Şimdi Ara

Piller Hakkında Sık Sorulanlar (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
414
Cevap
10
Favori
116.636
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • muhterem donanımcılar şimdi tam foruma bakamadım ama şöle bi soru soracam benim dell 6400 laptopum var ve bunun pilini arabanın çakmaklıından şarj etmek için bi alet varmı varsa nası işi .....
  • TOSHIBA A100-192 aldım ama Pil çok az gidiyor ne yapmam lazım
  • quote:

Orjinalden alıntı: onurti

millet laptopun adaptörünün fişini takarken ateş çıkıyor çat çut diye laptopa takılı olsun olmasın her prizde aynı şeyi yapıyor. fişi takarken çat die mavi bir ateş çıkıyor.
    Başına gelen varmı daha önce??
    Sizce zararı varmıdır??

bununla ilgili biriki sey diyecek yokmu
  • evet benimde oluyor.. mavi bir alev cıkıyor resmen... pek bi aldırıs etmedim gerci :)
  • arkadaşlar cahilliğime verin ama ben laptopu fişe takmadan bataryamı çıkarıyorum boş kullanıorum bu doğru bir hareketmi yani batarya üstündeyken fişte durmamasına dikkat ediyorum cvp veirseniz sevinirim...
  • bende dell inspiron 1300 modeli var ve en fazla 1.5ay oldu alalı. Fakat aldığımda şarja bağlıyken bilgisayarımı açtım ve oyun oynadım işim bitincede kapattım tabii elektrik hala bağlı bir şekilde sabaha kadar şarj oldu. Şu an bataryamın en fazla %70e kadar doluyor napabilirim sorunun anlamadım daha doğrusu?
  • laptopu fişe takılı kullanırken şarj etmek doğrumu yoksa laptop kapalı iken mi şarj etmek lazım?
    ikinci sorum ilk şarjda cep telefonlarında olkduğu gibi ilk şarjda 10-12 saat şarjda tutmak gereklimi yoksa dolduktan sonra çıkarmak mı lazım?
    dğer sorumda laptopun şarjı tam bitmeden laptopu adaptörle kullanmak pile zarar verir mi?
  • Pillerin ömrü ne kadar yenisi bulmak mumkün mü 2 yıl sonra
  • YENİ LAB TOP ALAN ARKADAŞLARA ÖNERİLER

1) LAB TOP U YENİ ALDIĞINDA BATARYA BİRAZ ŞARZLIDIR. ÖNCE BU ŞARZI BİTİR.

2) PİLİ 12 SAAT HİÇ ÇIKARMADAN ŞARZ ET.

3)12 SAAT KESİNTİSİZ ŞARZDAN SONRA LAP TOPU PRİZE TAKMADAN ÇALIŞTIR.

4) ŞARZI TAMAMEN BİTİRDİKTEN SONRA 5-6 KEZ TAMAMEN DOLDURUP SADECE BATARYAYLA ÇALIŞTIRIP ŞARZI TAMAMEN BİTİRİN.
    ( BATARYAYI %0 DOLU (YADA %100 BOŞ) HALE GETİREMEZSİNİZ LAB TOP BUNA İZİN VERMEZ PİLİ ÇIKARTIP BAŞKA TÜRLÜ DEŞARZ YAPMAYA ÇALIŞMAYIN PİL İÇİN TEHLİKELİ )

5) ARTIK FİŞE TAKILI OLARAK KULLANABİLİRSİNİZ.

6) BUNDAN SONRA HER 1 AYDA TAM ŞARZ VE DEŞARZ YAPARAK ÇALIŞMAK DOĞRU OLAN.

7) 2 HAFTADAN FAZLA LAP TOP KULLANILMAYACAKSA PİL %50 ŞARZLI OLARAK BUZDOLABINDA SAKLANMALI.

