Şimdi Ara

Pilotluk Hakkında Soru-Cevap (25. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
714
Cevap
49
Favori
89.684
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: nuriboyka

quote:

Orijinalden alıntı: maymum

quote:

Orijinalden alıntı: Robinson Crusoe

quote:

hocam size teknisyenlik ile ilgili bir soru sorucaktım. ben uçak gövde motor bakım yazmayı dşünüyorum ama bu meslekte cuma namazına gidiliyor mu? ona göre yazıp yazmamaya karar vericem. her hafta kesin gidebilir miyim?

Bilen arkadaşlar yazarsa iyi olur ama yazan olmazsa ben yerde çalışan arkadaşlara sorarım. Şirketleri direk arayıp ya da gidip görüşebilirsin de, kafandaki diğer sorulara da cevap bulursun.

ben mail attım onurair teknik ve pegasus tekniğe. ama cevap yazmadılar. telefonla aramakta istemiyorum çünkü müşteri hizmetleri falan çıkacak onlarda cevap veremeyecek. en garanti yolu buradan sormaktı. sorabilirsen çok iyi olur hocam eğer bi arkadaşının telefonu varsa ben whatsapptan da sorabilirim rahatsız etmeden.

thyde 2 senedir teknisyen yardımcısı olarak çalışan bir arkadaşım vardı ona sordum cuma günleri yemekten sonra saat 2ye kadar mola varmış isteyen namaz kılıyor isteyen sigara içip muhabbet ediyor dedi. arkadaş daha önce pegasusta staj yapmış onlarda da namaza süre veriliyormuş.

Kardeşim Allah razı olsun senden çok teşekkür ederim bu benim için çok önemliydi. Nasıl teşekkür edecegimi bilmiyorum tercihlere de 1 gün kalmisti Hızır gibi yetiştin :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maymum -- 25 Temmuz 2017; 23:2:25 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Merhaba öncelikle teşekkür etmek istiyorum zaman ayırıp bazı konuları aydınlatmaya yardımcı olduğun için.
    Biraz kendimden bahsetmek istiyorum bu yıl sonunda bir aksaklık olmaz ise teknik bir üniversitenin mühendislik bölümünden mezun olacağım ve pilotluk beni çeken mesleklerin en başında bu yüzden bu yıl içersinde daha çok pilotluk sınavlarına hazırlanmayı düşünüyorum ve bir kaç sorum var;

1-DLR sınavlarına şimdiden çalışabileceğim ve tam olarak içeriğini öğrenebileceğim, çalışma kitapları, programları vesaire var mı?

2-Diyelimki thyde mülatkatlar , dlr sınavlarını geçtim ve eğitim almaya hak kazandım pilot aday adaylığı için ve araştırdığım kadarıyla bu eğitim masrafı 100.000$ ve benim bunu ödeyebilme şansım yok bunun için herhangi bir kolaylık var mıdır? örneğin çalışmaya başlanılan atıyorum,ilk 10 yıl içersinde ödemek gibi.

3-Pilot olmak için deneyebileceğim başka yollar var mı?

4-THY'de heryıl pilot aday adaylığı için ilan açılıyor mu?

şuan aklıma gelenler bu şekilde muhtemelen daha fazla sorum olacaktır tekrar ilave ederim teşekkürler

• Robinson Crusoe kullanıcısına yanıt
    Ne mezunu olarak başvurmuştunuz hocam THY YE

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: <gargamel>

Merhaba öncelikle teşekkür etmek istiyorum zaman ayırıp bazı konuları aydınlatmaya yardımcı olduğun için.
    Biraz kendimden bahsetmek istiyorum bu yıl sonunda bir aksaklık olmaz ise teknik bir üniversitenin mühendislik bölümünden mezun olacağım ve pilotluk beni çeken mesleklerin en başında bu yüzden bu yıl içersinde daha çok pilotluk sınavlarına hazırlanmayı düşünüyorum ve bir kaç sorum var;

1-DLR sınavlarına şimdiden çalışabileceğim ve tam olarak içeriğini öğrenebileceğim, çalışma kitapları, programları vesaire var mı?

