S

Haber Editörü
13 Temmuz 2018
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
3 üye
Görüntülenme
Toplam: 52 (Bu ay: 0)
GönderileriFinancial Express tarafından yayınlanan habere göre Rusya, "gerekçesiz sansür" sebebiyle ABD'li sosyal paylaşım platformları Facebook, Twitter ve Youtube ile yollarını ayırmanın eşiğine gelmiş durumda. Habere göre bu yıl içerisinde çok sayıda Rus medya kuruluşunun ve vatandaşının bu platformlar üzerindeki hesaplarının hiçbir gerekçe gösterilmeksizin sansüre takılıyor olması ülke parlamentosunun ayağa kalkmasına sebep oldu. Ayrıca Bkz.Samsung, kutusundan şarj aleti çıkmayan iPhone'la dalga geçtiği gönderiyi sildiRusya ile ilişkili hesapların haksız şekilde sansürleniyor olduğu tespit edildiği anda bu platformları erişime engellemeyi teklif eden yasa tasarısı parlamentonun alt meclisi Devlet Duması tarafından çoktan kabul edildi.Rus parlamentosu Federal Meclis olarak adlandırılıyor ve iki bölümden oluşuyor. Üst meclis olan Federasyon Konseyi ve alt meclis olan Devlet Duması. Yasa tasarısının kanunlaşması için iki meclisin onayına ve Cumhurbaşkanının rızasına ihtiyacı var. Facebook, Twitter ve YouTube'un gerekçesiz sansür uyguluyor olduğu Rusya tarafından tespit edilirse bu platformların yasaklanmasını teklif eden yasa tasarısı üst meclisin ve Cumhurbaşkanının onayını alarak yürürlüğe girebilir.

 
Kaynak:https://www.gizmochina.com/2020/12/26/russia-likely-to-ban-facebook-twitter-youtube/Bütçe dostu akıllı telefonları ve mobil aksesuarlarıyla son yıllarda hızlı bir yükseliş yakalamış olan Çinli mobil teknoloji devi OPPO’nun üstünde çalışıyor olduğu sıra dışı bir cihazın render görüntüleri LetsGoDigital tarafından yayınlandı. Aşağıdan yukarıya doğru ekranı uzayan veya farklı bir deyişle ortasından ekran çıkan bu model, Ünlü tasarımcı Tom Ford’un imzasını taşıyan Oppo X.Ayrıca Bkz.Samsung Galaxy S21 serisinin Avrupa fiyatları ortaya çıktıGörsellerde yer alan cihazın kamera kurulumunun hemen altında yer alan “OPPO X Tom Ford” ibaresi modelin OPPO ve Tom Ford işbirliğinde üretiliyor olduğuna dikkat çekiyor.Render görüntülerinden yola çıkarak cihazın tasarımından kısaca söz edecek olursak; cihazın içerisinde kızaklı klavye mekanizmalarına benzeyen bir mekanizma bulunuyor.Bu mekanizmaya yerleştirilmiş olan dokunmatik panel, dıştaki küçük ekranı yukarıya doğru kaydırdığınızda ortaya çıkıyor ve böylelikle ekran büyümüş oluyor. Aynı zamanda arka kamera kurulumunun hemen altında da dokunmatik bir panel bulunuyor ve bu panel de cihaz yukarıya kaydırıldığında ortaya çıkıyor. Arka taraftaki dokunmatik panel arka kamera kurulumunu ön kamera olarak da kullanabilmeyi sağlıyor, zira cihazın ön kamera sensörü bulunmuyor.

Cihaz, içerideki ekranlar çıkartılmadan dışta yer alan küçük ekranla da kullanılabiliyor.İçerisinde bulunan mekanizma sebebiyle cihaz, hayli kalın bir kasaya sahip ve çok büyük olasılıkla ağırlığı da hayli fazla olacak.Cihazın arka tarafında yer alan altın sarısı modülde üç kamera sensörü ve onların hemen altında bir tane LED Flaş bulunuyor. Sensörlerin özellikleri henüz bilinmiyor.Görsellerde bordo rengine yer verilen cihazın dışı deri ile kaplı.OPPO X Tom Ford Edition’ın gelecekte piyasaya sürülmesi ihtimalinde sınırlı sayıda satışa sunulacağını ve yüksek bir fiyat etiketiyle alıcı bulacağını düşünüyoruz.
