K

Teğmen
27 Mart 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme
Toplam: 106 (Bu ay: 0)
Gönderileri

Merhaba,


Az önce ebeveynlerimin evindeki Turk Telekom internet hattı hakkında telefonla arandım, taahhüt bitmiş kampanya var falan derken şöyle bir şey söylendi:


"Yeni çıkan yasadan dolayı bu ayın 20'sinden itibaren artık en düşük internet 100 TL olacak (tüm firmalarda), 100 TL altına internet paketi satılamayacak. O yüzden şu an sitedeki kampanyalara başvursanız da (fiyatlar güncel olmadığı için), ayın 20'sinde aranacaksınız, bilgilendirilip değişiklik yansıtılacaktır."


Böyle bir şeyden haberi olan var mıdır?


(Arandığım numara: 0212 945 7378)

Arkadaşlar merhaba,

Konum biraz uzun olduğu için, öncelikle kısa bir özet şeklinde durumu anlatacağım, sonra detaylara gireceğim.

Özet: İnternet hizmetimi iptal ettirdiğimde çıkan anlamsız cayma bedeli için THH'ye başvurdum ve bilir kişi raporu cayma bedeli hesaplamasında taahhüt bitimine kadar olan ay sayısı ile KAMPANYASIZ BEDELİN çarpılıp hesaplanması gerektiğini söyleyerek THH'nin ret kararı çıkarmasını sağladı.Detay bilgilere gelirsek eğer;

2018 yılında internet hizmeti taahhütümün bitmesine 4 ay kala yeni taşındığım eve nakil işlemi uzun sürdüğü için (1 hafta civarıydı sanırım, ama önemsiz) hizmeti iptal ettirip Superonline'dan internet hizmeti almıştım. Tarifemin kampanyalı aylık ücreti 60 TL idi. Mayıs ayında iptal ettirdim, Eylül (ya da Ekim tam hatırlamıyorum) ayında taahhüt sürem doluyordu. Superonline da çıkacak olan cayma bedelinin 300 TL'ye kadarını (yanılmıyorsam) ödeyeceğini söylemişti. Bunun için Turk Telekom'un fatura çıkarması gerekiyordu ve benim ödemesini yapıp 3 ay içerisinde Superonline'a göndermem gerekiyordu. 4 (ya da 5) aylık kampanya bedelinden toplam 240-300 TL bir bedel çıkması gerekiyordu. Fakat TT'nin çıkardığı bedel 600 küsür olunca, doğal olarak TT'yi arayıp hesaplamanın yanlış olduğunu, ben hizmetimi iptal ettirmesem zaten o kadar para ödemeyeceğimi söylediğimde, bana yasal olarak cayma bedeli hesaplamasını şu şekilde yaptıklarını söylediler: İptal anına kadar edinilen indirimlerin toplamı veya taahhüt bitimine kadar KAMPANYASIZ FİYATTAN ödenecek olan aylık ücretlerin toplamının düşük olanı. Bunun yanlış olduğunu, kalan ödemelerin kampanyalı fiyattan hesaplanması gerektiğini, faturaya itiraz ettiğimi söyledim ancak böyle olduğu konusunda direttiler. Ben de bu yanlışlık düzeltilmediği sürece ödeme yapmayacağımı belirttim.


Aradan 3 ay geçtikten sonra, TT bu faturayı yasal takip için bir avukatlık firmasına vermiş. Avukatlık firmasının çalışanları her gün telefonumu sapık gibi aramaya başladılar. 600 küsür fatura, avukatlık ücretleriyle beraber olmuş 1200 küsür. Sapık gibi aradıkları zamanların başında telefonu açıp görüştüğüm kişiye Turk Telekomun cayma bedelini yanlış hesapladığını, bunu onların düzeltmesi gerektiğini söylediğimde, "Turk Telekom ile görüşüp bize haber verin" cevabını aldım. Turk Telekom'u arayıp durumu tekrar belirttiğimde "Yasal işlere bakan ekibimizden aranacaksınız" bilgisi aldım ve aranmadım.