2-Diyelimki thyde mülatkatlar , dlr sınavlarını geçtim ve eğitim almaya hak kazandım pilot aday adaylığı için ve araştırdığım kadarıyla bu eğitim masrafı 100.000$ ve benim bunu ödeyebilme şansım yok bunun için herhangi bir kolaylık var mıdır? örneğin çalışmaya başlanılan atıyorum,ilk 10 yıl içersinde ödemek gibi.

şuan aklıma gelenler bu şekilde muhtemelen daha fazla sorum olacaktır tekrar ilave ederim teşekkürler

Ben bildiğim kadarıyla sorularınızı cevaplamaya çalışayım

1- thy başvurusu yaparsanız ve başvurunuz kabul edilirse , size DLR tarihinizi bildiren bir mail geliyor , bu mail içinde DLR sınavına çalışabilmeniz için gerekli dökümanları içeren bir link gönderiliyor ve sınav tarihine kadar size çalışma imkanı sunuyor , mail gelmesi ile sınav tarihi arasında yaklaşık 2 haftalık bir süre oluyor , bu da çalışabilmek için yeterli , sen diyosanki ben onu beklemek istemiyorum önceden çalışmaya başlamak istiyorum , internette bazı sitelerde ücretli ve ücretsiz çalışma uygulama ve dökümanları var , onları araştırabilirsin

2- thy'nin bütün sınav ve mülakatlarını geçip akademiye girmeye hak kazandığında thy sana 140.000 euro'luk bir sözleşme imzalatıyor , yani 140.000 euro borçlanıyorsun thy'ye , bu rakam geçen sene 100.000 idi ama bu sene baya bir arttırdılar , eğitim süresince sana maaş olarak verecekleri çift asgari ücret de buna dahil , yani senin paranı sana maaş olarak veriyor , eğtimleri bitirip işe başladığında 10 sene boyunca maaşından kesiyor

3- özel uçuş okulları var , 65-70 bin euro civarı ücretle 16 ayda pilot lisansı alabilirsin , lisansını aldıktan sonra da tip eğitimi için 33-35 bin euro bir ücreti daha ödemen gerekecek , ama işe gireceğin havayolu tip eğitimini kendisi karşılayıp sonra maaştan kesiyor

Aslında Thy'nin 140.000 euro'ya verdiği eğitimi bu bahsettiğim şekilde 100.000 euro gibi bir rakama alabiliyorsunuz

Thy akademinin 2 avantajı var bence , ilki ve daha önemlisi iş garantisi olması , ikinci avantajı ise ilk etapta cebinizden para çıkmaması

4- Thy bu akademi işini sevdi , 85-90 bin euroya mal ettiği bir öğrenciyi 140 bin euro borçlandırıyor , bir nevi tefecilik bence , yani bu ilanı her sene devam ettirecektir

Ben de zamanında çok fazlaca araştırmıştım , eğer başka soruların varsa yardımcı olmaya çalışırım

DipNot : Özel uçuş okulunda eğitim gören bir pilot adayıyım

• quote:

Orijinalden alıntı: burak_db

quote:

Merhaba öncelikle teşekkür etmek istiyorum zaman ayırıp bazı konuları aydınlatmaya yardımcı olduğun için.

1- thy başvurusu yaparsanız ve başvurunuz kabul edilirse , size DLR tarihinizi bildiren bir mail geliyor , bu mail içinde DLR sınavına çalışabilmeniz için gerekli dökümanları içeren bir link gönderiliyor ve sınav tarihine kadar size çalışma imkanı sunuyor , mail gelmesi ile sınav tarihi arasında yaklaşık 2 haftalık bir süre oluyor , bu da çalışabilmek için yeterli , sen diyosanki ben onu beklemek istemiyorum önceden çalışmaya başlamak istiyorum , internette bazı sitelerde ücretli ve ücretsiz çalışma uygulama ve dökümanları var , onları araştırabilirsin

