Şimdi Ara

Pilotluk Hakkında Soru-Cevap (21. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
713
Cevap
49
Favori
89.770
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1920212223
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Robinson Crusoe

quote:

Orijinalden alıntı: Emirates_23

Merhabalar. Ben 19 yaşindayim. LYS ye hazirlaniyorum. 60 bindeyim. Cok buyuk bir aksilik olmaz ise "Gaziantep Universtesi Uçak Muhendisligi" bolumunu tutturacagim. Amacim burda uçak muhendisligi okuyup THY akademiye basvurmak. Pilot olmayi cok istiyorum ancak puanim tutmaz. THY akademide şansimi arttirmak için neler yapabilirim ? 6-7 yaşimdan beridir gozluk takiyorum. Lazer ameliyati olacagim insallah bir sorun olur mu? Ve Hakkariliyim. Yanliş anlamayin ama dogululara genel olarak farkli bir bakiş acisi var. Bu benim icin sorun yaratir mi? Cevaplarsaniz sevinirm.

Saygilar.

Burayı baştan sona okursan sorularına cevapların önceki mesajlarda olduğunu görürsün.

Sadece sondaki soru daha önce sorulmamıştı. Ben şu ana kadar Türkiye'nin ve dünyanın en doğusundan en batısına insanlarla birlikte uçtum, kafan rahat olsun sen eğer gerekli kriterleri karşılıyorsan memleketinden dolayı kimse yoluna taş koymaz.

Güzel uçuyorsun aynen kopyala yapıştır

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Robinson Crusoe kullanıcısına yanıt
    İnsallah abicim. Ben Thy akademi icin ugrasacagim 19 yasindayim LYS ye hazirlaniyorum. Bu sene yerlesecegim nasipse. Gaziantep Universitesi Ucak Muhendisligi bolumune gitmek istiyorum.

Bana avantajlari ne olur pilotluk yolunda? Ne dusunuyorsunuz bu bolum ve uni hakkinda?

• quote:

Orijinalden alıntı: Emirates_23

İnsallah abicim. Ben Thy akademi icin ugrasacagim 19 yasindayim LYS ye hazirlaniyorum. Bu sene yerlesecegim nasipse. Gaziantep Universitesi Ucak Muhendisligi bolumune gitmek istiyorum.

Bana avantajlari ne olur pilotluk yolunda? Ne dusunuyorsunuz bu bolum ve uni hakkinda?

Gaziantep köklü bir üniversite, tahminim eğitimi de iyidir.

Uçak mühendisliği eğer pilot olamazsan da özellikle ülkedeki havacılıkla ilgili gelişme çabaları sayesinde iş bulmanı sağlar diye düşünüyorum.

Pilotluk için çok büyük avantajı olmasa da genel olarak kullandığın uçağın işleyişi, performansı, donanımı hakkında bilgi sahibi olmak eğitimde tamamen konulara yabancı birine göre önde olmanı sağlar. Asıl önemli olan yukarıda da yazdığım gibi pilotluk olmazsa elinde kabul gören geçerli bir mesleğin olur.

Evet kesinlikle. Zaten mezun olduktan sonra THY akademiye başvuracağim. Benim asil amacim pilot olmak. Pilotaj kazanamayacagim. Havacilik sektorunden uzak kalmamak icin Gaziantepi sececegim. Ondan sonra Allah kerim.

• ben bilgisayar öğretmenliği okuyorum. Küçüklükten beri uçmaya hevesim var. Allah izin verirse 2 see sonra pilotaj kazanacağım. Umarım bu mesajı düzenleyip KAZANDIMMMM demek nasip olur
  • Maddi olanağı fazla olmayan arkadaşlar için tavsiyem ab-initio pilotluk okullarına çok fazla fokuslanmamalarıdır. Ülkemizde sadece SunEx ve THY bu hizmeti vermekte, fakat pilotluk için aranan şartlardan bazılarını karşılayamadığınızda hayalleriniz suya düşecektir. Ana hedef üniversiteden yeterli donanımlı bir şekilde mezun olmak ve bunun yanında İngilizcenizi geliştirmek olmalıdır. Sonra çalışır şansınızı denersiniz, olmazsa aldığınız mesleki eğitimin açtığı yolda devam edersiniz konu sahibi arkadaş da bir pm atsın belki tanışıyoruzdur

• quote:

Orijinalden alıntı: CnnRose

Maddi olanağı fazla olmayan arkadaşlar için tavsiyem ab-initio pilotluk okullarına çok fazla fokuslanmamalarıdır. Ülkemizde sadece SunEx ve THY bu hizmeti vermekte, fakat pilotluk için aranan şartlardan bazılarını karşılayamadığınızda hayalleriniz suya düşecektir. Ana hedef üniversiteden yeterli donanımlı bir şekilde mezun olmak ve bunun yanında İngilizcenizi geliştirmek olmalıdır. Sonra çalışır şansınızı denersiniz, olmazsa aldığınız mesleki eğitimin açtığı yolda devam edersiniz konu sahibi arkadaş da bir pm atsın belki tanışıyoruzdur

Siz ziya airlines captain mı ?

