Binbaşı
28 Mayıs 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
9 üye
Görüntülenme
Toplam: 32 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Arkadaşlar n11 den %20 indirim ve 55 maxi puan ile 1.694 liraya maledebiliyorum. Ha derseniz ki 250 daha fark ver Bosch waw28560 al, o fikre de açığım, hatta cdw2 yi bosver 1497hdw al yeter derseniz o da sorun değil, yeter ki mantıkli olarak önerin.

Yaklasik 40 gundur sessiz sedasiz forumda okunmadik konu birakmadim.
Arkadaşlar sistemi Martın başında toplamıştım, ekran kartınıda tahmini Nisan da almıştım. Bana maliyeti 3664 lira idi. Ne eder, nerede, nasıl satarım acaba? Satış sebebi boş boş yatmasıdır. Mesela son 1 aydır hiç açılmadı.

INTEL I5 4670K işlemci

MSI Z87 G-45 GAMING anakart

POWERCOLOR R9 280X TURBODUO

GSKILL RIPJAWSX 2X4GB 1600MHz CL9

LOGITECH G103 KLAVYE

SAMSUNG 840 PRO 256GB SSD

CORSAIR CARBIDE 400R + CX 750W 80 PLUS KASA

PHILIPS 224E5QHAB AH-IPS MONİTÖR
Bugün 3 ekran kartlı bir başlık açmıştım ama vatana gidince nasıl oldu anlamadım, POWERCOLOR 270X DEVIL modelini aldım çıktım.

187 lira daha fark verip POWERCOLOR 280X TURBODUO ile gidip değiştirsem diyorum, saat 10'a kadar acil fikirleriniz lazım....

Yok yeter diyorsanızda takıp kullanacağım. Bu arada öyle ahım şahım oyunlar oynanmıyor pc de, bildiğiniz ps2 emülatör oyunları, NFS serisi, Rome total war, PES gibi oyunlar

Edit : powercolor r9 280x turboduo alındı
6-7 ayda yavaş yavaş toplarım demiştim ama sabırsızlıktan 1 ayda toplandı. Güya dolar kurunu, DDR4'ü vs. bekleyecektim ama olmadı. Şimdilik HD 4600 ile idare edeceğim.

SAMSUNG 840 PRO 256GB - 599TL (OCAK'TA ALINDI) (VATAN) (NOTEBOOK İÇİN ALMIŞTIM, BUNA KULLANDIM)

CORSAIR CARBIDE 400R + CX 750W 80 PLUS - 467 TL (ŞUBATTA ALINDI) (INVENTUS - İADE İŞLEMİNDE YARI BERBAT - Normalde mesafeli satış sözleşmesi gereği kargo ücreti kendisine ait olmak üzere iade alması gerekirken, iade kargo ücretini üzerime yıktı)

PHILIPS 224E5QHAB AH-IPS - 427TL (ŞUBATTA ALINDI) (EKSENBILGISAYAR - İADE İŞLEMİNDE BERBAT - Normalde n11 üzerinden satılan ürünü sorgusuz sualsiz iade alması gerekirken teknik servis raporu istedi)

INTEL I5 4670K - 648TL (VATAN)

MSI Z87 G-45 GAMING - 440TL (VATAN)

GSKILL RIPJAWSX 2X4GB 1600MHz CL9 - 248TL (VATAN)

LOGITECH G103 KLAVYE - 56TL (VATAN)

Kasanın arkasında biriken kabloları toplamak ve saklamak baya zahmetli oldu.

Aklıma takılan bir konu var, MSI biosta onboard ekran kartı için 256MB'tan büyük bellek tahsis edilemiyor. Bilen bir var mıdır? Ben mi yapamıyorum?

Vatan da indirime girmiş sistem toplayanlar dşünebilir.

VATAN LİNK
Bazılarınız durumumu zaten biliyor, En geç ağustos, en erken haziran olmak üzere peyderpey parçaları alarak sistemi oluşturuyorum.