2- thy'nin bütün sınav ve mülakatlarını geçip akademiye girmeye hak kazandığında thy sana 140.000 euro'luk bir sözleşme imzalatıyor , yani 140.000 euro borçlanıyorsun thy'ye , bu rakam geçen sene 100.000 idi ama bu sene baya bir arttırdılar , eğitim süresince sana maaş olarak verecekleri çift asgari ücret de buna dahil , yani senin paranı sana maaş olarak veriyor , eğtimleri bitirip işe başladığında 10 sene boyunca maaşından kesiyor

3- özel uçuş okulları var , 65-70 bin euro civarı ücretle 16 ayda pilot lisansı alabilirsin , lisansını aldıktan sonra da tip eğitimi için 33-35 bin euro bir ücreti daha ödemen gerekecek , ama işe gireceğin havayolu tip eğitimini kendisi karşılayıp sonra maaştan kesiyor

Aslında Thy'nin 140.000 euro'ya verdiği eğitimi bu bahsettiğim şekilde 100.000 euro gibi bir rakama alabiliyorsunuz

Thy akademinin 2 avantajı var bence , ilki ve daha önemlisi iş garantisi olması , ikinci avantajı ise ilk etapta cebinizden para çıkmaması

4- Thy bu akademi işini sevdi , 85-90 bin euroya mal ettiği bir öğrenciyi 140 bin euro borçlandırıyor , bir nevi tefecilik bence , yani bu ilanı her sene devam ettirecektir

Ben de zamanında çok fazlaca araştırmıştım , eğer başka soruların varsa yardımcı olmaya çalışırım

Soruları biraz daha derinleştirmek için;

1-Anladığım kadarıyla THY de akademiye girmeye hak kazandığımızda bu 140.000 euro'yu sözleşme ile çalışmaya başladığımda ödemeye başlayabiliyorum dimi bir ön ödeme yapmak zorunda değilim yani teyit etmek istedim?

2-Özel uçuş okullarında herhangi bir garanti olmadığı için 65-70 bin eurolu kısmı her haylukarda ödemek zorundayız başlangıçta yada yine kolaylıkları var mı?

Tekrar teşşekkür ediyorum cevaplar için sorular mutlaka gelicektir tekrar

• burak_db B kullanıcısına yanıt
    hocam kaç yaşındasınız ve şuan başka bir işle meşgul müsünüz sormak istediğim üniversite mezunu musunuz aslında birde siz nasıl yapacaksınız ödemeyi uçuş okuluna
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: burak_db

quote:

Soruları biraz daha derinleştirmek için;

1-Anladığım kadarıyla THY de akademiye girmeye hak kazandığımızda bu 140.000 euro'yu sözleşme ile çalışmaya başladığımda ödemeye başlayabiliyorum dimi bir ön ödeme yapmak zorunda değilim yani teyit etmek istedim?

2-Özel uçuş okullarında herhangi bir garanti olmadığı için 65-70 bin eurolu kısmı her haylukarda ödemek zorundayız başlangıçta yada yine kolaylıkları var mı?

Tekrar teşşekkür ediyorum cevaplar için sorular mutlaka gelicektir tekrar

1- çalışmaya başladığınızda maaşınızdan kesiliyor , thy size bir geri ödeme planı sunuyor , siz de kabul etmek zorunda kalıyorsunuz , mesela 12 sene boyunca ayda 1000 euro gibi bir miktar kesiyor maaşınızdan

2- uçuş okuluna başlarkn ödemeyi yapmak zorundasınız , okulla anlaşarak vadeli ödeyebiliyorsunuz ama çok uzun vadeler yapmıyorlar

• quote:

Orijinalden alıntı: CobanCC96

hocam kaç yaşındasınız ve şuan başka bir işle meşgul müsünüz sormak istediğim üniversite mezunu musunuz aslında birde siz nasıl yapacaksınız ödemeyi uçuş okuluna

Yaşım 31 , inşaat mühendisiyim , şu anda çalışmıyorum , komple eğitime odaklandım

Babadan kalan bir evim vardı , onu satıp okul ücretini peşin ödedim , peşin ödeyince hatırı sayılır bir indirim yapıyorlar

• burak_db B kullanıcısına yanıt
    Hocam nereden mezun olmuştunuz meraktan sordum bunu birde THY denediniz mi

• Merhabalar kaptanım ilk olarak sizlere çok teşekkür ederim böyle bir konuyu açıp pilotluğa gönül vermiş gençlerin sorularına yanıt verdiğiniz için gerçekten çok teşekkür ederim .

