Şimdi Ara

Pilot olmak için neler gerekli? (11. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
250
Cevap
18
Favori
179.103
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: okaaaaaan

Peki bankalar kredi veriyor diyorsunuz..

1-Diyelim ki okula alındınız ? alınacağınızı anladıktan sonra bankadan para çektiniz ve daha sonra eğitime başladınız peki pilot olmanız garanti mi ? o kadar parayı sonra ödeyemeyen kişi intihar bile eder büyük risk altına giriyor yani pilotluk okulunda 100 kişi girdi diyelim kaçı mezun olabiliyor ?

yani thy değil özel bir pilotluk okuluna gittin seni işe yerleştiriyor mu yoksa çıkınca hadi güle güle ya sonra işsiz kalırsan ? banka borcunu ödeyemezsen ?
    Dünya zenginlere güzel lan, Ünide istediği mesleğide seçer pilotta olur aşçıda olur olurda olur :)

Mesela iç hatlar pilotluğu ya da yük taşıma pilotluğu gibi alanlarda gene bu kadar şey isteniyor mu ? şimdi insan taşımak farklı malzeme taşımak daha farklı ?

sadece THY değil bir sürü uçuş firması var illa ki THY olmak zorunda da değil değil mi ?

Maalesef pilot olup iş bulmak zorlaştı.Bende alternatiflere bakmaya başladım.
  • Sorularıma bilen birileri her zman cevap verebilir arkadaşlar...2000 doğumlu cevap vermiş iş bulmak zorlaşmış alternatif bakıyormuş öyle diyor :)
  • 100 bin tl +süper derecede ingilizce ve hiçbir sağlık sorunu olmayacak. baştan kaybetmişsin zaten astım var hava astım krizi gecirisen 400 yolcuyu ölüme sürersin almaz yani seni unut
  • Merhabalar...

Pilotların maaşları hakkında bilgisi olan var mı? Özellikle THY.
  • üşenmedim tüm yazıları okudum... ve vazgeçtim. zaten havacılığa aşıksanız illada hava yolu nakliye pilotluğu olsun demezsiniz. ben pilotluğa değil uçmaya aşığım.neyle olursa olsun.... yamaç paraşütü olur yelken kanat olur. bunları tandem ile turizmde kullanırsam deli gibi paralar kazanabilirim belkide... ki kıranlarda var. yada olmadı THK ya eğitmen olarak girerim. her sene şampiyonalara katılırım... yani bir şekilde havada olurum. ticari pilotluğu sırf çok iyi bi hayat sürmek için istemiştim, yine çabalarım elimden geldiğince ama bu kadarda riske girmem. tabi başka alternatiflerim varken... teşekkürler.
  • bir ekleme de ben yapayım:
    thy bu sıralar ciddi miktarda pilot adayı alımı yapıyor (akademide yetiştirmek üzere) yukarıda arkadaşların dediği gibi yılda 2 kez oluyor bu alımlar en az.
    özel okulların maliyeti şu sıralar en az 50bin euroyu buluyor. kurdan siz tl kısmını hesap edin. ayrıca özel kurslardan çıkan pilotlar genelde type rating almadan zor iş buluyorlar. o yüzden masraflar daha da artıyor. fakat thy bu yıl iki kez type rating şartı aramadan lisanslı pilot ilanı açtı.

toefl konusunda da arkadaşlarda bir yanılgı gördüm netleştirmekte yarar var. toefl almak ya da almamak diye bir şey yoktur arkadaşlar toefl sınavın ismidir ve 3 farklı toefl vardır. şu anda en yaygın olanı toefl ibt, yetkili merkezlerden birinde randevu alır ve sınava girersiniz, 120 üzerinden bir puan alırsınız. bildiğim kadarıyla thy 75 puan istiyor. çok yüksek bir puan değil ama düşük demek de yanlış olur. ayrıca akademiye başvurduğunuzda toefl notunuzu belgelemeniz şart değil, başvuru süreci devam ederken thy'nin belirlediği br tarihe kadar belgeleri tamamlama lüksünüz var. yine arkadaşların dediği gibi eğer akademi'ye kabul edilirseniz içinde 15 yıl thy'de çalışmak maddesi olan bir taahhütname imzalıyorsunuz. bu 15 yıl içinde eğitim masrafları maaşınızdan kesiliyor.

