Çavuş
01 Mayıs 2012
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 49 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Ürünü 7 ağustos cuma İnce hesap Gaming Gecesi kampanyasından 630₺'ye aldım. Bu ürünü seçmemin en büyük sebebi piyasa şartlarında ucuz ama işimi gayet gören iyi görünümlü kasa almaktı. Ürün gamepower gibi markaları saymazsak global markalar belli kaliteli ürünler arasında ucuz bir model. 21 ağustosta ki gaming gecesi kampanyasında bir daha indirimi girip 650₺'den satıldı. Bir kez daha indirime girer mi bilmiyorum ancak takipte kalmakta fayda var.

Fiyatı ve performansı açısından bakarak puanım 10 üzerinden 8 İstenen özellikleri karşılıyorsa alınır ürün. Daha üst kalitede bir kasa denemedim bu yüzden bakış açım alt kalite kasalardan upgrade yapan birinin bakış açısı.

Ürünü az detaylı değerlendirmek istiyorum. Ancak öncelikle 2 öneride bulunmak istiyorum ekran kartını her şeyden sonra en son takın. Ürün siyah olduğu için tozu belli ediyor tavsiyem yumuşak uçlu bir makyaj fırçası vb. alıp belli aralıklarla tozunu alın. Bezle almaktan daha iyi oluyor.
Montaj konsunda İlk anakartı sonra fanları sonra kabloları takın işlemci soğutucunuz kule tipiyse onu ekran kartından önce diğer şeylerden sonra takın. Ürünle ilgili attığım fotoğraflar ürünü göstermek için değil belirttiğim kısımları göstermek içindir bu yüzden pek özen göstermedim. Her kısmını çekmedim.


Ürünün üst kısmı 14cm fan destekliyor, buna ek olarak üst kısmı enine 21cm, Desteklenen kule tipi soğutucu boyu 17cm (geçmişte baktığım çoğu kasada 16 15cm civarıydı) sahip olduğu için kasa içinde yeterli genişlik sağlanmış oluyor. Anakart monte ettikten sonra üst kısımda 1 radyatör 1 fan sığacak kadar boşluk kalıyor daha önceki dark marka kasamda boşluk olmadığı için radyatör fanını üst dış taraftan monte etmek zorunda kalmıştım. Ürün 17cm kule tipi soğtucu bölmesine sahip olmasının en önemli avantajı ise PSU'dan gelen Ekran kartı güç kablosu cama çarpmıyor. Daha önce phanteks p300'e yaptığım montajda kalbo kapağa temas ediyordu ve fanlar döndüğünde cama hafif ses yapıyordu. Kabloyu iyice 'ezip' temas etmemesi için ekstra uğraşmak zorunda kalmıştım.


Ürünün kablolama yerleri ideal konumlanmış ekran kartı ve radyatör fan kablosu dışında dışarıda kablo görünmüyor. Ürünün arka iç kısımda kabloları tutmak için cırtlı kumaş bantlar konumlanmış ancak pek işlevsel değil. ürün yanında 5 tane plastik kelepçe ile geliyor arka bölümde bol bol kablo bağlayacak çıkıntılar var. Bu saye de bantları kullanmadan bu şekilde kabloları tutturabilrisiniz. Ancak Arka bölüme kabloları tıkıştırmak için alan bulmak biraz zor ancak corsair 680x gibi arkası aşırı geniş bir kasa kullanmıyorsanız alabileceğiniz boşluk bundan pek fazla olmaz.


Öndeki 3 fan pwm değil ve argb derken adreselenebilir rgb değil, auto rgb belirtiliyor ledler sürekli aynı renkte yanıyor fan hızı düştükçe parlaklığı da düşüyor. Ancak üçlü pwm çoklayıcı kablo geldiği için anakartınızdan 3 fan soketi harcamak yerine 1 soket harcıyorsunuz.

