Şimdi Ara

2007-2013 Corolla Yedek Parca / Bakım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
4
Favori
2.967
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2007 model Toyota Corolla Comfort 1,6 124 ps. Dual VVT-I M/M (yarı otomatik vites) LandiRenzo Omegas Plus LPG`li aracıma ait 59.500 km`deki bakım ve değişen parçasını ekliyorum.
    Araç motor kodu: 1ZR-FE 'dir.

Malum arabalarımızın garantisi bitti. Artık birçok işi sanayi de yaptıracağız. Yedek Parca konusunda bilgi havuzu , hepimizin menfaatine olacağını düşünüyorum.

Sizlerden de destek bekliyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Buji:

DENSO SC20HR11 marka İridyum uçlu bujileri (4 adet) 49.630 km'de değiştirdim. Made in JAPAN.
    (Ocak - Şubat 2015 gibi)

Aracın üzerinden de bu marka,seri buji çıktı. Aracın kullanma kılavuzunda da yazan buji buydu. Bire bir orijinal oldu.

NOT:Kutusunun içine km. yazmıştım ama net olarak tarih ve fiyat bilgisi hatırlamıyorum. Sökme takma işçiliği ve bujiler ( 4 adet) 200 TL gibi bir rakamdı. Kredi kartı ile ödemiştim. Kart ekstrelerini kurcalarsak bulma ihtimalim var.

Resimde araçtan çıkan orijinal bujiler ve yeni aldıklarımın kutusu var. Yeni aldıklarımı takmadan önce resmini çekmedim, ama eskisinin birebir aynısı. Sadece daha temiz ve yeni idi... :-)

Bu arada evi epey batırmışım. Hanım görmeden temizlemek gerek.

2007-2013 Corolla Yedek Parca / Bakım 2007-2013 Corolla Yedek Parca / Bakım 2007-2013 Corolla Yedek Parca / Bakım
     2007-2013 Corolla Yedek Parca / Bakım 2007-2013 Corolla Yedek Parca / Bakım 2007-2013 Corolla Yedek Parca / Bakım
     2007-2013 Corolla Yedek Parca / Bakım 2007-2013 Corolla Yedek Parca / Bakım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sky_lark -- 22 Ekim 2015; 22:39:50 >

• 10 Ekim 2015 tarihinde 59.520 km'de. Ön fren balataları değişti ve periyodik yağ-filtre bakımı yapıldı.
    110 TL'ye TRW GDB3425 balata aldım. Made in EU.

PERİYODİK BAKIM İÇİN:
    4 lt Castrol Magnatec 10w-40 yağ,
    FİL Filitre marka yağ filitresi,
    Sardes marka polen filitresi,
    FİL Filitre marka hava filitresi,
    temizlik bezi,
    1 kutu yağ-pas çözücü sprey
    TOPLAM: 120 TL. tuttu.

Resimde görünen mor balatalar, araçtan çıkan eski orjinal TOYOTA balatalardır. Belki biraz daha kullanılabilirdi, riske girmek istemedik. Değiştirdik.
    Arka balatalar daha iyi durumda denildi.

Not: Aracın yağ ve polen, hava filtrelerini değişimi, antifrizi kontrol gibi periyodik bakım için rutin kontrol yapıldı. Arka lastikler de söküldü, balatalara bakıldı. Toplam 80 TL işçilik ödedim. Yaklaşık 30 TL bakıma aldılarsa 50 balataya kalıyor. Ya da 40+40 TL olarak düşünülebilir.

2007-2013 Corolla Yedek Parca / Bakım 2007-2013 Corolla Yedek Parca / Bakım 2007-2013 Corolla Yedek Parca / Bakım 2007-2013 Corolla Yedek Parca / Bakım 2007-2013 Corolla Yedek Parca / Bakım 2007-2013 Corolla Yedek Parca / Bakım 2007-2013 Corolla Yedek Parca / Bakım 2007-2013 Corolla Yedek Parca / Bakım 2007-2013 Corolla Yedek Parca / Bakım 2007-2013 Corolla Yedek Parca / Bakım 2007-2013 Corolla Yedek Parca / Bakım 2007-2013 Corolla Yedek Parca / Bakım 2007-2013 Corolla Yedek Parca / Bakım 2007-2013 Corolla Yedek Parca / Bakım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sky_lark -- 22 Ekim 2015; 21:23:40 >

• 15 Ekim 2015 tarihinde 59.750 km.'de ses yaptığı için devridaim su pompası değişti.

