Çavuş
03 Ocak 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 1 (Bu ay: 0)
Gönderileri
İyi günler arkadaşlar chevrolet kalos 1.4se 2004 model bir aracım var. Uzun süredir yanan ve ustaların "-Oksijen sensörü lpgde hatalı okuma yaptığı için yanar önemli değil" dedikleri arıza ışığı son zamanlarda aracımda tekleme gaz yememe gibi sorunlara sebep oldu.

Faydası olur ümidi ile "ustaların yönlendirmesi ile" oksijen sensörlerini değiştirdim ancak nafile aynı sıkıntıları yaşamaya devam ediyorum.
Forumda araştırma yaparken faruk sevgili beyin konu ile ilgili çözümünü gördüm özetle lpg ayarı fakir karışım yapıldığı için araç ecusundaki lft ve sft değerlerinin değiştiğini bununda benim yaşadığım sıkıntılara sebep olduğundan bahsediyor.Kendisine ulaşamadım.
İstanbul içi Bana bu konuda tavsiye edebileceğiniz brc kiti için adam akıllı ayar yapacak olan ve bu işten anlayan bir USTA varmı?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim...
iyi geceler arkadaşlar az önce park halindeki aracıma çarpıp kaçtılar çevreden bir görgü şahidi sayesinde plakayı öğrendim ve polis çağırdım gerekli işlemleri yaptık ve kaza numarası ile trafik şubeye gitmem gerektiği söylendi merak ettiğim memur arkadaşlar aracın sigortasının son günü olduğunu saat 24 ten önce olayın meydana gelmesinin benim şansım olduğunu söylediler. polisler gittikten sonra alelacele araç sahibi geldi sigortasının olmadığını aramızda anlaşabileceğimizi davacı olmammamı istediler. Anlamadığım polis sigortası var dedi ama poliçede sigortasının olmadığı görünüyor bu mümkünmü???

(kaskom yok)
iyi geceler aracım megane 2 2004 antrifiriz derecesi düşük olduğu için soğutma suyunu değiştirmek istiyorum ancak suyun nerden boşaltılacağını bulamadım bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim şimdiden teşekkürler
İyi akşamlar megane II lerde motor suyu nerden boşaltılıyor yardımcı olabilirmisiniz
Kodak z1485 is marka/model bir makinem var sorunum makinede virüs var hafıza kartını bir görüyor bir görmüyor bellenim yüklemek istedim ama sitesinde dosya bulamadım yardımcı olabilirseniz memnun olurum teşekkürler şimdiden
toshiba marka eski bir laptopum var windows üzerinden bios güncellemek istiyorum. toshiba sitesinden gerekli dosyayı indirdim dosyayı açtığımda az bir ilerlemeden sonra bataryanın takılı olması gerektiği uyarısı veriyor sorunda burada başlıyor uzun zamandır bataryasız kullanıyorum. Batarya sınamasını atlatarak güncelleme yapmanın bi formülü var mı yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Geçen yıl Lada'nın Kalina modelinin tanıtımını yapmasının ardından şirketin satışının patlamasına neden olan Rusya Başbakanı Vladimir Putin, aynı şirketin Kalina'nın ekonomik versiyonu olarak piyasaya sunulan 'Granta' modelinin tanıtımı için dün yine kameralar karşısına geçti.

Putin, şirket çalışanlarından önce arabanın bagajını açmalarını isterken, bagajın son derece geniş olduğunu ve bagajda 2 çuval patatesin rahatlıkla taşınabileceğini söyledi. Arabanın arka koltuğunda oturduktan sonra şoför koltuğuna geçen Putin, arabayı ancak 5'inci denemede çalıştırabildi. Şirket yetkilileri, bunun Putin'in otomobildeki elektronik gaz sistemine alışkın olmamasından kaynaklandığını kaydettiler.

5'İNCİ DENEMEDE ÇALIŞTIRMAYI BAŞARDI
Putin, 5'inci denemede çalıştırmayı başardığı yeni otomobili AvtoVaz şirketindeki işçilerle yapacağı görüşmenin olduğu yere, yani yaklaşık 1,4 kilometre uzaklıktaki mesafeye kadar sorunsuz bir şekilde kullandı. Daha sonra Togliatti'deki otomobil üreticileriyle bir araya gelen Putin, Rusya'nın gelecek on yıl içinde dünyanın en büyük 5 ekonomisi arasına girmesi gerektiğini söyledi.