Gel zaman git zaman, ben bu borcu ödemedim, icra dosyası olarak 1 sene açık kaldı. Sonrasında bu işin bir şekilde haksız da olsa bana kötü etkisi olabileceğini düşünüp tekrar avukatlık firmasını aradım. Konuştuğum çalışanın bana tavsiyesi, mevcut borcu ödeyip borçsuzluk belgesi alıp Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurmam oldu. Dediğine göre yanlış hesaplama yapıldıysa zaten Tüketici Hakem Heyeti meblağın misli misli ceza kesiyor, paranı her şekilde alırsın. Üzerime açık icra dosyası gözükmesini artık istemediğim için, dediklerini de mantıklı bularak ödemeyi yapıp ilgili borçsuzluk belgesini aldım ve THH'ye başvurumu yaptım. Başvuru yazımda burada iyice detayına girmediğim şeyler de var, onu da şöyle bırakıyorum:2019 Aralık ayında yaptığım başvuru, yaklaşık 9 ay boyunca Turk Telekom'dan savunması isteniyor statüsünde bekledi. En sonunda firmadan savunma ulaşmadı olarak kabul edilip bilirkişi raporu istendi. Bilirkişi raporu geldikten bir kaç gün sonra karar çıktı. Karar çıktıktan bir kaç gün sonra ise internetten form olarak okunabilir hale geldi. Okuduğumda ise şoke oldum:
Turk Telekom'un KENDİ SİTESİNDE BİLE Tüketici Bilgilendirme Rehberi adı altında (büyük ihtimalle zorunlu bir şekilde) yayınladıkları makalenin 3-b maddesinde yazan yazı şu:

"Taahhüdünüzü istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz. Ancak süresinden önce taahhütlü sözleşmenizden caymanız halinde işletmeciler; taahhüde aykırılığın oluştuğu döneme kadar aboneye sağlanan indirim, cihaz veya sağlanan diğer faydaların bedelleri ile kampanya taahhütnamesi kapsamında belirlenen aylık tarife bedelinin taahhüt süresi bitimine kadar kalan aylara ilişkin ücretlerin toplam bedelini karşılaştırarak, abone açısından daha avantajlı olan tutarı, cayma bedeli olarak faturanıza yansıtabilmektedir."
Şimdi bu durumda en mantıklı ne şekilde yol alınmalı? Daha önce tecrübe etmiş ya da avukatlık mesleği icra eden konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar bilgilendirebilirse çok mutlu olurum.
selamlar,

topladığım sistemin parçaları aşağıdaki gibi:

https://pcpartpicker.com/list/xZXTfH

 • Intel - Core i9-9900K 3.6 GHz 8-Core Processor
 • Corsair - H115i PRO 55.4 CFM Liquid CPU Cooler
 • Gigabyte - Z390 AORUS PRO WIFI ATX LGA1151 Motherboard
 • ADATA - XPG SPECTRIX D80 16 GB (2 x 8 GB) DDR4-3200 Memory
 • Samsung - 970 Evo Plus 500 GB M.2-2280 Solid State Drive
 • Asus - GeForce RTX 2080 8 GB ROG Strix Gaming OC Video Card
 • Corsair - 750 W 80+ Gold Certified Fully-Modular ATX Power Supply


i9 9900k ve rtx2080 in ısınmasını ve h115i pro nun soğutmasını vs. hesaba katarak, en mantıklı kasa ne olabilir düşünceniz var mı?

benim düşündüklerim şunlar:

 • nzxt h500i - küçük ve hava akımı kötü diyorlar
 • nxzt h700 - normal boyut, hava akımı ne iyi ne kötü
 • cooler master h500p mesh - sadece mesh olan modelini düşünüyorum (SM10 stok kodlu olan). hava akımı çok iyi ancak pahalı, bir de fazla güzel gözükmüyor
 • fractal design meshify c - küçük ama hava akımı güzel, fakat türkiyede bulmak zor. sadece nanokatalogda var, onda da stokta değil, yurt dışından gelecek de ohoo
 • corsair 275r - küçük ve hava akımı kötü diyorlar
Merhaba arkadaşlar,

Geçtiğimiz hafta cuma günü TurkNet taahhütsüz kurulumsuz Özgür İletişim kampanyasına başvurdum. Belgelerimi doldurup kargoladım. Modem istemediğimi de belirttim. Pazartesi günü kargo ulaştı, salı günü sözleşmeyi sisteme girdiler.

