Şimdi Ara

Playstation 2 Çift Katmanlı Oyunları Dvdye Yazmayı Başardım!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
1
Favori
1.948
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Durumla ilgili daha önceden bir konu açmıştım. Buradan ilgili konuya bakabilirsiniz.

Bir süredir nette, yüksek kapasiteli DVD9 olan oyunları (God of War, God of War 2, Gran Tourismo 4, Rogue Galaxy vb.), yani 4.7 gb'den büyük olan oyunları çift katmanlı dvdye yazıp ps2'imde normal bir şekilde, tak-çalıştır mantığıyla oynamak için araştırma yapıyordum. Okuduğum bütün konular eskiydi, 2005 veya 2006, ps2'nin revaçta olduğu zamanlara aitti. Çoğunluk, çift katmanlı dvdlerin dvd5'e çevrilmesi gerektiği ve ancak bu şekilde normal kapasiteli bir dvdye sığdırılarak oynanabileceği yönündeydi. Bu durum beni tatmin etmedi çünkü dvd9'dan dvd5'e çevrilmiş oyunlarda illa bir kısma, eksiklik mevcuttu (God of War'un dvd5 versiyonunda sadece hikaye bölümü vardı, bonus videolar yoktu mesela). Bu durum da beni rahatsız ediyordu. İlla tam olması gerekiyordu. Araştırmalarım neticesinde bunun mümkün olduğunu öğrendim.

İhtiyaç duyacağımız şeyler:

- Elinizde yazdırmak istediğiniz oyunun görüntü dosyası (.iso uzantılı, genelde dosya boyutu çok büyük, 6 gb vs.)

- DLPatcher adlı yama programı (İki katmandan bahsettik, iki katman arasına yapılan ufak bir yama). Şuradan indirebilirsiniz.

- Bir adet çift katmanlı boş dvd (Dual Layer DVD)

- Nero programı (İlk başta ImgBurn programını kullandım ama ikinci katmanı yüklemede hata verdi, medya çöp oldu)

Adımlar:

1. DLPatcher adlı programı çalıştırıp görüntü dosyasının yolunu göstererek dosyayı yamalayın. "Done" şeklinde uyarı verecektir.

2. Boş dvdyi bilgisayara takın, okunduğundan emin olduktan sonra Nero programını çalıştırarak "Diske görüntü yazdırın" seçeneğini seçin. Sizi son ekrana gönderecektir. Burada dikkatli olmak gerek çünkü görüntü yazdırma adımıyla aslında "veri diski yarat" seçeneği altında görüntü yazdırmaya ayarlanıyor. "İptal" deyip hemen altta yer alan "Görüntü/proje yazdır" seçeneğini tıklayın ve ardından görüntü dosyasını belirtin.

3. "Burn", "Yak" veya "Yazdır" (farklı dillere göre) dedikten sonra işlemin sonlanmasını bekleyin, bu kadar (ben diskteki veriyi bir de doğruluyorum ne olur ne olmaz diye, seçeneğe bağlı).

Çift katmanlı oyunlara buradan ulaşabilirsiniz (yalnız listenin güncellenmesi gerek).

Tabii ki söylemeye gerek yok, kopya medya okuması için cihazınızın çipli olması gerek. Cihaz medyayı normal dvd okur gibi sorunsuz okuyor. Bir tek, ekrana gelen Playstation 2 logosu yerine DLPatcher programını yazan yazılımcıların adı olan "TOXIC" yazısı ekranda görünüyor.

Çift katmanlı oyunların çoğunu indirip yazdırdım (Japonca olan veya ilgilenmediğim Guitar Hero tarzı olanlar hariç). Çoğu sorunsuz ama bazı oyunları hiç çalıştıramadım (ATV Offroad Fury 4, Champions of Norrath, Metal Gear Solid 2: Substance, Midnight Club 3: DUB Edition Remix).

Sonuç:

Playstation 2 Çift Katmanlı Oyunları Dvdye Yazmayı Başardım! Playstation 2 Çift Katmanlı Oyunları Dvdye Yazmayı Başardım!

Yani, çift katmanlı oyunları dvdye yazdırıp rahatlıkla oynayabilirsiniz. Benim gibi "elimde bir kopya olsun" diyenlerdenseniz bu işlem tam size göre.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Leon FR -- 31 Temmuz 2020; 12:52:7 >

• olayi en cileli yoldan halletmissin yazmistik konuda ama olsun her cile bir tecrube.toxic dms4 un menu sistemi guncelleyebilirsin bence iyisi orjinalden clone cd ile yazmak menuden dl9 ayarini on yapmayi unutma cihazi acarken ucgen ve yuvarlaga olmazsa yuvarlak ve x tusuna basili tutarak ac cikar her cip desteklemez basarilar.
    cift katman oyun imajlarini hdd den de calistirabilirsin.
    let go da champions of norrath ve atv off road fury 4 un orjinallerini gormustum satilik.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pspsexer -- 31 Temmuz 2020; 20:34:13 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bende dms4 pro + toxic os var kafa rahat

Sizde fmcb li konsol vardı galiba usb den dvd9 oyunlar oynanıyor diye biliyorum. Böyle bir işe girişmenin mantığını anlayamadım.

