Şimdi Ara

Psikoloji Bölümü İçin Öneriler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
2
Favori
546
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Forumda tıp, hukuk, mühendislik alanlarında bu tarz konular açılmış ama psikoloji hakkında hemen hemen hiçbir şey yok. Bölümü okuyanlar deneyimlerini aktarırsa güzel olur. Mesela lisans sürecinde kendimizi nasıl geliştirebiliriz, çevremizin okunan bölüme tepkileri nasıl olur, bölümdeki 350-400 kişinin en fazla 50'sinin erkek olması sıkıntı yaratır mı vs.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Adittorie -- 7 Ağustos 2017; 16:54:44 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• psikoloji bölümünde 350-400 kişi yok 90 felan çoğunlugunuda kızlar oluşturuyo genelde
  • quote:

Orijinalden alıntı: tmciaristo

psikoloji bölümünde 350-400 kişi yok 90 felan çoğunlugunuda kızlar oluşturuyo genelde

Hocam tüm bölümden bahsediyorum. Yoksa bir dönemde 60-70 kişi oluyor zaten genelde.

• Emekli Amiral kullanıcısına yanıt
    Engin Arik. Bitanedir de çok severim araştırın

• Yardımcı ol hocam

• Emekli Amiral kullanıcısına yanıt
    Sami hoca tartışılmaz zaten, engin arik koçta hoca değil 2001 onur derecesiyle mezun. Çalışmalarını seviyorum dil üzerine yoğunlaşmış değerli bir hoca

Ve rahmetli çiğdem hocanin dersini almak nasip olmadı ama kendisiyle 2-3 kere asansörde karsilasmistik hayatımda gördüğüm en zarif yaşlıydı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sürçme -- 7 Ağustos 2017; 17:24:12 >
  • Mühendislik gibi ne yazık ki çok ekstra bir çalışma gerekmiyor. Bol bol okuma yapacaksın. Türkçe yapacaksan çok zor işin çünkü hem kaynak hem de çeviriler eski. İngilizce öğrenip, okumalarını İngilizce yapmalısın. Research Design yapmayı öğren. Ayda bir makale oku. Sadece okuma ama analiz ederek oku. En önemlisi sivil toplum örgütlerinde gönüllü ol.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Pediatrician

Mühendislik gibi ne yazık ki çok ekstra bir çalışma gerekmiyor. Bol bol okuma yapacaksın. Türkçe yapacaksan çok zor işin çünkü hem kaynak hem de çeviriler eski. İngilizce öğrenip, okumalarını İngilizce yapmalısın. Research Design yapmayı öğren. Ayda bir makale oku. Sadece okuma ama analiz ederek oku. En önemlisi sivil toplum örgütlerinde gönüllü ol.

