Şimdi Ara

PİKAP TAVSİYESİ (53. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.137
Cevap
29
Favori
114.030
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5152535455
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Pikap kablosu konusu ilginç bir detay da barındırır.

RCA sinyal kablosundan bahsediyorum...

Bütün manyetik kartuşların phono preamp girişinde belirli bir kapasitans ile sonlandırılmaya gereksinimi vardır. Bunun nedeni, pikap iğnesinin 25-30 kHz gibi üst frekanslarda rezonansa girmesidir. Bunu sönümlendirmek, terbiye etmek için bu kapasitans kullanılır. Aksi takdirde alt frekanslar da etkilenir.

Manyetik kartuş için gerekli olan bu kapasitans değeri her kartuş için farklıdır.

Ortalama 200-500 pikoFarad olduğunu söyleyebiliriz.

Ortalama phono preamp girişi ise 50-100 pikoFarad sağlayacak şekilde tasarlanır.

Gerisinin pikap-phono preamp arasındaki kablo tarafından sağlandığı varsayılır.

Bunun anlamı, kullandığınız RCA kabloyu, ses daha iyi olacak beklentisiyle, çok daha pahalı, kalın, ultra düşük kapasitanslı bir kablo ile değiştirirseniz, eski kablonuzdan daha kötü netice almanız da söz konusu...

• @Kursun_ Bir süredir bu hobi için azar azar para biriktiriyorum, bütçemin el verdiği ölçüde araştırdığım, birkaç fiyat kalite oranı yüksek olduğu söylenilen ürün var. İlk plakçalarım olacağı için bilgili birisinin fikrini almak istedim.

Pikap; A-T LP1240, A-T LP140, Pioneer PLX 1000, Rega RP3, Denon 300F, Pro-Ject Carbon, Thorens TD-206.

Amfi; Marantz PM5005, PM6006, Yamaha AS-301, Denon PMA-600NE, Cambridge Audio AXA 35

Hoparlör; Dali Zensor 3, Klipsh R51M, Q Acoustics 3020i, Polk Audio RTi A3.

Pikap ve hoparlör arasında sanırım denge kurmak gerekiyormuş, kimisi fazla warm kimisi fazla bright deniliyor. Ağırlıklı olarak Techno ve Hiphop dinliyorum. En güzel kombinasyon hangisi olur? Bir de kartuş ve iğne konusu var. Ortofon 2M red veya blue düşündüm ama seçeceğim pikaba göre de iğneden alınabilecek maksimum potansiyel değişiyormuş. Yazdığım pikaplar arasında kronik sorunu olan var mı bilmiyorum.

• Dirty Sprite kullanıcısına yanıt

Pikap konusunda öncelikle direct-drive mı belt-drive mı tercih ettiğinize karar vermeniz gerekir.

Kısa bir süre önce yazdıklarımı okuyabilirsiniz:

https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/149732120

Ayrıca iyi bir pikap nasıl olmalı konusunda yazdıklarım:

https://forum.donanimhaber.com/pikap-tavsiyesi--103327765-42#144334514

AT-LP 140 hakkında yazdıklarım:

https://forum.donanimhaber.com/pikap-tavsiyesi--103327765-49#147512413

Sıraladığınız pikaplar arasında Audio Technica AT-LP140 veya bütçe uygunsa Pioneer PLX-1000 seçerdim.

Okuduğunuz veya duyduğunuz, “...pikaba göre de iğneden alınabilecek maksimum potansiyel değişiyormuş” şeklindeki görüş farklı yönlere çekilebilir.  Genel olarak pek fazla katılamıyorum.

Bundan çok daha önemlisi manyetik kartuşun phono preamp ile etkileşimi, uyumudur.

Pikap ve hoparlör arasında denge kurmak konusuna gelince...

Öyle bir muhabbet var.

Manyetik pikap kartuşu ve hoparlörler, her ikisi de elektro-manyetik elemanlardır.

Her ikisi de sesi bir miktar renklendirir. Özellikle hoparlörler oda akustiği etkisi nedeni ile daha fazla renklendirir.

Eğer amfiniz parlak çalıyorsa mat çalan hoparlörler almanız önerilmesi görüşüne katılmıyorum.

Bence öncelikli hedef nötr çalan cihazlar alınmasıdır.

Kusurlu bir cihaz, diğer yönde kusurlu bir başka cihaz ile dengelenmeye çalışılmamalı. Ortaya çıkan netice bir horror hikâyesine dönüşebilir. Bu tür seçimler ileride sistem güncellemesi yapacağınız zaman seçimlerinizi bir hayli sınırlayabilir de...