Bugün (çarşamba) öğlen, Türk Telekom siteye geldi. Bana daha önceden burdaki arkadaşların ve TurkNet müşteri hizmetlerinin dediği; saha ekibinin sadece apartman ankastresine kadar hat çekeceklerini, geri kalanını elektrikçi çağırarak benim halletmem gerektiğiydi. Ancak bu Türk Telekom'dan gelen arkadaşlar, apartman (2 aylık yepyeni bir site bloğu aslında) içinde bir kaç iş yaptıktan sonra, benim daireye geldiler.

Sitedeki her dairenin içinde girişte telefon kablosu, ethernet kablosu, uydu kabloları ve turk telekomun bir cihazı olan kutu var. Örneğin merkezi uydu sisteminden gelen kablo daireye bu kutudan giriyor ve benim daire içindeki priz yanlarındaki soketlere bağlanan kablo ile ek yapılıyor. Bu şekilde evdeki tüm anten çıkışlarına kablo takarak yayın alabiliyorum.

Türk telekom'dan gelen arkadaş bu bahsettiğim kutu içindeki Turk Telekom cihazına fiber optik bir ara kablo taktı. Bu ara kabloyu yanında getirdiği bir GPON+Router benzeri bir cihaza bağladı ve oradan çıkan ethernet kablosunu da yine kendi getirdiği bir Router'a bağladı (bu 2. router wifi için).

Bu arkadaş "Türk Telekom'dan fiber aldınız herhalde" dediğinde, "yok TurkNet'e başvurdum" dedim. Sonra emin olamadık olaydan, bir üstünü aradı sanırım telefonla ve TurkNet'in Türk Telekom'u kullanıp kullanmadığını sordu, kullandığı cevabını aldı. Bu şekilde kurulumu tamamladı gitti.

İşin kısası, taahhütsüz, kurulum ücretsiz ve modemsiz olarak sözleşme yaptığım TurkNet ADSL için, daire içine Türk Telekomun getirip bıraktığı iki tane cihaz var ücretsiz. Dediğim gibi biri GPON+Router gibi çünkü fiberoptik kablo giriyor, ethernet çıkışları var. Diğeri de bildiğimiz wifi router, ethernet giriyor ethernet çıkıyor bir de wifi özelliği var (tılgın marka).

Benim bu durumla ilgili bir kaç sorum var:
1. TurkNet bana TT fiber alyapısı üzerinden 16mbps ADSL hizmeti mi verecek? (komik çünkü fiber üzerinden verecekse zaten ADSL denmez)
2. Bu gün bana gelen Türk Telekom saha çalışanlarını TurkNet yönlendirmiş olmalı, çünkü başka bir başvuru yapmadım ve direk olarak bulunduğum siteye doğru blok ve daire no ile geldiler. Ancak yanlış kurulum yapmış olabilirler mi?
3. Anlattığım şekilde kurulum yapılmış olup TurkNet üyesi olan birileri var mı?

Bahsettiğim cihazların resimleri aşağıdaki gibi:

GPON+Router (Calix):
WiFi Router (Tılgın):Kutusu:
Arkadaşlar merhaba,

Haftasonu taşınıyorum. Şu an mevcutta Superonline 50mb Gece Kuşu tarifesi taahhütlü üyesiyim. Taahhüdün birmesine 2 ay falan var. Ancak taşındığım site daha bir senelik bile değil ve henüz Superonline altyapısı yokmuş. Yeni yapılıyormuş, 1-2 aya gelebilecekmiş. Ben bu süre boyunca Superonline'daki üyeliğimi donduracağım, yalnız bu süre boyunca bana internet lazım. TTNet'te ev telefonuna gerek olmayan (tercihen fiber) taahhütsüz, kendi modemini (router) satın almaya zorlamayacakları üyelikleri var mı?