Ürünün kendisine yönelik 3 beğenmediğim özelliği oldu; 1.si öndeki power led aşırı parlak yanıyor gece karanlıkta üstün bir şey örtmek gerekebiliyor muhtemelen anakart bağlantısını sökeceğim yakında. 2. beğenmediğim özelliği ssd montaj bölümü geçirmeli tasarım ve özellikle önde kalan kısmı özellikle kablo takılıyken görmeden geçirmek için uğraşmanız gerekiyor. Taktıktan sonra kablo takmak çok zor olduğu için kablo takılıyken takmanız gerekiyor. Diğer beğenmediğim özelliği HDD bölmesi silikonlu destekli yapıda olsada HDD'yi takmak zor hdd vida yerlerine geçecek kısımlar yerinden çıkabiliyor. HDD bölmesi genişleyip daralan değil elle esnetip yatay şekilde içe sokmanız için tasarlanmış, ancak ilk takışta tam takmak zor. Genişleyip daralan daha kalitesiz ama basit bir şey kullansalar daha kolay olurdu.

Ürünün benle ilgili beğenmediğim kısmı cam kapağı biraz kompleks yapıya sahip bazı kasalar gibi delinmiş cam parçası değil. Cam değiştirmek için gidip camcıdan temperli cam kestirip takmaya çalışırsanız yeni camı uydurmak için baya uğraşmanız lazım. Eğer basit yapılı olsaydı Cam kestirip fan soketli kapak yaptıracaktım. Ürünün hava akışı iyi ancak kapak fanının verdiği ekstra soğutmayı seviyorum. Ancak bu kapak yapısı aynı zamanda kapakların çok rahat sökülüp takılamsını sağlıyor.


Ürünün ekstra beğendiğim ama RGB şerit ledlerim olmadığı için kullanamadığım özelliği üzerinde rgb açma kapama tuşu bulunuyor power tuşu anahtarı gibi 2 çubuk uçlu soket sunuyor rgbledi kontrolcüsü vb olanlar modlayıp istediği gibi kullanabilir.

Ürünün ön kapakları resimde attığım gibi tutturulmuş bu yüzden sökmesi biraz zor. Ön tarafla işim olmadığı için sökmeye çalışmadım ancak 5 10 kez sök taktan sonra tırnaklar hasar görebilir.


Üründe 2 adet 3.5" HDD bölümü var. Ancak bende 3 tane 3.5" HDD olduğu için üçüncü HDD'yi Resimde görüldüğü gibi konumlandırmak zorunda kaldım. HDD'nin dışında ki parça Dark marka kasamdan çıkardığım HDD soketi.


Üründe dikey ekran kartı montajı için konmuş olan bu kısımda dleikleri biraz büyük yapmışlar. Bana göre bir bilgisayar kasasında bu kadar büyük açıklıklar olmamalı tüm delikler ızgara tipi olmalı ki pek böcek girme imkanı olmasın.


Ürünün arka görünümü güzel anakart soketlerini güzel belli ediyor bazı kasalarda anakart bölümü biraz içte kaldığından kötü görünüyordu.


ürünün üstten görünümü bu şekilde elimde ki fazladan 14cm fanı boşa çıkartmak istemediğimden dışarıdan üst kısma koydum. Kablo bağlantısını ekran kartının üstünde ki girişten yaptım. Soğutmaya pek etkisi yok ancak ek çekişten zarar olmaz diye koydum.


ürünün arka iç bölmesi bu şekilde Arka taraf kabloları düzenlemeyi beceremediğimden dağınık ancak yine de kapak kapanıyor. Bazı düşük kalite kasalarda en büyük sorun kabloların kapağın kapatmasını engellemesiydi. Bu konuda ucuz kasa üreticilerini pek anlamıyorum 1cm daha geniş yapmak maliyeti artırmaz malzeme kalitesiyle pek alakalı da değil. Ancak böyle basit görünen detaylarda zayıf kalıyorlar.