Kaldı ki parlaklık, matlık öncelikle kayıtların özelliğidir.

Her kayıt mühendisinin kulakları ve amacı farklıdır.

Genellikle pop müzik kayıtları insanın kulağını kanatacak kadar abartılı tizli,

Jazz kayıtları da bol ve derin baslı, tizleri ise geri plandadır.

Amfi, hoparlör alırken, eğer beraber alınmayacaksa önce hoparlörü almanızı ondan sonra bu hoparlörü sürebilecek bir amfi arayışına girmenizi öneririm.

Hoparlör seçimi son derece kişisel bir seçimdir. Dinlemeden önerileri okuyarak almanızı tavsiye etmem. Dinleme imkânı olmadığı takdirde dinlemeden bile alınabilecek hoparlör önerim Bowers & Wilkins’dır. En küçük modelinden en pahalı modeline kadar nötr ve dengeli ses sunar.

Amfi konusunda, eğer ses kalitesi kusursuz bir amfi istiyorsanız gerçek Class-A amfi öneririm.

(Class-A ile ilgisi olmayan vintage Technics Class-AA değil)

Fiyatı ve kullanımı açısından mümkün olmadığı takdirde Class-D seçerdim. Yarım bilgili kişiler sağdan soldan okuduklarına dayanarak Class-D’nin dijital ve sesinin soğuk olduğunu söyler. Class-D dijital anlamına gelmez. Alfabedeki harf sırası D’de olduğu için o adı almıştır. Class-D, Class-A ile ortak bir özelliği paylaşır. Class-AB’de olduğu gibi crossover distorsiyon yapmaz.

Bu arada, Marantz markası konusunda birkaç satır ekleyeyim...

Marantz benim gençliğimde alamayacağım kadar pahalı, McIntosh ile aynı kategoride bir hi-end markası idi. Kurucusu ve sahibi Saul Marantz işi bıraktıktan sonra bu marka çok değişti. Satın alanlar Ken Ishiwata adında kerameti kendinden menkul kişiyle anlaştılar ve medyada büyük bir “pompalama” kampanyası başlattılar. Neticede nerede tarif edilemeyecek kötü bir sesle karşılaşsam arkasında Marantz ekipmanı gördüm.

• Kursun_ kullanıcısına yanıt
    Detaylı bilgiler için çok teşekkürler.

Teşekkür ederim, hepsine bakacağım. Bir süre ertelemek zorunda kaldım ama bu süre zarfında hem biraz bilgi sahibi de olurum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kursun_

Güle güle kullanın.

Audio Technica AT-LP140XP günümüz pikapları içinde ideal bir giriş seviyesi pikaptır.

İstenilir tüm özelliklere haizdir.

1. Direct-drive motor. (Pro-Ject Carbon Debut'un kayış sürücülü motor süspansiyonuna bakarsanız bunu 8 yaşında bir çocuk mu tasarlamış demekten kendinizi alamazsınız.)
    2. Döküm aluminyum döner platform (Rega Planar 1 gibi plastik reçine, Pro-Ject Carbon Debut gibi akrilik değil.)(Pro-Ject'in kulakları çınlamıştır. :)
    3. Standart SME headshell'li S-kol
    4. Full-manual
    5. İçinde gereksiz phono pre, daha önemlisi tüm ucuz pikaplarda maalesef olan USB desteği yok. (Maalesef diyorum zira USB devreleri pikap çıkışında istenmeyen parazitler oluşturur. Bunu önlemek için bir çok pikabın çıkışında iptal edilemeyen ve sesi etkileyen filtreler bulunur.

AT-LP140XP pikap bugün Türkiye'de Avrupa piyasalarındaki satış fiyatına yakın bir fiyata satılıyor.

Avrupa piyasalarında AT-LP140XP, AT-LP120XUSB'den %43 daha pahalı satılmasına rağmen ithalatçısı tarafından Türkiye'de tersi bir fiyat politikası izleniyor. AT-LP120XUSB Türkiye'de Avrupa fiyatının 2 katından fazla bir fiyata satılıyor.

https://www.audio-technica.com/en-eu/turntables/type/direct-drive

AT-LP140XP'nin AT-LP120XUSB'den tek eksisi daha ucuz bir kartuşla gelmesi. Dilediğiniz takdirde değiştirebilirsiniz.

