Şimdi Ara

portre, sokak fotoğrafçılığı, manzara ve macro için tavsiye istiyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
1.023
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bütçem 2000 TL (2000 TL diye zorlamanın alemi yok ama :D), crop makineye sahibim Canon 700D ve 18-55 mm ile 50 mm 1.8 II var. 18-55 mm'in sadece 18 mm'i işe yaradığını düşünüyorum çünkü zoom yaptıkça kalitesi düşüyor gibi. 18 mm (28.8'e denk geliyor) sokak fotoğrafçılığı için tamam, manzara için de tamam. Hatta ben 50 mm (80 mm'e denk geliyor) 1.8 II'yi de manzara için kullanıyorum yerine göre. 50 mm ile çektiklerim hoşuma gidiyor fakat 18-55 nedense hiç tatmin etmiyor. 1.6 çarpanı olduğu için zaten daha yakın her şey. Tek bir objektif arıyorum. Portre, sokak fotoğrafçılığı, manzara için ve macro için bir adım atmak istiyorum o yüzden yurtdışında henüz piyasaya çıkmış Canon EF-S 35 mm f/2.8 macro IS STM objektifi düşünüyorum. 56 mm'e denk geliyor. Türkiye'de şimdilik satışta değil 350 dolar gibi bir fiyatı var. Bu objektifi almalı mıyım sizin tavsiyeleriniz nelerdir? Mümkünse prime lens tavsiyesi istiyorum zoom olunca en azından 3000 TL altı yeterli optik kaliteyi vermiyor.

Bir sorum daha var.

Canon 85 mm (136 mm) 1.8 IS STM ile Canon 100 mm (160 mm) Macro 2.8 USM arasında crop makinede keskinlik, kontrast, renk farkı var mıdır? Tamam odak uzaklığı ve f değerinin farkındayım ama keskinlik, kontrast, renk farkı olur mu crop makinede?

• Tek lens olarak en kullanisli açi 35mm.

Sadece 35mm yi yanima alarak ciktigim gezide, nadiren baska lens aradim.

Zoom olmasin demissiniz ama sigma 17-70 C versiyon bayagi basarili. Bir bakin derim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • nikon 35mm bende çok kullanıyorum 18x105 de var pek memnun değilim hatta bende 17-50 sigma f/2,8 düşünüyorum geçsemmi diye ama 35mm f/1,8 verdiği tadı alabilirmiyim bilemiyorum ama 50mm yerine hem manzarada hem sokak fotoğrafçılığında hemde iç çekimlerde çok daha iyi bir seçim portre dersen iş değişebilirde
  • Ucuz zoom lenslerin hoşunuza gitmemesi F3.5 vs den başlaması yüzünden.
    Canon EF-S 24mm f/2.8
    Düşünün derim.

24mm F2.8
    40mm F2.8
    50mm F1.8
    60mm F2.8 Macro
    17-70mm F/2.8-4
    75-300mm f/4-5.6
    (MM yüksek olduğundan F5.6 da olsa bokeh oluşuyor)

Fiyat / Performans oranı yüksek lensler bunlar benim bildiğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi multimatom -- 20 Mayıs 2017; 10:57:48 >
  • 10-22'yi araştırın isterseniz bir. mtf değerleri fena durmuyor.
    elinizdeki bütçe ile 50mm ile portre iyi olur.
    sokak için dslr kullanmak imkansıza yakın. çok dikkat çekiyor, insanlar rahatsız oluyor. ancak, çok dikkat çekmem derseniz 70-200'lerden birisini önerebilirim.
    son olarak makro için, pek bir yorum yapamayacağım. focus stacking ve körük olmadan çekilen makro fotoğraflar bana gerçek makroymuş gibi gelmiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ali bey amca -- 25 Mayıs 2017; 10:37:39 >
  • Peki Sigma 30mm f/1.4 DC HSM Art Lens hakkında ne düşünüyorsunuz? İlk nesli gibi bir problemi var mıdır acaba? Çekilen fotoğraflar çok hoşuma gitti kendime yakın hissettirdi fakat ingilizcemin yattığı kadar yabancı forumları okudum, ilk neslinde türlü problemleri varmış. Art haliyle de bazı problemler varmış gibi konuşmalar vardı. Tabi ingilizcem o kadar iyi olduğu için tam anlamadım ama beğenen çok beğenmiş hatta canon L serisi alternatifi demiş. Beğenmeyeni de kronik sorunu falan var demiş. Aradığım lensi bir türlü bulamadım.
  • ilk çıktığında herkes aldı. ama sonra nedense herkes bir anda satmaya çalıştı. fokal bir problem vardı diye hatırlıyorum.

