Şimdi Ara

# Pfsense ile dual wan conf. /Birden çok hattı birleştirme#

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
10
Favori
9.821
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

2 veya daha fazla internet hattını Pfsense ile nasıl birleştirileceğine kısaca değineceğim.

Setup 1 ;

2 dsl/genişband modem

Öncelikle bunun yapılabilmesi için 2 veya daha fazla internet hattının modem/router üzerinde sonlanması gerekli. ( pfsense üzerinden pppoe olarak da sonlandırılabilir )

2 adet modemin de subnetleri aynı olabilir, veya farklı bir subnet ile de kullanabilirsiniz. Benim örneğimde aynı subnet üzerinde bulunuyorlar.

Router 1 : 172.24.10.6
    Router 2 : 172.24.10.7

Pfsense makinası üzerinde ise 2 adet ethernet kartı mevcut ,

Wan : 172.24.10.100
    LAN : 172.24.11.1 ( Pfsense local bacak )

Öncelikle 2 farklı gateway adresimiz olduğu için bunların tanımlamasını yapmamız gerekecek,

System> Routing kıvrımından giriş yapılır ,

Gateway adresleriminiz tanımı yapıldıktan sonra bu gateway adreslerini load balance olarak belirteceğimiz kriter neticesinde kullanacağız ( packet loss or high latency ) ,

System>Routing>Groups kıvrımından giriş yapılır,

Bundan sonraki aşamada ise, wan tarafındaki trafiğin gateway adreslerini, biraz önce tanımladığımız grup seçeceğiz. Bu sayede trafik bizim belirleyeceğimiz grup üzerinden gerçekleşecek.

Firewall>Rules>WAN

Firewall üzerinden wan tarafında oluşturduğumuz rule sayesinde, trafik belirtilen gruptaki gatewayler üzerinden geçiyor.

Son olarak, floating üzerinden wan trafiğine izin veriyoruz http portu için.

Firewall>Rules>Floating

Birde test gerçekleştirelim ;

Not : 2 adet 4mbit dsl bağlantısı kullanılmıştır ;

Konu tamamiyle tarafıma aittir. Henüz pfsense ile yeni tanıştığım için çok extreme conf. gerçekleştirmedim. Bu başlık altında paylaşarak tecrübeli arkadaşların yardımıyla toparlayabileceğimizi umuyorum

Sevgilerle,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Serdarkekik -- 4 Eylül 2016; 11:55:29 >

• upload gercek olarak bu hizlara ulasabiliyormu..file serverlera dosya upload yaparak bakma sansiniz varmi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • FTP veya farklı protokol üzerinden ortalama 175/180kb/sec ile upload yapabiliyorum. Şu aralar torrent ile test sağladım, onda da yakalayabildim değerleri

Edit : İmla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Serdarkekik -- 9 Ağustos 2012; 22:32:12 >
  • paylaşım için teşekkürler bendede iki adsl hizmeti var 8 mbps olmak üzere yakın zamanda onları dualwan olarak devreye almayı deneyecegim.
  • Söz verildiği gibi sonuçlar;

1. WAN

DSL Durum ve İstatistikleri
    DSL Bağlantısı: Bağlı
    Veri Gönderme Hızı(Kb/s): 796
    Veri Alma Hızı(Kb/s): 12287
    Mod: ADSL2+
    Gelen Veri Hattı Zayıflaması (dB): 26.5
    Giden Veri Hattı Zayıflaması (dB): 13.9
    Gelen CRC hataları: 39
    Giden CRC hataları: 2

2. WAN

DSL Durum ve İstatistikleri
    DSL Bağlantısı: Bağlı
    Veri Gönderme Hızı(Kb/s): 797
    Veri Alma Hızı(Kb/s): 8191
    Mod: ADSL2+
    Gelen Veri Hattı Zayıflaması (dB): 27.0
    Giden Veri Hattı Zayıflaması (dB): 15.9
    Gelen CRC hataları: 161
    Giden CRC hataları: 0