Putin, ekonominin çeşitlendirilmesi ve enerji ihracatına bağımlılığın azaltılması gerektiğine dikkat çekerek, çalışma piyasasının ve eğitimin iyi maaşların ödendiği alanlar haline gelebilmesi için modernize edilmesi gerektiğini kaydetti.

Rusya'nın yeni bir sanayileşme dalgasına ihtiyacı olduğunu ifade eden Putin, ''Bununla 21'inci yüzyılın özgür rekabetçi piyasa koşullarına dayanan yüksek teknoloji sanayisini kast ediyorum'' diye konuştu.

Lada'nın yeni binek otomobili olan Granta 1,6 litre motor hacmi ve 98 beygir gücüne sahip. 100 kilometrede 7,3 litre benzin yakan Granta'nın 8 bin dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulması planlanıyor.Adana'da 32 yıllık oto tamir ustası İbrahim Şimşek, icat ettiği ve patentini aldığı sistem ile karbüratörlü araç motorlarında güç artışı ve yüzde 12-18 arası yakıt tasarrufu sağlandığını söyledi.

İbrahim Şimşek, çalışma hayatı boyunca tamirciliğin yanı sıra, merakı nedeniyle yakıt tasarrufu ile ilgili çeşitli denemelerde bulunduğunu kaydetti.

Bu denemeler sonucunda geliştirdiği bir sistemi, makine mühendisi olan ağabeyi Hasan Şimşek ile 15 yıl üzerinde kadar çalışarak, araçlarda kullanılır hale getirdiklerini ifade eden Şimşek, “Güç artışı ve yakıt tasarrufu sağlayan bu sistemin 'Maximum Power' adıyla patentini aldık ve üretime geçtik” dedi.

“Maximum Power”ın, demir bir plaka ve üzerinde yer alan çivi benzeri metal çubuklardan oluştuğunu ifade eden Şimşek, şöyle devam etti: “Bu sistem yalnızca karbüratörlü araçlarda kullanılabiliyor. Çünkü karbüratöre monte ediliyor. Montesi son derece kolay, motordan anlayan bir kişi kendisi karbüratörü açıp takabilir. Motorda herhangi bir modifiye yapılmıyor, sadece karbüratörün içerisine geliştirdiğimiz parça konuyor.

Maximum Power, karbüratörden geçen hava ve yakıtı, demir çubuklar arasından geçirerek türbülansa sokuyor ve daha iyi karışmasını sağlıyor. Böylece daha iyi yanma gerçekleşiyor ve güç artışıyla birlikte yakıt tasarrufu sağlıyor.”

UYGUN FİYATLA SATILIYOR
Maximum Power ile aracın, örneğin üçüncü viteste giderken, dördüncü vitese atılma ihtiyacı duyulduğunu ifade eden Şimşek, “Motor daha düşük devirde yüksek güç ürettiği için, yüzde 12-18 oranında yakıt tasarrufu sağlıyor. Performans düşüklüğüne son veriyor. Parçanın eskimesi söz konusu değil. Ömür boyu kullanılabilecek, araca hiçbir zararı olmayan, herhangi bir deformasyona yol açmayan bir parça. Dökümü de motora uygun olacak şekilde özel olarak yapılıyor. Yani, olur da üzerindeki parçalardan birisi kırılır ve pistona giderse, 600 derecede eridiği ve pistondaki yanma ısısı 612 derece olduğu için anında eriyerek egzozdan kağıt inceliğinde atılıyor” dedi.

Yaklaşık 6 aydır araçlara Maximum Power taktığını söyleyen Şimşek, şöyle devam etti:

“Maximum Power'ın kesinlikle motorun yanmasında ve çekişinde bir dezavantajı yok, tüketicinin hiçbir kaybı söz konusu değil. Montaj dahil 35 TL gibi uygun bir fiyatla tüketiciye sunuyoruz. Böylece kısa sürede kendisini amorti edip, kara geçirmeye başlıyor. Maximum Power'ın, farklı marka ve modellerde araçlara uygun 28 çeşidini ürettik.”

iyi günler arkadaşlar sorunumu kısaca anlatayım. Küçük bi dikkatsizlik snucu aracımda conta yandı ve değişti sonrasında far ışıkları yetersiz olduğu için 60 wattlık ampulleri 100 wattla değişridim ampuller aydınlatma konusuda iyiydi ama arabadan bi yanık kokusu geldi ve anında stop edip ampulleri çıkardım sonrasında herşey normale döndü. Sonradan fark ettimki akü Şarj etmiyor şimdi sorum şarj etmeme sebebi motorcu ilemi alakalı yoksa ampullerle gelen o koku ilemi yardımcı lursanız sevinirim.
Dev otomotiv firmalarından beklenen Türkiye'nin ilk elektrikli otomobilini Ankaralı bir KOBİ üretmeye başladı.

