DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
Plazma halindeki maddelere örnek
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
17
Cevap
0
Favori
19.145
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Tüm Forumlar >> Kültür ve Bilim >> Bilim ve Teknoloji >> Plazma halindeki maddelere örnek
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
Mesaj
  • Er
   10 Mesaj
   18 Ocak 2012 11:38:07 Konu Sahibi
   Evet birazda bilgi verirmisiniz   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >   |
   |
   _____________________________

  • 18 Ocak 2012 11:40:44
   Plazma basitce gaz haldeki maddelerin manyetik kutuplaştırmaya bağlı doğrusal noktalarda oluşan fiziksel ve kimyasal reaksiyonun kontrollü etkileşim sürecine verilen genel ad.
   Plazma, kimya ve fizikte "iyonize olmuş gaz" anlamına gelmektedir. İyonize gaz için kullanılan plazma kelimesi 1920'li yıllardan beri fizik literatüründe yer etmeye başlamıştır. Kendine özgü niteliklere sahip olduğundan, plazma hali maddenin katı, sıvı ve gaz halinden ayrı olarak incelenir.
   Katı bir cisimde cismi oluşturan moleküllerin hareketi çok azdır, moleküllerin ortalama kinetik enerjisi herhangi bir yöntemle (örneğin ısıtarak) arttırıldığında cisim ilk önce sıvıya, sonra da gaza dönüşür. Gaz fazında elektronlar gâyet hızlı hareket ederler. Eğer gaz halinden sonra da ısı verilmeye devam edilirse iyonlaşma başlayabilir, bir elektron çekirdek çekiminden kurtulur ve serbest bir elektron uzayı meydana getirerek maddeye yeni bir şekil kazandırır. Atom bir elektronu eksilmiş ve net bir pozitif yüke sahip olmuş olacaktır. Yeterince ısıtılmış gaz içinde iyonlaşma defalarca tekrarlanır ve serbest elektron ve iyon bulutları oluşmaya başlar. Fakat bazı atomlar nötr kalmaya devam eder. Oluşan bu iyon, elektron ve nötr atom karışımı, plazma olarak adlandırılır.
   İyonize olma durumu, en az bir elektronun atom ya da molekülden ayrıldığı anlamına gelir. Serbest elektrik yükü sâyesinde plazma yüksek bir elektrik iletkenliğine kavuşur ve elektromanyetik alanlardan kolaylıkla etkilenir. Atmosferin üstünde, manyetosferde, özellikle kutuplara yakın bölgelerde görülen auroralar, güneş rüzgarından kaynaklanan yüklü parçacıklarla çarpışan oksijen atomlarının iyonize olması ile oluşurlar ve enfes görüntüler verirler.
   Evren'de madde dört halde bulunur. Bunlar katı, sıvı, gaz ve plazma halidir. Mikroskobik açıdan plazma, sürekli hareket eden ve etkileşen yüklü parçacıklar topluluğu olarak ifâde edilir. Plazma içinde nötr atom ya da moleküllerin olması plazma halini değiştirmez.


   Güneş ve diğer yıldızlar (nötron yıldızları hariç) tamamen plazma halindedir. Plazma haline uzay boşluğunda da bolca rastlanır. Uzaydaki plazma çok daha soğuk olmasına rağmen, çok seyreltik olduğu için birleşerek nötr atomlar oluşturma ihtimali düşüktür. Sıcaklığı 25.000 derece civarındadır.Plazma sıvı maddeler gibi akışkandır.
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   2804 Mesaj
   18 Ocak 2012 12:28:45
   haha o kadar güneşe kadar uzağa gitmeye gerek yok

   Kıvılcım bir plazmadır çakmakta görebilirsiniz bunu. yada kaynak yapılırken o gördüğünüz havai fişek görüntüleri havanın plazma halidir

   Ark kaynaklarını duymuşsunuzdur yada duymasanızda anlatabilirim çok yüksek potansiyel farkımız var elektrik arkımızda , burda havaya iletilen elektrik ilk zamanda(sn yenin belki 1/10 u kadar sürede yada daha kısa) havadaki atomları titreştirir ardından bu titreşimler onları iyon haline getirir ve bir sonraki atom/moleküle sıçrar bu sıçrama ark ın diğer tarafına yada elektroduna kadar devam eder... Böylece havada önemli derişimde yoğun bir KATYON ve ELEKTRON bulutu olur, işte bu yoğun katyon ve elektronlar sayesinde gaz ın elektrik iletkenliği olan haline plazma hali denir