Hocam zaten İngilizcem fena değil ve İngilizce okuyacağım ama şunu şunu öğrenirsen yararlı olur dediğiniz bir şey de yok sanırım. Research Design olayını da biraz daha açarsanız sevinirim.
  • Şöyle söylemeye çalışayım, en sondan gideceğim. Bölümü okuyanların çoğunluğunun şu cinsiyette olması gibi bir şey seni hiçbir şekilde olumsuz etkilemez diye düşünüyorum çünkü orada bilim yapılıyor. Eğer psikolojiye gideceksen, en başta üniversite hocam orası, cinsiyeti elinin tersiyle bir kenara atıp odaklanman gerekene odaklanmalısın. Yani ders ortamından bahsediyorum. Elbette kimsenin cinsel hayatına karışamam..
    Psikoloji okumakla süper kültürlü bi insan olmazsın. Psikoloji okumakla, slaytların geçişlerini ve slaytlarda yazan genel geçer bilgileri görürsün. Psikoloji esasında yüksek lisansta belli olur diye düşünüyorum. Henüz tecrübe etmedim ama düşüncem bu yönde. Yüksek lisans, belirli bir alanda uzmanlık sağladığı için daha detaylı ve daha slaytsız olsagerek. Yoldan geçen adam bile klinik psikolojinin namını duymuştur. Ha işte buna ek olarak; gelişim, endüstriyel(iyi para var), eğitim, adli gibi daha birçok alanı da kapsar bu yüksek lisans muhabbeti.
    Lisans seviyesinde iken geliştirmek istiyor tabii insan kendini, peki bu durumda neler yapılmalı? Öncelikle psikolojiye hafiften dokunacağın kitaplar edinmelisin. Yalom dili gereği çok yardımcı olacaktır bu noktada. Zaten psikolojiye ilgisi olan çoğunluk bilir. Nietzsche Ağladığında tavsiyem olarak dursun. Bana felsefe ve psikolojiyi daha bi başka sevdirmişti bu kitabı. Özellikle felsefe hocam, mutlaka bi yerden dokun. Zaten bırakamazsın o seni içine çekiyor. Psikoloji okurken de felsefenin yüceliğini ve önemini asla unutma. İlk sene göreceğin psikoloji tarihi dersi bu noktayı daha net ifade edecektir zaten.
    Yoldan geçen bi dayıyı çevir, dayı ben psikoloji okuyorum nasıl geliştiricem kendimi de. Sana der ki: Seminerleri takip et, okulların sempozyumlarını takip et, varsa bir hayır kurumu gönüllü ol; KAÇUV, İHH gibi bi ucundan tut bir şeyin. İnsan psikolojisini irdeleyebileceğin ilgi alanları oluştur kendine, der dayı. Dayıyı dinlemek gerek bu noktada. Demem o ki ben de bunların üstüne bir şey ekleyemem. İLETİŞİM İLETİŞİM İLETİŞİM!
    Hocam, insanla bir araya gelmedikçe anlayamazsın. Her şey teoride kalır ve HER İNSAN BİRBİRİNDEN FARKLIDIR.
    Genellemeler fikir verir tecrübe ise o fikri geliştirir. Senin yapma zorunluluğun tecrübe noktasında işte. Çaycısından hocasına herkesle iletişime geç. İsmini bilsinler, sen olduğunu bilsinler. Aktif ol. Kulüplerin etkinliklerini kaçırma. E daha ne olsun psikoloji.
    Ha bir de değer ver ve hissettir. Zamanında psikolog olursan, danışanın o samimiyetsizliğini hissederse daha da kötüleşir. Samimi ol ama gerçekten samimi ol. Dosttan kazık yemiş edebiyatlarından kaçın, herkesle arkadaş ol. İnsanların iyi kötü yanları vardır SENİN DE İYİ KÖTÜ YANLARIN VAR. Bu yüzden işte eleştiriye geçmeden, edebiyat yapmadan önce bir düşün. Senin işin insanla hocam. Allah kolaylık versin..

• Freud ve Camus okuyun.
  • İlk sene ortalama kasmak için en ideal senedir. Giriş dersleri görürsün. Psikolojiye giriş sosyoloji felsefe vs. Olabildiğince ortalama kas. Gelicek seneler rahat et. Benim gibi ilk 2 sene yatarsan 3.sene yumurta kapıya dayanır :D ingilizceyi mutlaka hallet. Alanla ilgili bol bol kitap oku. 1.sınıfta " ben bu sene staj yapıcam yeaa" diye ortada gezenlere aldanma çünkü hastaneler vs kabul etmez. Eden olursa bile çok işine yaramıcak bişey bilmediğin için o yüzden stajı ya 2 ya 3'te yap.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Manuel Neuer -- 8 Ağustos 2017; 0:36:34 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: psikolojiji