130 TL'ye GRAF marka su pompası aldım. Made in Italy.

60 TL işçilik ücreti ödedim.
    Eski antifriz yeniden konulu. Sadece yarım litre pembe antifriz aldım 5 TL ( Büyük bidondan su şişesine bölüp satıyorlar.) Yaklaşık olarak da onun yarısını eklediler. Kalanı evde, saklıyorum.
    V kayışı eskisi takıldı. Ben "Sökülmüşken değişelim" dedim, usta "Sağlam, hiç gerek yok." dedi. Gerçekten incelediğimde en ufak bir çatlak vs. yoktu.
    Toplam maliyet 195 TL. :-)

Değişimi basit bir parçaymış. Motora müdahale etmeden değişiyor. Servise gitmeye hiç gerek yok. Yeterli alet çantam olsa , ben değiştiririm gibi geliyor. İnternet de videosu var.

Motor tamamen aynı. Sadece bu 1,8 lt 150 ps. motor. Su pompası değişimi konusunda bizim araçtan (2007 Corolla 1,6 M/M Comfort 1ZR-FE benzinli) hiç bir fark yok.https://www.youtube.com/watch?v=BNgQdGJyBDs

Araç şun 60.250 km'de sanırım. Hararet , sıvı eksiltme, ses vb. sıkıntı yok çok şükür. Şeytan kulağına top mermisi. :-)

Yeni takılan parçanın resmini çekmeyi unuttum. Resimde yeni su pompası ve araçtan çıkan arızalı orjinal su pompası var.

Umarım işe yarar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sky_lark -- 22 Ekim 2015; 22:11:22 >

• Cok guzel ve yararli konu ben faydalandim baskalarina da faydali olacaktir.

2013 dizel corolla 30 bin bakimini 350 tl ye yaptirdim

20 bin bakimini 560 tl ye yaptirdim.

Artik servisle isim olmaz.

• İşinize yaradığına sevindim. Sizlerde paylaşımda bulunursanız sevinirim. Maalesef internet de Corolla yedek parça konusunda fazla bir bilgi yok.

• Eski aracımdan kalan 2012 corolla halı pas pas var aracın orjinal halı paspasıdır hiç kullanılmadı depoda duruyor satmayı düşünüyorum ilgilenenler için fiyat 100 tl.
  • quote:

Orijinalden alıntı: escepto

Eski aracımdan kalan 2012 corolla halı pas pas var aracın orjinal halı paspasıdır hiç kullanılmadı depoda duruyor satmayı düşünüyorum ilgilenenler için fiyat 100 tl.

Sayın "escepto" , bu formu ticaret için değil, yardımlaşmak ve bilgi paylaşmak için kullanırsak memnun olurum.
  • 2007-2013 Corolla'sı olup da bakım-onarım yaptıran yok mu?
  • sky_lark kullanıcısına yanıt
    Geçen hafta Salı (29.12.2015) araç arıza ışığı yaktı. Ben de akü kutup başını söküp ışığı söndürmüştüm. Bu olay 1,5 ay önce tekrar olmuştu. O zamanda akü kutup başını söküp sorunu çözmüştüm. En azından ışık sönmüştü. Geçen hafta Salı gününe kadar sorun yoktu.

Dün (04.01.2016'da Pazartesi) akşam üzeri araç yeniden arıza ikaz ışığı yaktı.

Yalnız araçtan en ufak bir sıkıntım yoktu. Ne tekleme , ne performans kaybı vardı. Sadece Arıza Işığı yanıyordu.

Bugün (05.01.2016) Bosch Car Service'e gittim.
    Aracı OBD cihaza bağladılar.

P0301 ve P0172 arıza kodu verdi.

P0301 :1. silindir ateşleme arızasıymış.
    P0172 : zengin yakıt karışımı arızasıymış.

Ateşleme bobini arızalı dediler. Kendilerinde parça yokmuş. Komşu parçacıdan Tayvan mali bir bobin aldık değişti. Bobini 90 TL'ye aldım. Bosch Car Service'de arıza tespit ve bobin değişimi icin de 20 TL aldı.

