Şimdi Ara

Prizde topraklama

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
522
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar eski bir köy evindeki priz eski yani faz-nötr geliyor topraklaması yok ve yeni elektrikli aletlerin prize girmediği bir sistemdi.Bende yeni bir priz alarak faz-nötr bağladım ama tesisata toprak gelmediği için bu kısmı boş bıraktım. Şuanda priz aktif çalışıyor ama bunun eski prize göre ne gibi sıkıntıları olur?

Topraklama çekebileceğim bir yer var mı ? Sigortada eski :) Bu çevirerek sökülüp-takılanlardan

• quote:

Orijinalden alıntı: achive01

Arkadaşlar eski bir köy evindeki priz eski yani faz-nötr geliyor topraklaması yok ve yeni elektrikli aletlerin prize girmediği bir sistemdi.Bende yeni bir priz alarak faz-nötr bağladım ama tesisata toprak gelmediği için bu kısmı boş bıraktım. Şuanda priz aktif çalışıyor ama bunun eski prize göre ne gibi sıkıntıları olur?

Topraklama çekebileceğim bir yer var mı ? Sigortada eski :) Bu çevirerek sökülüp-takılanlardan

Eski bir sistemse toprak çekmeniz zor olur, komple yenilemek gerekir. Kaçak akım rölesi takılabilir ama tesisat çok eski ise çalışmayacaktır.

Saygılar...
  • Topraklama çekebilrisiniz. evi bahçesine 1 metrelik bakır çubuk dikey olarak gömün. o çubuğa bbakır kablo bağlayarak eve sigortalara bağlaya bilirsiniz. fakat o kabloyu daha sorardan sigortalardan her prizin oldu yere bağlıyarak topraklama çekebilrisiniz. topraklama olmayan prizler takılı cihazların yanmasına sebeb olabilir. özellikle cihazlar elektirik geldiği zaman yanma riskleri daha fazla olur.
  • Öncelikle cevbınız için sağolun; 2 sorum daha var

1. topraklama konusunu kafamda oturttum ama bunun önce kablo kesit alanını hesaplayıp çekmem gerekmez mi ?

2. olarak kullanılan sigorta eski tip bunu yeniye çevirmek zor olur mu ? yeniye çevirip topraklamayı buraya getirip sigortadan dağıtmak daha sağlıklı olur diye düşünüyorumda
  • Söylediğiniz şeyleri yapmak eski bir tesisat için hiç kolay değil.

Topraklama iletkeni kesiti, faz iletkeni kesiti 16 mm^2 (dahil) ye kadar olan tesislerde faz kesiti ile aynıdır. Daha küçük olamaz.

Saygılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kerosen -- 6 Ekim 2014; 2:31:54 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: achive01

Öncelikle cevbınız için sağolun; 2 sorum daha var

1. topraklama konusunu kafamda oturttum ama bunun önce kablo kesit alanını hesaplayıp çekmem gerekmez mi ?

2. olarak kullanılan sigorta eski tip bunu yeniye çevirmek zor olur mu ? yeniye çevirip topraklamayı buraya getirip sigortadan dağıtmak daha sağlıklı olur diye düşünüyorumda

kesit alanınıda hesaplayabilrisin. yada kalın bakır kablolar kullanabilirsin. sigorta üzerinden de dağıtabilrisin ki bence daha sağlıklı olabilir. Sigorta değiştirmek zor olmaz. sadece eski sigortaya bağlı olan cihazların amperini kaba taslak hesaplayabilirsen takacağın sigortayı daha sağlıklı olarak belirliyebilirsin. benim tavsiyem siemens. artık yeni binalarda kısa devre akım röleside mevcut ama o çok pahalıya gelir.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.