Şimdi Ara

Proje - FAN Kontrol v3

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
3.184
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bilgisayarım için yaptığım Fan kontrol devresi.
    Yapmak isteyen arkadaşlar için şema mevcut.
    Kodları da, final hale getirdiğimde buradan paylaşırım.

Devrede 6 adet PWM çıkışı var. Bu çıkışların ilk 4 tanesinden devir okuma da yapabiliyorsunuz.

Devir okuma işini MAXIM'in MAX6651 entegresi yapıyor. Genelde ana kartlarda da kullanılan QSOP kılıflı bir entegre.
    I2C üzerinden haberleşiyor. Entegrenin aynı zamanda Fan sürücü ve Alarm, GPIO portları da bulunuyor.

Bunun dışında devrede 2 adet sıcaklık sensörü var. Sensör olarak DS18B20 kullandım. B serisi en ucuzu ve iyi iş görüyor.

PIC'in A0..A5 portları boşta. İleride genişleme için kullanılabilir. (Örneğin: Analog giriş olarak kullanılıp, pot. bağlanarak manual hız ayarı vs. yapılabilir)

Devrede PIC18F2550 kullandım.
    PIC USB Data uçları, kasa içindeki usb soketine takılacak. Böylece izleme ve kontrol yazılım üzerinden yapılabilir.

Her bir fan tam kapalı konumdan son devire kadar 100 adımla kontrol edilebiliyor.

Sıcaklık sensörleri, donanımda olmayan HDD ve RAM sıcaklıklarını ölçmek için kullanılıyor.
    Aynı zamanda, PC yazılımı ile haberleşme yoksa, bu sıcaklık bilgilerine göre fanlar otomatik olarak ayarlanıyor.

Proje - FAN Kontrol v3

Proje - FAN Kontrol v3

Proje - FAN Kontrol v3

Proje - FAN Kontrol v3

Bu sefer, devre üzerinden LCD çıkışı almak yerine USB'den haberleşen ve beslemesini de USB portundan alan Grafik LCD kullandım.
    Henüz tam olarak bitmedi. açıkçası mavi glcd'den de hoşlanmadım.

240x128 GLCD SPI üzerinden yine 18F2550 ile sürülüyor.
    PC'den ve fan kontrol kartından aldığım bilgileri buna yazdıracağım.

Bu arada büyük font kullanımı konusunda bilgisi olan arkadaşlar varsa yardımları dokunabilir.
    Mikroe kütüphanesinde Spi T6963C için font seçeneği yok. :(

Proje - FAN Kontrol v3

Proje - FAN Kontrol v3

Proje - FAN Kontrol v3

-Devam edecek-

• güzel olmus
  • durun daha ne proje var yapacagız hocamın başı ağrıyacak bıkacak ama forumda böyle birini buldum daha bırakmam
  • @garfie hocam elinize sağlık çok güzel bir çalışma olacağı kesin.
  • Elinize sağlık. MAX6651 datasheetinde bir fanın hızını regüle edebildiği, +3 fana da bunu kopyalayabildiği yazıyor. Siz bu özelliğini kullanmadınız sanırım, fan RPM okumak için kullanıyorsunuz sadece.
  • benim sadece bir sorum var bununla azıcık ilgili simdi bende kulaklık ses ayarı yaptıgımız seyden var bununla fan control yapılabilirmi ekrana falan gerek yok
  • Beklemedeyim.
  • Güzel bir proje beğendim
  • Teşekkürler :)

Kulaklık ses ayarı yaptığınız şeyden kasıt; potansiyometre ise; devredeki boş girişlere bağlayıp gerekli kod değişikliğini yaparak çalıştırabilirsiniz.

quote:

Orijinalden alıntı: Hazar

Elinize sağlık. MAX6651 datasheetinde bir fanın hızını regüle edebildiği, +3 fana da bunu kopyalayabildiği yazıyor. Siz bu özelliğini kullanmadınız sanırım, fan RPM okumak için kullanıyorsunuz sadece.

Evet, zaten PIC ile PWM ürettiğim ve ayrı hız kontrolü istediğim için 6651'in pwm çıkışını kullanmadım.
  • bende buna benzer usb fan kontrol devresi yapmıştım. fakat programlayıcım yok yani setim okuldada yoktu bu pıc ı programlayacak. hocam başka okula gönderdi ama sonuç rezalet oldu usb aygıtı tanıyamadı dedi cinlerim tepeme attı bende ilgilenmedim Sonuçlanınca satışa çıkarmanı bekleriz bilgisayarım için kullanmak istiyorum.
  • peki kulaklık ses ayarı fan dönüs ayarına yetecekmidir birde son drum nedir
  • merhaba,

Daha önce yapmış olduğum fan kontrol/USB-GrafikLCD projemi kullanmadığım için satıyorum.
    buradaki arkadaşların daha çok ilgisini çekeceğini düşündüğümden buraya konu açtım.

USB-GLCD
    USB üzerinden çalışır
    240x128 GLCD (mavi)
    18F2550 ile yapılmış seri glcd sürücü devresi (glcd'nin arkasına monte edilmiştir)
    extra giriş/çıkışlar
    ICSP ile programlamaya hazır

4+2 kanal FAN Kontrol Kartı
    USB üzerinden çalışır
    6 kanal fan pwm
    2 kanal sıcaklık sensör girişi
    18F2550 PIC
    extra giriş/çıkışlar
    4 kanal Fan devir ölçümü (MAX6651 ile)
    ICSP ile programlamaya hazır

PIC mPascal kaynak kodları (GLCD ve Fan Kontrol için)
    PC izleme/kontrol yazılımı (exe)
    GLCD ve Fan kontrol devreleri için örnek haberleşme kodları (Delphi)

Çalışma Mantığı:
    USB-GLCD ve Fan kontrol birbirinden bağımsız olarak çalışır. 2 cihaz da bilgisayarda usb aygıt olarak tanınır.
    PC yazılımı, sistemden (everest) ve fan kontrol devresinden aldığı bilgilere göre fan hızlarını ayarlar. USB-GLCD takılı ise, ekrana verdiği
    bilgileri GLCD'ye de gönderir.

2 takım mevcut elimde. Almak isteyen/sorusu olan arkadaşlar bana e-posta veya özel mesaj gönderebilirler.

Proje - FAN Kontrol v3

Proje - FAN Kontrol v3

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi garfie -- 24 Kasım 2011; 17:23:20 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.