8) BİRDE SON OKUDUĞUM OLAYA ÇÖZÜM ÖNERİSİ (ÇOK ÖNEMLİ KAFAYA TAKACAK BİR OLAY OLMAMAKLA BERABER) TAKARKEN ÖNCE PRİZE SONRA LAP TOPA, ÇIKARTIRKEN ÖCE LAPTOP TAN SONRA PRİZDE ÇIKARTMAK ELEKTRİKSEL OLARAK EN MANTIKLI OLANI .

• HP pavilion serileri için 12 hücreli pil veya uzun süreli pil varmı? hp nini düz serileri için seyahat pili olayı pavilionlarda kullanılılabiliyormu bilen arkadaş varmı?
  • 12 hucreli pil sahiplerinden tecrube alabilimiyiz?
  • slm arkadaşlar benim hp 6 hücreli lion pil var yeni aldığımda 4 saat giden pil 11 ay sonra (şimdi) 1 saate düştü bu düşüş normalmi bilen arkadaşım yardım edebilirmi lütfeen...

çok sinir oldum bu duruma yeni bir pil almayı düşünüyom bu yüzden yeniside 120-150 ytl arası
  • merhaba arkadaşlar,

fujitsu amilo m 1420 ve lg lt20 marka.model iki laptopum var. fujitsunun ilk aldığımda pili 2 saat gidiyordu zaten, iyi baktığım için sanırım 2 senede 1.5 saate indi sadece. ancak geçen sene 3 saat giden lt20 bataryası şimdi 1 saat bile gitmiyor. neyse zaten herkesin problemi aynı.

benim sorum şu. bu (http://www.sarrio.com/sarrio/12voltlaptop.html) adreste external batarya paketleri satılıyor 8-10 saat gittiği iddia edilen. bunlardan türkiyede var mı? varsa makineye zarar verir mi (her iki makine de 19v)

ya da öneriniz var mı lg için. yedek bataryası kaç paradır bulunur mu yapılır mı vs.

şimdiden teşekkürler
  • pilin sıcaklıgını speeedswitchxp denen bir program var dizüstü icin mükemmel bu programla pil hakkında istetigin her bilgiyi ogrenebilirsin
    kolay gelsin
  • Arkadaşlar BAzı markalar Pillerin patlaması sonucu satılan bilgisayarları Teknik servise geri çağırdı umarım bilginiz vardır Bunun ile ilgili Konu açtım lütfen bir bakın

http://forum.donanimhaber.com/m_9545723/tm.htm
  • Arkadaşlar merhabalar kaçırmış olabilirim ama apple macbook ların pilleri toplatılıyor mu? biliyormusunuz benim makine uzun süredir serviste de bilginiz varsa yazarsanız sevinirim...
  • dostum gerçekten verdiğin bilgiler çok değerli
    çalışmandan dolayı çok teşekkür ederim, çok faydalandım

çalşmalarınızın devamı dileğiyle...
  • quote:

Orjinalden alıntı: medikalci

YENİ LAB TOP ALAN ARKADAŞLARA ÖNERİLER

4) ŞARZI TAMAMEN BİTİRDİKTEN SONRA 5-6 KEZ TAMAMEN DOLDURUP SADECE BATARYAYLA ÇALIŞTIRIP ŞARZI TAMAMEN BİTİRİN.
    ( BATARYAYI %0 DOLU (YADA %100 BOŞ) HALE GETİREMEZSİNİZ LAB TOP BUNA İZİN VERMEZ PİLİ ÇIKARTIP BAŞKA TÜRLÜ DEŞARZ YAPMAYA ÇALIŞMAYIN PİL İÇİN TEHLİKELİ )

7) 2 HAFTADAN FAZLA LAP TOP KULLANILMAYACAKSA PİL %50 ŞARZLI OLARAK BUZDOLABINDA SAKLANMALI.

8) BİRDE SON OKUDUĞUM OLAYA ÇÖZÜM ÖNERİSİ (ÇOK ÖNEMLİ KAFAYA TAKACAK BİR OLAY OLMAMAKLA BERABER) TAKARKEN ÖNCE PRİZE SONRA LAP TOPA, ÇIKARTIRKEN ÖCE LAPTOP TAN SONRA PRİZDE ÇIKARTMAK ELEKTRİKSEL OLARAK EN MANTIKLI OLANI .

dostum verdiğin bilgilerin bazılarını düzeltmek gerekiyor.

