Şimdi Ara

Pilot olmak için neler gerekli? (9. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
250
Cevap
18
Favori
179.121
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: d.eray

quote:

Orijinalden alıntı: baharat

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim.
    Sizin de söylediğiniz gibi özel kurslara yetecek maddi gücüm yok.
    Burada uçuş formu paylaşmanın yasak olduğunu sanmıyorum, paylaşırsanız benimle beraber tüm arkadaşlarımız da faydalanmış olur.
    Peki diyelim ki ben baştan dedim THY' ye "Her ay 1000 TL kesin maaşımdan." Ama daha sonra baktım çok uzun sürecek, diyebilir miyim ki "Bundan sonra 3000 TL kesin."?
    Bir de 2. pilotun ve kaptan pilotun maaşları ne kadar oluyor? Kaptanların 18-20 bin TL' ye kadar aldıklarını duymuştum. Doğru mudur?

2. Pilotlar 8000TL 1. pilotlar 10.000TL ve üzeri alırlar tabi bunlara uçuş tazminatları falanda eklenir. Galiba parayı THY vermiyor. Anlaşmalı olduğu banka veriyor. Onunda hangi çeşit kredi çekiyorsan onun şartlarına öğren yeniden yapılandırma falan vardır. Ama sen faizini ödediğin parayı niye önceden veriyorsun ki bankaya faizini ye bankaya erkenden ödeyeceğine.

az yazmışsın

2 sene evvel izair F/O lara 4500 euro başlangıç veriyordu

• Arkadaşlar THY uçuş akademisinde bankaya borçlanma filan yoktur, aldığınız eğitimin masrafı otomatik maaşınızdan kesilir ve 15 yıl mecburi hizmet şartını otomatikmen kabul etmiş sayılırısınız
  • arkadaşlar kardeşim pilot olmak istiyor ve şu an 8.sınıf sizce nasıl yönlendirme yapmalıyım?? şimdiden gidebileceği okul vs. var mı??
  • quote:

Orijinalden alıntı: polkol

arkadaşlar kardeşim pilot olmak istiyor ve şu an 8.sınıf sizce nasıl yönlendirme yapmalıyım?? şimdiden gidebileceği okul vs. var mı??

Kardeşiniz pilot olmak istiyor ama ne pilotu, bunu iyi anlamak gerek. Eğer ben savaş jeti uçurmak istiyorum diyorsa maalesef kısa vadede onun için yapabilecek bir şey yok çünkü ALS başvuruları geçti. Ancak liseden sonra Hava Harp Okulu seçmelerine girmeyi deneyebilir. Eğer Hava Harp Okulu'na giricem diyorsa tavsiyem en kısa zamanda bir göz doktoruna gidip muayenelerini yaptırmaktır. Eğer herhangi bir sorun yoksa 4 sene boyunca yapması gereken derslerine iyi çalışmak ve aynı zamanda gözünü çok iyi korumaktır.

Şayet kardeşinizin gözünde bir sorun varsa veya ben savaş jeti değil de yolcu uçağı uçurmak istiyorum diyorsa şimdilik yapabileceğiniz bir şey yok. Yalnızca gözünü iyi korumalıdır.Ayrıca 16 yaşından gün aldığında sivil havacılık kurslarına katılması sağlanıp havacılık üniversitelerine girme şansı artırılabilir. Liseyi bitirdiğinde de gerekli yönlendirme yapılır ve tercihine göre havacılık üniversitelerinden birine girmeye çalışır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Tango1NeverDies

Ayrıca 16 yaşından gün aldığında sivil havacılık kurslarına katılması sağlanıp havacılık üniversitelerine girme şansı artırılabilir. Liseyi bitirdiğinde de gerekli yönlendirme yapılır ve tercihine göre havacılık üniversitelerinden birine girmeye çalışır.

Özel kurslardan mı bahsediyorsunuz?
  • quote:

quote:

Ayrıca 16 yaşından gün aldığında sivil havacılık kurslarına katılması sağlanıp havacılık üniversitelerine girme şansı artırılabilir. Liseyi bitirdiğinde de gerekli yönlendirme yapılır ve tercihine göre havacılık üniversitelerinden birine girmeye çalışır.

isterseniz parayı bastırıp ppl alabilirsiniz yada THK nın planör/paraşüt kurslarına katılmasını sağlayabilirsiniz(THK ücretsiz veriyor)
  • quote:

Orijinalden alıntı: waterloo

quote:

quote:

isterseniz parayı bastırıp ppl alabilirsiniz yada THK nın planör/paraşüt kurslarına katılmasını sağlayabilirsiniz(THK ücretsiz veriyor)

Hocam, @polkol Hocam ile karıştırdınız beni.
    Ben kendim için bahsediyorum. Ama yine de teşekkür ederim.
    THK' nın verdiği paraşüt & planör kursları nerelerde yapılıyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi    + -- 25 Mart 2012; 12:43:53 >

• İnönü havacılık ve eğitim merkezinde yapılıyor. Eskişehir/İnönüde google earth varsa oradan bakabilirsin resimlerde var.

http://www.thkinonu.com/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Look At Me -- 25 Mart 2012; 13:01:09 >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Hocam, @polkol Hocam ile karıştırdınız beni.
    Ben kendim için bahsediyorum. Ama yine de teşekkür ederim.
    THK' nın verdiği paraşüt & planör kursları nerelerde yapılıyor?