Buda benim makineden

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Psfat -- 31 Temmuz 2020; 19:39:19 >

• pspsexer kullanıcısına yanıt
    Hurdacıya ne idüğü belirsiz ps2 için 80tl bayıldık ama içinden bu efsanevi chip çıktı network adapter ve 160gb hdd cabası

• retrocu demek ilginc bir durum retrocu hep dener denemekten cihazi kullanmaya vakit bulamaz benim gordugum tum retrocular boyleydi piller kondansatorler cdler lehim havya cip derken oyun oynamaya vakit kalmamis hic.ama denemeden de ogrenilmez hayat kisa olmasa.
    ben bulduklarimi yazsam roman olur ama cogu ustunde ziplanmisti ama sonra ziplamayi ogretmeyi ogrendik tabii deneyerek

bundan sonraki asama xbox classic oyularinin ps2 ile arasindaki farklar.xbox 360 in cift katman oyunlari falan retrocunun cilesi hic bitmez cile bulbulum cile.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pspsexer -- 31 Temmuz 2020; 20:42:22 >
  • pspsexer kullanıcısına yanıt
    Lehim çip tamir işleri oyun kadar zevkli. Hele başarıya ulaşıp verdiğin emeğin boşa çıkmadığını öğrenmek
    O dms4 ü lehimlemeye çalışırken elimin nasıl titrediğini, lehimledikten sonra cihaza güç verip r1 tuşununa basılı tutarken acaba chip menü açılacak mı heyecanı anlatılmaz.

Ps2 yi sindirdikten sonra xbox classic veya gamecube düşünüyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Psfat -- 31 Temmuz 2020; 19:46:45 >
  • Açıkçası, çift katmanlı dvdlerin nasıl yazdırıldığını merak ediyordum. Merakımı giderdim :) Doğru, dvd9 halini bellekten direk okutabiliriz ama format değiştirmek (fat32'ye bölüyor) veya dvd5 haline getirmek hoşuma gitmiyordu. O sebeple kayıpsız, temiz yöntem aradım ve başarılı oldum :) En azından elimde temiz kopya var artık. FMCB'nin her oyunu sorunsuz oynattığını söyleyemem. Mesela God of War'un dvd9 halini usb ile oynatmaya çalışın, Kratos'un Athena ile konuştuğu esnada hata verir. Dvd5 sürümü ise ripli idi.

Ama bu çekilmiş dvdyi taktım mı makine direk okuyor. Alın size kesilmemiş, riplenmemiş, tertemiz God of War :)

Çekip de çalıştıramadığım oyunlar için sayısız medya attım çöpe. Bence açılmadığını söylediğim oyunların sağlam ve sorunsuz çalışan medyalarını bulursak güzel bir şekilde yeniden iso haline getirebiliriz :)

Çerez niyetine Raspberry pie veya Retropie takılıyorum, hepsi bu :)

• Leon FR kullanıcısına yanıt
    Doğrudur hocam ps2 oyunları indirdiğim sitelerde yorumlar kısmında fmcb ve opl kullananların bazı oyunlarda sıkıntı yaşadığını görmüştüm. Usb den ara sahne kasma sorunlarıda oluyormuş god of war da.

Ps2 için dms çipli fat kasa bulup network adaptör ve hdd ile kullanmak en temiz çözüm.
    Fakat dms3 veya dms4 bulmak zor network adaptör de keza öyle.
    İnsanların elinde fat kasa ps2 olmayabilir.
    Bu durumda sizin yöntem devreye giriyor. Usb den fmcb ile oynayabildiğini oyna sıkıntılı oyunları medyaya çek. Medyada işe yaramazsa mecbur orjinal.
    Amacınızı anlamış oldum hocam gayet faydalı bilgiler sizede iyi forumlar

• Playstation 2 Çift Katmanlı Oyunları Dvdye Yazmayı Başardım!

• quote:

Orijinalden alıntı: Psfat

Çiftini kısa bir süre önce ben de aldım :) Millet orijinal oyun kovalamaya devam etsin.

Önünde bir dünya, yazdır yazdır oyna! 😄

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Leon FR -- 26 Ağustos 2020; 15:7:53 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Orjinal 5 tane ps1 oyunu var hepsi platinum edition
    150 ye ps2 aldığım adam yanında verdi böyle uyguna bulursam orjinal alırım ama gidipte 100 150 vermem oyun başı

18 tane oyun yazdım fakat medievil 1 ve 2,ctr racing, medal of honor underground u yazamadım cd boyutunu aşıyolar overburn yapıncada oyun takılıyor. Emuparadise den indiriyorum ımgburn le yazıyorum. Siz bu oyunları yazıp sorunsuz çalıştırdıysanız nasıl yaptınız?