sonra aynasızlara geçtiğim için takip etmedim. şu andaki durumu da bilemiyorum.

yalnız elinizde zaten 50mm var ve memnunsunuz. 30mm ile çok fark olmayacaktır. 30'u da kendimden örnek vereyim, croplu sensörde kullanamıyorum. arada kalmış gibi oluyor. daha geniş açıları deneyebilirsiniz.

tele lensiniz yok ise, tele de alabilirsiniz.

zaten bir tane ultra veya normal geniş açı, portre lensi, 135 prime ve tele lens olarak gider normal lens skalası amatör kullanıcıda. sonra "yahu ben bunu aldım da kullanmıyorum ki hiç" dersiniz ve o tür lensin size hitap etmediğini bulursunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ali bey amca -- 27 Mayıs 2017; 10:38:58 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ali bey amca

ilk çıktığında herkes aldı. ama sonra nedense herkes bir anda satmaya çalıştı. fokal bir problem vardı diye hatırlıyorum.

sonra aynasızlara geçtiğim için takip etmedim. şu andaki durumu da bilemiyorum.

yalnız elinizde zaten 50mm var ve memnunsunuz. 30mm ile çok fark olmayacaktır. 30'u da kendimden örnek vereyim, croplu sensörde kullanamıyorum. arada kalmış gibi oluyor. daha geniş açıları deneyebilirsiniz.

tele lensiniz yok ise, tele de alabilirsiniz.

zaten bir tane ultra veya normal geniş açı, portre lensi, 135 prime ve tele lens olarak gider normal lens skalası amatör kullanıcıda. sonra "yahu ben bunu aldım da kullanmıyorum ki hiç" dersiniz ve o tür lensin size hitap etmediğini bulursunuz.

Ne çekeceğim belli neyle çekeceğim belli değil. 50mm 1.8 II, 1.6 çarpanıyla 80 mm denk geliyor. Bu mm ve açıyla bile sokak fotoğrafçılığı, manzara çekebildim, önemli olan ne çekebildiğiniz fakat keskinlik, renk, yüksek kontrast olmayan bir lensi alırsam benim için hayal kırıklığı olur. Zoom yapabilen lenslerde optik kalitesi yüksek olanların fiyatları malum fırlamış durumda. Ne olacak bilmiyorum. Ya da geniş açı ve yüksek zoom f/2.8 olan bir lensi para biriktirip alacağım. Belli ki aradığım kalite bütçe tasarrufu edebileceğim ürünlerde değil. Şimdilik elimdekilerle idare edeceğim gibi.

• ben de o yollardan geçtim. :) bir nebze kendimi görüyorum.

bütçe önemli. ayrıca ikinci elde değer kaybı fazla olmaz düşüncesi ile hareket etmek lazım. geçenlerde bir teknoloji mağazasında bir görevli ile bir genç sohbet ediyordu. görevli "bende xxxx gitar var" dedi. genç şaşırdı. "çok pahalı, nasıl aldın ki?" diye sordu. görevli de "en küçüğünden başladım, sonra azar azar ekleyerek sürekli değiştirdim. 5-6 yılda böyle bir gitara sahip oldum" dedi.