Kaynak:https://www.mysmartprice.com/gear/oppo-x-tom-ford-slider-smartphone-stylish-rollable-design-patent-appears-cnipa/Yeni tip koronavirüs pandemisi süresince üreticilerin üretime devam edememesi, pek çok işletmenin hizmet vermeyi bırakması ve artan işsizlik oranıyla birlikte gelen maddi kaygılar pek çok tüketiciyi alışveriş alışkanlıklarında değişime gitmeye zorladı. Bu değişimlerden etkilenen ürün kolları arasında akıllı telefonlar da yer alıyor.Pandemi öncesi dönemde tüketici harcamalarının büyük bir bölümünü oluşturan, kısa aralıklarla daha yenisi veya daha iyisi ile değiştirme ihtiyacı hissedilen akıllı telefonlar, karantina süreci ile birlikte zaruri ihtiyaçlarımız arasından çıkmış oldu.Ayrıca Bkz.Anlaşma imzalandı: Türkiye 4.5 milyon doz Pfizer-BioNTech aşısı aldıPandemiden olumsuz etkilenen akıllı telefon üreticileri arasında Güney Koreli mobil teknoloji devi Samsung da yer alıyor. Şirketin anavatanında yayınlanan son raporlar Samsung’un bu yılı 300 milyonun altında akıllı telefon satışı ile kapatacağını ve şirketin 9 yıl içerisinde ilk defa bu kadar düşük bir satış rakamına ulaştığını ortaya koyuyor. Raporda, Samsung'un üçüncü çeyrek sonundaki toplam sevkiyatlarının 189.4 milyon adet olduğu görülüyor. Dördüncü çeyrek de eklendiğinde şirketin bu yılı 270 milyon sevkiyatla kapatacağı tahmin ediliyor.Samsung'un 2021'de yeniden yükselişe geçebilmek için katlanabilir telefon üretimleri ile giriş ve orta seviye 5G’li model sayısını arttırması bekleniyor. Bununla birlikte şirket, Galaxy S21 serisi ve katlanabilir telefonlar dahil olmak üzere toplam 49,8 milyon amiral gemisi modeli üretmeyi planlıyor.
Instagram’in Çinli kısa video oluşturma ve paylaşma platformu TikTok’a rakip olarak kullanıma sunduğu kısa video özelliği Reels’a her geçen gün daha kullanışlı hale gelmesini sağlayacak yeni özellikler ekleniyor.Ayrıca Bkz.Bir Facebook hatası, Instagram kullanıcılarının bazı kişisel bilgilerini ortaya çıkardıPopüler uygulamalara gelecek olan yeni özellikler, iyileştirmeler hakkında bilgi toplayarak internet kullanıcılarıyla paylaşan uygulama araştırmacısı Alessandro Paluzzi’nin paylaştığı son görsel Reels videolarına kişi etiketlerinin geleceğini ortaya koyuyor.

Kullanıcılar bugüne kadar Reels paylaşımlarına, videoda bulunan veyahut videoyu görmesini istedikleri kullanıcıları etiketleyemiyorlardı, gelecek güncelleme ile birlikte etiketleyebilmeye başlayacaklar.Kişi etiketleme seçeneği kullanıcıların Reels videolarını post olarak akışlarında da paylaşabilmelerini sağlayan “Akışta Paylaş” seçeneğinin hemen altında yer alacak.Şu an test aşamasında olan kişi etiketlerinin ne zaman kullanıma sunulacağı henüz bilinmiyor.
