Şimdi Ara

PİKAP TAVSİYESİ (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.137
Cevap
29
Favori
114.031
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: vinyl_love

quote:

Orijinalden alıntı: oguzozan

Dual DTJ 301.1 - AT LP-120 hangisini tavsiye edersiniz arkadaşlar?

Duali bilmiyorum, ama Audio technicanın wow&flutter değerleri yüksek. DJ kullanımı için üretilmiş. Yeni dualler nerede üretiliyor bilmiyorum ama çoğu yeni pikap çin malı, uzun vadede problem çıkarıyor. Bu bütçede vintage ahşap kasalı çok iyi deckler bulabilirsiniz.

Edit:Şimdi hatırladım, daha önce audio technica pikap hakkında yorum yapmıştım, önceki mesajlarıma bakabilirsiniz. Problem çıkarması muhtemel bir cihaz at-lp120. Teknik destek konusunda iyilerdir, yiğidi öldür hakkını yeme, kartuşları da iyidir ama pikapları dj kullanımı için üretildiğinden çok iyi bir ses kalitesi yok.

Teşekkürler hocam, arada dinlemek için bir pikap almayı düşünüyorum. Siz ne önerirsiniz sorun çıkartmayacak, fiyatı üzmeyecek?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oguzozan -- 13 Aralık 2016; 14:14:28 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• oguzozan O kullanıcısına yanıt
    İkinci el bir vintage ile başlamanızı öneririm. 1970-80 arası üretilmiş, tercihen S kollu, ahşap kasa da olursa tadından yenmez. Bulabilirseniz Akai, Sony, Pioneer(vintage modelleri),Philips,Fisher vs... çok iyi bir tercih olacaktır. Bu benim kişisel tavsiyem ki hem ekonomik olur, hem de bu fiyat aralığındaki yeni cihazlara nazaran daha kaliteli üretilmiş bir pikabınız olur.

Sıfır almakta kararlıysanız TEAC TN-300 ya da TN-400, Stanton T92, Reloop Turn3, diyorum. Kendi kategorilerinde ve fiyat aralıklarında diğerlerine nazaran daha kaliteli üretilmiş.
    Project Debut Carbon da var ama kullanması bence çok hantal olduğundan ve görece hafif bir pikap olduğundan benim hoşuma gitmiyor, ama seveni çoktur.
    Reloop Turn3 ile beraber Ortofon 2M Red geliyor. Bu yüzden tercih edilesi. Stereo Mecmuasında da önerilen bir pikap.

Ancak vintage konusunda ısrar ediyorum. Tabii ki 2000 dolar verip über kaliteli üretilmiş bir sıfır pikap almak tercih ederseniz başka.

edit: Dolar çok yükseldi. Bunun için şu an elektronik ne alsak fiyatı cidden üzüyor. Vintage pikaba yönelmenin bence şu an en iyi sebebi :)

Bu arada vintage alacaksanız devrine, ses çıkışlarına, anti skate in çalışıp çalışmadığına mutlaka bakınız.
    Devir kontrolü için şu linkteki disklerden birini indirip printerdan çıktısını alıp bir kartona yapıştırınız. Ortasını delip pikaba plak gibi yerleştiriniz.
    http://www.vinylengine.com/strobe-discs.shtml
    Dönmeye başladığında çizgiler duruyorsa pikap tam devirdedir. Bunu gören ikinci el dükkan sahipleri dürüst satıcılar değillerse mırın kırın ediyorlar. Devri bozuk pikabı yutturamıyorlar çünkü :) Bizzat yaşadım, adam pikabı öve öve bitiremedi, strobe diski bir yerleştirdik, devir mevir uçmuş gitmiş. Aklınızda bulunsun. Bunu sıfır satın alınan pikaplara da yapmakta fayda var, Fabrikalar mükemmel olacak diye bir kaide yok. Bazı modellerde bu ayar pikabın altına konulan vidalarla hassaslaştırılabiliyor. Bu da bir ek bilgi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vinyl_love -- 13 Aralık 2016; 19:1:31 >

• vinyl_love V kullanıcısına yanıt
    Önerileriniz için teşekkürler. Turn 3 iyi bir ürünmüş ancak pahalı geldi şu an için. Carbon Phono modelini gözüme kestirdim diyebilirim, fiyatı ve özellikleri cazipgeldi.