Ürün bu şekilde bir kutuyla geliyor cam bölümü ayrıca özel malzemeler ile desteklemeden direkt üstüne montajlı halde koymuşlar. Yanlarda boşluk olduğu tekme bile atsanız kutuyu delmeden 4 5 cm içe kadar vurmadan kapaklara hasar vermek pek mümkün değil. Kargoyu alırken fark etmediğim kutunun yanında hafif hasar vardı ancak ürün sorunsuzdu
Kısaca herkesin istediği gibi ucuz ama elde kalmayacak sağlam sorunsuz 12.000Btu verimli bir inverter split klima arıyorum.

Bütçem maksimum 3500TL ama 3000tl civarı önümüz bayram. Ne kadar az ödersem o kadar iyi olur. 12.000BTU klima arıyorum. Marka tercihim Mitsubishi Electiric ama bulunduğum ilde satış bayisini bulamadım sadece Mitsubishi Heavy satıcısını ve iklimsa buldum. En büyük öncelik sorunsuz sağlam olması. Hem soğutma Hem de ısıtmada sorun çıkarmaması. Maksimum verimlilikte olması.
Yeni eve taşınacağım tek yaşayacağım uzun süre kullanacağım beyaz eşya önerisi istiyorum. Buzdolabı, çamaşır makinesi, buzdolabı alacağım. model önerilerinizi bekliyorum. Şahsen bosch siemes düşünmekteyim. Çamaşır makinesinde alerji fonksiyonu olması, bulaşık makinesinde yarım yük fonksiyonu olmalı.. Sorun çıkarmayacak ucuz bir ürün istiyorum. Buzdolabıda taze tutsun 0-10 °C arası tutsun dondurmasın koku yapmasın. yeterli.
Herkese merhaba, öncelikle konuyu doğru yeremi açtım emin değilim umarım doğrudur.
Herkesin daha önce konularda gördüğü Türk Telekom'un fiber internet abonelerine verdiği Tilgin HG1332 Router'ını kullanıyorum. Biraz araştırarak öğrendiğim kadarıyla, bir Router alıp Tilgin Router'ı Bridge moduna alıp yeni Router'ı D portuna takıp o şekilde kullanılması gerekiyormuş. Bunun başka bir yolu yok mudur? Bu cihazdan tamamen kurtulamıyor muyuz? Bu cihazı sevmeme (istememe) nedenim 802.11ac desteği olmaması 802.11b/n/g ile vaat ettiği 300ü bile veremeyip 100 Mbps nin ancak 30 unu verebilmesinden. Hemde 2 oda öteden hız kaybına neden olması ve arada durduk yere Wifi'yı kesmesinden dolayı.

Cihazdan beklentim menizlinin ev içinde arada 4-5 duvar 3 oda varken hız kaybı yaşatmaması ve 802.11ac desteğinin olmasıdır. Steam ev içi yayın gibi özellikleride rahatça kullanabilmek için hemde hız kaybı olmaması için. Aslında çok bir bütçe sınırım yok ama internette baktığım ürünlerle 100-200TL arası olarak belirledim. Şuan aklıma olan model Xiaomi Mi Wifi Router 3 Geekbuy ve Bangood gibi sitelerde 30-40$ 120TL civarı. Ve Dark RangeMAX WRT1200 802.11AC 1200Mbit Gigabit Yönlendirici modeli. Sanırım Xiaomi Router'da gigabit ethernet desteği yok kablolu bağlantı için bu destek olsa daha iyi olurdu.

Size sorum bu cihazlar gibi herhangi bir routerı bağlayıp kullanabilir miyim? Ayrıca bu cihazları Tilgin Router'ı Bridge moduna almadan direk ethernetten bağlayıp Access Point veya aradaki bir odaya takıp Repeater olarak kullanabilir miyim? Kullanabilirsem bu işlemi nasıl yapabilirim? Bu şekilde kullanırken bu cihazı yerel ağ olarak kullanıp veri transferi yapabilir miyim? Ayrıca bu cihazlarda sinyal sorunu olur mu? Sizin önerdiğiniz daha iyi bir model var mı?
Biraz uzun oldu kusura bakmayın ancak sorabileceğiniz her detayı belirtmeye çalıştım.
Kuzenime oyun odaklı sistem topluyoruz şu an belirlediğim parçaları yazayım.