AT-LP120XUSB'nin eksisi: eski modellerinde toprak terminali yoktu. Bu nedenle harici phono pre kullanınca hırıltı sorunu olabiliyordu.

Alıntıları Göster

@Kursun_

Hocam son mesajıma attığınız linkteki yazılarınızı okuduktan sonra bütçem doğrultusunda en mantıklı seçenek olan AT-LP140 modelini almaya karar verdim. Ancak aklımda 3 model daha var eğer vaktiniz olursa göz atabilir misiniz? İlk model malum sitede Extreme AudioShop'ın sattığı Pro-Ject Art-1. İnternette bu model hakkında yerli kaynak bulamadım, yabancı kaynakları okuduğumda modelin temel olarak Pro-Ject Debut III üzerine $139 satılan acrylic platter ve $250'lık Ortofon 2M Blue cartridge ile geldiği yazıyor. Ve sınırlı sayıda üretilmiş 100 adet varmış ancak pek bilinmiyor sanırım. Daha önce bu modeli hiç duydunuz mu? Tek korkum; Ne zaman Stevehoffman, AVS forum gibi forumlara baksam, her ne kadar büyük bir fan kitlesi olsa da, Pro-Ject pikapların hum problemi ve malzeme kalitesizliği konuşulmuş, eh bir de direct drive değil maalesef. Fiyatı, yanında stok gelen ekstralarına göre çok uygun geldi ama size sormak istedim,

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-pro-ject-art-1-2mblue-teshir-938858340/detay

Cihaz hk. güzel bir yazı buldum.

http://highfidelity.pl/@main-228&lang=en

2.seçenek ise, malum sitede 5400 liraya satılan kullanılmış bir AT-LP1240 buldum, fakat eski mesajlarınızda usb ye sahip modelleri almayın demişsiniz. Sese negatif etkisi var sanırım.İlan sahibi, cihazın kondüsyonu 10 üzerinden 9 yazmış ama nasıl kullanıldığını bilmiyorum, DJ pikabı sonuçta.

Son seçenek ise AT-LP140 almak yerine bir süre para biriktirip 7500 liraya sıfır Pioneer PLX1000 almak.

Çok pahalı bir hobi. Amfi, hoparlör, preamfi, kartuş, iğne, plak fiyatlarını gördükçe vazgeçesim geliyor ama çok güzel.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dirty Sprite -- 30 Ağustos 2021; 10:34:43 >

• Dirty Sprite kullanıcısına yanıt

Pro-Ject konusunda daha önce yazdıklarıma ek yapmayacağım.

Ancak kartuş/iğne konusunda şunu belirteyim: 2.el bir pikap alınabilir ama demo veya 2.el, kullanılmış bir pikabın üzerindeki kartuşun iğnesine pek fazla güvenemezsiniz. İğnesi ömrünü doldurmuş da olabilir.

Audio Technica AT-LP140 bir kartuşla beraber geliyor. Pioneer PLX-1000 kartuşsuz geliyor.

Gerçi AT-LP140'ın üzerindeki kartuş ile tatmin olmayıp değiştirmek isteyebilirsiniz.

Paramızın pul olduğu, plak fiyatlarının 200-300, hatta 400 TL ve üzeri fiyatlara tırmandığı günümüzde, bundan sonra yapılacak tüm kayıtların da dijital olacağı da göz önünde tutularak, pikaba yatırım yapmamak da iyi bir seçim olabilir.

• merhabalar

yamaha rx v363 amfi, pureacoistic junior hoparlor ve sony lx300 pikaba sahibim. amfide phono girişi yok, pikap işine girincede sony pikabımın cok yetersiz bir pikap olduğunu öğrenmiş bulundum, şimdi pikabı değiştirmek istiyorum ikinci el deck pikaplara bakmaya başladım, matıken ve ses açısından ne yapmak mantıklı olur?

pikabı ve amfi yi değiştirmekmi?

kikabı değiştirip pre amfi mi almak

yoksa bu şekilde devam etmek mi?

• mirlivarut M kullanıcısına yanıt

AV receiver'da dahili phono girişi olsa dahi kullanmamak daha iyi olur.

Zira üreticiler cihazlarını en tecrübesiz kişilerce kalitesiz ekipmanla kullanılması olasılığını dikkate alarak bazı önlemler alırlar.

En sık yapılan basları traşlamaktır.

Zira eğri bir plak, kalitesiz bir pikap yüksek güçle birleşince hoparlörlerinizin bas sürücülerine zarar verebilir.