• quote:

Orijinalden alıntı: oguzozan

Önerileriniz için teşekkürler. Turn 3 iyi bir ürünmüş ancak pahalı geldi şu an için. Carbon Phono modelini gözüme kestirdim diyebilirim, fiyatı ve özellikleri cazipgeldi.

Project debut pikabın dezavantajı %100 manuel olması. Sistemin karmaşık olmaması ses kalitesini genelde arttıran bir etken, doğru. Ancak bu pikabın adı debut olsa da bana göre başlangıç pikabı olmaktan uzak. Çünkü kim ne derse desin "hantal". 45lik ya da 33lük arasında geçiş yapacağınız zaman platonun altından kayışı her seferinde elle değiştiriyorsunuz. Headshell çıkarılamıyor, başka kartuş kullanmak isteyince (güvenin bana bu önemli, plaklar iğne ve ayar seçerler) değiştirmek yarım saat sürüyor vs...

Neden plaklar iğne ve ayar seçerler? Bir örnek vereyim, bendeki Black Sabbath - Paranoid baskısı biraz bombelenmiş durumda. Asıl kartuşum olan ADC ZLM 0.5 ile 1.25 gram arasında çalışan ultra hafif detay seviyesi yüksek bir kartuş. Dolayısıyla ayarı mükemmel olmasına rağmen plak bombeli olunca zıp zıp zıplamaya başlıyor. Bu Black Sabbath plağını dinlemek için headshelli çıkarıyorum, yerine üstünde 2 gramda çalışan, bombeli plakta atlamayan zıplamayan bir Audio Technica kartuş takılı, ayarı önceden yapılmış headshellimi 10 sn de takıp, ağırlığı 2 grama anti skatei de aynı değere getirip dinliyorum.

İstediğiniz plağı her zaman en iyi kondüsyonda bulamayabiliyorsunuz. Bunun için pikabınız her kondüsyondaki plağı çalabilecek esneklikte olmalı bana göre. Bunun için ideal olanı headshell i çıkarılabilir (1/2 inç mount derler ya da 1/2" mount yazar) ki metalik S kollu pikapların hemen hemen hepsi böyledir, bir kolu olan pikap almak. İşte bunun için Stanton T92 ya da Reloop Turn3 önerdim. Benzer bir yorumu bu işin ustalarından sayın Hakan Cezayirli'nin Stereo mecmuasında Akiyama pikaba yaptığı yorumda da bulabilirsiniz. Kendisine kesinlikle katılıyorum. Üst seviye pikaplar ses kalitesi olarak başarılı olsalar bile çoğunlukla bu headshelli çıkarılabilir pikapların verdiği rahatlığı ve kullanım kolayığını veremezler.

edit: Bir de şunu söyleyeyim, bütçe konusunda. Pikaba ayıracağınız paraya acımayın. Plak dinleme konusunda kararlıysanız, pikaba vereceğiniz paranın kat kat fazlasını uzun vadede plaklara ödeyeceksiniz. Bari aldığınız pikaba değsin de işini düzgün yapsın diyorum.
    Şimdilik bütçeniz yetmezse de bekleyin daha iyisini alın derim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vinyl_love -- 13 Aralık 2016; 20:9:53 >

Anladım hocam, pikap alırsam internetten almak zorundayım. İnternette T92 satan bir yer görmedim. Reloop' u da birkac yer satiyor. Amazon vb. sitelerde yok. Tn-300 vs Turn 3 desem ( arada 1000 TL oynuyor ) ne dersiniz?