Kaynak:https://www.digitalinformationworld.com/2020/12/instagram-is-testing-new-feature-for.htmlGoogle Camera uygulamasının RAM kapasitesi 2 GB’ın altında olan cihazlarda sorunsuzca çalıştırılabilecek hale getirilmiş Go sürümüne dikkat çekici bir özellik geldi. Uygulamaya son güncellemeyle HDR fotoğraf desteği eklendi.Ayrıca Bkz.Snapdragon 460 işlemcili Moto G Play (2021) yakında tanıtılacakGoogle Camera Go sayesinde artık düşük donanımlı Android cihazlara sahip kullanıcılar HDR uygulanmış yüksek kaliteli fotoğraflar çekebilecekler.HDR modunun uygulamaya ekleneceği geçtiğimiz Nisan ayında XDA-Developers tarafından duyurulmuştu ancak henüz test aşamasındaydı ve ne zaman ekleneceği tam olarak bilinmiyordu. Son güncelleme ile uygulama bu özelliğe kavuşmuş oldu.HDR desteğinin yanı sıra uygulama kullanıcılara hızlı performans, portre çekim modu, gece modu, kullanışlı bir arayüz ve özel bir fotoğraf işleme algoritması vaat ediyor.Google Camera Go şu an için yalnızca Android Go işletim sistemine sahip sınırlı sayıdaki cihaza yüklenebiliyor. Android Go’lu olmayan cihazlara APK’ler sayesinde indirilebiliyor ancak bu APK’ler uygulamanın en son yayınladığı iki özelliği, gece modunu ve HDR desteğini içermiyor. Ayrıca mevcut APK’ler Android 8 Oreo’nun aşağısını da desteklemiyor.

Kaynak:https://www.gizmochina.com/2020/12/19/google-camera-go-hdr-feature/Amerikan ilaç firması Pfizer ve Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech'in ortak geliştirdikleri COVID-19 aşısının Türkiye'de yürütülen Faz 3 çalışmalarında gönüllü denek olan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, deneyimlerini anlattı.Ayrıca Bkz.Koronavirüs için geliştirilen tüm aşıların avantajları ve dezavantajları neler?Savaşçı, "Türk bilim insanları Uğur hocamız ve Özlem hocamızın buldukları aşı için gönüllü oldum. Birçok formu imzalayarak, saatler süren imza aşaması ve bilgilendirme sonrası aşı uygulandı. Ben her yıl birçok aşı olurum, hayatım boyunca bütün aşıları yaptırdım" sözcüklerini kullandı.Aşının ardından ortaya çıkan yan etkilere ilişkin ise "Aşı yerinde ağrı, hafif bir sersemlik, kas ağrısı ve bulantı durumları ortaya çıktı ve aşı yapıldığını anlamış oldum. Çünkü tuzlu su da yapılmış olabiliyor, şans eseri bu. Bu belirtiler 1-2 gün sürdü. Koronavirüs hastalığını geçiren hastaları ve bıraktığı hasarları düşündükçe kesinlikle bu aşıyı yaptırmak gerektiğini düşündüm. Bu yan etkiler hiçbir şeydi onların yanında. Herhangi bir hasar kalmadan, yeni bir teknolojik bir aşı olduğu için mRNA aşısı vücuda herhangi bir şekilde virüs zerk edilmiyor, virüsün genetik kodu çözülüp, bir şekilde kendi vücudunuza balık vermiyor da oltayla size balık avlatma sistemi gibi düşünün. Savunma hücrelerini çoğaltma sistemi ile yapılan bir aşı" şeklinde konuştu.(Doç.Dr.Ümit  Savaşçı)Savaşçı, 21 gün arayla 2 doz aşı yapıldığını belirterek, "Bunun sonucunda antikor seviyesi %95'lere, hatta bazı serilerde %100'e yakın antikor oluştuğu tespit edildi. Bu çok yüksek tabii. Bizim grip aşısında maksimum bağışıklık sistemi iyi olan birisi için %70 civarında bir bağışıklık oluşurken, burada %95 civarında bir bağışıklık çok üst seviyede kaldı. Tabii dünyayı kurtaracak olan hem bizim belirlediğimiz temizlik, mesafe, maske kuralı olduğu gibi özellikle aşı bulunması yaz aylarında bize bir umut ışığı doğurdu. Önümüzdeki 4-5 ay içerisinde bu uygulamalar sonucunda toplumumuzun %60-70'i bağışık hale geldiği sürece artık bizim koronavirüs belasından kurtulacağımızı umut ediyorum" ifadelerini kullandıUygulanan ikinci dozda daha az yan etkinin olduğunu kaydeden Doç. Dr. Savaşçı, "İkinci dozda daha hafif belirtiler oldu, yan etki olarak. Aşı yerinde ağrım oldu, diğer belirtilerim olmadı. 