Yüzbaşı
10 Mayıs 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 31 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Merhaba;
2007 model E140 kasa Toyota Corolla Comfort M/M Dual VVT-I 1,6 lt. 124 ps. 1ZRE motor kodlu LandiRenzo Omegas Plus LPG'li
80.650 km'deki aracımda motor arıza ışığı yandı. (Tekleme , stop etme vs. bariz görünen bir durum yok.)

Mini OBD2 soketi ile arıza kaydına baktım.
P0354 hatası yazıyordu ve sildim.

Sonra çok az (3 km kadar) yol yaptım. Motora falan şöyle bir baktım. Görebildiğim bir sorun yoktu.

Benzinde ve LPG'de karışık olarak 10-15 dakika kadar rölantide çalıştı. Değişik devirlerde çalışması için, ara ara gaza da bastım. Bir kaç stop edip çalıştırdım.

Işık da tekrar yanmadı.

Bu arıza kodu ile ilgili tecrübe yaşayanlar oldu mu? İnternetten baktım ama pek bilgi bulamadım. Bobin , buji vs. gibi bir şey gitmiş olabilir mi? Ya da anlık bir sorun mu oluştu?

Yolda bırakır mı?

Tavsiyelerinize açığım. Yardımcı olursanız sevinirim.
Merhaba;
2007 model E140 kasa Toyota Corolla Comfort M/M Dual VVT-I 1,6 lt. 124 ps. 1ZRE motor kodlu LandiRenzo Omegas Plus LPG'li
80.650 km'deki aracımda motor arıza ışığı yandı. (Tekleme , stop etme vs. bariz görünen bir durum yok.)

Sonra çok az (3 km kadar) yol yaptım. Motora falan şöyle bir baktım. Görebildiğim bir sorun yoktu.

Benzinde ve LPG'de karışık olarak 10-15 dakika kadar rölantide çalıştı. Değişik devirlerde çalışması için, ara ara gaza da bastım. Bir kaç stop edip çalıştırdım.

Işık da tekrar yanmadı.

Bu arıza kodu ile ilgili tecrübe yaşayanlar oldu mu? İnternetten baktım ama pek bilgi bulamadım. Bobin , buji vs. gibi bir şey gitmiş olabilir mi? Ya da anlık bir sorun mu oluştu?

Yolda bırakır mı?

Merhaba;

Işık da tekrar yanmadı.

Yolda bırakır mı?

Landirenzo Omegas Plus'a kite Keihin Enjektör takarsak nasıl olur? Uyumu nasıl olur?

Sanırım bu marka Japon malı, kalitede dünya lideri. Sessiz çalışması, çalışma hızı , ve uzun ömrü ile nam yapmış. Ama uyum nasıl olur? Bilgisi olan varsa yardım edebilir mi?

Landirenzo Enjektör Mavi 4'lü Takım - 550 TL (BENCE EN KÖTÜ TERCİH, Hem pahalı hem kısa ömürlü.)
Turuncu Keihin Enjektör 4'lü takım - 950 TL.
Landirenzo Yan Sanayi Enjektör 4 'lü Takım - 250 TL

Arada 350 TL fark var ama LandiREnzo 30.000 km gütmeyen bir enjektörü var.

Bir diğer tercih 800-900 TL 'ye Atiker Kit taktırmak. 2 yıl garanti.Kafam rahat. Arıza yaparsa bedava yeni parça. Tüm parçalar yeni. Sadece depo ve şamdıra , bir de gaz borusu aynı kalıyor. Atiker enjektör ucuz, temizlenebilir. Her türlü LandiRenzo kadar gider. LandiRenzo'dan daha sessiz. Garanti bittiğinde de yedek parça ucuz. Servis ağı çok iyi.

Sizce ne tercih etmeliyim.

Araç Toyota Corolla 2007 Comfort M/M Dual VVT-I 1,6 124 beygir.

OLGUN LPG bunu da bize pahalı satıyormuş. Ayrıca Olgun LPG'de fiş, fatura, kredi kartı bin bir nazla. Sen TR genel distribütörüsün , buradan daha ucuza satman gerekmez mi? Bu adamlar da para kazanıyor bir de filtre hediye ediyor. Kargo, 4 taksit vs. cabası. Sat 400-450 TL'ye. Sonuçta bu ürünü alanlar sana para kazandırdı. İkinci kez de az kazan. Senin kusurun yüzünden 30.000 dolmadan enjektör değişiyoruz. Ama nerede? Hakkımı pek fazla helal etmiyorum.

http://www.lpgyedekparca.com/landirenzo-mavi-enjektor-takimi
Benim aracı aynı yere 3, 4 gün önce öne eğimli rampaya park ettim. Aracı R (geri) ye aldım. Eğimin tersi yöne. Soğuk nedeniyle el frenini indirdim , sabaha kadar öne kaçırmadı , durdu.
Sonra Ankara Özel Dörtnal Toyota Serviste M/M vites kalibrasyonu yapıldı. Şimdi aynı yerde, aynı konumda R (geri) de, öne doğru canavar gibi kaçırıyor. Acaba kalibrosyonda mi hata oldu? El firensiz araba durmuyor. Bu neden oldu acep?
Soğuk havalarda el freni çekemiyorum.

