Şimdi Ara

TurkNet Özgür İletişim'e başvurdum, Turk Telekomdan Fiber için GPON ve Router geldi??

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
7.644
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Geçtiğimiz hafta cuma günü TurkNet taahhütsüz kurulumsuz Özgür İletişim kampanyasına başvurdum. Belgelerimi doldurup kargoladım. Modem istemediğimi de belirttim. Pazartesi günü kargo ulaştı, salı günü sözleşmeyi sisteme girdiler.

Bugün (çarşamba) öğlen, Türk Telekom siteye geldi. Bana daha önceden burdaki arkadaşların ve TurkNet müşteri hizmetlerinin dediği; saha ekibinin sadece apartman ankastresine kadar hat çekeceklerini, geri kalanını elektrikçi çağırarak benim halletmem gerektiğiydi. Ancak bu Türk Telekom'dan gelen arkadaşlar, apartman (2 aylık yepyeni bir site bloğu aslında) içinde bir kaç iş yaptıktan sonra, benim daireye geldiler.

Sitedeki her dairenin içinde girişte telefon kablosu, ethernet kablosu, uydu kabloları ve turk telekomun bir cihazı olan kutu var. Örneğin merkezi uydu sisteminden gelen kablo daireye bu kutudan giriyor ve benim daire içindeki priz yanlarındaki soketlere bağlanan kablo ile ek yapılıyor. Bu şekilde evdeki tüm anten çıkışlarına kablo takarak yayın alabiliyorum.

Türk telekom'dan gelen arkadaş bu bahsettiğim kutu içindeki Turk Telekom cihazına fiber optik bir ara kablo taktı. Bu ara kabloyu yanında getirdiği bir GPON+Router benzeri bir cihaza bağladı ve oradan çıkan ethernet kablosunu da yine kendi getirdiği bir Router'a bağladı (bu 2. router wifi için).

Bu arkadaş "Türk Telekom'dan fiber aldınız herhalde" dediğinde, "yok TurkNet'e başvurdum" dedim. Sonra emin olamadık olaydan, bir üstünü aradı sanırım telefonla ve TurkNet'in Türk Telekom'u kullanıp kullanmadığını sordu, kullandığı cevabını aldı. Bu şekilde kurulumu tamamladı gitti.

İşin kısası, taahhütsüz, kurulum ücretsiz ve modemsiz olarak sözleşme yaptığım TurkNet ADSL için, daire içine Türk Telekomun getirip bıraktığı iki tane cihaz var ücretsiz. Dediğim gibi biri GPON+Router gibi çünkü fiberoptik kablo giriyor, ethernet çıkışları var. Diğeri de bildiğimiz wifi router, ethernet giriyor ethernet çıkıyor bir de wifi özelliği var (tılgın marka).

Benim bu durumla ilgili bir kaç sorum var:
    1. TurkNet bana TT fiber alyapısı üzerinden 16mbps ADSL hizmeti mi verecek? (komik çünkü fiber üzerinden verecekse zaten ADSL denmez)
    2. Bu gün bana gelen Türk Telekom saha çalışanlarını TurkNet yönlendirmiş olmalı, çünkü başka bir başvuru yapmadım ve direk olarak bulunduğum siteye doğru blok ve daire no ile geldiler. Ancak yanlış kurulum yapmış olabilirler mi?
    3. Anlattığım şekilde kurulum yapılmış olup TurkNet üyesi olan birileri var mı?

Bahsettiğim cihazların resimleri aşağıdaki gibi:

GPON+Router (Calix):
     TurkNet Özgür İletişim'e başvurdum, Turk Telekomdan Fiber için GPON ve Router geldi??

WiFi Router (Tılgın):

Kutusu:

• takip
  • Cihazlar ücretsiz olarak kullanımınıza sunuluyor. Kapattirdiğinizda onlari ilgili santral/ofis/müdürlük teslim etmeniz lazım.

1-16 mbps fiber vericekler hocam size.

2-İmkani yok

3-Sıcak fırsatlardaki konusunda sizin gibi bir kaç kişi var
  • ilginç bir durum binada sabit telefon (sd) hattı yok anladığım kadarı ile, gerçi yeni çıkan yasa gereği yeni bina fiber altyapı tesisatı bulunmak zorunda bunuda telekom yaptıysa ki yapabilir ama turknet'ten hizmet alınıpta adsl Sinyali verilecekse fiber gpon+router telekomun getirmesi pek mantıklı gelmedi bir bit yeniği var bu işte araştırmak gerek kendilerince tahhüd yaparak işlem mi yapıldı! Normalde Fibernet paketi alanlara gpon+router cihazları verilir
  • ressi1 kullanıcısına yanıt
    Teslim etmezsem ne oluyor? Herhangi bir şey imzalamadım lakin, cihazların bende olduğuyla ilgili bir bilgi yok hiç bir yerde. Anlamadım ben bu işi
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaganus

Teslim etmezsem ne oluyor? Herhangi bir şey imzalamadım lakin, cihazların bende olduğuyla ilgili bir bilgi yok hiç bir yerde. Anlamadım ben bu işi

Siz turknet le sözlesme imzalasanizda. Turknet kiraci telekomla kontratı var. Teslim etmezseniz başınıza dert açabilir.