1340 TL MSI Nvidia GTX 1060 6GB Ekran Kartı
715 TL Intel i5 6500 işlemci (Stok fan kullanılacak)
300TL 16GB 3000Mhz Tek modül
350TL MSI B150 Gaming Mouse hediyeli
200TL Zalman Z3 plus veya Dark N10
250TL Corsair builder 600w 80+ psu (Corsair veya Cooler Masterın başka modelleride olur)
Kasa not: Pencereli 600w üstü 80+ sertifikalı PSU'ya sahip düzgün her markanın ürünü olabilir)
220TL Crucial BX 200 240GB SSD
565 TL AOC 21.5" G2260VWQ6 Monitör
Toplam 3.940 TL

Aslında klavye ve mouse olarak Logitech Bundle düşünüyordum ama sanırım bulunduğum ildeki Teknosa'da yok bütçeyi aşmayacak şekilde aydınlatmalı ucuz gaming klavyelere ve Everest tarzı mouselara bakacağım.
Bu arada RAM daha sonra yükseltme yapılırken nasıl aynı bellek yongasına sahip olduğunu anlayacağımı bilen var mı? Soğutuculu olduğundan üzerine bakabileceğimi sanmıyorum.
Ram olarak 16GB tek modül alıp HDD çıkarmaya karar verdim şuan SSD ile idare edip 3-4 ay sonra WD Black HDD alacak şekilde.

Var mı önereceğiniz değiştir diyeceğiniz şu daha iyi diyeceğiniz birşey? Bütçede kalan kısmı klavye mousa ayırıcağım.
Doğu anadolu bölgesinde yaşıyorum. Klima takmak istediğim odanın özellikleri 3. katta iki oda arası balkona açılan doğu cephesine bakan sabah 3-4 saat güneş alan 18-20m² 2.5m tavan yüksekliği olan bir oda Camlar pvc çift cam bina yaşı 3-4 oturma odası. Temel yalıtıma sahip. Klima genel konusundan hesapladığım kadaryıla 6.000.-12.000 BTU arası bir klima yeterli olu klimayı odayı günün sıcak saatlerinde sadece soğutma amaçlı kullanacağım. Tahminimce oda sıcaklığı max 34-25 arası değişmekte dış sıcaklık aydan aya 38-45 arası ben 18-24 arasına düşürmek için bir klima arıyorum.

Alacağım ürün mümkünse elektrik tüketimi az (verimli) bir ürün olsun. Ucuz olsun diye vestel arçelik beko demir döküm gibi yerli düşük markalara yönelmek istemiyorum. (bu markaların diğer markalara kıyasla çok kalite kaybettiğinden). Şuan kafamda tam bir bütçe yok ama 2500tlyi çok geçmeye niyetim yok (gerek görmüyorum). Mitsubishi Toshiba ürünlerine baktım ancak ucuz ürünleri nasıldır hiç fikrim olmadığından konu açmaya karar verdim.

Sonuç 6-12k BTU arası soğutma klima arıyorum enerji verimliliği yüksek olsun. Eğer anti alerjen vb. kullanıcı sağlık dostu özellikleri varsa daha iyi olur. Beni ömürlük idare etsin yeterli. Satış sonrası desteği olsun en ufak arızada hakem heyetine başvurun demesinler..
100-300tl arası yazıcı aramaktayım bütçeyi esnetebilirim ama mümkün oldukça az harcamak istiyorum. Yüksek sayfa sayısı siyah beyaz baskı yapacağım.
Üniversitedeki slayt şeklindeki notları basmak için yani ayda 200-300 baskıyı geçer yılda 10.000 baskıya kadar yolu var.