DUAL WAN SONUÇ:

Bu mesaja eklenen görseller:

• Serdarkekik kullanıcısına yanıt
    hocam ben bir türlü beceremedim deli olucam ya 2 adet modemim var subnetler şu şekilde
    192.168.2.1
    192.168.1.1
    ama gel gelelim bi türlü yapamadım wan geliyor lan geliyor araya opt1 opt2 yapmak istedim lan ile wan bir birine girdi yardımcı olurmusunuz gerekirse team falan açarım # Pfsense ile dual wan conf. /Birden çok hattı birleştirme#
  • forumda en çok sorulan sorulardan birisi. güzel anlatım ve paylaşım için teşekkürler.
  • BlackGear25 kullanıcısına yanıt
    Selamlar,

Dün gece itibari ile sorun kalmadı değil mi?
  • yok kalmadi cok tesekkur ederim serdar abi :) bu arada beyler serdar abi tam profesyonel bu konuda bilginiz olsun 2 adet hat sanal sanal olarak bile birlesti dusunun ama islemci dayanamadi bu hiza bu seferde test sonuclarini paylasicam :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BlackGear25 -- 5 Eylül 2016; 8:13:10 >
  • Abi yine sorun yaşıyorum laptop a kurdum direk pfsense 2 USB ethernet 2 sinide görüyor ama bi türlü İnternete çıkamıyorum kafayı yiyicem 2 USB yi wan gigabit eethernetide lan olarak kullanıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BlackGear25 -- 9 Kasım 2016; 0:06:26 >
  • takıldıgınız yeri soylerseniz yardımcı olabilirim
  • mirac_ozturk kullanıcısına yanıt
    pm attım teşekkür ederim
  • quote:

Orijinalden alıntı: Serdarkekik

Selamlar,

Dün gece itibari ile sorun kalmadı değil mi?

Hocam benim evimde 2 modemim 2 ayrı internet hattım var.

Bu hatları tek bilgisayar üzerinde birleştirip max. yüksek hızda internet kullanmak istiyorum.

Pfsense ile bu mümkün müdür? Bir tanesi USB wifi ile bağlı diğeri ise kablolu?
  • GLOCK-19 kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

Evet, mümkün. Pfsense üzerinde LoadBalance gerçekleştirerek her iki hattın da kapasitesini download yönünde kullanabilirsiniz. Bunun için ilk mesajımda bulunan yapılandırmayı kullanabilirsiniz.
  • hort :) abi gene yardımın lazım uzun süre olmuş biliyorum ama yeni versiyon'da iki wan hattını aynı anda çalıştırmıyor. # Pfsense ile dual wan conf. /Birden çok hattı birleştirme#
  • kullandığınız versiyonun tam versiyon numarası nedir acaba.
  • Çözdüm hocam çok teşekkürler ☺️

• quote:

Orijinalden alıntı: BlackGear25

Çözdüm hocam çok teşekkürler ☺️
    Selamlar ,

Çözümleri de paylaşmak lazım bence sizden sonrakiler arama yapmayı bilen bir kullanıcı ise tekrardan aynı soruları sorup cevap beklemeden çözüm sağlayabilsin.

Gerçi pfsense'in kendi global forumu ve onun içinde türkçe forumu da mevcut ancak bilmeyen buradan yardım isteyenler için güzel olur.
  • cumhuraltan kullanıcısına yanıt
    Wan bağlantıları birleştirilmiyor. sadece lan yapmanız gerek yani modemden ip alıp pfsense yönlendirip o şekilde load balance yaptığınızda 2 modemin ulaştığı hızı testte görebiliyorsunuz. Diğer türlü 2 modemden sadece pfsense yönlendirip pppoe yaparsanız load balance çalışmıyor failover çalışıyor.
  • abi sana ulaşabileceğim bir numara verirmisin
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.