18-55'e 2 ay dayanabildim ben şahsen. sonra heliosumla 1 yıla yakın fotoğraf çektim. 58mm f2 tek açı, manuel lens. şimdi bakıyorum da, en çok o zamanlar zevk almışım fotoğraf çekmekten. greenbox, ters bağlama, hdr, difüzörler, su terazileri, tripodlar, kumandalar, uzatma tüpleri, ev yapımı ışıklandırmalar, yine ev yapımı reflektörler, hepsini bu dönemlerde yaşadım ve kullandım.

bütçeyi rahatlatınca, direk 70-200 f4 l almıştım. uymadı sattım. bu arada full frameye geçtim. 17-40 aldım, kenarlar çok soft geldi. sattım. 24-105 aldım, 1 hafta kullandım. büyük bir zararla sattım. sonra full frameyi de sattım, fuji aynasıza geçtim. iş yoğunluğundan dolayı yaklaşık 2 sene boyunca sadece 300 civarı fotoğraf çekmişimdir en fazla.

yıllar sonra birden gaza geldim, 1-2 tane lens aldım. manueller aldım. tabiri caizse; makineyi çantasından çıkarttım. uymadı hiç biri. yatıyorlar evde. en sonda huzuru balıkgözü ile buldum. :)

bakın, eğer acele edip bütçemi zorlayarak (tabi para yoktu o zamanlar) 17-50 ve 55-250 alsaydım, ki gerçekten çok araştırdım, yukarıda anlattığım lensler hep içimde kalacaktı. "acaba l serisi alsaydım nasıl olurdu, daha mı iyiydi?" diyecektim. şimdi kafam rahat. bana uyan açı belli, ilk hevesle alınan lenslerin benim tarzıma uymadığı belli.

şimdi balıkgözü dışındakileri de satıp, macro çekmeyi planlıyorum. hedef şu an için 3x büyütme. hem de iş yoğunluğundan dolayı evde çekim yapmak benim daha çok işime geliyor artık. baktım olmuyor, satarım gider. :)

umarım sizin de benim gibi böyle anlatacak hikayeleriniz olur. aslında ummuyorum, kesin olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: ali bey amca

ben de o yollardan geçtim. :) bir nebze kendimi görüyorum.

bütçe önemli. ayrıca ikinci elde değer kaybı fazla olmaz düşüncesi ile hareket etmek lazım. geçenlerde bir teknoloji mağazasında bir görevli ile bir genç sohbet ediyordu. görevli "bende xxxx gitar var" dedi. genç şaşırdı. "çok pahalı, nasıl aldın ki?" diye sordu. görevli de "en küçüğünden başladım, sonra azar azar ekleyerek sürekli değiştirdim. 5-6 yılda böyle bir gitara sahip oldum" dedi.

18-55'e 2 ay dayanabildim ben şahsen. sonra heliosumla 1 yıla yakın fotoğraf çektim. 58mm f2 tek açı, manuel lens. şimdi bakıyorum da, en çok o zamanlar zevk almışım fotoğraf çekmekten. greenbox, ters bağlama, hdr, difüzörler, su terazileri, tripodlar, kumandalar, uzatma tüpleri, ev yapımı ışıklandırmalar, yine ev yapımı reflektörler, hepsini bu dönemlerde yaşadım ve kullandım.

bütçeyi rahatlatınca, direk 70-200 f4 l almıştım. uymadı sattım. bu arada full frameye geçtim. 17-40 aldım, kenarlar çok soft geldi. sattım. 24-105 aldım, 1 hafta kullandım. büyük bir zararla sattım. sonra full frameyi de sattım, fuji aynasıza geçtim. iş yoğunluğundan dolayı yaklaşık 2 sene boyunca sadece 300 civarı fotoğraf çekmişimdir en fazla.