Beklentim mümkünse uzun süre dayanan zor biten kartuşu, toneri, mürekkebi olsun. Değiştirmesi ucuz olsun veya da evde doldurabileceğim dolumu kolay olsun.
Kartuşu, toneri, mürekkebi zor bitip ucuz fiyata değiştirebileceğim bir şey olsun.

Tarayıcı, fotokopi veya renkli baskı özelliği mutlaka olsun demiyorum ama olsa tabiki daha iyi olur. Ama dediğim gibi ilk beklentim çok baskıya dayanabilmesi. Cihazı Mac Os X ve Windows 10 da kullanacağım duruma ios, android kullanabilirim driver sorunları olmasın.

300-500 basım dayananları önermeyin lütfen bitmeyen kartuş hakkında da bilgi verirseniz sevinirim. Lütfen cevapları esirgemeyin.
Herkese merhaba ben yurtdışından bir tanıdığım aracılığıyla Gaming Mouse ve Headset kulaklık alacağım.

Şimdi aklımda olan markalar Razer ve Loghitech (ROG da olabilir) bu markaları tercih ediyorum.
Aklımda olan kulaklık Razer Kraken ancak size sorum:
Razer Kraken USB modeli 7.1 mi ve Razer Chroma 7.1 Chroma Sound USB ile arasında ki fark ney ? Sadece görünüm farkı mı (ışıklandırma) var yoksa kalite farkıda var mı ? G35 modelinide düşünmekteyim sizce hangisi daha iyi sizin öneriniz nedir?
Ayrıca Xiaomi Piston 2 kulaklıkta düşünmekteyim daha iyi bir öneriniz var mı ?

Mouse olarak öneriniz nedir FPS, RPG, MOBA türlerinin hepsinide oynamaktayım önerileriniz amazon gibi sitelerde bulunan modeller olursa sevinirim. Ürün başı 70$ bütçem var (100$'a kadar zorlayabilirim) Önerilerinizi bekliyorum.
Mesaj atacak herkese teşekkürler aldığımda bir incelemesini forumda paylaşabilirim.

Forumlardaki araştırmalarıma göre Razer Kraken 7.1 Chroma cazip geliyor ancak fiyatının yüksek olması ve uzun kullanımda rahatsız etmesi düşündürücü bir durum. Bulunduğum ilde yaz günleri sıcak geçiyor ve yazın saatlerce pc başında bulunacağım terletir kulağıma acı verirse bu ürünü almam anlamsız olur.

Logitech G35 ve G430'a baktım G35 deri olması sorun oluyormuş g430 daha cazip geldi. G430 da Krakendeki kaliteyi bulabilir miyim sizce ?

