Şimdi Ara

PWM ve motor sorusu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
405
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Elimde iki adet aynı model redüktörlü motor var. Fakat şu anda boşta çalışırken ikisi farklı akımlar çekmekte. Ben bu iki motoru paralel olarak pwm çıkışına bağlarsam ikisinden de aynı deviri elde edebilir miyim? Edemezsem edebilmem için önerileriniz ne olur?

• Akımlardaki fark ne kadar?
  • İlk aldığımda biri takılarak dönüyordu. Bu takılan 180ma çekerken, sağlam olan 120ma çekiyordu. Bozuk olanın redüktörünü açıp, sürtünen yeri düzeltip, temizleyip tekrar yağladıktan sonra 80ma çekiyor boşta. Yani şu anda biri 80ma diğeri 120 ma çekiyor.
  • Motorlar bire bir aynı olsalar bile paralel olarak güç kaynağına bağlandıklarında motorlara binecek yüke bağlı olarak farklı akım çekerler ve farklı devir sayılarında dönerler.

İki motoru ancak birbirine senkronlayacak bir düzenek ile aynı devir sayısında döndürebilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: herdem09

İlk aldığımda biri takılarak dönüyordu. Bu takılan 180ma çekerken, sağlam olan 120ma çekiyordu. Bozuk olanın redüktörünü açıp, sürtünen yeri düzeltip, temizleyip tekrar yağladıktan sonra 80ma çekiyor boşta. Yani şu anda biri 80ma diğeri 120 ma çekiyor.

Diğerini de temizle ve öyle dene bence. Motorların resimlerini koyarsan daha iyi yardımcı olurum.
  • Olmazsa dediğin gibi diğerini de temizleyip tekrar yağlayayım. İki motora da aynı yük binecek. Fotoğrafı aşağıda. Bu arada ilgin için teşekkürler.
     PWM ve motor sorusu
  • Redüktörleri temizlediğinde bir sorun kalacağını sanmıyorum. Bu arada çizgi izleyen robot tarzı bir şey mi yapıyorsun?
  • Yok. Dengede duran robot yapmak için çalışıyorum. Self balancing robot diye de geçer.
  • Bu tarz cihazlar ilgimi çekiyor. Accelerometer mı kullanıyorsun?
  • dc motor devri endüvi gerilimi ve uyartım akımına bağlıdır. resimden gördüğüm kadarıyla uyartım sabit mıklatısla sağlandığından akım seçeneğini eleyebilirsin. motorların çektiği akım redüktörler arasındaki farktan kaynaklanıyorki, bununda devire bir etkisi yok. anladığım kadarıyla redüktörlerden biri fazla sürtünüyor.(yağdan kaynaklanabilir.) bence en sağlam kontrol motorları aurı pwm sürücülerle sürmektir. zaten aynı sürücüyle motorları kontrol etmek hassasiyeti azaltır. endocerle yapacağın geri besleme senkronlamanı kolaylaştırır.
  • Evet şimdilik accelerometer ile başladım. Daha sonra veriyi gyroscope ile de birleştirip hem daha hassas sonuçlar elde etmeyi hem de dönel ivme ile doğrusal ivmeyi ayırt etmeyi planlıyorum.

Akım farkına gelirsek, evet büyük ihtimalle redüktörün bi temizlenip tekrar yağlanması ile giderilecek bir problem. Ben de dergulun dediği gibi düşünmüştüm. Yani sonuçta motorlar aynı olduğundan Kv değerleri aynı, yani volt başına devir sayısı aynı olmalı. Redüktördeki sürtünmenin sadece çekilen akıma etkisi olmalı. Bakalım ilk defa kendi yapacağım fet driver ic ve mosfetlerle motor süreceğim. Biraz tuzlu olmasaydı direk iki ayrı pwm sürücü devre de kullanırdım aslında. O da bir seçenek olarak duruyor yine de kenarda.
  • motorlar yüklendiği zaman fark çok azalır, boştayken olması normal, fırçalı motorsa söküp kollektörünü temizlemek bile etkili olur.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.