ayrıca akademi her üniversite mezununu da kabul etmiyor fakat son yıllarda kabul edilen bölüm yelpazesi bayağı bir genişledi. çoğu mühendislik bölümü kabul görüyor. hatta uluslararası ilişkiler, ekonomi vb. bölümler bile artık başvuru yapabilliyor.
  • Arkadaşlar ayaklarım düz taban ve ameliyatlı pilot olamam değil mi?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Corey Beaulieu

Arkadaşlar ayaklarım düz taban ve ameliyatlı pilot olamam değil mi?

ya tutupta seni koşturmayacaklar, uçak uçurmanı isteyecekler, ne alaka anlamadım?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ironblood19

quote:

ya tutupta seni koşturmayacaklar, uçak uçurmanı isteyecekler, ne alaka anlamadım?

Hocam sırf düz tabanım diye askeri liseler sınavına bile girememiştim

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

Hocam sırf düz tabanım diye askeri liseler sınavına bile girememiştim

o durum normal ama. Asker adamsın, it gibi koşacaksın da, attın mı vuracaksın da
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jim Beam

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: pilot5858

arkaşlar bir de bu arada diyelim parayı kredi ile halledip atpl aldık ve havayolu pilotu olduk. havayolu pilotluğunun önü açıkmı yani 20-30 yıl sonra herkesin yaptığı otobüs şoföründen farkı olmayan bir meslek haline gelir mi ?

pek sanmam

"neden?" diyecek olursan, otobüsü kullanmak için 2 boyut (2 eksen, 4 farklı yön) iş yaparsın.... yani için X ve Y kısmını yaparsın....

ama uçak uçurmak için 3 boyut kullanabilme (3 eksen, 5 farklı yön) yeteneği lazım...

"bunu nereden biliyorsun?" dersen, abim ve teyze oğlum senelerin Model uçakcısı.... arada bende havada iken kullandığımdan biliyorum... çocukluğumdan beridir oyuncak kumandalı araba kullandım ama Uçak daha zor....

çok teşekkür ederim bir de belki biraz uçuk olabilir ama diyelim ilerde uzay teklonojileri gelişir ve yaygınlşırsa(ay'a insan gönderme , uzay mekikleri vs.) havacılık , uçaklar ve pilotluk biraz 2. planda kalabilir mi? (uçuk bir soru ama 30-40 sonrası için )

hocam saçmalama mekikle uzaya adam gönderip ordan mı iniş yapılacak istenilen yere. :D
    Işınlanma bile çıksa kullanılmaya devam eder bence pilotluk.Uçan arabalar çıkarsa en kötü uçan araba taksicisi olursun.Yada korsan uçan taksi olursun polisler yakalayamaz zaten

Bu arada ciddi bir hort oldu ama ihtiyacım var bilgiye.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Genjuro -- 17 Ekim 2013; 15:47:46 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Genjuro

quote:

Orijinalden alıntı: Jim Beam

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: pilot5858

arkaşlar bir de bu arada diyelim parayı kredi ile halledip atpl aldık ve havayolu pilotu olduk. havayolu pilotluğunun önü açıkmı yani 20-30 yıl sonra herkesin yaptığı otobüs şoföründen farkı olmayan bir meslek haline gelir mi ?

pek sanmam

"neden?" diyecek olursan, otobüsü kullanmak için 2 boyut (2 eksen, 4 farklı yön) iş yaparsın.... yani için X ve Y kısmını yaparsın....

ama uçak uçurmak için 3 boyut kullanabilme (3 eksen, 5 farklı yön) yeteneği lazım...

"bunu nereden biliyorsun?" dersen, abim ve teyze oğlum senelerin Model uçakcısı.... arada bende havada iken kullandığımdan biliyorum... çocukluğumdan beridir oyuncak kumandalı araba kullandım ama Uçak daha zor....

çok teşekkür ederim bir de belki biraz uçuk olabilir ama diyelim ilerde uzay teklonojileri gelişir ve yaygınlşırsa(ay'a insan gönderme , uzay mekikleri vs.) havacılık , uçaklar ve pilotluk biraz 2. planda kalabilir mi? (uçuk bir soru ama 30-40 sonrası için )

hocam saçmalama mekikle uzaya adam gönderip ordan mı iniş yapılacak istenilen yere. :D
    Işınlanma bile çıksa kullanılmaya devam eder bence pilotluk.Uçan arabalar çıkarsa en kötü uçan araba taksicisi olursun.Yada korsan uçan taksi olursun polisler yakalayamaz zaten

Bu arada ciddi bir hort oldu ama ihtiyacım var bilgiye.