Şöyle bir link buldum:https://bireysel.turktelekom.com.tr/evde-internet/web/internet/Sayfalar/Tum-Tarifeler.aspx

Burdaki Fibernet Limitsiz altındaki 78tl ücretli olan 24mbps 75gb akk li olan taahhütsüz sanırım. Bundan istersem, kurulum ücreti, modem ücreti vs alırlar mı? 2-3 ay kullanıp kapattıracağım.

Cevaplayanlara şimdiden teşekkürler
Merhaba arkadaşlar,

Haftasonu yeni kiraladığımız eve taşınacağız. Şu an oturduğum evde, bana özel bir çanak anten var ve ondan gelen kablo digitürk kutusuna bağlı şekilde kullanıyorum. Ancak taşınacağımız sitede merkezi sistem var. Digitürk'ü arayıp 70TL bayılmak istemiyorum. 8 sene önce mezun olmuş yazılımcı bir bilgisayar mühendisi olarak benim yapabileceğim bir iş ise, kendim yapayım diyorum. (Yeni evde çok dikkat etmedim ancak ucu olan bir kablo göremedim. Yalnız duvardaki prizin yanında dişi anten kablosu girişi gibi bir şey hatırlıyorum, cumartesi günü ancak taşınırken gidip görebileceğim)

Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar var mıdır?

Şimdiden teşekkürler
Merhaba arkadaşlar,

2 gün önce iPhone 6 4.7" telefonum için Turkcell Suadiye flagship dükkandan Spigen Neo-Hybrid (silver satin renk) kılıf aldım. Eve gelip telefonu taktığımda çok güzel oturdu içine. Ancak şöyle bir sorun keşfettim, ses tuşları ve açma/kapama tuşu üzerindeki kılıfın tuşları düzgün çalışmıyordu. Görüntü olarak tam üstlerine denk geliyor olsalar da, ses açma tuşunun alt kısmına bastığımda ses azalıyordu, açma/kapam tuşuna da sert basmam gerekiyor, çalışmasına rağmen klik sesi ve hissiyatı vermiyordu. Bu konuyu internette araştırınca, bunun genel bir sorun olduğunu, Spigen'in de sorunu kabul ettiğini, hatta amerikada Amazondan falan sipariş veren alıcılara ücretsiz fix kiti yolladığını öğrendim. Bu kitin içerisinde 2 set olarak 2 adet pad var (bildiğin 3M bant gibi diyorlar, bayağı ince). Bunları tuşların iç tarafına yapıştırıp telefonu takınca tuşlar çalışması gerektiği gibi güzel çalışıyormuş.

Dün gece Spigen Türkiye'ye mesaj gönderdim konu ile ilgili ne yapacaklarını sordum. Henüz cevap yok. Sanmıyorum bir şey yapacaklarını. Ancak bu kılıflardan alanların burada sayısı fazla ise (Neo-Hybrid Ex ve Metal serisinde de varmış sıkıntı, metal'de daha az diyorlar) direkt Spigen ile diyaloğa girip Türkiye'ye de bu kitlerin yollanmasını ya da alternatif çözümler sunulmasını talep edebiliriz. Ben şahsen tuşlar bu durumdayken kullanamam, en kötü iade ederim.

Konu ile ilgili yabancı kaynaklar:
http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=1783805
http://appadvice.com/appnn/2014/09/spigen-is-promising-a-free-fix-to-its-neo-hybrid-case-for-the-iphone-6-and-iphone-6-plus
Selamlar,

Turkcell ile ilgili tüm konular / postlar kontratlu fiyatlarla ilgili. Acaba siteden direk peşin fiyatına sipariş veren olmadı mı hiç? Ben 2599TL ye iPhone 6 64gb Space Gray siparişi verdim, yarın kargolanacak diyorlar. Var mı benim gibi Turkcell'den alan? Bir de Gold, Teknosa vs. yerlerden almaktansa Turkcell'den kontratsız almak daha mantıklı değil m?
Hakkında
Konum: İstanbul,Kadıköy
Meslek: Bilgisayar Mühendisi / Yazılım
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 2 hafta önce
Son Mesaj Zamanı: geçen ay
Mesaj Sayısı: 135
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 237
İkinci El Bölümü Mesajları: 26
Konularının görüntülenme sayısı: 11.307 (Bu ay: 217)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 114 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Apple - iPhone - iPad
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.