Şimdi Ara

Plazma ve Led'lerin avantajları-dezevantajları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
6.127
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Plazma Tvlerin Avantajları Ve Dezavantajları

Plazma Televizyonların Avantajlı Olduğu Noktalar :

1- İzleme açısı ile ilgili bir problemi yoktur. Yan açılardan bile mükemmel bir seyir keyfi sunarlar.
    2- Lcd ve Led televizyonların aksine gerçek kontrast oranı sunarlar. Çok daha detaylı görüntü mümkündür. Kontrast denilince akla sadece siyah ve beyaz gelir ancak gerçekte bu durum böyle değildir. Bütün renklerin daha sağlıklı oluşturulabilmesi için kontrast önemlidir.
    3- Lcd ve led televizyonların aksine gerçeğiyle birebir renkler sunarlar.
    4- Hareketli görüntülerde, resim yenileme ve tepki süresi olarak ele alındığında led ve lcd lere göre ortalama 1000 kat daha hızlıdırlar.
    5- 1 metreden daha yakın izleseniz bile full hd olarak mükemmel bir görüntü verir.
    6- Aşağı yukarı 120.000 saatlik ömür, günde 10 saatlik bir izleme süresi ile 33 yıl civarı kullanım mümkündür.
    7- Yeni nesil plazmalar en az led televizyonlar kadar hafif ve incedir diyebiliriz. Rekor 8.8mm kalınlıkla şu an için Panasonic firmasındadır.
    8- Yeni nesil plazmalar, led ve lcd modellere göre daha az enerji tüketme eğilimdedirler. Ancak plazma televizyonların güç tüketmeleri değişkendir diyebiliriz. Yani parlaklığı ortamdaki ışığa göre otomatik olarak yapmakla birlikte izlenilen görüntüdeki beyaz miktarının artmasıyla elektrik daha çok, siyahın artmasıyla daha az kullanılmaktadır.
    9-Tepki süresi 0,001 civarındadır ki bu oran led ve lcdlerden 1000 - 2000 kat daha hızlıdır. Hareket nedeniyle asla bulanıklaşma olmaz. Oyun meraklıları için en doğru seçim plazmadır denebilir.
    10- Diğer türlere göre daha az radyasyon yayarlar.
    11- Lcd ve led modellerde olduğu gibi ölü piksel oluşma riski hiç bir şekilde sözkonusu değildir.

Plazma Televizyonların Olumsuz Yönleri Nelerdir?

1- Neo plazma ve benzer özellikteki televizyonlarda ön taraftaki cam kaldırılarak sorun giderilmiş olsa da genel olarak yüksek ışıklı ortamlarda parlama sözkonusudur.
    2- Daha önceleri üretilmiş modellerde burn sorunu mevcuttur. Burn herhangi bir rengin ekranda uzun süre durmasının ardından görüntü değişince bir süreliğine ardında gölge bırakması durumudur.
    3- Diğer türlere göre ağırdırlar.
    4- Modele göre değişken olmakla birlikte daha fazla elektrik tüketebilirler.

Led Televizyonların Avantajlı Olduğu Noktalar :

1- Plazma ve lcd televizyonlara göre yaklaşık %40 daha az enerji tüketirler.
    2- Lcd televizyonlardan çok daha hafif ve ince bir yapıdadırlar.
    3- Lcd lere göre renkler daha gelişmiştir.
    4- Lcd türlere göre daha uzun ömürlüdürler.
    5- Yüksek ışıkta eski nesil televizyonlara göre daha az yansıma yaparlar.
    6- 40” ve daha küçük ebatlı ekran boyları plazmalara göre daha performanslıdırlar.

Led Televizyonların Olumsuz Yönleri Nelerdir?

1- Görüntüyü hızlı oluşturamaması sebebiyle hareketli görüntülerde görüntü netlik kaybeder. Bu sebeple yüksek Hz’ li modellerin tercih edilmesi büyük önem taşır. 50 Hz den aşağı tepkime süresine sahip modeller özellikle spor müsabakaları gibi programlarda büyük sıkıntı olabilir. 100 ya da 200 Hz tavsiye edilir.
    2- Siyah-Beyaz renklerde lcd televizyonlarda olduğu gibi geçişler tam anlamıyla başarılı değildir.
    3- Renkler gerçek renklerden daha parlak ve canlıdırlar
    4- Fiyatları diğer televizyon türlerine göre daha yüksek olabilmektedir.
    5- Ölü piksel oluşma riski lcdlerde olduğu gibi led tvlerde de mevcuttur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neoplan23 -- 29 Ekim 2012; 19:29:08 >

• Cok guzel bı yazı olmuş led,lcd yada plazma alacak arkadaslara fıkır vermesı acısından faydalı olacagını dusunuyorum...Bende uzun arastırmalar sonucu led mı lcd mı plazma mı derken Samsung 43e490 plazma aldım ve memnunun ...
  • hayırlı olsun :)
  • güzel bir anlatım olmuş. led almayı düşünüyordum şimdi plazma ya öncelik verecek gibiyim :)
  • Bu yazıyı okuduktan sonra, herkes plazma alır herhalde:) ancak sanırım plazmalarda en çok elektrik sarfiyati sorun oluyordu. Su anki durumu bilemem.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2008 yılından beri 46" Seg marka hd ready plazma kullanıyorum. 1300 tl. ye migrostan 12 taksitle almıştım. Evlerinde led veya lcd olan arkadaşlar bize oturmaya geldiğin de ilk tepkileri görüntü ne kadar net oluyor. Ben de misafirliğe gittiğimde yeni alınmış led tv leri görüyorum ve plazma mı daha çok seviyorum.
    Yeni televizyon alırsam hiç düşünmeden yeniden plazma alırım.
  • Sayın neoplan23 ,

Bu yazdıkalrınız Panasonic plazma reklamı yapan bir siteden alıntıdır. İçindeki bilgiler ya eskik, ya yanlış ya da çarpıtılmış bilgiler ve piyasa dedikoduları şekilindedir. Hani kuyuya atılan her taşı ben çıkartacak değilim ama bunu yazan kişi "led tv" dediği şekyin arkasında floresan lamba yerine kenarında veya az sayıda model tam arkasında led lambacıklar olan tv olduğunun bile farkında değil.

İyi niyetinizden şüphem yok ve arkadaşlarımıza yardımcı olmak için bunları yazmışsınız ama gerçekten insanlara yardımcı olmak istiyorsanız bu bilgileri silin. Daha önce 2-3 arkadaşımız bu siteden alıntı yapmışlardı, onlardan rica edince bu yalan yanlış bilgi içeren alıntıyı sildiler. Sizden de bunu rica ediyorum.

Anlayışınız için teşekkürler

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.