• oguzozan O kullanıcısına yanıt
    http://urun.gittigidiyor.com/ses-goruntu/stanton-t92usb-usb-direct-drive-dj-turntable-241403077
    Ben bu pikapları birer seçenek olarak sundum. Siz almadan bir satıcıya gidip dinleme imkanınız varsa dinleyin diyecektim içinize sinsin diye ama internetten alacaksanız biraz karambol olacak. Youtube da bu pikaplara ait yorumlara ve çalışmalarına bakın diyebilirim sadece.

Üçü de alınabilir pikaplar. TN-300 de Audio Technica AT-95E geliyor, Reloop Turn3 de Ortofon 2M RED. Stantonda kendi markasının kartuşu geliyor. Stanton pikapta arm lifter yok unutmadan. Siz yeni başlayacağınız için Stanton u almasanız daya iyi sanırım. Her yeni başlayan elle iğne bırakırken iğneye zarar verir :)

Sanırım Turn3 en mantıklı seçenek, yarı otomatik olduğundan plak bitince kol yerine otomatik dönüyor.
    Yalnız şöyle bir şey var ki yeni başlayan birine pikap tavsiye etmek kadar zor bir şey yok. Çünkü plak dinlerken neleri önemsediğiniz ancak tecrübeyle ortaya çıkacak ve baştan yanlış bir seçim yapıp 2400 lira vermenizden sorumlu olmak istemiyorum. İyice bir ölçün biçin.
    Ben sizin yerinizde olsam yol parasına kıyar istanbula gelir pikap satan yerleri gezer bakardım. Hiç olmazsa ne alacağınızı görürsünüz içiniz rahat eder.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vinyl_love -- 13 Aralık 2016; 20:49:4 >

• quote:

Orijinalden alıntı: vinyl_love

http://urun.gittigidiyor.com/ses-goruntu/stanton-t92usb-usb-direct-drive-dj-turntable-241403077
    Ben bu pikapları birer seçenek olarak sundum. Siz almadan bir satıcıya gidip dinleme imkanınız varsa dinleyin diyecektim içinize sinsin diye ama internetten alacaksanız biraz karambol olacak. Youtube da bu pikaplara ait yorumlara ve çalışmalarına bakın diyebilirim sadece.

Üçü de alınabilir pikaplar. TN-300 de Audio Technica AT-95E geliyor, Reloop Turn3 de Ortofon 2M RED. Stantonda kendi markasının kartuşu geliyor. Stanton pikapta arm lifter yok unutmadan. Siz yeni başlayacağınız için Stanton u almasanız daya iyi sanırım. Her yeni başlayan elle iğne bırakırken iğneye zarar verir :)

Sanırım Turn3 en mantıklı seçenek, yarı otomatik olduğundan plak bitince kol yerine otomatik dönüyor.
    Yalnız şöyle bir şey var ki yeni başlayan birine pikap tavsiye etmek kadar zor bir şey yok. Çünkü plak dinlerken neleri önemsediğiniz ancak tecrübeyle ortaya çıkacak ve baştan yanlış bir seçim yapıp 2400 lira vermenizden sorumlu olmak istemiyorum. İyice bir ölçün biçin.
    Ben sizin yerinizde olsam yol parasına kıyar istanbula gelir pikap satan yerleri gezer bakardım. Hiç olmazsa ne alacağınızı görürsünüz içiniz rahat eder.

Tesekkurler, pikaptan beklentim bir kosede usul usul calmasi. Problem cikartmasin yeter. Dediginiz gibi bir sure daha bekleyip Turn 3 almak en mantiklisi olacak sanirim. Vakit ayirdiginiz icin tekrardan tesekkurler.