   Enerjiyi alan atomlarda elektronları geçişler yaparlar , yani enerjiyi önce absorblarlar ve sonra uyarılmış hallerinden temel hallerine dönerken absorbladıkları enerjileri geri yayarak eski konularına geçerler , tabi bu yadıkları enerji belli dalga boylarında olur... Bu parlama , kıvılcımlar sıçrama buradan gelir. Bir ark da ısı 4000/5000Kelvine çıkabilir,
   Ayrıca kıvılcım kaynaklarında verilen elektrik enerjisi daha az güçlüdür ve bundan dolayı havada oluşan plazma genişliği çok daha küçüktür.1Amperin 1/10 u kadar bir akımla çok dar bir yolda olan elektrik akımı sıcaklığı inanılmaz artırır ve kıvılcım kaynağğında 40000K e kadar sıcaklık çıkarılabilir...

   ark plazmalarıda 3 çeşitdir, kaynak dışında en popüler olduğu alanlardan birisi kimyasal analizlerde kullanılır , icp-oes i anlatmak isterdim ama konu başka yöne doğru sapmasın :)
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   755 Mesaj
   18 Ocak 2012 14:38:13
   Maddenin tanımlanmış 6 halinin olduğunu biliyordum. Plazma halinide okumuştum bir yerlerde. Ama ateşin plazma halinde olduğunu yeni öğrendim. Teşekkürler @etanol.

   Burada görünce maddenin katı, sıvı, gaz dışındaki diğer hallerine tekrardan bakayım dedim. Vikipedide ilginç birkaç bilgi gördüm. Maddenin tanımlanan 16 hali varmış. Bize okullarda 3 halini anlatmışlardı, dergilerde de 6 kadar hali olduğunu okumuştum. Ayrıca evrendeki maddenin &99'u plazma halindeymiş.

   quote:

   Maddenin hâli bir maddenin faz durmunu tanımlar. Şu anda 16 tane madde hâli tanımlanır; bunlardan üçü katı, sıvı ve gaz olarak adlandırılan klasik hallerdir. Şu anda tanımlanmış toplam 16 hal vardır, bunlar, klasik haller dışında; sıvı kristal, amorf katı, manyetik düzenli, süperiletken, süperakışkan, Bose-Einstein yoğunlaşması, Rydberg molekülü,plazma(iyonlaşmış gaz), kuark-gluon plazması, dejenere madde, süperkatı, sicimsi sıvı ve süpercamdır. Gündelik hayatta maddeler genel olarak katı, sıvı ya da gaz halinde bulunur, ancak Dünya dışında, evrendeki maddenin %99'u plazma (iyonlaşmış gaz) halindedir.


   Şuan maddenin katı, sıvı, gaz ve plazma hali dışındaki diğer hallerinin nasıl bir şey olduğunu merak ediyorum.
   _____________________________

   İyi yolu görüyor ve takdir ediyorum, ancak kötü yolu seçiyorum.
  • Yarbay
   2804 Mesaj
   18 Ocak 2012 15:36:42
   quote:

   Orijinalden alıntı: .MiSa.

   Maddenin tanımlanmış 6 halinin olduğunu biliyordum. Plazma halinide okumuştum bir yerlerde. Ama ateşin plazma halinde olduğunu yeni öğrendim. Teşekkürler @etanol.

   Burada görünce maddenin katı, sıvı, gaz dışındaki diğer hallerine tekrardan bakayım dedim. Vikipedide ilginç birkaç bilgi gördüm. Maddenin tanımlanan 16 hali varmış. Bize okullarda 3 halini anlatmışlardı, dergilerde de 6 kadar hali olduğunu okumuştum. Ayrıca evrendeki maddenin &99'u plazma halindeymiş.


   Alıntıları Göster   Şuan maddenin katı, sıvı, gaz ve plazma hali dışındaki diğer hallerinin nasıl bir şey olduğunu merak ediyorum.

   kristal yapı , ayrıca açıklamama gerek yok tahmin edeceğiniz gibi farklı yapılar mevcut çinko-blend,florür yapısı vs,vs.. gibi ( hatta çimentoda kristal yapıdadır ve ne kadar fazla su alırsa kristal yapısına o kadar sağlam olur)

   amorf ise herhangi bir bileşik yapıda bulunmayan serbest haldeki maddedir , yani karbon kömür ve elmas olabilirken herhangi bir katlı oranları olan molekül yapısı olmadan siyah toz gibi amorf haldede bulunabilir, yapısız haldir desek sanırım yanlış olmaz (karbon endüstride çok farklı yapılarda bulunabilir yarılabilir kristal , karbonado vs vs...)