Not: vitesi eğimin tersi yönde bırakırım. Eğer öne eğim varsa geri vites, arkaya eğim varsa 1. vites de bırakırım arabayı.

Araç 2007 model Toyota Corolla 1,6 Dual VVT-I 124 ps. Comfort M/Mt ~~ Landirenzo Omega Plus LPG`li
Benim aracı aynı yere 3, 4 gün önce öne eğimli rampaya park ettim. Aracı R (geri) ye aldım. Eğimin tersi yöne. Soğuk nedeniyle el frenini indirdim , sabaha kadar öne kaçırmadı , durdu.
Sonra Ankara Özel Dörtnal Toyota Serviste M/M vites kalibrasyonu yapıldı. Şimdi aynı yerde, aynı konumda R (geri) de, öne doğru canavar gibi kaçırıyor. Acaba kalibrosyonda mi hata oldu? El firensiz araba durmuyor. Bu neden oldu acep?
Soğuk havalarda el freni çekemiyorum.

Not: vitesi eğimin tersi yönde bırakırım. Eğer öne eğim varsa geri vites, arkaya eğim varsa 1. vites de bırakırım arabayı.
Merhaba,
İmzamdaki 2007 model Toyota Corolla Comfort M/M 1,6 124 ps Dual VVT-I LandiRenzo Omegas Plus LPG kitli aracımda "Check Engine" ikaz yazısı iki kez çıktı.

*** 1.si yaklaşık bir ay önce , soğuk bir havada sabah ilk çalıştırmadan sonra işe giderken 5 - 6 dakika sonra, arkadaşları almak için beklerken (araç rölantide çalışıyordu) yandı.
Araç motoru nispeten soğuktu. Hemen stop edip motora baktım. Araçta en ufak bir sorun görünmüyordu. Benzinde de denedim, hala ışık yanıyordu. Ben de kısıtlı zamanda kurcalamadan "Check Engine" ikaz ışığı yanarak 25 km olan uzaklıktaki işe gittim.
İş çıkışında, akşam üzeri arabayı kontrol ettim. Yine "Check Engine" yanıyordu. Bende benzin depo kapağını açıp kapattım, hava filtresini söküp taktım ve akü kutup başını söküp taktım . Sorun çözüldü. Işık yanmıyordu. Ben de aldırış etmedim. Sıkıntı yoktu da zaten.

Bugün "Check Engine" ışık yine yandı. Ama bu sefer akşam üzeri iş çıkışındaydı. yaklaşık 26-27 km yol yaptım. Hava dışarıda +1 C * derece civarındaydı. Aracı stop ettim. Bankaya gittim. İşimi bankadan bitirdim. Eve dönerken 10 dakika sonra , sıcak motorla , LPG de giderken yine trafik ışıklarında beklerken (araç rölantide çalışıyordu) "Check Engine" uyarı ışığı yandı.
Sonra eve geldim. Gerekli alet edevatla aşağı indim. Benzin depo kapağını aç-kapa, hava filtresini sök tak sırayla denedim. Ama "Check Engine" ışığı sönmedi. Benzin , LPG her türlü kombinasyonu denedim.
İntenette gözüme çarpmıştı. Aşağıdaki linkte (muhtemel çakması) olan, MAF sensörü, Map Sensörü gibi isimlerle anılan parçayı söktüm. Evde saf alkol vardı. Onunla temizlemeye çalıştım. kuruması için biraz bekledim. Tabii o parça kuruyana kadar meraklan duramadım. Arabayı çalıştırdım. Araba hem benzinde hem gazda çalıştı. yalnız ne kadar gaz verirsem , vereyim araba 3500-4000 devirden yukarıya çıkmadı.
Sonra parça kuruyunca yerine taktım ve Arabayı çalıştırdım. Maalesef Yine arıza ışığı yanıyordu.

En sonunda , akü kutup başını söktüm. Biraz bekledim. Taktım. Ve artık Check Engine" yazan IŞIK SÖNDÜ.
Arabayı rölantide çalıştırdım. Benzin , LPG denedim. ışık yanmıyordu. Araba biraz düşük rölantide ( 5-6 bin devir) çalışıyordu. Sonra biraz daha çalışır vaziyette bekledim. Stop edip tekrar çalıştırdım. Rölantide 7-8 bin devirdeydi. Ve üşüdüğüm için eve geldim . Devamına yarın bakacağım. sanırım ECU'su kendisini ayarlaması biraz zaman alıyor.

*** ŞİMDİ BENİM SORUM:

Benim aracın ışığı neden yandı? Akü kutup başı söküp takınca niye ışık sönüyor?
Aklıma gelen bir sorun var. Umarım komik gelmez. LandiRenzo Omegas Plus LPG Ecu'su araç Ecu su ile otomatik kalibrasyonu kendi yapıyor. Bu şekilde elektrik olmadığı için kendini sıfırlıyor. Yeniden araba ECU'suna göre kendini güncellediği için sorun ortadan kalkıyor. Daha sonra yakıt kaynaklı ya da LPG ayar kaynaklı bir hata nedeniyle hata veriyor.

