V

Teğmen
14 Ocak 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 21 (Bu ay: 0)
Gönderileri
iphone 3 e yeni güncelleme (4.1) yaparken tüm rehberi sildi. rehberi geri getirme şansımız varmı bilen arkadaş varsa yardımlarını rica ediyorum.
Petrolcülerden EPDK'ya zam cevabı
Diğer EKONOMİ haberlerini okumak için tıklayınız...
EPDK'nın indirim için verdiği sürenin dolmasına 10 gün kalmasına karşın fiyatları hala değiştirmeyen akaryakıtçılara son uyarı Ankara'da yapıldı. Firmalar ise davaya hazırlanıyor

09 Haziran 2009 09:03

Hüseyin Özay'ın haberi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) fiyatlarını düşürmeleri için 20 Haziran tarihine kadar süre tanıdığı akaryakıt şirketleri, indirime yanaşmazken, sektörde fiyat kavgası kızışıyor.

EPDK, fiyatlarının düşürülmesiyle ilgili olarak yazılı olarak yaptığı uyarının ardından, yeni bir aratağa kalkarak şirketleri sözlü olarak uyarmak için Kurum’a davet etti. Ankara’da şirket temsilcileri ile yapılan görüşmelerde, akaryakıtçıların fiyatlarının düşük olduğu yönünde ısrar ettiği öğrenildi.

EPDK’nın yaptığı yazılı uyarının ardından 10 gün geçmesine rağmen akaryakıt fiyatlarında herhangi bir düşüş görülmezken, sözlü uyarı için Kurum’a çağırılan şirket yöneticileri ve dernek temsilcilerinin bir kısmı ile görüşme tamamlandı. Görüşmelerin hafta sonuna kadar bitirilmesi planlanıyor.

ŞİRKETLER DAVAYA HAZIRLANIYOR

Yapılan görüşmelerde, EPDK’nın fiyatların yüksek olduğunu anlatmak için Avrupa ülkelerindeki fiyatlardan örnekler verdiği buna karşın şirketlerin fiyat konusundaki tutumlarında ısrarcı olduğu belirtildi.

Şirket temsilcilerinin görüşmelerde, akaryakıt fiyatlarının serbest piyasa şartlarında belirlendiğini öne sürerek, fiyatlarının düşük olduğunu, hatta bazı dönemlerde zararına satışların yapıldığını kaydettiği belirtildi.

Akaryakıtçıların, EPDK temsilcilerine akaryakıt fiyatlarının yüksekliğinin vergi oranlarının yüksek olmasından kaynaklandığını ifade ederek, fiyatların düşmesi için öncelikle akaryakıt üzerinden alınan vergilerin düşürülmesi gerektiğini söyledikleri belirtildi.

Akaryakıt şirketlerinin, EPDK’nın fiyatlarının düşürülmesi konusunda kararının iptali içinde dava açmayı planladıkları bildirildi.

Süreç tavan fiyata doğru ilerliyor

EPDK kaynaklarının verdiği bilgiye göre, fiyatların indirilmesine sıcak bakmayan akaryakıt şirketleri, kendilerine tanınan 20 günlük süre doluncaya kadar, Kurum’un konuyla ilgili kararını yargı kararları ile engellemeye çalışacak.

Ancak mahkemeden kararın iptali yönünde bir karar çıkmaması durumunda şirketleri sürenin dolmasına kısa bir süre kala küçük indirimler yapabileceği de belirtiliyor.

Bu indirimlerin yeterli bulunup bulunmayacağı ise, yeni bir tartışma konusu olacak. EPDK, 20 Haziran tarihine kadar akaryakıt fiyatlarında bir indirim olmazsa, 21 Haziran tarihinden itibaren toplanarak, fiyatlar için bir tavan fiyat belirlemeyi planlıyor.

Akaryakıt şirketlerinin, EPDK’nın kararının askıya alınması için Ankara’ya adeta çıkartma yaptıkları ve Başkent’te kulis faaliyetlerinde bulundukları bildirildi.

Artış orantısız yansıyor

Tarih Ham 95 Oktan petrol kurşunsuz benzin

22 Nisan 49.6 3.00 (4 kuruş zam)

1 Mayıs 52.8 2.95 (5 kuruş indirim)

7 Mayıs 56.7 3.02 (7 kuruş zam)

14 Mayıs 56.9 3.07 (5 kuruş zam)

19 Mayıs 59.6 3.12 (6 kuruş zam)

31 Mayıs 66.0 3.18 (6 kuruş zam)
01 Haziran 2009 15:08

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), akaryakıt fiyatlarının kanuna ve serbest piyasa koşullarına aykırı olduğuna karar verdi. Kurul, akaryakıt dağıtım şirketlerinden 20 Haziran tarihine kadar durumlarını düzeltmelerini istedi.

Kurul, akaryakıt fiyatlarının dünya fiyatlarının üzerinde seyrettiği, piyasa koşullarına aykırı olarak yüksek karlarla ve tüketicinin aleyhine belirlendiğine yönelik tartışmalara dönük olarak geçen hafta yapılan toplantıda karar aldı.