   süperiletkenlik apayrı bir araştırma konusu , azıcık araştırma ile maglet trenleri , manyetik alanda uçan maddeler , diyamantetik farklı bir sürü maddeli hatta 2010 nobel ödülünü alan grafeni tek başına elde edebilen fizikçileri google dan araştırabilirsiniz. Ayrıca süperiletkenlik tam olaran açıklanabilmiş değil farklı teoriler türetilmiş ama kesin olarka bir yargıya ulaşmamış ve bose-einstein yoğunlaşması ile yani mutlak sıcaklığa çok yakın sıcaklıklarda birçok maddenin süper iletkenliğe geçmesi hakkında yazılar mevcut. (grafen yazarken kalemdeki ayrılan halkalardan yalnızca 1 tanesi)

   ...

   diğerleri hakkında az çok tahminim var genel konular ve faz olarak sınıflandırılmışlar ama net olarak şudur diye bilgi vermeyim çünkü yanlışlarım olabilir , fizikokimyada iyi olmama rağmen faz ve haller de böyle ayaküstü yazmam doğru olmaz. bizim sınıflandırmamızla 3 hal demek doğru aslında , ama yapılanma farklı olduğu için bu şekilde ayrımlar olabilir.
   Ayrıca bose-einstein yoğunlaşması boson lar hakkında bilgim olmasına rağmen burada yeterince yazmak ve yorum yapmak beni aşar, ama kısaca şöyle söyleyim aynı dalgada olan bosonlar birbirlerinden ayrılamazlar ve enerji(sıcaklığa sebep oluş) her birinin tüm enerjisinden daha düşük bir enerjide olur bundan dolayı çok yüksek bir soğuma olur.


   edit: ayrıca yazmayı unuttum diğer konuları düşünürken , ateş aslında plazma değildir. O2 ile tepkimeye giren madde ekzotermik tir ve verdiği yüksek enerji ile parlar fakat net olarak önemli miktarlarda katyon ve elektron yoğunluğuna sahip olup iletken bir hava elde edilmez, basit alev aslen plazma değildir çok karıştırılır   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi C2H5OH -- 18 Ocak 2012; 15:41:12 >
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1844 Mesaj
   18 Ocak 2012 22:51:33
   üniversite hazırlık kitaplarında yıldızlar arası ortam plazma olarak söyleniyor
   zümrecilere sorduğumda onlarda nasıl olduğunu bilmediklerini söylediler
   acaba yıldızlar arası ortamdan kasıt ne olabilir ve bu nasıl plazma olabilir
   _____________________________

  • Yarbay
   21597 Mesaj
   18 Ocak 2012 22:55:49
   quote:

   Orijinalden alıntı: bahtiyar0011

   üniversite hazırlık kitaplarında yıldızlar arası ortam plazma olarak söyleniyor
   zümrecilere sorduğumda onlarda nasıl olduğunu bilmediklerini söylediler
   acaba yıldızlar arası ortamdan kasıt ne olabilir ve bu nasıl plazma olabilir

   Kozmik radyasyondan bahsetmiştir.
   |
   |
   _____________________________

   Bazıları hayatı dolu dolu yaşar. Bazıları ise yavaşça akıp geçmesini bekler. Ama hayatı biryerde yakaladın mı, işte O zaman muhteşem birşey olur...
  • Yarbay
   2804 Mesaj
   18 Ocak 2012 23:06:52
   yıllarca herkese atmosferin görevi bizi UV ışınlardan korumak dediler kısmen budur , kozmik ışınların tam olarak kaç km yukarıda başladığını zamanında biliyordum ama dostum inan hatırlamıyorum muhtemelen yıldızlardaki emisyonlardan yayılan dalgalardan kaynaklı o bilgi yazılmıştır.
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1844 Mesaj
   18 Ocak 2012 23:14:29
   iyide ortamın plazma olması için iletken olması gerekir
   uzayda kablonun ucunu açık bıraksak hemen elektirik arkı mı oluşuyor
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   2804 Mesaj
   18 Ocak 2012 23:22:49
   bahsettikleri kısım 2 yıldız arası değil aslında , yıldızların uzaya yaydıkları tabakadan bahsediliyor. direk yapıştırıyorum

   quote:

   Güneş ve diğer yıldızlar, yıldızlar arası uzay, galaksiler, galaksiler arası uzay, plazma içermektedir. Ayrıca gezegenler arasında da plazma bulunmaktadır. Güneşten uzaya yayılan parçacıklar Güneş rüzgârı olarak bilinmektedir ve bu rüzgâr, Güneşin Korona tabakası içinde gerçekleşmektedir. Güneşin en dış tabakası olan Korona plazması çok yüksek sıcaklığa sahip olması nedeniyle Güneşin çekim alanı içine hapis olmayarak Güneş sisteminin bilinen en uzak gezegenlerinin de ötesine kadar yayılmaktadır.
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1844 Mesaj
   18 Ocak 2012 23:26:38
   bu alıntıdakleri biliyorum ama kitaparda yıldızlar arası ortam plazmaya örnek olarak verilebilir diyordu ki bu ifade kafamı kurcalıyodu yanlış bir ifade olduğu açık neyse
   dediğiniz gibi cümleyi düzeltmek gerekiyor

   peki sıcak plazma soğuk plazma ayırımı var
   bunun nedeni yada mantığı nedir
   _____________________________