Ama bu tezi çürüten olay araç benzinde de Işık yanmaya devam ediyor. Eğer arıza onarıldığı halde , bilgisayara bağlayıp sorunu silmediğimiz sürece ışık sönmüyor sa bu tez doğru mu? Yoksa sorun gidince, otomatikman ışık söner mi?

En kısa sürede, muhtemel hafta sonu ya da 1 Ocak yılbaşı tatilinde bu işten anlayan bir ustaya gideceğim ama LPG servisi mi, motor ustası mı, oto elektrikçiye mi gideyim?

En son gittiğim LandiRenzo servisi işin ehli olduğu konusunda bana pek güven vermedi.
Not: bu olaylar olurken, aracın performansında, sesinde vs. bir sorun yok gibi.

Yakıt çok çok az arttı gibi.1 Km'de yaktığı LPG, 18 kr'den 21 kr'a çıktı. Ama bu da hava şartları ile ilgili olabilir. Hava soğuk ve sisli. Bu sebeple geçen hafta daha yavaş, dikkatli gittim. 59 TL LPG ile 272 km yol gittim. Şehir içi, dışı karma. 5 kişi günlük işe gidip geliyoruz. Günlük köy yolunda 60-80 km/sa. ortalama ile 56-57 km yol yapıyorum. Artı şehir içi de kullandım.
(1 lt Total Gaz = 2,09 TL /// 29.12.2015 )

Söküp -alkol ile temizleyip- taktığım parça bu: (Bu orijinal mı bilemem tabi ama üstündeki yazılar bu şekilde)

http://www.aliexpress.com/store/product/Original-TOYOTA-Denso-Air-Flow-Meter-OEM-22204-31010/708302_853749433.html

2007 model Toyota Corolla Comfort 1,6 124 ps. Dual VVT-I M/M (yarı otomatik vites) LandiRenzo Omegas Plus LPG`li aracıma ait 59.500 km`deki bakım ve değişen parçasını ekliyorum.
Araç motor kodu: 1ZR-FE 'dir.

Malum arabalarımızın garantisi bitti. Artık birçok işi sanayi de yaptıracağız. Yedek Parca konusunda bilgi havuzu , hepimizin menfaatine olacağını düşünüyorum.

Sizlerden de destek bekliyorum.
Çok memnun olduğum ve 2 adet sahip olduğumuz telefon LG G2 32 GB'de, Viber ve Tango , Facebook Messenger gibi programlarda konuşma yaparken ses yankı yapıyor? Bunun nedeni nedir?

Silikon kılıfı çıkarıp , hoparlör sesini kıstığımda yankı azalıyor ama sıfırlanmıyor.

Kulaklıkla kullanımda sorun yok gibi.

Çözüm yolu nedir?

NOT: Benim ve eşimin LG G2 sinde aynı sorun var. İkisini de 6 ay arayla , farklı yerlerden aldık.
İnternetten alış-veriş yapmayı seven biri olarak Corolla 2007-2013 Arası modele ait aksesuar, yedek parça bulamıyorum.

Gittigidiyor.com , hepsiburada.com, n11.com, aliexpress.com , sanalpazar.com, yedekparca.com vb. sitelerde araca uygun , özel üretilmiş aksesuar yok.

Adı geçen sitelerde bagaj havuzu, paspas, krom cam/bagaj çıtası , cam rüzgarlığı vb. birkaç ürün var. Bunun dışında pek bir çeşit yok.

Corolla'dan çok daha az satılan araçlarda çok fazla kişileştirmeye olanak sağlayan ürünler varken Corolla'ya özel ürün yok.

Hele ki orijinal ürün hiç yok gibi bir şey. Bu konuda nereden faydalanıyorsunuz?

Örnek: Orijinal filtre grubu bulamadım. Yan sanayi var.

Tamam Toyota markalı bulamam ama en azından BOSCH marka gibi Avrupa üretimi; orijinal ile eş değer parçada olsun.

Ya Çin/Tayvan Malı ya da adı sanı duyulmamış sözde yerli üretim ürünler var. Onlar da Çin Malı'nın Türkiye'de kutulanmışı gibi bir şey.

Denso İridyum Buji arıyorum. sadece 1-2 yer de gördüm. Alternatif siteler yok.

Bu konuda bilgi havuzu kursak, aldığınız/gördüğümüz yedek parça ve aksesuarı burada paylaşırsak nasıl olur?
Hakkında
Hakkımda:
Ne mutlu Türk'üm diyene!
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 2 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 3 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 975
İkinci El Bölümü Mesajları: 2
Konularının görüntülenme sayısı: 108.054 (Bu ay: 1.742)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 14 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Motorlu Araçlar Dünyası
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.