Yüzbaşı
16 Ekim 2001
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme
Toplam: 54 (Bu ay: 0)
Gönderileri
10+ senelik imza küçük bir değişiklik sonrası görünmez oldu.
Onay vs. mi gerekiyor acaba
Bir de burda deneyelim...
Selamlar,

10+ sene önce az takılmadık buralarda bu hobide, araya başka hobiler girdi vs. ama virüs içimizde baki (gündemdeki virüs evlerden uzak olsun da...) halen o zamanda kalan bazı ekipmanları kullanıyorum.

Neyse ayrı başlık açma sebebim, bu kez ayrı bir sinema odası çıkarttık bir şekilde tadilat sırasında...Aklımdakileri yapmak istediklerimi bir nevi sesli düşünerek yazarak ve görsel ile destekleyerek , hiç aklımda olmayan görmediğim vizyon kazandırabilecek değerli yorumları da alabilmek...

Sinema odası apartman dairesinde ancak tamamen karanlık, cam olmayan, sadece bir duvarı yan dairenin salonuna ortak olan, zemin ve tavan da tabi alt kat üst katın salonuna ortak olan , diğer 3 duvar ise evin içindeki diğer odalara ve hole ortak olan bir alan...

Henüz duvarı örmedik ama (30m2 lik salonu ikiye böleceğiz, 17+13 m2 iki oda çıkacak) 17m2 olan sinemaya ayrılacak.

Aklımdaki ölçüler:
4.70m boy x 3.60m en x 2.60m yükseklik

Aslında 2 sıra oturma düzeni isterdim ancak 4.70m lik uzunlukta pek mümkün olmayacak zira arka duvara koltukları yaslamak istemiyorum, MLP (Ana İzleme Pozisyonu) için arka duvardan 90cm önce olmayı planlıyorum. Aynı şekilde yanlarda da 90cm boşluk dersek 3.60m lik ende bunları düşünce izleyici koltuk sayısı 3-4 kişi için olacak gibi. Artık sayı artarsa yerlere puf/armut vb. geçici çözümler düşünebilirim.

İlk gündem malum iyi bir ses yalıtımı!
Dediğim gibi salon ortadan ikiye bölünecek ve 10cm lik Ytong gazbeton kullanılacak.
Tüm dört duvar, zemin ve tavan 15cm kadar karkas ile kaplanıp aralarına ses yalıtım malzemeleri konulacak.

İlk yorum beklediğim konu bu ses yalıtım ürünleri:
Aldığım teklife göre , önce 4 duvara 50mm lik , 120 dns bondeks süngerpan yapıştırılacak.
Sonra üzerine 50x50 lik U profil karkas çakılacak (burada karkasın arkadaki süngerpanı delip duvara çakılması bende bir soru işareti)
U profilleri düz tarafı sinema odasının içine bakacak şekilde konumlandıracaklarını söylediler ama ben U kısmının oda içine bakmasını talep ettim, zira o U kısımlarda ses yutar diye düşünüyorum.
U profillerin üzerine 3mm lik bir ses bandı yapıştırılacak
Sonra 3mm lik keçeli ses bariyeri ya da 3mm lik EPDM ağır ses bariyeri
En son oda içine bakan kata da , alçıpan levha konumlandırılacak.
Daha sonra alçıpanlar da , akustik kumaş vb paneller ile kaplanacak
Oda giriş kapısı da , zaten yeni yapılacağı için, mobilyacıya bu 3mm lik ağır epdm ses bariyeri verilip, kapı içine yerleştirilmesi , ve kapı altına da kapandığında zemine doğru açılan giyotin düşünülüyor.

Sizce bu yalıtım/izolasyon sesin dışarıya çıkmasını engellemek için yeterli olur mu?
Kablo kanalları, prizler, klima montajı, radyatör montajı (belki radyatör hiç takmam bile ses izolasyon kaybı olmasın diye) gibi diğer malzemelerin yalıtımı için öneriler nelerdir?