Bosch Car Service'de ki usta "LPG ayarı falan yapmaya gerek yok. 1. Bobin arızalı olduğu için bu hatayı veriyor" dedi. Kısaca Bosch C.S. ustası LPG'ciye göndermedi.

Şimdi benim sorum:
    *** Bobin arızasında araç tekleme falan yapmaz mıydı? Benim arabada en ufak tekleme, güç kaybı vb. bir sorun yoktu. Sadece arıza ışığı yanıyordu. Gerçekten arıza ışığı yanması bu bobin değişimi için yeterli mi?

***Bir de bu Tayvan mali bobin sıkıntı olur mu? Başka ürün bulamadım.

*** Ve bu bobin tek mi değişir yoksa takım mi değişirdi? 4 tanesi birden mi değişirdi?

*** Orjinali Denso bobin fiyatı nedir ?

NOT:[/U] Lpg ile yaklaşık 32.500 im yol yaptım. Lpg bu arızaya neden olur mu? Baktım Lpg elektriği bobinden almamış. En azından ben öyle gördüm.
    adım.

*** Ve bu bobin tek mi değişir yoksa takım mi değişirdi? 4 tanesi birden mi değişirdi?

*** Orjinali Denso bobin fiyatı nedir ?

NOT:[/U] Lpg ile yaklaşık 32.500 im yol yaptım. Lpg bu arızaya neden olur mu? Baktım Lpg elektriği bobinden almamış. En azından ben öyle gördüm.

Resimlerdeki kutu ( üzerinde marka yazmıyor ) yeni aldığım Tayvan malı bobin kutusu. Muhtemel 4'ü büyük kutu içinden tek tek çıkıyor. Resimdeki bobin ise araçtan çıkan arızalı denilen Orijinal Toyota Denso 90919-02252 resimleridir.

.

.

.

.

2007-2013 Corolla Yedek Parca / Bakım 2007-2013 Corolla Yedek Parca / Bakım 2007-2013 Corolla Yedek Parca / Bakım 2007-2013 Corolla Yedek Parca / Bakım 2007-2013 Corolla Yedek Parca / Bakım 2007-2013 Corolla Yedek Parca / Bakım 2007-2013 Corolla Yedek Parca / Bakım 2007-2013 Corolla Yedek Parca / Bakım 2007-2013 Corolla Yedek Parca / Bakım

• Arıza lambasını bugün sabah yine yaktı. Yine Check Engine yazısı , bu da çok oldu. Yarın ben bu Bosch Car Service ye gider , denedik laf bırakmam. İşin garibi üzerinden çıkan bobin sağlamsa bile ben bozmuş olabilirim. Alttaki plastik kısmı falan çıkardım , bakdim. İçini kurcaladım.

Neyse sorunu çözelim de ben bu durumu Bosch Car Service merkeze bildireyim. En azından servisini tanısınlar. Arabada sorun hala devam ederken, başka , sağlam parça değişimi konusunda bilgi sahibi olmaya hakları vardır.

• Arkadaşlar yeni corolla alıyorum
    Eski corollamı satıyorum
    2007 comfort 85bindedizel manuel
    Navix geri görüş kamera ve lcd multimedya oynatıcılı

İlgilenen olursa pmden ulaşın
    İstanbul ümraniyede araç

• Burası hareketlensin takipteyim.
    Bende 2010 corolla dizel var aracı sıfır aldım. Şuan 90 bin km yaklaştı. Fakat ön fren balatası sıfır gibi duruyor bunun hikmeti neki? 1-2 mm ancak aşıntı var. Tüv muayenelerinde frenleme kuvvetleri normal görünüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mertce -- 20 Şubat 2016; 19:02:03 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sky_lark

Arıza lambasını bugün sabah yine yaktı. Yine Check Engine yazısı , bu da çok oldu. Yarın ben bu Bosch Car Service ye gider , denedik laf bırakmam. İşin garibi üzerinden çıkan bobin sağlamsa bile ben bozmuş olabilirim. Alttaki plastik kısmı falan çıkardım , bakdim. İçini kurcaladım.

Neyse sorunu çözelim de ben bu durumu Bosch Car Service merkeze bildireyim. En azından servisini tanısınlar. Arabada sorun hala devam ederken, başka , sağlam parça değişimi konusunda bilgi sahibi olmaya hakları vardır.