Kendimi tanıtmak istiyorum ben Gazi Makine mühendisliği bölümünden yeni mezun oldum , 23 yaşındayım ve hayalim Pilot olmak buradaki arkadaşlar gibi . Hali hazırda size sorularım olacak fakat bütün formu okusam takip etsem de sonuç olarak gözden kaçırabileceğim sorular ve cevap olabileceği için önceden cevabı verilmiş sorular olabilir şimdiden önceden cevap verdiğiniz sorular ise affınıza sığınıyorum .

1-) ilk olarak başvuracağımız kurum yada üniversite nedir yani Türk hava yolları Uçuş Akademisi (merkezi yeri Bakırköy-İstanbul) mi veya Türk hava Kurumu üniversitesi mi (Etimesguttaki) ?

2-) En son kaç pilot aday başvurusu alındı ve kaç tane kişi eğitime kabul edilmiştir.Net sayısal bilgilere ulaşamadığım için size bu soruyu sorma gereği hissettim.

3-)Şuan gözlük kullanıyorum ve gözlerimi çizdireceğim bu sağlık kontrollerinde bize sıkıntı çıkartır mı?

4-)Toefl veya IELTS sınavlarından bir tanesini halledeceğim fakat bu sınavlara hazırlıktan önce mi askerliğimi yapmam sizce mantıklı , yoksa askerliğimi sınavlarımı verdikten sonra mı yapmalıyım ?

5-)Torpilim yok maalesef ve insanın morali bozuluyor haliyle herkes eğer kazanmak istiyorsan tanıdık olmadan imkansıza yakın gibi laflar ediyorlar bunun geçerliliği nedir yani 100 kişi başvuru yapacak kaç tanesi torpilli eleman oluyor .

Gerçekten Allah razı olsun büyük sevaba giriyorsunuz böyle bir formu açıp karşılıksız yardım ettiğiniz için cevapları bilen arkadaşların cevaplarını dört gözle bekliyorum .

Şimdiden çok teşekkür ederim hayırlı uçuşlar umarım ilerde meslektaş oluruz ...

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: nuriboyka

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Robinson Crusoe

quote:

hocam size teknisyenlik ile ilgili bir soru sorucaktım. ben uçak gövde motor bakım yazmayı dşünüyorum ama bu meslekte cuma namazına gidiliyor mu? ona göre yazıp yazmamaya karar vericem. her hafta kesin gidebilir miyim?

Bilen arkadaşlar yazarsa iyi olur ama yazan olmazsa ben yerde çalışan arkadaşlara sorarım. Şirketleri direk arayıp ya da gidip görüşebilirsin de, kafandaki diğer sorulara da cevap bulursun.

ben mail attım onurair teknik ve pegasus tekniğe. ama cevap yazmadılar. telefonla aramakta istemiyorum çünkü müşteri hizmetleri falan çıkacak onlarda cevap veremeyecek. en garanti yolu buradan sormaktı. sorabilirsen çok iyi olur hocam eğer bi arkadaşının telefonu varsa ben whatsapptan da sorabilirim rahatsız etmeden.

thyde 2 senedir teknisyen yardımcısı olarak çalışan bir arkadaşım vardı ona sordum cuma günleri yemekten sonra saat 2ye kadar mola varmış isteyen namaz kılıyor isteyen sigara içip muhabbet ediyor dedi. arkadaş daha önce pegasusta staj yapmış onlarda da namaza süre veriliyormuş.

Kardeşim Allah razı olsun senden çok teşekkür ederim bu benim için çok önemliydi. Nasıl teşekkür edecegimi bilmiyorum tercihlere de 1 gün kalmisti Hızır gibi yetiştin :)

Soruna hızlı bir şekilde cevap bulmana sevindim.

Buraya yazdıklarınızdan hem herkes faydalanıyor hem de cevap verebilecek kişi sayısı daha fazla. Bu yazdığım direk size özel değil, yanlış anlamayın, genelde buraya yazılanın birkaç katı da özel mesaj olarak geliyor.