Bunlar aboneliğiniz süresince hizmetinize sunulur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ressi1

quote:

Siz turknet le sözlesme imzalasanizda. Turknet kiraci telekomla kontratı var. Teslim etmezseniz başınıza dert açabilir.

Bunlar aboneliğiniz süresince hizmetinize sunulur.

Alıntıları Göster
    Başvurum son aşamadaymış, aktivasyon gerekiyor. Telefon TT tarafından onaylanmış, ADSL(?) de TT tarafından onaylanınca yarın açılacakmış.

Daha önce bahsettiğim TT elemanının getirdiği cihazların durumları şu an bu şekilde:
    GPON:

Router:

WiFi'a bağlanıp router'ın ip sine giriş yapınca şöyle bir mesaj beliriyor. ACS sunucusuna bağlanamadı dediği TT tarafından aktivasyon yapılmadı anlamına mı geliyor? Yarın yapılınca bu düzelip başka ayar yapmadan interneti kullanmaya başlayabilecek miyim?

• 1.5 hafta beklettikten sonra, binanızda sadece fiber altyapı varmış, hizmet veremiyoruz deyip, başvuruyu iptal ettiler

şerefsizler 1.5 haftamı yediler internetim yok hala.. şimdi başka bir yere başvuracam bir de onu bekleyecem.....
  • kaganus K kullanıcısına yanıt
    xDSL hizmeti alamazsınız hangi firma olursa olsun. Ki birçok kişinin hayalini bile kuramadığı FTTH altyapısına sahipsiniz bağlatın fiberi gitsin.
  • Türk Telekomdan fiber alın ne güzel cihazlarını da kurmuşlar iş sadece datanın gelmesini beklemek
  • plusnettr P kullanıcısına yanıt
    ne yazık ki öyle değil, başka çare olmadığından taahhütsüz tt fiber başvurusu yaptım. evraklar kargo ile gelecek, imzalanıp dönecek sonra kurulum ekibi gelecek (gerek olmadığını söylememe rağmen gelip kontrol etmesi zorunluymuş) o beklenecek ondan sonra aktivasyon olacak... yine gitti 1 haftam daha...

bu devirde internet üzerinden geçimini sağlayan insanlar var, 2-2.5 haftalık internet yoksunluğu kabul edilebilir bir şey değil. ne kadar gereksiz bürokrasi var...
  • quote:

ne yazık ki öyle değil, başka çare olmadığından taahhütsüz tt fiber başvurusu yaptım. evraklar kargo ile gelecek, imzalanıp dönecek sonra kurulum ekibi gelecek (gerek olmadığını söylememe rağmen gelip kontrol etmesi zorunluymuş) o beklenecek ondan sonra aktivasyon olacak... yine gitti 1 haftam daha...

bu devirde internet üzerinden geçimini sağlayan insanlar var, 2-2.5 haftalık internet yoksunluğu kabul edilebilir bir şey değil. ne kadar gereksiz bürokrasi var...

Bayiden yapin islemlerinizi ertesi sabah ekip kapinizda olur.

Adsl basvurumu persembe yapmistim. Cuma sabahi ekip gelmis. Ankastreden baglantiyi yapmislar. Ayni gun telefon baglantisi geldi. Diğer sabah internet

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ressi1 -- 5 Mayıs 2016; 15:07:56 >
    Gerçek fiber altyapınız var bu altyapı ile yeterli donanım ve ekipmanlar olursa 1 g/bit bile hayal olmaz ama Türknet fiber veya Vdsl hizmeti vermediğinden dolayı internet bağlatınız gerçekleşmedi.
    Türk telekom ile anlaşmaları olmadığından durum bu şekilde Vodafone bağlatsaydınız ondada sorun çıkardı.TTnet ile devam edin derim yazlık internet alır kullanırsınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: NitroNos