Havalandırma:
Tavanda bir havalandırma düşünmüyorum, havalandırmayı koridora bakan kapıyı açmak ve klima ile havayı sirküle etme şeklinde düşünüyorum. Aslında örülecek duvara cam yada kapı konumlandırıp , diğer odanın dış havaya bakan camını da açıp içeriye temiz hava sirkülasyonu sağlayabilirim ama işte ses izolasyon kaybı ile uğraşmak istemiyorum. Umarım içeride temiz hava sorunu yaşamayız :)

Şimdilik izolayon ile başlamış olayım , ve Dolby Atmos 7.1.4 konumlandırma, kaynak cihaz zone1 zone2 vb. konularını ilerleyen mesajlarda eklerim
Merhaba,

4 yıldır SOL fiber kullanıyorum, TT telefon hattımı da taşımıştım, o gün bugün aktif.
Geçenlerde bir telefon geldi, SOL'den arıyoruz diye.
Modeminizin bilmemkaçıncı portuna telefon numarası tanımlaması aktiflenmiştir onaylıyor musunuz?
Bende dedim 4 yıldır zaten kullanıyorum. O zaman bu bir bilgilendirmedir dediler.
Birkaç gün sonra tekrar aradılar, numaranız aktiflenmiştir, dedim zaten birkaç gün önce de aradınız benim telefonum var, 200dk ücretsiz kullanabilmeniz için onaylıyormusunuz dediler.
Bende onayladım.

Ancak bir baktım ki faturada 4,90 lık ses hizmeti diye bir ibare var.
SOL hesabıma baktım, yeni bir telefon numarası tanımlandığını gördüm.
Aradım iptal ettirdim ama sesli onay vermişsiniz diyip çıkıyorlar işin içinden.
Kesinlikle ikinci bir yeni numara için onay vermedim diyorum.

GİZA telekom diye bir yer yapmış, ara ki bulasın.
Hayır vereceğim mahkemeye 10 lira için ama işte uğraşmaya sinir harbi yaşamaya gelemiyorum artık!!!

Neyse burada bulunsun bu yazı ki başkaları daha dikkatli olsun.
Merhaba,

Uzun zamandır media player'ları takip etmiyorum.
Ancak şu sıra yeni bir media player ihtiyacım var. Kendi setup'ım da değil de, daha çok çocuklara ait olan içerikler animasyonlar için, sağa sola gidildiğinde yanımızda taşıyıp, televizyona bağlayabileceğimiz bir kullanımı olacak.

Olmasını istediğim özellikler şu şekilde:

- Arşiv ile birlikte taşınabilmesi için dahili kapasite, eğer yeni cihazlarda bu mümkün değilse, küçük boyutlu 1-2TB bir usb harici disk alabilirim.
- Kullanılacak ortamlarda LAN veya Wifi network olmayacak. Bu nedenle, internet ihtiyacı olan durumlarda, iphone üzerinden hotspot açarak internete çıkartabilirim
- Netflix, Spotify vb. streaming servislerine bağlanabilme olursa iyi olur (internet erişimi yukarıdaki gibi)
- iphone üzerinden resim göstermeye yarayacak bir özellikte varsa oh ne ala (ortamda network olmayacağını tekrar belirtiyorum)

Şu sıra populer olan sorunsuz tavsiye edeceğiniz cihazlar nelerdir?
Merhaba,

Yine tam geçen sene bu zamanlar yaşamıştım bu sorunu.
whatismyip.com vb. yerlerde görünen gerçek WAN IP ile, router üzerinden görülen WAN IP adresleri farklı.

Kardeşim evimde NAS cihazım var, IP kameralarım var vs. uzaktan erişemiyorum, kaldırın şu bloklu IP den demiştik direk düzeltmişlerdi.

Dün yine aynı şey oldu, yine şikayet ettim. Bu kez geri dönüşleri Statik IP almanız gerekli oldu (aylık 9 tl)
Hadi parasını geçtim, istemiyorum kardeşim statik IP, dinamik IP'm olsun istiyorum diyorum güvenliğim gereği, kabul etmiyorlar.

24 aylık taahhüdüm Nisan ayında dolmuştu zaten, günlerce haftalarca kapıdan ayrılmadılar tekrar taahhüt vereyim diye, vermemiştim.

İptal edin o zaman diyorum hay hay diyorlar!
Yahu taaa dialup zamanlarından nerdeyse 15 yıllık müşterisiyim nasıl bir firma bu akıl sır ermiyor, böyle kolay mı vazgeçiyorlar müşterisinden.

Böyle bir hakları var mı? Yani reel IP vermiyoruz NAT'ladığımız IP bloğunda kalacaksınız deme hakları var mı?
Reel IP istiyorsanız statik IP almalısınız deme hakları var mı?