Sayın captain şu tail strike olayını nasıl anlıyorsunuz bi anlatsanızda dinlesek mesleki tecrübe olarak

• quote:

Maddi olanağı fazla olmayan arkadaşlar için tavsiyem ab-initio pilotluk okullarına çok fazla fokuslanmamalarıdır. Ülkemizde sadece SunEx ve THY bu hizmeti vermekte, fakat pilotluk için aranan şartlardan bazılarını karşılayamadığınızda hayalleriniz suya düşecektir. Ana hedef üniversiteden yeterli donanımlı bir şekilde mezun olmak ve bunun yanında İngilizcenizi geliştirmek olmalıdır. Sonra çalışır şansınızı denersiniz, olmazsa aldığınız mesleki eğitimin açtığı yolda devam edersiniz konu sahibi arkadaş da bir pm atsın belki tanışıyoruzdur

Merhaba 20 yaşındayım şuan ege üniversitesinde hazırlık okuyorum sizce benim durumumda biri için tekrar üniversite sınavına girip anadolu üniversitesine girmeye çalışmak mı mantıklı yoksa elektrik elektroniği bitirip akademiye başvurmak mı? Açıkcası kafam karışık zaten pilot olacak hamur bende varsa akademiye girer iş garantili eğitim alırım diyorum diğer taraftan bölümü istemiyorum ne yapacağımı şaşırdım.

• quote:

Orijinalden alıntı: nuriboyka

quote:

Merhaba 20 yaşındayım şuan ege üniversitesinde hazırlık okuyorum sizce benim durumumda biri için tekrar üniversite sınavına girip anadolu üniversitesine girmeye çalışmak mı mantıklı yoksa elektrik elektroniği bitirip akademiye başvurmak mı? Açıkcası kafam karışık zaten pilot olacak hamur bende varsa akademiye girer iş garantili eğitim alırım diyorum diğer taraftan bölümü istemiyorum ne yapacağımı şaşırdım.

Daha yolun çok başındasın ve düşüncelerin yıllar geçtikçe değişecektir. Elektrik bölümünü seçerken muhtemelen pilotluk düşünmüyordun, demek ki 1-2 sene sonra da farklı bir meslek düşünebilirsin. Benim sana okulu bırak ya da okula devam et deme gibi bir tavsiye vermem zaten söz konusu değil. Ancak okulu bırakıp tekrar sınava girip pilotaj kazanma fikri çok sağlıklı gelmiyor günümüz şartlarını düşünürsek. Akademi şimdi pilot adaylarını alıyor ancak 2 sene sonra almayabilir. Bu tamamen sektöre ve THY'nin ihtiyacına bağlı. Bence okuduğun bölüm ve şehir gayet güzel

• quote:

Orijinalden alıntı: Havya Makinesi

ben bilgisayar öğretmenliği okuyorum. Küçüklükten beri uçmaya hevesim var. Allah izin verirse 2 see sonra pilotaj kazanacağım. Umarım bu mesajı düzenleyip KAZANDIMMMM demek nasip olur

Umarım gönlünüze göre olur. Kazandımmmm yazdığınız noktada elimden geldiğince yardımcı olurum ben de
    Pilotluğun robotluk gibi bir meslek olduğunu söylemişsiniz. Sanırım bundan dolayı memnun değilsiniz. Dünyaya bir daha gelseniz pilot olmak istermiydiniz? Ya da doktor vb meslekmi seçerdiniz

• quote:

Yazdıklarınıza aynen katılıyorum. Bu mesleği istediğini söyleyen gençlere tavsiyem de hep ne iş yaparsam pilotluğa bir adım daha yaklaşırım diye düşünerek planlarını o yönde yapmaları. Zamanla herkes kendi şansını kendi yaratır, çoğumuzun önüne fırsatlar armut piş ağzıma düş şeklinde gelmiyor. Gerçekten isteyen gençlere önerim kabin ekibi-kontrolörlük-teknikteki iş olanaklarını ciddi biçimde düşünmeleri. Kişisel olarak tanıdığım 10'dan fazla insan var havacılıkla ilgili bu ve benzeri işlerde görev almış ve bir yandan pilotaj eğitimini tamamlayıp ya da akademi testlerini geçip pilot olan. Cefalı yolu göze alamıyorsa zaten daha olgunlaşmamış, iş dünyasında her şeyin önüne hazır geleceğini zanneden, ne istediğini bilmeyen bir karakterdedir deyip çok da üzerine gitmiyorum.

Sirkülasyonun bu kadar yoğun olduğu iş ortamında illa ki bir yerlerde karşılaşmışızdır. Müsait bir zamanda haberleşiriz, başlığa hoşgeldiniz. Burada sorulan sorulara vereceğiniz cevaplar çok kıymetli çünkü ben sadece kendi bilgi birikimime göre yazıyorum bir şeyler ama değişik bakış açıları gençlerin ufkunu genişletecektir.

