Şimdi Ara

...Plaka Değişimi İşini Anlayamadım!!!...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
1.474
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Noterden satışı alırken "plaka değişimi" yapacağımı bildirdim. (130 TL. aldılar.)
    Bu noktadan sonra ne yapacağımı anlayamadım.
    Bir diyor arabayı al git.
    Diğeri arabaya gerek yok plakayı sök git.
    Şoförler odasına gitmen gerekiyor diyenler var. Şoförler odası ne alaka onu anlayamadım.
    Emniyeti aradım doğru düzgün cevap veren yok.
    Şimdi ben yanıma neler almam gerekiyor, hangi evrakları hazırlamalıyım. Arabayı götürmem gerekiyor mu? Önce nereye gitmeliyim? Ne kadar masrafı var bu işin?

Ekleme: Bağlı bulunduğum emniyet müdürlüğü denizaşırı bir yerde olduğu için eksik bişeylerle gitmek istemiyorum. Çünkü telafi edemem.
    Gidiş dönüş için 1 gün yeterli olmuyor çünkü...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi irish -- 21 Mayıs 2010; 23:48:11 >

• Yok mu bilgisi olan?
  • Aracı il dışından alıp plaka değişimi istediğiniz için noter bütün masrafları sizden almış. Aracı götürmenize gerek yok. Ama gideceğiniz bölge uzak ise aracınızla gidebilirsiniz. Uygun bir yere park ettikten sonra plakalarınızı söküp emniyetin yolunu tutacaksınız. Size ek olarak çıkacak mafraflar şöyledir. Eğer plakayı çıkma plaka olarak seçti iseniz 18 lira plaka seçme bedeli + 5 lirada plaka basım masrafı. 15 lira şöförler odası cemiyetine bağış yapılıyor sanırsam. Hepsi bu kadar. 40 lira gibi bir masrafınız olur bu şekilde. Eğerki bütün bunlarla ben uğraşmıyayım. Muameleciye vereyim diyorsanız 20 lirada muameleciye verilmek üzere toplamda 60 liradan fazla ücret ödemeyiniz. Bazı muameleciler fazla para koparmak için şu masraf, bu masraf var diyerek sizi kandırabilir.

Bu işlem için sabah 9 gibi gitmenizi tavsiye ederim. Aynı gün içinde sadece plaka çıkarılır ancak soğuk damga basılmaz. Ruhsat işiniz ise ertesi gün öğleden sonra çıkar 2-2:30 gibi. Aldığınız yeni çıkma plakanızı araca takmadan içeriden ön ve arka cama görünecek şekilde koyarsınız. Dediğim gibi ertesi günde sadece "Yeni kayıt, ruhsat dağıtım" bölümünde sıranızı bekleyeceksiniz. Eğer görevli memur daha gelmemiş diyorsa 15-30 dakika yeni dosyaların gelmesini bekleyeceksiniz. Unutmadan aracın zorunlu trafik sigortasınıda yaptıracaksınız. Ben bu işlem için 219 lira verdim. Ayrıca çıkma plaka seçti iseniz "internetten yada oradaki plaka tahsis bölümünden" ilk olarak plakanızı alınız. Eğer çıkma plaka alacaksanız işlemler yapılırken elinizdeki fiş ile çıkma plaka alacağınızı mutlaka belirtin.

Ruhsatı aldıktan sonra plakayada soğuk damga vurulacak, işlemleriniz bitmiş olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Stones -- 22 Mayıs 2010; 15:54:35 >

• quote:

Orijinalden alıntı: _Azza_

Aracı il dışından alıp plaka değişimi istediğiniz için noter bütün masrafları sizden almış. Aracı götürmenize gerek yok. Ama gideceğiniz bölge uzak ise aracınızla gidebilirsiniz. Uygun bir yere park ettikten sonra plakalarınızı söküp emniyetin yolunu tutacaksınız. Size ek olarak çıkacak mafraflar şöyledir. Eğer plakayı çıkma plaka olarak seçti iseniz 18 lira plaka seçme bedeli + 5 lirada plaka basım masrafı. 15 lira şöförler odası cemiyetine bağış yapılıyor sanırsam. Hepsi bu kadar. 40 lira gibi bir masrafınız olur bu şekilde. Eğerki bütün bunlarla ben uğraşmıyayım. Muameleciye vereyim diyorsanız 20 lirada muameleciye verilmek üzere toplamda 60 liradan fazla ücret ödemeyiniz. Bazı muameleciler fazla para koparmak için şu masraf, bu masraf var diyerek sizi kandırabilir.

Bu işlem için sabah 9 gibi gitmenizi tavsiye ederim. Aynı gün içinde sadece plaka çıkarılır ancak soğuk damga basılmaz. Ruhsat işiniz ise ertesi gün öğleden sonra çıkar 2-2:30 gibi. Aldığınız yeni çıkma plakanızı araca takmadan içeriden ön ve arka cama görünecek şekilde koyarsınız. Dediğim gibi ertesi günde sadece "Yeni kayıt, ruhsat dağıtım" bölümünde sıranızı bekleyeceksiniz. Eğer görevli memur daha gelmemiş diyorsa 15-30 dakika yeni dosyaların gelmesini bekleyeceksiniz. Unutmadan aracın zorunlu trafik sigortasınıda yaptıracaksınız. Ben bu işlem için 219 lira verdim. Ayrıca çıkma plaka seçti iseniz "internetten yada oradaki plaka tahsis bölümünden" ilk olarak plakanızı alınız. Eğer çıkma plaka alacaksanız işlemler yapılırken elinizdeki fiş ile çıkma plaka alacağınızı mutlaka belirtin.

Ruhsatı aldıktan sonra plakayada soğuk damga vurulacak, işlemleriniz bitmiş olacak.

çok iyi anlatım teşekkürler.

• Teşekkürler.
    Şimdi daha iyi anladım...
  • Peki alım sırasında değil de keyfekeder değiştirmek istediğimizde nasıl bir prosedür takip etmemiz gerekiyor bileniniz varmı? Muayene vs hepsi sil baştan mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Soylukan

Peki alım sırasında değil de keyfekeder değiştirmek istediğimizde nasıl bir prosedür takip etmemiz gerekiyor bileniniz varmı? Muayene vs hepsi sil baştan mı?

araç, il dışına satılmadığı sürece üzerindeki plaka değişmez hocam...
  • arkadaşlar ben ayrıyeten bişey sormak istiyorum...

bundan 3hafta önce karabük"te bulunan arabamı, kastamonu"daki yeğenime sattım. araba 78 plakalı ama yeğenim plakayı değiştirmek istemiyor, asıl aksilik ise yeğenimin ikametgahının kastamonuda olması. bu işin içinden nasıl çıkacaz? yeğenimin ikameti bi süreliğine karabüke mi alması lazım.

herkez bişey söylüyor ama bu işin içinden çıkamadık. yardımcı olabilirmisiniz?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.