Hayır 5mbit upload veren başka alternatifte yok ki şak diye iptal edeceğim de...Zaten enayimiyim taahhüt vermiyorum, 49-59 neyse yerine 89 veriyorum, sırf bu gibi durumlarda gebe kalmamak için!
Kendi evimizde kullandığımız router-modem'lere gönderdikleri son fw'ler ile artık SOL, herşeyi kendi kontrolüne alıyor.
Şöyle ki:

Router-modem üzerindeki WAN IP ile reeldeki WAN IP'niz bir olmuyor. Başka bir filtreden geçiriyor. Ancak bunu talebiniz ile iptal ettirebiliyorsunuz.
Router-modem içinde en temel ayarlara bile müsade etmiyor: Örneğin LAN IP aralığını bile değiştirseniz, o noktadan sonra SSID adını bile değiştiremiyorsunuz. DNS bile giremiyorsunuz
uPNP modu açamıyorsunuz, belli portlar bloklu yönlendiremiyorsunuz.

Telefonda tartışıp , yahu zorundamıyım 192.168.1.1 kullanmaya evimde 10 tane statik IP'li aktif cihaz var, kendi IP bloğum var diyorum, evet zorundasınız diyorlar!

2 yılımın dolmasına 4-5 ay kaldı direk iptal ettireceğim geri adım atıp düzeltmezlerse!

Umarım o zamana kadar 5 mbit upload veren bir ISP çıkar
Denon AVR'de arka surroundları frontlara vererek biamp yapılabiliyor.
Peki center hoparlor için nasıl biamp yapılabilir?
CD-Player ve stereo amfim için power kablosu almayı düşünüyorum.
Hoparlor kablolarım ve interconnect kablolar Atlas marka olduğu için yine Atlas tercih etmek istedim.

http://www.futureshop.co.uk/atlas-eos-mk2-schuko-iec-1m-p-2395.html

Ancak What Hi-Fi dergisinde okuduğum bir testte , Clearer Audio'nun 40 sterlinlik markasını önermişler. Atlas ise 125 sterlinlik bir ürün.

http://www.futureshop.co.uk/the-copperline-alpha-power-cable-schuko-1m-p-3096.html

Diğer bir sormak istediğim power kablolarında metraj 1m nin üzerinde olsun en az diyen yorumlar okudum. Ben 1m düşünüyorum (maliyet)

Son olarak, kaynak olarak kullandığım HTPC ve 220-110 dönüştürücü trafoya bağlayarak kullandığım AVR için de power kablosu upgrade yapsam mı?
Selam,

Sistemdeki kısa olan hdmi kablolar Atlas marka..
10m hdmi kablom ise Profigold.

10m salonda halının altından geçiyor ama artık sıkıldım bundan.
Köşelerden dönerek gitmek istiyorum ve 15m kablo ihtiyacım var.

Metraj uzun olunca haliyle maliyette fazla oluyor.
Atlas tercih edecek olsam 650 tl gibi bir fiyatı var.
Yine Profigold ile gidersem 250 tl gibi bitecek bu iş.

Siparişi yine futureshop.co.uk den vermeyi düşünüyorum

Siz nediyorsunuz?

Edit: AVR ve Projeksiyon arasında kullanılacak.
Yanlış yerde yaşıyoruz arkadaşlar..Kaliteli/spesifik/kalifiye ne ararsanız yok oğlu yok..

TDK,Memorex,Verbatim,Maxell

Bu dört markanında audio/music cd-r kategorilerinde yazılabilir medyaları var..Tek tek bu dört firmanın da TR distribütörlerini bizzat aradım ve getirmediklerini zamanında getirdiklerini piyasada tek tük bulunabileceğini belirttiler.

Gözünüze sağda solda çarpan varsa paylaşırsanız sevinirim.

Ben geçenlerde mediamarkt'ta TDK'nın audio cd-r larından gördüm tanesi 2,50 TL hemen aldım biraz..
Sayıca az kalmıştı gidip bi 20-30 tane daha alayım bari
Hakkında
Forum İmzası:
Stereo amp:Roksan Kandy LIII MKIII // CD player:Roksan Kandy MKIII // AVR:Denon AVR-3808CI // Speakers:Monitor Audio RS6 Front RSLCR Center BRFX Bipolar rear Projector:Panasonic AE4000 // Perde:Draper Luma2 119" 16:9 (264x147) // Oled:65" LG C8 // HTPC:Zalman HD160plus,RTX2080,Logitech Dinovo Edge klavye MX Air mouse, Fanless PSU Cables:Atlas Hyper Interconnect,Atlas Hyper 2.0 speaker z-plug,Aten Prime HDMI 2.0 4K HDR,Inakustik NF-102 interconnect // Surge protector priz:Monster HT800 // AppleTV 4K // NAS:Synology DS918+ // Xbox One X
Hakkımda:
373.üye
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 2 hafta önce
Son Mesaj Zamanı: 8 ay
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 779
İkinci El Bölümü Mesajları: 22
Konularının görüntülenme sayısı: 68.881 (Bu ay: 224)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 19 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.