığınız yerde surekli if elif diye mi gitmeliyim?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Felina. kullanıcısına yanıt
    elif elif elif diye gitmelisiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fulctrum

elif elif elif diye gitmelisiniz

Hocam çok çok teşekkür ederim. Yaptım ve çalıştı.

Bu şekilde 3 ödev daha alacağız dönem içerisinde ve bunda olduğu gibi hazırlıksız yakalanmak istemiyorum.

Önceden kendi kendime çalışacağım kaynak var mı acaba tavsiye edebileceğiniz? Python 3 adlı bi kitap almıştım seçkin yayınları ama pek içime sinmedi biraz üstünkörü geldi.

Pratikten çok teorik bilgi yer alıyor.

Tavsiyeleriniz varsa sevinirim

• quote:

Orijinalden alıntı: Felina.

@Fulctrum

Hocam cok teşekkürler. Aynen giriş seviyesi pratik amaçlı program. Üstteki şekilde yazmamiz isteniyor.

Java dersi aliyoruz onun programlarini rahatca yazabiliyorum ama Python u kendimiz öğreniyoruz ve ödevlendirme yapiyolar. O yüzden zorlandim biraz.

Uzayip giden if - elif yazdığınız yerde surekli if elif diye mi gitmeliyim?

Buna yetişkin tipi öğrenme deniyor. Java da öğretilen mantığı Python a uyarlamak işin özünü öğretmektir. “Monkey see monkey do” ile anca bi seviyeye gelinebilir zaten.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.