Gerçek fiber altyapınız var bu altyapı ile yeterli donanım ve ekipmanlar olursa 1 g/bit bile hayal olmaz ama Türknet fiber veya Vdsl hizmeti vermediğinden dolayı internet bağlatınız gerçekleşmedi.
    Türk telekom ile anlaşmaları olmadığından durum bu şekilde Vodafone bağlatsaydınız ondada sorun çıkardı.TTnet ile devam edin derim yazlık internet alır kullanırsınız.
    hattım fiber diyenler ttnet fiber yani vdsl mi ?
    turk neti aradım ttnet fiberde sorun yok diyorlar ama suepronline kullanıyorsanız fiber altyapısı fakrlı olduğu için biraz sorunlu geçiş olabiliyor dediler,

bu durumda ben beklemeye devame diyorum,
  • quote:

Orijinalden alıntı: NitroNos

evet durumun böyle oldugunu öğrenip ttnet bağlattım taahhütsüz fiber. ancak sıkıntı olan bu durumun ne turk telekom tarafından ne turk.net tarafından ne de site yönetimi tarafından zamanlı haber edilmemiş olması. hepsine tüm detaylarıyla anlatıp 2-3 kere farklı kişilere sordum sıkıntı olmaz dedi hepsi. turk telekom çalışanları eve gelip fiber internet için gördüğünüz GPON ve router cihazlarını kurarken ben turk.net ten adsl basvurdum, nasıl olacak dedim. telefonla aradı üstüne sordu, onlar bizim alt yapıyı kullanıyor fiber üzerinden verecekler dedi kapattı. böyle bir saçmalıktan bahsediyorum, 2 hafta kaybettirdi, ttnet fiber daha 3 saat önce aktive oldu yeni kavuştum internete.

bu devirde insanlar internetten ekmek parasını kazanıyor, taşındı diye 2-3 hafta internetsiz kalmayı kaldıramayacak bir sürü insan/meslek sahibi var. illa mobil data sağlayıcılara arkamızı dönüp eğilmek zorunda olmamalıyız...

Türkiye'de genel olarak firmaların iş yapış şekillerinde sıkıntılar var, daha doğrusu bir kültür yok. Çalışanların çoğu yeterince bilgilendirilmiyor, eğitilmiyor. Kurallar net değil, net olsa bile çalışanlar tarafından uygulanmıyor. Bu liste daha fazla uzatılabilir. Bilemiyorum belki her tartışma sonrasında vardığımız sonuca varıp eğitim şart dememiz lazım. Geçmiş olsun diyelim.
  • Şu en sağdaki yeşil uçlu kablo nasıl çıkacak bilen biri var mı

• reguse kullanıcısına yanıt
    hayırlı olsun internetiniz fiberin en kralını vermişler size ama benim anlamadığım bir şey var ttkom fiberini nasıl takabiliyorlar acaba çünkü cimrilerde ondan kaldı ki siz adsl kullanıcısınız fibere gerek yoktu ama çaktırmayın ha sökmesinler sonra o fişi sökebilmek için yanda vidaları olması lazım yanlız fişin çıkmasını tavsiye edilmiyor. 2-3 ayda bir fişin ucunu 80 dereceli limon kolonyası ile yumuşak bir şey ile sonra güzelce kurula ışık geliyorsa göz alıyorsa no problem

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cemo48 -- 27 Şubat 2017; 17:22:7 >
  • cemo48 C kullanıcısına yanıt
    Hocam o fiberi özlemiyorum yemin ederim... Gpon fiber kullanıyordum ama 55 m2 evde en uzak oda ne kadar uzak olabilir? Ama tilgin modem çekmiyordu... Evi ethernet kablolariyla doldurmak zorunda kalmıştım.

O kabloyu çıkarmak için çok uğraştım ama çıkaramadım. İyiki de çıkmamış, çünkü siteye aitmiş o kutu.

Ben siteden, normal apt dairesine taşınmak zorunda kaldım. Tilgin modemi geri iade etmem gerekiyordu, bunu da iade edeceğim sanmıştım. 30 defa mh'yi aradım, hiçbiri de demedi ki sadece tilgin'i getirin :)

Şu an zorunlu olarak Ultranet 16 mbit'e geçtim ama 130 m2 evde wifi performansı tilginden cok daha iyi. Modem tplink w9970...

Şu an resmen daha konforlu bir internet erişimim var. Ama yiğidi öldür hakkını da yeme derler... Kablolu fiberde 24 mbitin neredeyse tamamını alıyordum.
    En azından kablolama işlemini halletmişsiniz hovam aynını banada yaptılar bekledik hizmet veremiyormuşuz dediler. Uygun bir fiber oajet bulamadım.

24 ay tahhütte çok uzun
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.