Şöyle söylemeye çalışayım, en sondan gideceğim. Bölümü okuyanların çoğunluğunun şu cinsiyette olması gibi bir şey seni hiçbir şekilde olumsuz etkilemez diye düşünüyorum çünkü orada bilim yapılıyor. Eğer psikolojiye gideceksen, en başta üniversite hocam orası, cinsiyeti elinin tersiyle bir kenara atıp odaklanman gerekene odaklanmalısın. Yani ders ortamından bahsediyorum. Elbette kimsenin cinsel hayatına karışamam..
    Psikoloji okumakla süper kültürlü bi insan olmazsın. Psikoloji okumakla, slaytların geçişlerini ve slaytlarda yazan genel geçer bilgileri görürsün. Psikoloji esasında yüksek lisansta belli olur diye düşünüyorum. Henüz tecrübe etmedim ama düşüncem bu yönde. Yüksek lisans, belirli bir alanda uzmanlık sağladığı için daha detaylı ve daha slaytsız olsagerek. Yoldan geçen adam bile klinik psikolojinin namını duymuştur. Ha işte buna ek olarak; gelişim, endüstriyel(iyi para var), eğitim, adli gibi daha birçok alanı da kapsar bu yüksek lisans muhabbeti.
    Lisans seviyesinde iken geliştirmek istiyor tabii insan kendini, peki bu durumda neler yapılmalı? Öncelikle psikolojiye hafiften dokunacağın kitaplar edinmelisin. Yalom dili gereği çok yardımcı olacaktır bu noktada. Zaten psikolojiye ilgisi olan çoğunluk bilir. Nietzsche Ağladığında tavsiyem olarak dursun. Bana felsefe ve psikolojiyi daha bi başka sevdirmişti bu kitabı. Özellikle felsefe hocam, mutlaka bi yerden dokun. Zaten bırakamazsın o seni içine çekiyor. Psikoloji okurken de felsefenin yüceliğini ve önemini asla unutma. İlk sene göreceğin psikoloji tarihi dersi bu noktayı daha net ifade edecektir zaten.
    Yoldan geçen bi dayıyı çevir, dayı ben psikoloji okuyorum nasıl geliştiricem kendimi de. Sana der ki: Seminerleri takip et, okulların sempozyumlarını takip et, varsa bir hayır kurumu gönüllü ol; KAÇUV, İHH gibi bi ucundan tut bir şeyin. İnsan psikolojisini irdeleyebileceğin ilgi alanları oluştur kendine, der dayı. Dayıyı dinlemek gerek bu noktada. Demem o ki ben de bunların üstüne bir şey ekleyemem. İLETİŞİM İLETİŞİM İLETİŞİM!
    Hocam, insanla bir araya gelmedikçe anlayamazsın. Her şey teoride kalır ve HER İNSAN BİRBİRİNDEN FARKLIDIR.
    Genellemeler fikir verir tecrübe ise o fikri geliştirir. Senin yapma zorunluluğun tecrübe noktasında işte. Çaycısından hocasına herkesle iletişime geç. İsmini bilsinler, sen olduğunu bilsinler. Aktif ol. Kulüplerin etkinliklerini kaçırma. E daha ne olsun psikoloji.
    Ha bir de değer ver ve hissettir. Zamanında psikolog olursan, danışanın o samimiyetsizliğini hissederse daha da kötüleşir. Samimi ol ama gerçekten samimi ol. Dosttan kazık yemiş edebiyatlarından kaçın, herkesle arkadaş ol. İnsanların iyi kötü yanları vardır SENİN DE İYİ KÖTÜ YANLARIN VAR. Bu yüzden işte eleştiriye geçmeden, edebiyat yapmadan önce bir düşün. Senin işin insanla hocam. Allah kolaylık versin..

Teşekkür ederim hocam cevabınız için Bölümü zaten genel olarak edebiyata, felsefeye, tarihe, biyolojiye ve en önemlisi bilime merakım olduğu için seçtim. Tabi ki benim de benzer düşüncelerim vardı ama bir öğrenciden veya psikoloji mezunundan daha doyurucu bir cevap almak istemiştim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Manuel Neuer

İlk sene ortalama kasmak için en ideal senedir. Giriş dersleri görürsün. Psikolojiye giriş sosyoloji felsefe vs. Olabildiğince ortalama kas. Gelicek seneler rahat et. Benim gibi ilk 2 sene yatarsan 3.sene yumurta kapıya dayanır :D ingilizceyi mutlaka hallet. Alanla ilgili bol bol kitap oku. 1.sınıfta " ben bu sene staj yapıcam yeaa" diye ortada gezenlere aldanma çünkü hastaneler vs kabul etmez. Eden olursa bile çok işine yaramıcak bişey bilmediğin için o yüzden stajı ya 2 ya 3'te yap.

Teşekkürler hocam
  • Bu bölümü okumak için paranızın olması lazım lisans diploması neredeyse hiçbir işe yaramıyor yüksek lisans yapmak için de ya çok başarılı yada para lazım
  • quote:

Orijinalden alıntı: Adittorie

quote:

Orijinalden alıntı: psikolojiji

Şöyle söylemeye çalışayım, en sondan gideceğim. Bölümü okuyanların çoğunluğunun şu cinsiyette olması gibi bir şey seni hiçbir şekilde olumsuz etkilemez diye düşünüyorum çünkü orada bilim yapılıyor. Eğer psikolojiye gideceksen, en başta üniversite hocam orası, cinsiyeti elinin tersiyle bir kenara atıp odaklanman gerekene odaklanmalısın. Yani ders ortamından bahsediyorum. Elbette kimsenin cinsel hayatına karışamam..

Teşekkür ederim hocam cevabınız için Bölümü zaten genel olarak edebiyata, felsefeye, tarihe, biyolojiye ve en önemlisi bilime merakım olduğu için seçtim. Tabi ki benim de benzer düşüncelerim vardı ama bir öğrenciden veya psikoloji mezunundan daha doyurucu bir cevap almak istemiştim.

rica ederim hocam

• Takip

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.