Lütfen burayı genel bir soru-cevap başlığı gibi kullanın, ben FSX oynayıp garip garip cevaplar yazanlar çıkarsa düzeltirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: omerbjkli

yurtdışında havacılık liseleri hakkında bilgi verebilirmisiniz

fiyat,zorunlluluk gibi vs.

Bilgim ve fikrim yok, muhabbet arasında vs. denk gelir bir şeyler öğrenirsem yazarım.
  • quote:

İlk sayfalarda da birçok sorunuzun cevabı var ama akademi şartları seneler içerisinde çok değişti, güncel bilgiler açısından yeni adayların/işe başlayanların cevaplaması daha doğru olur. @burak_db faydalı bilgiler paylaşmış, teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: CobanCC96

Ne mezunu olarak başvurmuştunuz hocam THY YE

Mühendisim.

Biz akademiye başvurduğumuzda sadece belli bölümlerden alım yapılıyordu ama bildiğim kadarıyla şu anda bütün bölümlerden açık öğretim mezunları dahil alım yapılıyor. Dışarıdan eğitim alanlar için de lise mezunu da olsanız hem pilot olabilir, hem de zamanı gelince kaptan olabilirsiniz.

Yani kafa karışıklığına gerek yok. Pilotluk kendi içinde farklı bir meslek, üniversite bölümlerinin çok önemi yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: OCONDIUS

Merhabalar kaptanım ilk olarak sizlere çok teşekkür ederim böyle bir konuyu açıp pilotluğa gönül vermiş gençlerin sorularına yanıt verdiğiniz için gerçekten çok teşekkür ederim .

Kendimi tanıtmak istiyorum ben Gazi Makine mühendisliği bölümünden yeni mezun oldum , 23 yaşındayım ve hayalim Pilot olmak buradaki arkadaşlar gibi . Hali hazırda size sorularım olacak fakat bütün formu okusam takip etsem de sonuç olarak gözden kaçırabileceğim sorular ve cevap olabileceği için önceden cevabı verilmiş sorular olabilir şimdiden önceden cevap verdiğiniz sorular ise affınıza sığınıyorum .

1-) ilk olarak başvuracağımız kurum yada üniversite nedir yani Türk hava yolları Uçuş Akademisi (merkezi yeri Bakırköy-İstanbul) mi veya Türk hava Kurumu üniversitesi mi (Etimesguttaki) ?

2-) En son kaç pilot aday başvurusu alındı ve kaç tane kişi eğitime kabul edilmiştir.Net sayısal bilgilere ulaşamadığım için size bu soruyu sorma gereği hissettim.

3-)Şuan gözlük kullanıyorum ve gözlerimi çizdireceğim bu sağlık kontrollerinde bize sıkıntı çıkartır mı?

4-)Toefl veya IELTS sınavlarından bir tanesini halledeceğim fakat bu sınavlara hazırlıktan önce mi askerliğimi yapmam sizce mantıklı , yoksa askerliğimi sınavlarımı verdikten sonra mı yapmalıyım ?

5-)Torpilim yok maalesef ve insanın morali bozuluyor haliyle herkes eğer kazanmak istiyorsan tanıdık olmadan imkansıza yakın gibi laflar ediyorlar bunun geçerliliği nedir yani 100 kişi başvuru yapacak kaç tanesi torpilli eleman oluyor .

Gerçekten Allah razı olsun büyük sevaba giriyorsunuz böyle bir formu açıp karşılıksız yardım ettiğiniz için cevapları bilen arkadaşların cevaplarını dört gözle bekliyorum .

Şimdiden çok teşekkür ederim hayırlı uçuşlar umarım ilerde meslektaş oluruz ...

Merhaba,

1-) Kurum THY, THK ile bir alakası yok.

2-) Sorunun cevabını insan kaynakları hariç bilen yoktur ama bu ilanlarda tabirimi bağışlayın "ya tutarsa" hesabı "ipini koparan" başvuruyor gibi. İlk aşama olan belge tesliminde çoğu eleniyor diye biliyorum, yani sayı verseler bile kıymeti yok, hiç bir vasfı olmayıp elenen yüzlerce/binlerce aday vardır. Siz sağlık-İngilizce vs. tüm şartları sağlıyorsanız bence şansınız yüksek.