Aldığım parçalar:

- CORSAIR CARBIDE 400R KASA + CX 750W 80+ PSU

- SAMSUNG 256GB 840 PRO SSD

- GSKILL RipjawsX 8GB (2X4GB) 1866Mhz DDR3 CL9 (Henüz gelmedi, iptal talep ettim hatta)

Şimdi durum şu; ben zaten şuanda istesemde maddi durum yüzünden sistemimi hemen kuramıyorum ve beklemek zorundayım. Beklerken her ay 1 parça alıyorum, yani teknoloji gelişsin diye beklemiyorum, parasal beklentideyim.

Parçaları şuanki duruma göre dizeceğim ama haziran sonrası intel haswell-e serisi ile birlikte DDR4 desteğine başlayacak. Neyse olayı anladınız, kasa içi yerine, dış çevre parçaları ile uğraşıp gelişen duruma ayak uydursam daha mantıklı değil midir? Yoksa yine eski hal, mevcut teknolojiye mi ayak uydurayım? DDR4 çıkmışken elimde alıralmaz eskimiş sistemle kalmak üzücü olur...
Şİmdi daha önce de konu açmıştım, yavaş yavaş sistem diziyorum.

Demin GSKILL RipjawsX 8GB (2X4GB) 1866Mhz DDR3 CL9 ürününün siparişini geçtim.

Hala amd - intel çekişmesi içinde beynim ve bildiğim kadarıyla amd 1866 yı direkt destekliyor ama intel maksimum 1600Mhz hız destekliyor. Amd sistem için bir sorun yok ama intel sistem için 1866 olan hız 1600 e düşerek mi çalışacak? Herhangi bir sorun çıkar mı?
Corsair carbide 400r kasa aldım dev gibiymiş, iade edip mini tower bir kasa ve micro atx anakart alsam bana ne zararı, kaybı olur?
Arkadaşlar sistemimi peyderpey dizmeye başladım. Şimdilik 2 parça aldım sırada monitör ile ram'de.

Aldığım parçalar :

SAMSUNG 840 PRO 256Gb SSD (599 Tl)

CORSAIR CARBIDE 400R KASA + 750W 80+ BRONZE PSU (469 Tl)

Şimdi MEDIAMARKT tan geldim ve monitörleri tek tek inceledim. LG-SAMSUNG-ASUS-DELL vardı. İlk 3 modeli boşverin ama DELL modeller acaip canlı ve renkleri cıvıl cıvıldı. Her açıdan baktım DELL gerçekten mükemmeldi, yanımda ki arkadaşta aynı fikirdeydi. ips imiş.

Model : DELL S2340L

Şimdi araştırmaya başladım da ikilemde kaldım, kimisi demiş ki ips monitörler oyun için uygun değil, ghost vs. vs .vs. sorunları var, kimisi de demiş hayır hiçbir sorun yok, ips daha iyi.

Ben led ve ips ledi yanyana görünce kesinlikle led olanın yanından bile geçesim kalmadı, çünkü arada ki fark baya baya var idi. ips görsel şölen sunuyordu resmen. Ama oyun için uygun mudur? Değil midir? Anlayanlar bir el atıversin lütfen.
Yıllardır sistem kurmamış biri olarak kendime bir sistem kurmaya kalktığımda karşıma bir sürü yeni terim türemiş şekilde buldum. Aşağıdaki soruların bazılarının cevabını bilmeme rağmen özellikle sordum. Aklıma geldikçe soruları arttıracağım.

Not : Lütfen bir soruya bir cevap şeklinde cevap verin, komple alıntı yapmayın, toplu cevap vermeyin. Yalnız cevabınızı buradaki soruyu da ekleyerek verirseniz daha kullanışlı olur.