Sony lx300 birçok markada muadili olan alt giriş seviyesi fason bir üretimdir.

Bununla birlikte işinizi görür.

Dahili phono preamp'ı ile yeterli randıman almanız gerekir.

Şu video belki ilginizi çekebilir, moralinizi de yükseltebilir:

VWestlifeyoutube
    The Audio-Technica AT-LP60, Pioneer PL-990, and other similar inexpensive turntables are very popular and generally get good reviews, but they've come under criticism for various reasons which I discuss and test in this in-depth video, to find out if that criticism is valid or not. See my follow-up video for information on repairing and upgrading these turntables: https://www.youtube.com/watch?v=fEMoAwLpLDM Index: 00:00 Introduction 03:11 Tracking force 08:13 Anti-skating 12:12 Skipping on modern vinyl? 15:30 Speed stability 18:00 Audio quality & upgrades 19:23 A cheap turntable makes cheap records sound better 21:24 My conclusion 22:37 Other people's opinions about these turntables
    https://www.youtube.com/watch?v=ZeZ9liZO-f8&t=25s

Pikabınızı değiştirdiğiniz takdirde harici bir phono preamp almanız gerekecek.

Günümüzde bunlar da ucuz değil.

teşekkürler hocam yanıtınız için, ingilizce bilmediğim için videoyu anlayamadım. 400 tl civarında behringer ve pyle marka preamfi ler var bunlar iş görürmü peki?

kısaca siz ne yapardınız benim sistem sizde olsaydı?

• mirlivarut M kullanıcısına yanıt

Mevcut pikabınızın dahili preamp'ını iptal edip harici preamp kullanırsanız bir getirisi olmaz.

Pikabı satıp Audio Technica AT LP120 gibi bir pikap alırsanız, ki onlar bile ateş pahası oldu, seste iyileşme beklediğiniz seviyede olur mu kestirmek zor. Neticede hoparlörleriniz de bu zincirin bir parçası...

Eğer plak çok fazla dinlemiyorsanız bu hali ile kullanın derim.

Bu arada iğnesinin iyi durumda olup olmadığını bir inceleyin.

• Merhabalar 1 yıldır çalmadığım teac tn-300 pikabımı kullanayım dedim ama iğnesinde şöyle bir eğilme fark ettim 4 senelik iğne ama çok az kullanıldı bilgisi olan var mı değiştirmem mi gerekir yoksa sorun değil mi ?

PİKAP TAVSİYESİ

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi murathülagü -- 28 Temmuz 2022; 19:29:43 >
  • murathülagü M kullanıcısına yanıt

Sorun olmaya evet sorun. Hem de ciddi bir sorun. Bu hali ile kullanmayın. Plaklarınız çizilir. İğne ölmüş.

Bildiğim kadarı ile pikabınızın kartuşu Audio Technica AT95E.

İğnesinin kodu ATN95E.

Piyasada fiyatının ~880 TL olduğunu görüyorum.

Daha ucuza klon iğneler var, bunları alıp paranızı çarçur etmenizi önermem.

Çok net sorun. Kurşun’un dedikleri +1 direkt çöpe atın

• Peki bu neden olmuştur darbeye bağlı mı oluyor ?
    Hocam nerden bulabilirim bu iğneyi ?
  • Google 'a ATN95E yazıp ilk malum alışveriş sitesinden, yukarda da 880 TL olarak yazılmış fiyatdan alabilirsiniz. Ama rengi evet yeşil, ben pek ATN95E'e benzetemedim. Sanki boyutları farklı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rigorous -- 29 Temmuz 2022; 9:54:47 >

Kol muhtemelen serbest kalıp döner platformun üzerinde kaymış ve iğne ezilmiş.

Kullanmadığınız zamanlar kolu kilitlemeyi unutmayın.

https://www.hepsiburada.com/audio-technica-atn95e-pikap-ignesi-pm-HB00000QYCW1

https://www.n11.com/urun/audio-technica-atn95e-pikap-ignesi-3105106

https://www.elektroniksatis.com/urun/audio-technica-atn95e-pikap-ignesi

(Not: Görebildiğim kadarı ile 3'ünde de satıcı aynı.)

Hocam bendeki At95 bunlar Atn95 olarak geçiyor bunlarda uyar mı satıcıya sordum ama anlamıyormuş bu işten
  • At95 kartuş, AtN95 ise sadece iğnedir.

• 
Sayfa: önceki 5152535455
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.