3-) Çıkarmaz, belli bir süre uçuş men var gözleri çizdirince. Belki belge isterler ameliyat çok yeniyse, gerekli süre dolmamışsa da sağlık raporu için bekletebilirler, ameliyatı bir an önce olmanızda yarar var.

4-) Sınavın geçerlilik süresi ne kadar bilmiyorum gerçekten, ilanda belki yazıyordur "son 1 sene içerisinde bu sınav türlerinde yeterli puanı almak" gibi, ona göre ayarlarsınız.

5-) Torpil var mıdır bilmiyorum, bu konudaki bildiklerimi/düşündüklerimi daha önce yazmıştım. Ben sadece kendi işime bakarım, bir kurumda liyakata önem verilmiyorsa bana başka kapılar açılır nasılsa. Kariyerime bu felsefeyle devam ediyorum, insanların söylediklerine çok takılmayın. Başvurun, elinizden geleni yapın.

Rica ederim, başarılar şimdiden. Umarım gönlünüze göre olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Robinson Crusoe -- 27 Ağustos 2017; 0:47:52 >

• Selamlar.

Ben meslek değiştirerek pilot olmayı düşünenlerdenim.

Okuduğum bölüm thy şartlarında yazmıyor o yüzden uçuş okulları ve pilotaj bölümü seçenekleri kalıyor bana.Anadolu üni pilotajda 22 yaş sınırı var

ben özel ünilerdeki tam burslu 10 -15 kişilik kontenjana gözümü dikmiş durumdayım.

ben her şey yolunda giderse 26 yaşında okulu bitirip 27 de askerliğe gideceğim.31 32 yaşında pilot olabileceğim. yani dahası tip eğitimi vs de var.sizce çok geç mi kalmış olurum.

• quote:

Orijinalden alıntı: proxsima06

Selamlar.

Ben meslek değiştirerek pilot olmayı düşünenlerdenim.

Okuduğum bölüm thy şartlarında yazmıyor o yüzden uçuş okulları ve pilotaj bölümü seçenekleri kalıyor bana.Anadolu üni pilotajda 22 yaş sınırı var

ben özel ünilerdeki tam burslu 10 -15 kişilik kontenjana gözümü dikmiş durumdayım.

ben her şey yolunda giderse 26 yaşında okulu bitirip 27 de askerliğe gideceğim.31 32 yaşında pilot olabileceğim. yani dahası tip eğitimi vs de var.sizce çok geç mi kalmış olurum.

Geç değil. Daha önce sebepleriyle yazdım.
  • Hocam belki biraz konu dışı gelecek ama hep merak etmişimdir sizce uçağı yapan mühendisler mi daha çok kazanır ve daha saygın olurlar yoksa uçağı uçurabilen pilotlar bunu sizden hem bir mühendis hem de pilot olarak görüşlerinizi almak istiyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: demisnikolaidis

Hocam belki biraz konu dışı gelecek ama hep merak etmişimdir sizce uçağı yapan mühendisler mi daha çok kazanır ve daha saygın olurlar yoksa uçağı uçurabilen pilotlar bunu sizden hem bir mühendis hem de pilot olarak görüşlerinizi almak istiyorum

Bilgim olan bir konu değil. Proje yöneticisi konumunda kişiler muhtemelen çok iyi kazanıyordur. Karizmaları da benim gözümde çok üst seviyelerde. Dünyadaki en karmaşık araçlardan birini üretiyorsun, çok da karmaşık olmayan bakımlarla senelerce sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Ortalama seviyedeki insanlar birkaç sene eğitimle sorunsuz bir şekilde kullanabiliyor. Daha alınacak çok yol var ama havacılıkta şu anda gelinen nokta bile büyüleyici.
  • Takip.

Ben de 2-3 hafta içinde DLR-1'e gireceğim, mail bekliyorum. Güzel konu. Teşekkürler. Baştan itibaren okuyacağım.
  • 
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.