S-1) Aynı isimli 2 işlemciden birinde "K" harfi var, birinde yok, fark nedir? (Ör : İ7 4770 / İ7 4770K)

S-2) Hangi işlemci için hangi anakartı seçmeliyiz? İşlemcide 1150 pin yazıyor ise anakart seçiminde dikkat etmemiz gereken husus nedir?

S-3) Anakartta 3000 MHz yazıyor, Ram seçimini 3000Mhz olarak mı yapmamız gerekiyor? Yoksa işlemciye göre mi yapmamız gerekiyor?

S-4) Aynı çipe sahip anakartta kod farklılıkları var, bunun anlamı nedir? Fiyat farkı nereden doğuyor? (Ör : Z87 çipli anakartın GD43, GD45 ve GD65 serisi var, fark nedir?)

S-5) Ram'lerde aynı hız olmalarına rağmen CL9, CL10 diye farklılıklar ve fiyat değişimi var, olay nedir? Ne avantajları vardır?

S-6) SSD, SSHD, HDD farklılıkları nelerdir? RPM olayı nedir? Hdd'lerde Mb olayı nedir?

S-7) Monitör seçiminde karşımıza LED, IPS LED gibi kavramlar çıkıyor, hangisi neden seçilmeli?

S-8) Monitör girişlerinde d-sub, HDMI gibi kavramlar çıkıyor, günümüz ve gelecek için hangisi önem arzediyor? Hangisi daha yüksek çözünürlük sağlayabilir?

S-9) Led tv alsak monitör yerine daha avantajlı olur mu? Veya dezavantajı nedir?

S-10) Ekran kartlarındaki SLI, CF olayı nedir? İlk sistem kurulumunda ekran kartı seçimini nasıl yapmalıyız, gelecek için öneriniz nedir?

S-11) PCI 2.0 / 3.0 gibi kavramlar yetmezmiş gibi bir de X8, X16 kavramlarıyla karşılaşıyoruz, bunlar ne işe yarar? Gelecek için hangisine yatırım yapılmalı?

S-12) PCI kavramının SLI ve CF kavramlarıyla bir ilgisi varmıdır? Seçim yaparken neye dikkat edelim?

S-13) İşlemcilerde APU diye bir kavram var, ne farkı var? Sistem toplayan birinin neye bakması lazım bu konuda?

S-14) Kasa seçiminde PSU(Güç kaynağı)'lu olanı mı seçmeliyiz? Harici olarak mı almalıyız?

S-15) Güç kaynağı seçerken eskiden 300w'lık olanı alır geçerdik, günümüzde ne değişti? Seçimimizi neye göre belirlemeliyiz?

Şimdilik bu kadar, umarım güzel cevaplar alırız...

Ek sorular :

S-16) Ekran kartlarında bit olayı, içindeki belleğin etkisi, çekirdek hızı karmaşası olayı nedir? (Anlamayan biri "senin ekran kartı kaç cigabaytlık bro" diyor, cevap "4 gb" diyorsun "ooo her oyunu açar diyor" veya "ohooo ekran kartına bak 512 bitlikmiş yahu" diyor ve onu alıyor)

S-17) Bugün yani 06.02.2014 itibariyle ileri mühendislik işleri için değil de bir oyun sistemi için ne kadarlık bir bellek yeterlidir? Aynı miktarı Tek modül mü almak mantıklı, 2 modül mü?

S-18) Kasa seçiminde ATX, mid Atx, Micro Atx, veya tower kavramları var, mid.Atx anakart deniyorsa hangi türü almak mantıklıdır? Yer sıkıntısı dşünülmeden? Sistem sağlığı ön planda tutularak...
Hakkında
Forum İmzası:
Sistem ve Tercihleri
Otomobil
Toyota
Mobil cihaz
HUAWEI
Operatör
Vodafone
Oyun Platformu
PS3
TV
LG
Notebook
Samsung
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 3 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 2 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 1.667
İkinci El Bölümü Mesajları: 9
Konularının görüntülenme sayısı: 183.652 (Bu ay: 681)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 94 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Sıcak Fırsatlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.