15 gün sonra antikor seviyesine bakılacak, aşının tutup tutmadığını anlamış olacağız. 2 yıl takipli olacağız. Her gün takip sistemine belirtilerimizi giriyoruz, bize bir elektronik cihaz verildi. Her gün ateşimizi ölçüyoruz. Herhangi bir belirti olursa direkt yetkililer ile temasa geçiyoruz. Şu ana kadar kullandığımız ilaçlar aslında daha önceki viral hastalıklarda kullanılan ilaçlardı. Ama birkaç firma özellikle başarılı çalışmalara imza attılar. 1-2 ay içerisinde çok ciddi bu hastalığa direk etkili, bu virüsü tamamen yok edecek ilaçların çıkacağını umutla bekliyoruz, bu tür veriler alıyoruz. Tünelde ışık göründü ama 4-5 ayı çok iyi geçirmeliyiz" diye konuştu.
Kaynak:https://www.dha.com.tr/saglikyasam/alman-asisinda-gonullu-docentyan-etkiler-koronavirusun-yaninda-hicbir-sey/haber-1801606İsviçre merkezli Amerikan bilgisayar ve çevre birimi üreticisi Logitech, ergonomi odaklı yeni trackball faresi Ergo M575'i tanıttı.Trackball, başka bir deyişle iztopu tasarımı kullanıcıların farelerini bileklerini oynatmalarına veya mekanik tuşlara basmalarına gerek kalmaksızın metal bir bilyeyi tek parmaklarıyla hareket ettirerek kullanabilmelerini sağlıyor. Son yıllarda hayli popülerleşen bu tasarımın standart farelerle kıyaslandığında bilek yorgunluğunu %20 azalttığı iddia ediliyor. Karpal tünel sendromu gibi el/bilek rahatsızlıkları uzun saatler boyunca mouse kullanması gereken herkesi tehdit eden oldukça can sıkıcı rahatsızlıklar. Trackball fareler kullanıcılara çok daha sağlıklı bir deneyim sunmayı, kullanıcıları olası bilek rahatsızlıklarından korumayı hedefliyor.Ayrıca Bkz.Kulağa takılmayan kablosuz kulaklık ilgi görüyorCihazın tasarımından ve teknik özelliklerinden kısaca söz edecek olursak Ergo M575, bileğe tam oturan kavisli şekli, başparmak hizasında konumlandırılmış iztopu, sol/sağ tuşları, tam ortaya yerleştirilmiş kaydırma tekerleği ve iki programlanabilir düğmesi ile Ergo M570'i anımsatan bir tasarım diline sahip. Bunlarla birlikte, yeni modelin avuç içi dayanağında, daha rahat bir kavrayış sağladığı iddia edilen ince çıkıntılar bulunuyor. 

Cihazı en dikkat çekici kılan noktalardan bir tanesi USB Type-A bağlantı noktasına sahip olmayan iPad, MacBook veya bilgisayarlarda kullanılabilmesini sağlayacak olan Bluetooth LE desteği. USB Type-A bağlantı noktasına sahipseniz cihazın yanında verilen dönüştürücü yardımıyla 2.4Ghz hızında kablosuz olarak da kullanabiliyorsunuz.2.000 DPI hassasiyete sahip olan cihaz, Logitech'in kendi bağlantı teknolojisi Unifying ile 24 aya kadar, Bluetooth LE ile ise 20 aya kadar şarj ömrü sunuyor.Cihazın plastik parçalarında, yani siyah rengin %50'si kadarı, beyaz rengin ise %21'i kadarında geri dönüştürülmüş plastik(PCR) kullanılmış. Ayrıca cihazın kağıt ambalajının FSC® sertifikasına sahip ormanlardan elde edilmiş olması da üzerine dikkat çekilen bir nokta.Logitech Ergo M575, 50 dolarlık bir fiyat etiketiyle bu ayın sonunda alıcı bulmaya başlayacak.