• quote:

Orjinal 5 tane ps1 oyunu var hepsi platinum edition
    150 ye ps2 aldığım adam yanında verdi böyle uyguna bulursam orjinal alırım ama gidipte 100 150 vermem oyun başı

18 tane oyun yazdım fakat medievil 1 ve 2,ctr racing, medal of honor underground u yazamadım cd boyutunu aşıyolar overburn yapıncada oyun takılıyor. Emuparadise den indiriyorum ımgburn le yazıyorum. Siz bu oyunları yazıp sorunsuz çalıştırdıysanız nasıl yaptınız?
    Söyleyeceğim CD içindir (DVD veya çift katmanlı DVD için değil):

Oyunun görüntü dosyasını indirdiniz. Bin ve cue dosyaları varsa işiniz kolay. ImgBurn veya türevi bir programlar medyayı desteklenen hızlarda yazdırırsınız, işiniz biter. Ama bazıları bin ve cue şeklinde olmuyor da track 1, 2, ... diye oluyor. Sizin önce bu dosyaları bin'e çevirmeniz gerek. Yeniden bin ve cue dosyaları oluşturacaksınız. Bundan sonra zaten gerisi aynı. Şu ana kadar cd oyunlarında bir sorun yaşamadım.

Ekleme: Playstation 1 için böyle. Ps2'nin cd tabanlı oyunlarını cdye yukarıdaki şekilde yazdırdığım halde makineye okutamadım. Saçmadır, bazı ps2 çipleri ps1 oyunlarını okuyor ama ps2'nin cd tabanlı oyunlarını okumuyor.

Trackları bine çevirip çok oyun yazdım ama bu saydıklarım olmadı. Cd 702mb oyunlar 738 mb falan. 800mb cd varmış ondan lazım galiba. Yada ben europe sürüm yazdığım, için boyut yüksek usa yazıncada siyah beyaz oluyo. Rgb kablo alıp usa sürüm denerim boyut belki 700mb altı olur o zaman.

• quote:

Trackları bine çevirip çok oyun yazdım ama bu saydıklarım olmadı. Cd 702mb oyunlar 738 mb falan. 800mb cd varmış ondan lazım galiba. Yada ben europe sürüm yazdığım, için boyut yüksek usa yazıncada siyah beyaz oluyo. Rgb kablo alıp usa sürüm denerim boyut belki 700mb altı olur o zaman.
    Pal sürüm oyun hiç kullanmadım. Hep ntsc kullanırım. MediEvil 1 ve 2'yi kendim yazdım. Severek de oynuyorum :) Siz de ntsc deneyin. Çipliyse zaten okur.

Emuparadise denmi indirdiniz oyunları
    Cihaz 12cs508/p çipli
    Ntsc yazmayı deneyeyim bakayım belki olur

• quote:

Emuparadise denmi indirdiniz oyunları
    Cihaz 12cs508/p çipli
    Ntsc yazmayı deneyeyim bakayım belki olur
    coolrom, cdromance, romhustler ... Değişiyor.

Ntsc usa yazınca cd ye sığdı hata falan vermiyor. Siyah beyaz sorununu rgb kablo alarak çözdüm.

• Bende bir şekilde bulaştım bu ps1 ve ps2 işine Playstation 2 Çift Katmanlı Oyunları Dvdye Yazmayı Başardım!  Saçma sapan oyun fiyatları yüzünden orjinal oyun satın alınamıyor.

Bende şimdilerde usb hdd ve samba ile ağ üstünden ne kadar imkan varsa zorluyorum oynamak için, temiz ve çok düşük hızda cd dvd yazabilmek için çok eski Ide cd dvd writer aldım, elime geçince sonuçları yazarım size de. Ne yazık ki Fmcb OPL her oyunu çalıştıramıyor, illaki dvd yazmaya mahkum kalınıyor bir şekilde.

Buradaki bilgiler işime yarayacak çok sağolun. Konuda söylendiği gibi bu işlerle uğraşmaktan oynamaya zaman kalmıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SerdarS. -- 14 Mart 2021; 20:11:20 >
  • 4 GB'tan büyük oyunları oynamak için çift katmanlı dvd şart mı? Oyunu 2 dvd'ye yazsak olmuyor mu mesela? İlkinin bittiği yerde ikinci dvd'yi takıp oynamak mümkün değil mi? Normalde FCMB ile oynarım ama elimdeki model 90004 kodlu olduğu için FCMB'den oynatmıyor maalesef. FCMB desteklemesi için 70000x kodlu olması gerekiyormuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi halitkin -- 4 Haziran 2022; 13:52:45 >
  • 9000 serisi slimlere funtuna kurulabiliyor o da fmcb benzeri bir program

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.