Şimdi Ara

PULL UP PULL DOWN DİRENÇ BAĞLAMA MANTIĞINI ANLATABİLİR MİSİNİZ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
77
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

PULL down butona basıldığında akım geçiren pull up da butona basılmadığında akım geçiren diye biliyorum

Peki bunları Arduino veya başka bir mikrodenetleyici devresine bağlarken direnç buton ve pinlerin neden o şekilde bağlandığını tam olarak kavrayamadım

Özellikle akımın tam olarak buton devresinin içinde akacağını anlayamadım

Bunları anlatabilir misiniz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Lojik seviye ile ilgili bir kavram. Pull up, yukarı çekme, pull down da aşağı çekme. Mikrodenetleyicilerin içlerinde dahili dirençler olur, sigorta ayarlarından pull up, pull down yapılabilir. Ya da harici dirençle yapılır.

Hattı bir dirençle Vdd'ye bağlarsan pull up olur, Vss'ye bağlarsan pull down olur. Amacı hat boşta iken kararlı bir lojik seviyede durmasını sağlamaktır.

Buton uygulaması teorik olarak iki türlü de yapılabilir. Hattı pull up yaparsın. Butonu da hatla vss arasına bağlarsın. Buton boşken 1, basılı iken 0 olur.

Ya da hattı pull down yaparsın. Butonu da vdd ile hat arasına koyarsın. Buton boştayken 0, basılıyken 1 olur.

Ancak butonu çoğu zaman şase olan Vss'ye bağlı olarak tasarlamak çoğu zaman genel tasarım ilkelerine daha uygundur. Buton sebebi ile oluşabilecek dalgalanmalar doğrudan şaseye aktarılıp sisteme yayılması engellenir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ipli jeton -- 4 Aralık 2023; 22:32:12 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.