 Kaynak:https://9to5mac.com/2020/10/28/logitech-launches-new-m575-wireless-trackball-that-helps-save-desktop-space/Devletin vatandaşlar için sağlıyor olduğu hizmetlerin elektronik ortamda, güvenli, kesintisiz ve hızlı olarak ortak bir nokta üzerinden dağıtılabilmesini sağlayan e-Devlet Kapısı'nda sunulan hizmetlere bir yenisi daha ekleniyor.Elektronik haberleşme işletmecilerinin hizmetlerine ait abonelikler 26 Ekim'den yani yarından itibaren e-Devlet üzerinden iptal ettirilebilecekler.Ayrıca Bkz.Google hizmetlerini Huawei telefonlara kolayca yükleyen uygulama geliştirildi: GooglefierBilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yapılan düzenleme kapsamında, abone sayısı 200 binin üzerinde olan elektronik haberleşme işletmecilerinin hizmetlerine ait aboneliklerin iptali artık e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilecek.e-Devlet Kapısı'ndan gerçekleştirilen fesih başvurusunun ardından, 24 saat içinde hizmete ilişkin ücretlendirme, hizmet sağlayıcı tarafından durdurulacak. Böylece, sabit veya mobil telefon, internet ve kablo TV aboneleri, aboneliğini iptal ettirmek istediğinde, hizmet aldığı işletmeciye yazılı dilekçeyle başvurmak, faks çekmek gibi işlemlerle uğraşmadan "turkiye.gov.tr" adresi üzerinden abonelik iptal başvurusunu gerçekleştirmiş olacak.İşletmeciler, abonelerin nakil, devir, hat dondurma gibi talepleri mevcutken e-Devlet Kapısı üzerinden fesih başvurusu gelmesi halinde bu başvuruyu yerine getirmekle yükümlü olacak.Abonelik fesih başvuruları için kurumların fiziksel bayilerine gitmek zorunda olmak, yeni tip koronavirüs salgını döneminde özellikle risk grubunda olan vatandaşların hayli sorun yaşamasına sebep oluyordu. Bu uygulama sayesinde aboneler, iptal taleplerini evden çıkmalarına gerek kalmaksızın e-Devlet üzerinden yapabileceklerİddialara göre Çinli mobil teknoloji devi Huawei, çift arka kamera kurulumuna sahip olan ve  hem iç kısmında hem dış kısmında ekran bulunan bir katlanabilir telefon tanıtmaya hazırlanıyor. Mate X'in bütçe dostu versiyonu olacağı iddia edilen bu modelin tasarımını detaylıca ortaya koyan bir patent birkaç gün önce ortaya çıktı. Bahsi geçen bu patent ilk olarak Nisan ayında Çin Ulusal Fikri Mülkiyet Ofisi tarafından onaylanmış.Ayrıca Bkz.Samsung Galaxy S21+ modelinin CAD çizimleri ortaya çıktı'İstiridye kabuğu' olarak tabir edilen tarzda kapaklı bir tasarıma sahip olan cihaz, aynı tasarım diline sahip olan Samsung Galaxy Z Flip'e hayli benziyor.Cihazın tasarımıından kısaca söz edecek olursak; cihaz, ikiye katlanabilen, esnek iç ekranı ve dış kısımda kalan küçük ekranı olmak üzere iki farklı ekrana sahip. Küçük ekran bildirimleri kontrol etmeyi, aramaları cevaplamayı, saati ve tarihi kontrol etmeyi, müzik dinlerken şarkı değiştirmeyi kolaylaştırırken iç ekran, ana ekran görevi görecek.Cihazın arka tarafında çift kamera kurulumu bulunurken iç tarafta herhangi bir kamera sensörü olmadığı görülüyor. Bu sayede iç ekran %100'e çok yakın bir ekran/kasa oranı sunuyor.Eğer ekranın altına gömülü bir kamera sensörü yoksa ön kamerayı kullanmak isteyen kullanıcıların küçük ekranı kullanmaları, arka kamerayı kullanmak isteyenlerin ise ana ekranı kullanmaları gerekecek.Yan kısımlarda ses açma-kapama