yıllar sonra birden gaza geldim, 1-2 tane lens aldım. manueller aldım. tabiri caizse; makineyi çantasından çıkarttım. uymadı hiç biri. yatıyorlar evde. en sonda huzuru balıkgözü ile buldum. :)

bakın, eğer acele edip bütçemi zorlayarak (tabi para yoktu o zamanlar) 17-50 ve 55-250 alsaydım, ki gerçekten çok araştırdım, yukarıda anlattığım lensler hep içimde kalacaktı. "acaba l serisi alsaydım nasıl olurdu, daha mı iyiydi?" diyecektim. şimdi kafam rahat. bana uyan açı belli, ilk hevesle alınan lenslerin benim tarzıma uymadığı belli.

şimdi balıkgözü dışındakileri de satıp, macro çekmeyi planlıyorum. hedef şu an için 3x büyütme. hem de iş yoğunluğundan dolayı evde çekim yapmak benim daha çok işime geliyor artık. baktım olmuyor, satarım gider. :)

umarım sizin de benim gibi böyle anlatacak hikayeleriniz olur. aslında ummuyorum, kesin olur.

Bende bu yollardan geçeceğim elbet :D arayış içerisindeyim, bir yerden başlamam gerek. f/p arayayım en iyisi.

• ali bey amca kullanıcısına yanıt
    Balıkgözü güzel cidden. Benim de kullanmaktan en çok zevk aldığım lens. Her ortamda farklı bir bakış açısı veriyor. Resmen farklı bir gözle bakıyorsunuz gibi.

Çok hoşuma giden fotoğraflar çekmiştim ama bir aksilik sonucu çoğu silindi. Tekrar çekme ihtimalim olanları çekmeye çalışacağım bundan sonra bakalım.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • illa tak lens istiyorson çarpanı 3x geçmesin
    18x55 den 18x105 geçmiştim bende sonuç berbat
    sigma 17-50 f/2,8 aldım çok memnunum hızlı netleyen sağlam yapılı kalitesi ve keskinliği kit lenslerle karşılaştırılmaz bile
    Bende de Pentax ın vasat bir makinası vardı. 18-55 i sanırım bir hafta felan kullandım sonrasında 200mm manuel lensle güzel kareler yakaladım makinayı ve manuel ayarları nasıl yamam gerektiğini öğrendim. Sonrasında bi arkadaşımdan Mamiya Sekor un 55mm 1.4 ünü aldım 120 TL gibi bir fiyata. Beni fotoğraf çekmeye aşık eden lens oldu. Kuzenime hediye ettim ama hala bi adaptör felan bulursam aynasız fujime takıp tekrar kullanırım ,Tabi kuzenden alabilirsem :)
    Biraz uzatmışım neyse demek istediğim o manuelleri kesinlikle denemelisin bence hocam büyük sürprizlerle karşılaşabilirsin :)
  • cok kullandim hocam. en son soligor 60 300 almistim. 1kg civarinda bir lens. :D

60ta cok softtu. ama 300de inanilmayacak kadar keskindi. ama dedigim gibi, fuji ile 1kglik pompali olarak tabir edilen yani ileri geri seklinde zoom yapabilen bir lensi kullanmak siz de bilirsiniz ki oldukca zor.

insan artik af istiyor biraz da. yurtdisina cikarken evde biraktim lensi. simdi evde. hem agir.

size manuel hizli lensler ile ilgili uzucu bir tuyo da vereyim: bazilarinin kaplamasini toryum ile yapmislar. toryum radyoaktif bir madde. radioactive lenses diye google'dan arastirma yapmadan almayin bence manuel lens.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    Doğrudur toryum olayı hakkında bilgim yok araştırırım. pentagon200 mm ile portre çekmişliğim var tahmin edebiliyorum ağırlık netleme herşeyi dert :D ama 50mm 35mm gibi manueller varsa birazda kaliteli Retro bokehler veriyorsa onları kesinlikle saklayın :)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.