Aracın LPG enjektörlerinden birincisi arızalıymış. Araçta sorun yokmuş. LPG enjektör sorununu çözdüm , arıza ışığı yakmıyor. Bobini de iade ettim. Orijinal bobini taktım. Opel ve Renault grubu gibi Toyota da bobin arızası çok sık yaşanmıyormuş. Bilginize. Eğer bobin arızası derlerse bundan iyice emin olun, ondan sonra bobin işine girin.

• quote:

Orijinalden alıntı: mertce

Burası hareketlensin takipteyim.
    Bende 2010 corolla dizel var aracı sıfır aldım. Şuan 90 bin km yaklaştı. Fakat ön fren balatası sıfır gibi duruyor bunun hikmeti neki? 1-2 mm ancak aşıntı var. Tüv muayenelerinde frenleme kuvvetleri normal görünüyor.

bende de ayni sekilde 97 binde araba arka balata 3.kez degisti on hala fabrikanin taktigi duruyor :)

• takibe katıldım

yalnız ben parçaları orjinal alıp sanayide ustaya taktırıyorum yan sanayi bi kaç kere denedim çok randıman alamadım.
    Orjinal parçaları uygun fiyata bulabileceğimiz bir yer varsa tavsiyelerinizi bekliyorum 2008 corolla baskı balata 2bin çekiyor servis

bu arada en son aldığım parçalar yağ filtre yakıt filtre hava ve polen yalnış hatırlamıyorsam 340tl tutmuştu. Buna birde yağ+işçilik eklendi.(Corolla 2008 D4D 270bin bakımı)
  • quote:

Orijinalden alıntı: hunter06

quote:

Orijinalden alıntı: mertce

Burası hareketlensin takipteyim.

bende de ayni sekilde 97 binde araba arka balata 3.kez degisti on hala fabrikanin taktigi duruyor :)

3. kez biraz fazla değil mi? Başka bir sorun olmasın?
  • quote:

Orijinalden alıntı: clickon1111

takibe katıldım

yalnız ben parçaları orjinal alıp sanayide ustaya taktırıyorum yan sanayi bi kaç kere denedim çok randıman alamadım.
    Orjinal parçaları uygun fiyata bulabileceğimiz bir yer varsa tavsiyelerinizi bekliyorum 2008 corolla baskı balata 2bin çekiyor servis

bu arada en son aldığım parçalar yağ filtre yakıt filtre hava ve polen yalnış hatırlamıyorsam 340tl tutmuştu. Buna birde yağ+işçilik eklendi.(Corolla 2008 D4D 270bin bakımı)

Servis haricinde bire bir orijinal yedek parça bulma şansımız yok, maalesef.
    Ama çok önemli olmayan parçaları, kaliteli, OEM yan sanayi marka ile değişebiliriz.
    Bosch , TRW, Denso, KYB, Aisin , Monroe , Valeo , NGK, Delphi gibi Avrupa ya da Japon menşeli , kaliteli ürünleri tercih etmek çok sorun olmayacaktır. Bu markalar bir çok araç için orijinal parça üreten firmalar. Bosch gibi büyük markalar araca uygun olmazsa, adını lekelemez. Sonuçta bu parçalar şasi numarasıyla araca uygunluğu teyit ediliyor veya kutu üzerinde araç bilgileri yazıyor.
    Yukarıdaki su pompası, balata üzerinde araç bilgileri yazıyor.

• sky_lark kullanıcısına yanıt
    valla bilmiyorum bitmis deyip degistirdiler 2 defa serviste . birde ozelde degisti hakkaten bitikti ama. suan 3. takim devam ediyor ve yeni dayilir .

• quote:

Orijinalden alıntı: hunter06

valla bilmiyorum bitmis deyip degistirdiler 2 defa serviste . birde ozelde degisti hakkaten bitikti ama. suan 3. takim devam ediyor ve yeni dayilir .

Eski balataları aldınız mı? Onlara bir bakın. Gerçekten bitmiş mi?

Arabayı kullanım şeklinizi gözden geçirin. Aracı daha doğru kullanın. Rampalarda inişte fren yerine uygun vitesle motor freni ile inin. Frene basış alışknalıklarınızı gözden geçirin.
    Yine de bu sıklık biraz fazla gibi.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.