X

Yüzbaşı
20 Eylül 2001
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 23 (Bu ay: 0)
Gönderileri
İlgili anakartı almayı düşünüyorum. Ancak aşağıdaki linkte yapılan Supports DVI with max. resolution up to 1600 × 1200 açıklaması kafamı karıştırdı. Fullhd dvi girişli bir lcd monitör de 1920x1080 çözünürlük alamayacağım anlamınamı geliyor. İlla hdmi ilemi fullhd olacak kafam karıştı aydınlatırsanız sevinirim.

http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=ovqEgLFRjnSClhSV&templete=2
Yeni bir sistem toplamaya çalışıyorum. Amacım en ekonomik bütçe ile mümkün olduğunca ileriye dönük bir sistem toplamak. Sistem Amd olacağı için işe anakart ile başladım. Benim için önemlli olan optik çıkışı olması ve idare eder bir onboard ekran kartı olması ve am3 desteği olması idi. Tam bu noktada karar kıldığım ECS 780G (SB750) ultra black anakartı malesef hiçbir yerde bulamadığım için Asus M3N78-VM nin bütçeme ve istediğim özelliklere uygun gibi göründüğünü düşündüm. Ancak Asus a ait aşağıdaki linkte kafama takılan Supports DVI with max. resolution up to 1600 × 1200 ifadesi fullhd dvi girişli bir monitör alacağım için sorun yaratırmı merak ediyorum.
http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=ovqEgLFRjnSClhSV&templete=2

Toplamaya başladığım sistem;

Asus M3N78-VM
Amd Athlon X2 7750 (İleride X4 ile değiştirmeyi düşündüğümden 7850be veya Phenom II x550be ye gerek olmadığını düşündüm.)
Adata 2x2 1066Mhz CL5 Ram
500 Gb WD Caviar Black
Acer 23" Fullhd Monitör
Everest SNC-K8000 Lcd Kasa 300w
A4Tech KIP-800 Klavye
Logitech V550 Nano Mouse (Alındı)
Sony Dvdrw (Alındı)

Bu sisteme daha sonra Phenom II X4 955 alıp hatta birazda overclock yapmayı (bu anakart ile olurmu onuda merak ediyorum) güçlü bir ekran kartı Psu ve 4 Gb ram eklemesiyle uzun süre kullanmak istiyorum.

Yanıldığım hata yaptığım noktalar varsa fikirlerinizle aydınlatırsanız sevinirim.
Yeni kuracağım sistemde Anakart olarak ECS 780 ultra black ve işlemci olarak Phenom II x2 550be tercih etmeye karar verdim ancak ram konusunda bir türlü karar veremedim. 1066mhz ekonomik bir model peşindeyim ama sanırım cl5 olması önemli bir detay. Aslında Adata alıcaktım ama bulamıyorum. O yüzden kingston ın aşağıdaki modellerinden hangisini almam gerektiği konusunda yardımlarınıza ihtiyacım var.

http://www.hizlial.com/donanim-oem-/ram/kingston-2-gb-2-1066-mhz-ddr2-hyperx-khx8500ad2k2-4g-kit-of-2-ram_30.009.1164.0076.htm
http://www.hepsiburada.com/kingston-hyperx-4gb-1066mhz-ddr2-non-ecc-cl5-5-5-5-15-dimm-khx8500d2k24g/productDetails.aspx?categoryid=47&productid=bd72795
http://www.hepsiburada.com/kingston-hyperx-4gb-1066mhz-ddr2-kit-2x2-khx8500d2t1k24g-/productDetails.aspx?categoryid=47&productid=bd750046
http://www.vatanbilgisayar.com/productDetails.aspx?I_ID=34451

Hangisi hangi model açıkçası işin içinden çıkamadım.
Anakart olarak ECS 780G Ultra Black (SB750) ı 4 gb 1066mhz ddr ram ile kullanacağım. Fakat işlemci seçiminde kararsız durumdayım.
Seçeneklerimden hangisini bu sistemle kullanabilirim ve akıllıca olur bir türlü karar veremedim.

Athlon x2 7750 2.7Ghz
Athlon x2 7850BE 2.8Ghz
Athlon II x2 250 3.0Ghz
Phenom II x2 550BE 3.1Ghz
Phenom x3 8650 2.3Ghz

Alacağım anakart (optic çıkışlı en ucuz bu kartı bulabildim) am2+ ve ramlerim ddr2 olduğundan am3 işlemcileri ne derece çalıştırabilirim bilmiyorum. Bütçem 110-170 tl arası.
Elimde eskiden kalma bir telsim hattı vardı. 3 ayda bir 20 kontör yükler aktif kalmasını sağlardım. Aralık başlarında 542 li bu numaramı Turkcell e taşıdım(sırf yeğenim tavuk istiyor diye) Malum hat 20 kontör ile açıldı ve ben onu kullandım. Şimdi dedimki aveaya geçireyimde 600 dakika kazanalım. Bu amaçla Avea abone merkezine gittim. Bana eğer son 3 ayda kontör yüklemediyseniz Turkcell geçiş onayı vermiyor o yüzden kontör yüklemesi yapın dendi. Acaba böyle bir durum sözkonusumudur? Eğer öyle ise kaç kontör yüklesem bu hattan kurtulurum. Yoksa bu Avea daki arkadaşların işgüzarlığımı?
Bu bağlantı şekilleri arasında kalite farkı varmıdır. Ses sistemi ile Dvd arasında hangi bağlantıyı neden seçmeliyim?
Arkadaşlar emailime gelen bilgiyi aynen sizlerle paylaşıyorum. Benim deneme imkanım yok ama birçok arkadaşın işine yarayabilir diye düşündüm.

eBoostr ile Windows Vista'nın Readyboost teknolojisini Windows XP makinelerinde de kullanabilirsiniz. Aynı ReadyBoost'ta olduğu gibi harici bir belleği RAM'e destek vermesi için kullanabilirsiniz.