  • Yarbay
   2804 Mesaj
   18 Ocak 2012 23:42:03
   quote:

   Orijinalden alıntı: bahtiyar0011

   bu alıntıdakleri biliyorum ama kitaparda yıldızlar arası ortam plazmaya örnek olarak verilebilir diyordu ki bu ifade kafamı kurcalıyodu yanlış bir ifade olduğu açık neyse
   dediğiniz gibi cümleyi düzeltmek gerekiyor

   peki sıcak plazma soğuk plazma ayırımı var
   bunun nedeni yada mantığı nedir

   Enerjiyi ne şekilde verdiğine bağlı , bunun detayları ve yöntemleri hiç anlatmama gerek yok direk ben size örnek vereyim :D

   Fluoresan lamba :) bir soğuk plazmadır , elektrik enerjisi verildiğinde minicik lamba içindeki gaz daha iyon halinde değildir önce minik bir iyonlaşma olur akım atladımaya başladığı anda iyonlaşma ve ardından direk olarak emisyona başlanır(1sn yenin belki 1/100 veya 1/1000 lik bir süre içinde) böylece evimizi klasik tungsten ampulden den daha ucuza aydınlatır :)
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1844 Mesaj
   18 Ocak 2012 23:44:58
   magma plazmamıdır, bu konudada kaynaklarda çelişki var
   led plazma mıdır
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   2804 Mesaj
   18 Ocak 2012 23:53:27
   magma erimiş kaya dır. yüksek viskoz bir sıvıdır , sıcaklık inanılmaz yüksektir ve plazma değildir. Fakat çekirdeğe yaklaştıkça sıcaklık dolayısıyla plazma halin oluşumuna uygun ortamlar mevcuttur tabi net olarak bilinmemektedir

   led bildiğim kadarı ile silikonun diyotda foton yayması oluyor , pek bilgim yok ama sanırım oda plazma değil
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1844 Mesaj
   19 Ocak 2012 00:58:01
   teşekkürler
   plazma konusunda kafama akılan birşey olursa sorarım
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   287 Mesaj
   19 Ocak 2012 12:16:30
   quote:

   Maddenin hâli bir maddenin faz durmunu tanımlar. Şu anda 16 tane madde hâli tanımlanır; bunlardan üçü katı, sıvı ve gaz olarak adlandırılan klasik hallerdir. Şu anda tanımlanmış toplam 16 hal vardır, bunlar, klasik haller dışında; sıvı kristal, amorf katı, manyetik düzenli, süperiletken, süperakışkan, Bose-Einstein yoğunlaşması, Rydberg molekülü,plazma(iyonlaşmış gaz), kuark-gluon plazması, dejenere madde, süperkatı, sicimsi sıvı ve süpercamdır. Gündelik hayatta maddeler genel olarak katı, sıvı ya da gaz halinde bulunur, ancak Dünya dışında, evrendeki maddenin %99'u plazma (iyonlaşmış gaz) halindedir.

   Sıvı kristale maddenin hali demek yanlıştır kanımca. Sıvı kristallik belli tipte ki organik maddelerin sahip olduğu fiziksel bir özelliktir. Amorf katı'ya engüzel örnek camdır (gerçi camın sıvı olduğunu savunanlarda vardır ama karışrıtmayalım), yine amorf katınında maddenin hali diye verilmesi doğru gelmedi bana. LED'lerinde plazma ile alakası yok diye biliyorum.

   quote:

   ark plazmalarıda 3 çeşitdir, kaynak dışında en popüler olduğu alanlardan birisi kimyasal analizlerde kullanılır , icp-oes i anlatmak isterdim ama konu başka yöne doğru sapmasın :)


   Hocam artık ICP-OES'mi kaldı, devir ICP-MS devri   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 31.taner -- 19 Ocak 2012; 12:17:41 >
   |
   |
   _____________________________

   Vassago#2203
  • Er
   1 Mesaj
   06 Ekim 2013 22:53:26
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1844 Mesaj
   10 Ekim 2013 00:31:30

   bu sorumun cevabını geçenlerde öğrendim
   uzayda çok az yoğunlukta madde vardır ortalama bir cm3'te bir atom kadar
   bu kadar düşük yoğunlukta kuantum etkilerden dolayı o atom plazma gibi elektronlarından bağımsız hale geliyor ve uzayı plazma olarak kabul ediyoruz
   |
   |
   bahtiyar0011 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
   _____________________________

Reklamlar
Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.