butonlarıyla güç butonunun yer aldığı görülüyor ancak cihazın patentte  gözüken kadarında USB-C girişi, hoparlör veya mikrofon varmış gibi gözükmüyor. Eğer bu üçü patentteki çizimlerde gözükmeyen bir yerde bulunmuyorsa hoparlör ile mikrofonun ekranın içine gömülmüş ve şarj için yalnızca kablosuz şarja yer verilmiş olabilir.Henüz patent aşamasında olan, kağıt üstünde gördüğümüz bu modelin piyasaya sürülmeye hazır bir ürün haline gelmeme olasılığı da var ancak yakın geçmişte Huawei'ye ait başka bir katlanabilir telefon patentinin ortaya çıkmış olmasından yola çıkarak şirketin yeni katlanabilir telefonlar tasarlamak üzerine mesai harcadığını söyleyebiliriz.Kaynak:https://www.gsmarena.com/huawei_might_be_working_on_a_foldable_phone_with_clamshell_design-news-45960.phpGoogle, Android platformundaki kullanıcılarının gizlilik ve güvenliklerini sağlayabilmek, kişisel verilerini güvende tutabilmek için uzun yıllardır yoğun çaba sarfediyor. Şirket bu çabasının bir parçası olarak kullanıcıları olası saldırılara, olası veri hırsızlıklarına karşı vaktinde uyaracak yeni bildirimlerini test ediyor.Ayrıca Bkz.Google Stadia mobilden erişime hazırGoogle bundan sonra hesabınızla ilgili ciddi bir sorun tespit ettiğinde o an kullanmakta olduğunuz Google uygulaması aracılığıyla sizi doğrudan bilgilendirecek. Bu bildirimlere dair en iyi nokta kötü niyetli yazılımlarla taklit edilemiyor oluşları. Doğrudan Google uygulamalarının kendisinden uyarı aldığınız için bunun cihazınıza zarar vermeye veya verilerinizi çalmaya yönelik bir oltalama yöntemi olmadığından hızlıca emin olabiliyorsunuz.Şirket 2015 yılında Android güvenlik bildirimlerini ilk kez kullanıma sunduğunda, e-posta hesaplarına gelen güvenlik uyarılarıyla kıyaslandığında cihaza bildirim olarak gelen uyarıların 20 kat daha fazla ciddiye alındığını tespit etmişti. Yeni bildirimleri ile birlikte bu oranın çok daha fazla artacağı düşünülüyor.Google'ın yenilenmiş güvenlik bildirimleri önümüzdeki birkaç hafta içinde küçük bir kullanıcı grubuyla test edilmeye başlayacak. İlerleyen etapta ise tüm kullanıcılara sunulacak.Yenilenmiş güvenlik bildirimlerinin yanı sıra şirket, platformda gizlilik ve güvenliği arttırmak adına geliştirdiği iki yeni özelliği daha duyurdu. Bunlardan ilki Asistan uygulaması için önümüzdeki haftalarda kullanıma sunulacak misafir modu. Misafir modunu kullanarak Google Asistan geçmişinizin uygulamanın kullanıldığı cihazda değil farklı bir cihazda depolanmasını sağlayabileceksiniz. Böylelikle cihazınızı ele geçiren bir kişi dijital asistanınıza verdiğiniz komutların kaydına erişemeyecek.İkincisi ise Google, Haritalar'daki zaman çizelgenizde konum geçmişi verilerinizi manuel olarak düzenleme imkanı sunmaya başlayacak. Geçmişte ziyaret ettiğiniz yerleri düzenleyebilecek, istediklerinizi çıkartabilecek ve eksik yerler varsa ekleme yapabileceksiniz. 

Hakkında
Konum: İstanbul
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: geçen yıl
Son Mesaj Zamanı: 2 yıl
Mesaj Sayısı: 557
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 563
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 0 (Bu ay: 178)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 213 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.