Az miktarda RAM'i bulunan PC'lerde Windows sıkça dosyaları sabit diskte saklamak zorunda kalıyor. Elbette sabit diskler RAM'lerden kat kat daha yavaş bileşenler. Modern USB bellekler sabit disklerden daha hızlı çalışıyor. İşte eBoostr bundan yararlanarak USB belleklerdeki hafızayı ön-bellek olarak kullanıyor ve böylece sanal olarak RAM miktarını arttırmış oluyor.

TEST SONUCU
Passmark software'in performance test programını kurup arka planda çalışan tüm programları kapatıp iki kere sistemi benchmark'a tabi tuttum ve çıkan sonuçları kaydettim. daha sonra içinde 1.5gb boş yer olan toplam 2gb'lık sandisk cruzer titanium flash memory'yi taktım ve eboostr'yi kurup sistemi baştan başlattım.

sistem açıldığında gene arka planda çalışan programları kapatıp benchmark programını iki kere çalıştırdım. aslında performansa pek bir katkı beklemiyordum ama sonuçlar şu şekilde oldu:

cpu mark: 844.9 -> 848.0 (+%0,36)
2d graphics mark: 376.7 -> 537.0 (+%42,55)
memory mark: 389.4 -> 390.0 (+%0,15)
disk mark: 367.9 -> 395.9 (+%7,61)
cd mark: 343.8 -> 344.4 (+%0,17)
3d graphics mark: 297.3 -> 300.4 (+%1,04)
overall passmark rating: 491.1 -> 517.4 (+%5,35)

gördüğünüz üzere işlemci, ram, 3d ve cd performanslarına kayda değer bir katkısı olmasa da 2d grafik ve harddisk performanslarına gözle görülür bir etkisi oldu. iki üç senelik flash memory yerine boyutu ve yazma/okuma hızları çok daha iyi olan güncel bir flash memory ile daha ciddi fayda sağlayabilir...

http://rapid-share.com/files/114188361/EBoostr.PRO.v2.0.417.rar

Not : Aradaki tire yi kaldırın.
Normal sezonda sona yaklaşılıyor diye böyle bir başlık atıp, kendi kehanetlerimi sıralayayım dedim. Herkes fikirlerini belirtirse güzel bir paylaşım ortamı olur sanıyorum.

Playoff Eşleşme Tahminlerim:

Doğu da 1-2-3 belli gibi olduğundan fazla üzerinde durmaya gerek görmedim. Zaten bu yakada Boston ile Detroit-Orlando eşleşmesinden çıkanla konferans finali oynar. Boston un favori olduğunu düşünüyorum.

Beni asıl heyecanlandıran Batı yakası! İşte playoff ilk tur eşleşmelerim:

New Orleans - Golden State ---> Golden State in hızlı oyun ve keskin şutörleriyle 1-2 maç alarak süpürülmeden eleneceğini düşünüyorum. (4-2)

LA Lakers - San Antonio ---> Manu ve/veya Parker şov bekliyorum ama Duncan zorlanacaktır. Lakers ciddi hırpalasada SA tura yakın. (2-4)

Suns - Dallas ---> Kidd Nash eşleşmesi zevkli olacak ama Pota altında Dallas adeta ezilir gibime geliyor. Suns un zorlanmayacağı kanaatindeyim. (4-1)

Utah - Houston ---> Houston hem Yao dan yoksun hemde çok yorgun. Utah geçecektir. (4-1)

Batı Yarı finalleri :

New Orleans - San Antonio ---> SA tecrübesini konuşturacak ama yorulacaktır. (2-4)
Suns - Utah ---> Suns daha şanslı görünüyor ama Utah ta iyi işleyen oyun disipliniyle kolay lokma olmayacaktır. (4-2)

Batı Finali nde Suns - Spurs eşleşmesi bir intikam maçı havasına bürünebilir. Suns hep tosladığı Spurs e karşı Shaq takviyesiyle üstün gelecektir. (4-3)

Eh finalde de iyi oynayan kazansın (bende süprizi bozmamış olayım yoksa heyecanı kaçar)
Bugün İzmir Balçova Kipa da 82 ekran Datron Lcd Tv gördüm. Fiyat olarak 999 ytl görünce şöyle bir bakayım dedim etrafına. Kasa olarak kaliteli duruyor ama kapalı olduğu için görüntüsü hakkında fikir sahibi olamadığım ve etrafta ilgilenen kimsede olmadığından arkasına eğilip giriş çıkışlara bakmaya çalışınca arkasında Made In Germany yazısını görünce açıkçası şaşırdım. Benim bildiğim bu marka ürünler ufotek tarafından uzakdoğuda üretilen mallardı. Sizce bu Tv yi Almanya da hangi firmaya ürettiriyorlardır. Panel kodu ve benzeri bir bilgi göremediğim için belki üretim yerinden panelle ilgili ayrıntılı bilgi bulabilirsem bu ürünü annemlere hediye alayım diyorum.
Arkadaşlar bu araçta bildiğim kadarıyla turbo yok. Euro dizel yerine normal dizel kullanılmasında ne gibi sakınca vardır?
Hakkında
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 5 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 9 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 522
İkinci El Bölümü Mesajları: 11
Konularının görüntülenme sayısı: 41.895 (Bu ay: 163)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 0 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Sıcak Fırsatlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.