1. öncelikle şarz diye bir kavram yok o dediğin şarj

2. laptopları ilk alındığı zaman cep telefonları gibi 12 saat şarjda tutmanın bir anlamı yok. ben de ilk başlarda böyle düşünüyordum ama laptopta pil dolunca şarjı otamatik olarak kesip gücü tamamen bilgisayara yönlediren bir sistem var yani pil dolduktan sonra istersen 120 saat şarjda tut pile elektrik falan gitmiyor.

3. ayrıca pilde tembellik olmaması için 1 ay yerine 2 hafta veya 10 günde bir falan tam deşarj yapmak bence daha iyi (ben haftada bir yapıyorum)

4. yazdığın 8. madde ise tamemen yanlış veya sen yanlışlıkla tam tersini yazmışsın. sadece laptoplarda değil tüm elektrikli aletlerde önce adaptör alete takılır daha sonra adaptörün fişi prize takılır.

son olarak; ben bu konunun uzmanı değilim ama bu pil konusunu 1 - 1,5 yıl kadar önce günlerce haftalarca tartıştık ve ben de bunları az miktarda bilgim ve çok mikardaki tecrübemle yazıyorum.
    dediğini yaparsak işe yarar mı diyecek olursanız:

ben laptopımı 1,5 yıl önce aldım aldığımda pili 5 saat gidiyordu aradan 1,5 yıl geçti ve pili şu anda hala 4 - 4,5 saat civarında gidiyor. yani benim uygulamam benim bilgisayarımda işe yaradı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bahahakan -- 15 Ekim 2006; 5:44:58 >

• arkadaşlar adaptör yüksek voltajdan yanarsa garanti kapsamında olur mu
  • quote:

Orjinalden alıntı: bahahakan

quote:

Orjinalden alıntı: medikalci

YENİ LAB TOP ALAN ARKADAŞLARA ÖNERİLER

dostum verdiğin bilgilerin bazılarını düzeltmek gerekiyor.

1. öncelikle şarz diye bir kavram yok o dediğin şarj

2. laptopları ilk alındığı zaman cep telefonları gibi 12 saat şarjda tutmanın bir anlamı yok. ben de ilk başlarda böyle düşünüyordum ama laptopta pil dolunca şarjı otamatik olarak kesip gücü tamamen bilgisayara yönlediren bir sistem var yani pil dolduktan sonra istersen 120 saat şarjda tut pile elektrik falan gitmiyor.

3. ayrıca pilde tembellik olmaması için 1 ay yerine 2 hafta veya 10 günde bir falan tam deşarj yapmak bence daha iyi (ben haftada bir yapıyorum)

4. yazdığın 8. madde ise tamemen yanlış veya sen yanlışlıkla tam tersini yazmışsın. sadece laptoplarda değil tüm elektrikli aletlerde önce adaptör alete takılır daha sonra adaptörün fişi prize takılır.

son olarak; ben bu konunun uzmanı değilim ama bu pil konusunu 1 - 1,5 yıl kadar önce günlerce haftalarca tartıştık ve ben de bunları az miktarda bilgim ve çok mikardaki tecrübemle yazıyorum.
    dediğini yaparsak işe yarar mı diyecek olursanız:

ben laptopımı 1,5 yıl önce aldım aldığımda pili 5 saat gidiyordu aradan 1,5 yıl geçti ve pili şu anda hala 4 - 4,5 saat civarında gidiyor. yani benim uygulamam benim bilgisayarımda işe yaradı.

dostum ben pili çıkartıp kullanıyorum bunun bir artısı yada eksisi varmı yoksa boşuna mı uğraşıyorum direk takılı mı dursa bir problem yaşarmıyım,yani pilin kömüründen yer felan diyenler var bi yardımcı olursan sevinirim

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.