• quote:

Pilotluğun robotluk gibi bir meslek olduğunu söylemişsiniz. Sanırım bundan dolayı memnun değilsiniz. Dünyaya bir daha gelseniz pilot olmak istermiydiniz? Ya da doktor vb meslekmi seçerdiniz

Pilotluğun doğası gereği robot gibi olmak zorundayız. Araba sürmeyi düşünün, ya da hiç araba sürmediyseniz bisiklete binmeyi, bisiklete yaklaşırken hiç bacağımı kaldırıp demirin üzerinden geçirip ayağımı pedala basacağım diye düşünür, plan yapar mıyız? Farkında bile olmadan bahsettiğim hareketi yaparız, içeride o DNA'mıza işlenmiştir. Pilotlukta da beklenen budur, sadece karmaşık bir operasyon olduğu için istenen noktaya gelmek çok iyi bir eğitim ve tecrübe gerektirir.

Normalde belli bir süre sonunda birçok insan için bu iyi bir şeydir. Meslekte uzmanlaşırsın, arada sırada gelen değişikliklere uyum sağlayarak az bir çabayla hayatını idame ettirirsin.

Ben doktor olmak istemezdim, ya da diğer sıradan meslekleri yapmak istemezdim. Aslında yapım gereği kendime en uygun işlerden birini buldum. Ama yaratıcılık ya da üreticilik vasıflarım daha yüksek olsaydı veya ülkede desteklenseydi o yönde bir mesleğim olmasını isterdim. Yazılım yapıyordum eskiden, yorucu bir işti, ama proje ortaya çıktığında ya da zor bir işi başarınca muhtemelen tüm yorucu zamanları unutturan bir mutluluk hormonu vücuduma salgılanıyordu, ortaya çıkan ürüne bakınca bana ait bir şeyler olduğunu biliyordum. Hem üretim hem de yaratıcılık açısından tatmin duygusu çok yüksekti. Şimdiyse işleyen bir makinenin aksamayan bir parçası olmaya çalışırken özel hayatımda fotoğraf, müzik vb. hobilerle uğraşıyorum, o şekilde bir denge bulmaya çalışıyorum.

Öğretmen olan akrabalarıma iş hayatımdan bahsederken "vay be biz nelerle uğraşıyoruz senin ne kadar renkli bir hayatın var" demişlerdi. Yani benim sıradan bulduğum bu hayat kimi insanlar için rüya gibi de olabilir. Birçok değişik işte çalışmış biri olarak Türkiye'de en iyi mesleklerden biri olduğunu söyleyebilirim pilotluğun. Sadece benim bakış açıma göre uçağı kullanan değil de üreten kişi olmak çok güzel olurdu.

Hocam çok güzel yazmışsınız ben sordum mu ya da soruldu mu hatırlamıyorum siz nereden almışsınız eğitimi ve kaç yaşında almıştınız?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CobanCC96 -- 10 Mayıs 2017; 15:5:13 >
  • quote:

La ne pilotu allah aşkına inanmayın diyorum şuna kopyala yapıştır

• quote:

Orijinalden alıntı: CobanCC96

Hocam çok güzel yazmışsınız ben sordum mu ya da soruldu mu hatırlamıyorum siz nereden almışsınız eğitimi ve kaç yaşında almıştınız?

28 yaşımda başladım eğitime. Daha önce satır aralarında bahsettiğimi hatırlıyorum ama gözden kaçmış olabilir, hem temel hem de tip eğitimini yurt dışında aldım. Yani Türkiye ile alakalı soruları kendi gözlemlerim, duyduklarım ya da mantığıma dayanarak cevaplıyorum.
    Anladım peki hocam ne kadara mal oldu size eğitim toplamda ve nasıl bir ödeme yapmıştınız

• Pilotluk ülkemizde gerçekten harika bir meslek.

O kadar heves duydum ki pilotluğa o kadar havacılık sevdam var dı ki ancak şu anda İnfaz Koruma Memuruyum :) Henüz yaşım 24 ancak hayatın neler getireceği belli olmaz. O kadar bir havacılık aşkı vardı ki bende hergün Flightradar24'den uçakların nereye, hangi modelle ne kadar hızla gittiğini bakmak, inişlerini izlemek,belgesellerini izlemek her daim bana mutluluk verir. Çok özel bir sektör.

Bu yüzden konuda benim de mesajım olmasını istedim. İyi uçuşlar :)
  • AFA, Ayjet ve ER-AH hakkında bilginiz var mı ? Bu uçuş okulları nasıldır. Tercihen hangisi işimize yarar

• quote:

Orijinalden alıntı: CobanCC96

Anladım peki hocam ne kadara mal oldu size eğitim toplamda ve nasıl bir ödeme yapmıştınız

Eğitimi THY akademide aldım. Eğitim süresince para ödemedim, maaş aldım. Masraflar 10 yıl boyunca maaşımdan kesilecek. Şu anda dışarıdan eğitimi almak isteyen birinin bana göre hazırda 100 bin Euro'su olması gerekli.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 1920212223
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.