• Merhaba arkadaşlar, pikap almak istiyorum biraz forumda inceleyeyim dedim pek bir bilgim yok bu konuda fakat birçok detay mevcutmuş. Ayıracağım bütçe çok fazla değil, max 300-400 tl seviyelerini düşünüyorum şimdilik, ilerisi için birşey söyleyemem. Lenco L-85, Denon lp29-f ve Dual DT-210 bütçeme uygun bulduğum cihazlar. Tavsiye eder misiniz bu 3 ünden birini? Teşekkürler şimdiden.
  • syphonfilter kullanıcısına yanıt
    Hepsi birbirinin aynısı hocam. Bütçenize en uygun olanını alın. Ama ben olsam hiçbirini almazdım.

Muhtemelen bu ürünlerden birini aldığınızda, bir iki plak alıp deneyeceksiniz, sonra bilgisayarınızdan
    dinlediğiniz mp3lerin daha iyi ses verdiğine kanaat getirip yarı fiyatına satacaksınız veya bu hobiye
    kendinizi kaptırıp, analog ses bu olamaz diyerek, daha iyisini almak için yine yarı fiyatına satacaksınız.

Maalesef durum bu.
  • Samimi cevabınız için teşekkür ederim O zaman bir süre daha bekleyip bütçeyi arttırıp daha iyi birşey almak lazım. Ya da ara ara ikinci el takip edip uyguna iyi birşeyler düşerse temiz 2. el bir pikap almak mantıklı olacak gibi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: syphonfilter

Samimi cevabınız için teşekkür ederim O zaman bir süre daha bekleyip bütçeyi arttırıp daha iyi birşey almak lazım. Ya da ara ara ikinci el takip edip uyguna iyi birşeyler düşerse temiz 2. el bir pikap almak mantıklı olacak gibi.

Evet aynen öyle. Temel ayarları yapabileceğiniz, kartuş değişimine müsait bir kola sahip, gerektiğinde dahili phono preyi iptal edebileceğiniz bir pikap olmalı.
  • Burada da yazayım dedim, ilgilenen olursa elimdeki bazı plakları satılığa çıkardım, ilanlarda görebilirsiniz.
    link yollarsanız sevinirim
  • quote:

Orijinalden alıntı: mustyblack

link yollarsanız sevinirim

https://forum.donanimhaber.com/m_122616127/tm.htm
  • Ben uygun bütçeli pikap setup ını vintage bir akai alıp onun tüm kablolarını sıfır pikap kablolarıyla upgrade edip motor vs bakımlarını yaptırarak hallettim. Sonuç ise birçok giriş seviyesi makineden çok daha başarılı oldu ve uzun zamandır da memnuniyetle kullanıyorum
  • https://www.tchibo.com.tr/ahsap-pikap-p400079558.html

tchibo aldım bakalım nası çıkacak olmazsa üzerinden biraz tahribat oluşturmak lazım
  • TOGAH kullanıcısına yanıt
    Hayırlı olsun güle güle kullanın. Ben de bu seviyede bir pikap alma öncesindeyim, yorumlarınızı yazarsanız sevinirim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar TV ve radyo grubuna gelecek zamlardan pikaplar etkilenecek mi?
  • Marantz sr6010 amfi ile kullanmak için şu pikabı düşünüyorumhttps://www.amazon.de/dp/B004NSJ40M/ref=wl_it_dp_o_pd_nS_ttl?_encoding=UTF8&colid=1DDRL4PYU6BB5&coliid=I3EMPEVBE4HU4W&psc=1
    Bu konuda fikrilerinizi bekliyorum selamlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hunhun34 -- 27 Aralık 2016; 20:18:36 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhabalar bende pikap alma arifesindeyim. 2 model arasında kaldım fiyat olarak aynı seviyedeler.
    Rega planar 1 rega carbon iğne ---- Sıfır

Project carbon debut esprit sb ortofon 2m red iğne ---- 2. el

plak ve pikap olayına yeni başlayacak biri için hangisini önerirsniz?
  • 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.