Mouse olarak G502 cazip geldi ama Logitech'in Razer gibi uluslararası garanti sunmaması tereddüte düşürdü beni sizce Razer'ın hangi modeli bana G502 kalitesini verir aradığım kriter hem rahatlık hem hassasiyet ve ROG Gladius gibi yanında mousepad gelen modeller daha cazip geliyor bana buna göre bir öneri yaparsanız memnun olurum.
Elimde wd 1tb usb sabit diski var önceden 2 bölümolarak kullanıyordum 2.bölüm windowsta okunamaz hale geldi(windows donunca usbden çekmek zorunda kalmıştım) ubuntuda okunuyordu. sonra bunu onarmayak için forum forumm gezerken testdiski duydum biryerde anlatılanlara uyup write seçenğini seçtim bu sefer tamamen windows ve ubuntuda okunamaz hale geldi (sanırım yeniden biçimlendi) xfs dosya sistemindeydi windowsta sağlam görünüyordu sonra disk yönetiminden ntfs şeklinde biçimlendirdim. Şimdiki sorunum diskteki 900gblik verileri kurtarmak (tüm yedeklerim içindeydi)ilk önceliğim mümkünse ilk seferki gibi tüm sıralar bozulmadan kurtarmak recuva benzeri programları denedim hepsi sağlam konumlarına kadar her şey doğru ama recuvadai tarama 16-24saat onu kopyalamakta ayrı bir okadar süre olduğu yazıyor bu diskin o iki partitionunu sanki hiç birşey olmamış gibi oluşturup verileri o partitionlarda göstermek mümkünmü yani veri kurtarma tarzı ama bir yere kopyalamk yerine sadece su yüzüne çıkarmak. sanırsam biçimlendirdiğimizde dosyalara birşey olmuyor sadece diski konumları okumaya bölümlerini yollarını belirtmeye yarayan dosya sıfırlanıyor bunu doğrudan kurtarmak mümkünmü forumlarda tam bilgi bulamadım. Bilgisi olanlardan yardıö bekliyorum (4gündür uğraşıyorum) (recuva gibi programları tercih etmeme nedenim dosyaları arşivleme biçimimim bozulması (her dosyanın yanında onla ilgili ek dosyalar var ve sırası konumları benim için çok önemli çözüm bulamazsam en önemlileri seçip kurtaracğım) en azından 1.bölümünü kurtarmam lazım biraz düzensiz veimla kurallarına uymadan yazdım rahatsız olanlardan özür diliyorum lütfen gereksiz yorumlar yapmayın (bi cevapta ben sallayayım(sırf bu yüzden bazı forumlardan bilgi alamdım , bilmediğiniz halde yok olmaz bu iş gibi)
Elimde wd 1tb usb sabit diski var önceden 2 bölümolarak kullanıyordum 2.bölüm windowsta okunamaz hale geldi(windows donunca usbden çekmek zorunda kalmıştım) ubuntuda okunuyordu. sonra bunu onarmayak için forum forumm gezerken testdiski duydum biryerde anlatılanlara uyup write seçenğini seçtim bu sefer tamamen windows ve ubuntuda okunamaz hale geldi (sanırım yeniden biçimlendi) xfs dosya sistemindeydi windowsta sağlam görünüyordu sonra disk yönetiminden ntfs şeklinde biçimlendirdim. Şimdiki sorunum diskteki 900gblik verileri kurtarmak (tüm yedeklerim içindeydi)ilk önceliğim mümkünse ilk seferki gibi tüm sıralar bozulmadan kurtarmak recuva benzeri programları denedim hepsi sağlam konumlarına kadar her şey doğru ama recuvadai tarama 16-24saat onu kopyalamakta ayrı bir okadar süre olduğu yazıyor bu diskin o iki partitionunu sanki hiç birşey olmamış gibi oluşturup verileri o partitionlarda göstermek mümkünmü yani veri kurtarma tarzı ama bir yere kopyalamk yerine sadece su yüzüne çıkarmak. sanırsam biçimlendirdiğimizde dosyalara birşey olmuyor sadece diski konumları okumaya bölümlerini yollarını belirtmeye yarayan dosya sıfırlanıyor bunu doğrudan kurtarmak mümkünmü forumlarda tam bilgi bulamadım. Bilgisi olanlardan yardıö bekliyorum (4gündür uğraşıyorum) (recuva gibi programları tercih etmeme nedenim dosyaları arşivleme biçimimim bozulması (her dosyanın yanında onla ilgili ek dosyalar var ve sırası konumları benim için çok önemli çözüm bulamazsam en önemlileri seçip kurtaracğım) en azından 1.bölümünü kurtarmam lazım biraz düzensiz veimla kurallarına uymadan yazdım rahatsız olanlardan özür diliyorum lütfen gereksiz yorumlar yapmayın (bi cevapta ben sallayayım(sırf bu yüzden bazı forumlardan bilgi alamdım , bilmediğiniz halde yok olmaz bu iş gibi)
Hakkında
Konum: Malatya, Yeşilyurt
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
Notebook
Bilgisayar
PC
Oyun Platformu
PC
İşlemci
Intel
İşlemci
Intel
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 8 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 2 yıl
Mesaj Sayısı: 79
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 93
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 2.435 (Bu ay: 120)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 21 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.