Hocam sağlam hort olmuş.

Hocam pilotluk ile alakasız bir bölümdeyim. Bundan sonra mecbur hobi olarak yapacağım. Fakat dediğimin ne kadar uçuk bir şey olduğunu tekrar fark ettim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar öncelikle soracağım soruyu tahmin olarak değilde bu işin içinde olan biri cevaplasın lütfen,
    Şuan elektirk- elektronik mühendisliginde okuyorum, göz numaram 1 civarı ve ileri seviye ingilizce biliyorum, tek problem olabilecek şey kekeme olmam.
    Yavaş konuştuğum zaman hiçbir zaman kekelemem (yavaş konuşmadan kasıt ilkokul çocuklarının andımız okuması gibi biraz daha hızlı Tüüürküüümm doogruuuyyumm' biraz ilginç bi örnek oldu ama :)' )
    Yavaş konuşmam bi problem olurmu ?
  • SITILLA S kullanıcısına yanıt
    Bununla ilgili en doğru cevabı sağlık raporunu alabileceğiniz hastaneyle görüşerek alabilirsiniz bence. Sonuçta bahsettiğiniz durumun dereceleri var, burada kimse nasıl konuştuğunuzu bilemez. Benim de aklımda bazı şüphelerim vardı sağlığımla ilgili, bizzat gidip konuştum ve şüphelerim ortadan kalktı. Ancak yine de eşşeği sağlam kazığa bağlamak lazım, bu kadar para yatırmadan önce 600-700 neyse verilip sağlık raporu alınmalı diye düşünüyorum. Şahsen ben öyle yapacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Of Monsters and Men -- 28 Ekim 2013; 17:56:45 >
  • Sizin dediğiniz sağlık raporu farklı birşeyden bahsediyorsunuz galiba çünkü ben sağlık raporunu gerek ehliyette gerek spora yazılırken aldım ve alırken doktor bana agrıyan bi tarafın varmı dedi bende yok dedim ve dememle sağlık raporu verildi :) . Doktorla iletişim içinde olduğumuz 5 dk içinde zaten benim kekeme olduğumu anlayamaz. Tahmin ediyorum sizin dediğiniz farklı birşey
    Yolcu uçağı uçurabilmeniz için 40 yaşına kadar senede bir defa, 40 yaşından sonra da 6 ayda bir kapsamlı bir sağlık kontrolünden geçmek zorundasınız diye biliyorum. Neticede milyon dolarlık uçak ve yüzlerce can size emanet olacak.
    Bu rapor öyle ehliyet alırken aldığınız gibi basit bir şey değil, kapsamlı olduğundan sadece yetkilendirilmiş hastanelerde alabilirsiniz. İnternetten araştırırsanız yetkili hastanelere ulaşabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Of Monsters and Men -- 29 Ekim 2013; 22:15:52 >
  • Çok teşekkürler aydınlattığınız için.
    Rica ederim. Ben de şu an bu süreçten geçiyorum. İnanın bu sürece başlamaya karar vermek çok zor. Detaylı araştırma ve işin içindeki kişilerden objektif yorumlar almanız gerekiyor.
    Takıldığınız farklı şeyler olursa pm ile bana ulaşabilirsiniz.
  • Ya biri toparlayıp söleye bilirmi pilot olmak için neler yapmak gerekli
  • quote:

Orijinalden alıntı: MrPinkFloyd

şimdi bikaç yolu var uçuş okuluna gidip 80 milyar gibi bi parayla diploma alabilirsin thyye başvurursun sınavları geçersen pilotsun

yada direk pilot alımları oluyo eğitilmek üzere thy kendi eğitiyor pilotları onlardada bi ara eğitim ücretini maaşlarından kesiyolar gerçi çok çok iyi maaş alıyolar önemsiz bişey o kadar kesinti

thy kendi yetiştiriyor dedinizya bunda kurallar ne peki açıklayabilirmisiniz yada ne zaman başvurabiliriz vs.
    Teşekkür Ederim :)
  • 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.