Kurumun internet sitesinde yayımlanan karara göre, Kurul, petrol piyasasında faaliyet gösteren dağıtıcı lisansı sahiplerinin fiyat uygulamalarında en yakın erişilebilir dünya serbest piyasa oluşumu dikkate alınmadığı anlaşıldığından, lisans sahiplerinin fiyat uygulamalarını söz konusu aykırılıkları giderecek şekilde 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanununun 10 uncu maddesinin (Rafinerici ve dağıtıcı lisansı kapsamında yapılan piyasa faaliyetlerine ilişkin fiyatlar, en yakın erişilebilir dünya serbest piyasa oluşumu dikkate alınarak, lisans sahipleri tarafından hazırlanan tavan fiyatlar olarak Kuruma bildirilir) hükmüne uygun hale getirmeleri için 20 Haziran 2009 tarihine kadar süre verilmesine karar verdi.

YA SORUŞTURMA YA TAVAN FİYAT

EPDK'nın kararında Türkiye'de akaryakıt fiyatlarının kanuna aykırı belirlendiği ve Avrupa piyasasındaki fiyat oluşumlarına uygun olmadığı tespit edilerek, bu durumun şirketler tarafından düzeltilmesi istenirken, Petrol Piyasası Kanunu'nda konu şu şekilde düzenleniyor:

''Petrol piyasasında faaliyetleri veya rekabeti engelleme, bozma veya kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran veya doğurabilecek nitelikte anlaşma veya eylemlerin piyasa düzenini bozucu etkiler oluşturması halinde, gerekli işlemlerin başlatılmasıyla birlikte, her seferinde iki ayı aşmamak üzere, faaliyetlerin her aşamasında, bölgesel veya ulusal düzeyde uygulanmak için taban ve/veya tavan fiyat tespitine ve gerekli tedbirlerin alınmasına Kurum yetkilidir.''

Buna göre, dağıtım şirketleri bu süreye kadar durumlarını düzeltmemeleri halinde EPDK tarafından şirketler hakkında soruşturma açabileceği gibi, Kurum Türkiye çapında akaryakıt dağıtım ve bayi satışlarına yönelik tavan fiyat belirleyebilecek.
Arkadaslar 5 ton civarı (resmi) tasıma kapasitesi olan bir hafif kamyon ihtiyacımız war. haftada ortalama 500km civarı az kullanılacağı icin 2. el ekonomik bi araç bakıyoruz. bu araçlar hakkında bilgimiz yok sorunsuz olacak hangi araçları önerirsiniz? benim arastırdığım kadarıyla ısuzu npr ler war. yardım ve önerilerinizi bekliyorum. şimdiden teşekürler
Yarışlar , Fuarlar , Etkinlikler , Organizasyonlar:http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=22222620
İstanbul Karting Bedesteni 4-6 Nisan tarihleri arasında, 'Klasik Otomobil Mezatı'na ev sahipliği yapacak. Kaya Ersözlü'nün liderliğinde düzenlenen etkinlikte, en eskisi 1920'li yıllardan kalma olan çok sayıda klasik otomobil sergilenecek
29 Mart 2008 16:51
Yazı boyutunu büyütmek için
Mezatta 4 kapılı üstü açık Lincoln'ler, Chevrolet'ler, Mercedes'ler, Jaguar'lar, Bentley'ler, Opel'ler, Fiat'lar, Volvo'lar ve Porche'lar gibi Amerikan ve Avrupa marka otomobiller biraraya gelecek. Yıllardır Çengelköy'deki showroom'unda klasik otomobil tutkunlarını buluşturan Ersözlü, bu tür etkinliklerin büyük ilgi gördüğünü söylüyor:

İLGİ BÜYÜK
"Fanatikler Maltepe'deki Bedesten'de biraraya gelip, birbirlerinin araçlarını görecek. Bazıları belki de hayallerindeki otomobille karşılaşıp onu satın alacak. Katılım İstanbul'la sınırlı değil. Türkiye'nin her bölgesinden ve çoğu görülmemiş, koleksiyon değeri otomobiller Bedesten'de olacak."

Bilgi için: 0216 462 13 30

(Sabah)
123000kmde füme renk(sedefli anresit mavi diye geçiyr ruhsatta ama yeşil siyah gibi bi renk) standart donanım 18500YTL eskişehir
Arkadaslar 40-45ytl civarında bir cip almak istiyorum. bufiyatta 2000-2001 model Grand cheroke 3,1 dizel ve discovery 2,5 dizel araçlar war.Ancak bu arçlardan 100 bin km altında bulmak oldukça zor. Bu araçlar hakkında bilgisi olan warmı? 100 binde alınabilirmi? ve bu araçların + ve- leri ni Bilgisi olan arkadaslardan rica ederm. Şimdiden çok tesekur edrm
Arkadaslar 2001 model ml 320 almayı düşünüyorum, ama bu arbaların amerikan üretimi olduğu ve kronik problemleri olduğunu duydum bilgisi olan varmı? bu arac hakkındaki bilgilerinizi paylasırsanız cok yardımcı olacak. yakıt tuketimi nedir şehir içi ve ortalama? alınabilirmi sizce yoksa aynı giyata grand cheroke 3,1 dizelmi almalıyım? cevaplarınıza şimdiden cok tesekür ederim.
Hakkında
Konum: İzmir
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 6 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 11 yıl
Mesaj Sayısı: 132
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 139
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 61.319 (Bu ay: 364)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 1 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Motorlu Araçlar Dünyası
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.