thk.org.tr kendi sitelerinde kurslar bölümünde sportif havacılıktan girip bakabilirsin

son başvuru 30 nisan

• Konuda yazilan tum yazilari okudum. Fakat nasil bir yol haritasi cizecegime karar veremedim. Su an 15 yasindayim ve sene sonu alan secimi yapmam gerekicek oncelikle pilot olmak icin illa fen bolumu mu secmek gerek tm den de devam edebilir miyim ? Bu arada anadolu lisesi ogrencisiyim. Ondan sonra tabi bir de universite konusu var. Pilot olmak icin bilgisayar muhendisligi okumayi dusunuyorum. Lisans almak icinde thy olmazsa yurtdisinda bir egitim merkezine gidebilirim, nereyi onerirsiniz ? Simdiden tesekkurler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yardımcı olur musunuz ? Bir haftadan fazla oldu takan yok hala.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bruneili manav

Konuda yazilan tum yazilari okudum. Fakat nasil bir yol haritasi cizecegime karar veremedim. Su an 15 yasindayim ve sene sonu alan secimi yapmam gerekicek oncelikle pilot olmak icin illa fen bolumu mu secmek gerek tm den de devam edebilir miyim ? Bu arada anadolu lisesi ogrencisiyim. Ondan sonra tabi bir de universite konusu var. Pilot olmak icin bilgisayar muhendisligi okumayi dusunuyorum. Lisans almak icinde thy olmazsa yurtdisinda bir egitim merkezine gidebilirim, nereyi onerirsiniz ? Simdiden tesekkurler.

pilotlar mat fizik ile uğraşırlar sen cevaplarını burada değil başka ortamlarda ara o yerlerde herşey daha ayrıntılı yazıyor
  • quote:

quote:

Konuda yazilan tum yazilari okudum. Fakat nasil bir yol haritasi cizecegime karar veremedim. Su an 15 yasindayim ve sene sonu alan secimi yapmam gerekicek oncelikle pilot olmak icin illa fen bolumu mu secmek gerek tm den de devam edebilir miyim ? Bu arada anadolu lisesi ogrencisiyim. Ondan sonra tabi bir de universite konusu var. Pilot olmak icin bilgisayar muhendisligi okumayi dusunuyorum. Lisans almak icinde thy olmazsa yurtdisinda bir egitim merkezine gidebilirim, nereyi onerirsiniz ? Simdiden tesekkurler.

pilotlar mat fizik ile uğraşırlar sen cevaplarını burada değil başka ortamlarda ara o yerlerde herşey daha ayrıntılı yazıyor

Mesela nasıl yerlerde ?

• quote:

quote:

quote:

Mesela nasıl yerlerde ?

herşeyde hazıra konma araştır :)

• Genç arkadaşlar (Lise seviyesindekiler), neden pilot olmak için mühendislik bitirmek istiyorlar; Sivil Havacılık Yüksek okulları var üniversite sınavı+mülakatlar ile alan, mesela Eskişehir'de var. Kocaeli'de de vardı yanılmıyorsam. Hani o mühendislik fakültelerini kazanıp bitirmek çok kolaymış gibi mi görüyoruz anlamadım, 4 yıl mühendislik okumak yerine lisede kendinizi geliştirip direk Pilotaj bölümüne 20 (15 de olabilir) kişi arasına girin.
  • Burada açtığım konuda da Pilot olmakla ilgili bilgiler mevcuttur. Bilgi alabilirsiniz konudan.
  • Arkadaşlar benimde sorum var pilot liselerinin taban tavan puanları nelerdir ?
    Aylık aldığı maaş nelerdir ?
  • arkadaslar bir pilot olarak size verebilecegim tavsiyeler:

egitiminizi iyi bir ucus okulundan alin. mumkunse amerika veya avustralya'yi tercih edin. ucus egitimi bu ulkelerde bizdekinden cok daha ondedir malesef. ben dandik bir okulda egitimimi alir nasil olursa bir sekilde havayoluna girerim demeyin sakin. buyuk ihtimalle uzulursunuz. ingilizcenizi iyi bir seviyeye getirin(bu cok onemli ve turk pilotlarin en buyuk eksikliklerinden biri). ve karakter olarak da kendinizi belli bir seviyeye, olgunluga getirin. bir pilottan neler beklendigini iyi bilin cunku mulakat ve dlr gibi testler ozunde karakter testleridir(gorsel ve isitsel hafiza da test edlir tabi) cunku havacilikta aramizda sorunlu insanlari istemeyiz dogal olarak.

ve evet, bu islere baslamadan once gidin class 1 saglik sertifikanizi alin.

bol sans herkese... :)
  • Herkese Merhabalar,

4 yıllık lisans mezunuyum ve belli bir dönem ABD'de yaşadım. İngilizce seviyemin advance olduğunu söyleyebilirim. Amerika'da bir pilot okulu ile ilgilenmekteyim. 2 yıllık bir süreci var ve ikinci yılında uçuş eğitmeni olarak çalışıyorsunuz.. Total de ise 1500-2000 saat uçuş deneyimi ve en az 50 havalimanına iniş imkanı vermekte. Ayrıca JAA lisansınıda yine bu okuldan alınıyor bildiğim kadarıyla. Bu sürecin ardından iş bulma ihtimali ne olur? Lütfen bilgili, tecrübeli arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok sevinirim.

Teşekkürler..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1. yıl ATPLi alıp 2. yıl flight instructor olarak ordamı çalışıyorsunuz nasıl sistem bu?
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.