Son dönemde herkesin dilinde olan elektrikli otomobil üretimi konusuna Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler de (KOBİ) dahil oldu. Ankaralı Oskar Makine, inşaat ve savunma sanayine yaptığı çalışmaların birikimiyle 100 kilometre hız yapabilen ve 7 saat gidebilen 'electri-city'nin prototipini üretmeyi başardı. Seri üretim için 2011 sonunu bekleyen firma, bu çalışmaları ile Ankara Sanayi Odası (ASO) tarafından da "Yılın İnovasyon" ödülüne layık görüldü

ÜRETİME BAŞLIYOR
Hali hazırda alışveriş merkezlerine, havalimanlarına ve savunma sanayine mini elektrikli araçlar üreten firma, bu deneyimini de arkasına alarak elektrikli araç üretmeyi başardı. "Türkiye'de ilk yerli üretim elektrikli otomobili biz yaptık" diyen Oscar Makine Genel Koordinatörü Erdem Ufacık, aracı 2011 sonunda piyasa sürmeyi planladıklarını ifade etti. Firmalarının son ekonomik krizle birlikte Ar-Ge çalışmalarına yöneldiğini ve çevreci araçların önem kazanması ile birlikte elektrikli otomobil yapmaya karar verdiklerini vurgulayan Ufacık, "Zaten fabrikalarda, tesislerde, otellerde ve parklarda kullanılacak şekilde elektrikli araç üretiyorduk. Bu araçların çoğunluğu yük ve insan taşımada kullanılıyor. Savaş uçaklarının hangara sokulup çıkarılm a s ı için Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na da elektrikli araçlarımızdan vermiştik. Bu araçlarımız özellikle sessiz olması, egzos gazı salmaması ve ekonomik olması nedeniyle tercih ediliyor" dedi.

100 KİLOMETRE HIZ YAPIYOR
Bu deneyimi de arkalarına alarak trafiğe çıkmaya uygun elektrikli otomobil üretmek için çalışmalarını tamamladığını dile getiren Ufacık, "Bu otomobilin dizaynı, motoru ve gerekli her türlü donanımı tasarlandı. Şu an seri üretime geçmek için hiçbir engelimiz kalmadı" dedi. Resmi kurumlardan gerekli izinleri de aldıklarını ve bu otomobillerden ilk 500 tanesinin 2011 yılı sonuna kadar Türkiye yollarında olacağını söyleyen Ufacık, tamamen elektrikle çalışacak bu otomobillerin, ürettikleri diğer elektrikli modellerle aynı motora sahip olacağını dile getirdi. Ufacık aracın teknik donanımı hakkında ise şu bilgileri verdi: Bu otomobilimizde hızı 100 kilometrenin üzerine çıkarmayı planlıyoruz. 7 saat şarj edilen bu otomobil, 300 kilometrenin üzerinde yol yapabiliyor. Fiyatı konusunda ise bir karar vermedik."

35 YILDIR MAKİNE ÜRETİYOR
OSKAR Makina 1974 yılında Dalca Mühendislik olarak Aydın Cömert tarafından Ankara'da kuruldu. Firma 1993 yılında Japon Subaru Grubu'nun Robin endüstriyel motorlarının Türkiye distribütörü oldu. Son olarak 1994 yılında Akyurt'taki tesisini açarak imalat kapasitesini yükseltti. İnşaat makinelerinin yanı sıra Go-kart, elektrikli mini trenler ve tarım makineleri alanında da faaliyet gösteren firma, son ekonomik krizden sonra Ar- Ge çalışmalarına daha çok önem vermeye başladı.

26 PATENTLİ ÜRÜNÜ VAR
Türkiye'deki ilk yerli elektrikli küçük arabaların imalatçısı olarak tanınan Oskar Makina Türkiye'de makina teknolojileri alanında yaptığı yatırımlarla öne çıkıyor. Firmanın bugüne kadar patent almayı başardığı 26 ürünü var. Bu ürünleri 60 ülkeye satan Oskar, özellikle elektrikle çalışan inşaat makineleri alanında önemli bir pazar payına sahip.


kaynak
Hakkında
Konum: İstanbul,Fatih
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 5 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 6 yıl
Mesaj Sayısı: 92
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 174
İkinci El Bölümü Mesajları: 1
Konularının görüntülenme sayısı: 16.105 (Bu ay: 59)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 0 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Motorlu Araçlar Dünyası
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.