Şimdi Ara

PEUGEOT 301-ANA KONU (249. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5.075
Cevap
54
Favori
638.424
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 247248249250251
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sınıfları biliyorum lakin arada fiyat uçurumu olmayan araçlarda pek tabiki bu tip mukayeseler yapılabiliyor. Şöyle bir örnek vereyim, b segment polo c segment egea dan daha iyi yalıtıma sahip. Marka modelin de etkisi büyük.

Kısmı tecrübeme göre ( uzun yola egea ile çıkmadım) çok yakınlar ( dizeller için yazdığımı da belirteyim).

Ama egea da uzun ve stabilize yol tecrübesi olanlar olursa dinlerim, fiyatlar yakın, ve yeni bir egea düşünmekteyim. :)

• İşim gereği sık sık uzun yol yapıyorum. 301'im varken de sık sık İstanbul, İzmir, Ankara, Balıkesir gibi şehirlere ider gelirdim.

Yan rüzgarlardan fazla etkilenmesi temel şikayetim olmuştu.

Toledo, Megan2 kullandığımda da şaşırtıcı derecede yan rüzgarlardan etkilendiklerini görünce 301'e haksızlık mı ettim acaba demiştim o zamanlar..

Egea'yı sadece Balıkesir içinde 1 gün kullandım. Benim içim ısınmamıştı. Özellik iç hacim genişliği ile 301 çok daha ferah. Ancak daha tok bir araba duygusu verdiğini de söylemeliyim. O da Balıkesir-Savaştepe arasında gidip gelirken rüzgar direncinin iyi olmadığını düşündürdü.

Sonuç olarak fiyat performans araçları. Şehirler arası yollarda ikisine de çok sık rastlıyorum. Renault Symbol'ü de eklemek gerek. Şirketler genellikle filo kiralama yöntemleri ile çalışanlarına bu araçları veriyor.

301 yakıt ekonomisinde diğerlerinden iyidir. Gerisi size kalmış

• Arkadaşlar, Egeanın yalıtımı da iyi değil, bu araçlarda yalıtıma çok takılmamak gerek. 301'in üstünlüğü, 1.5 BlueHdi için yazıyorum, az yakıt tüketimi ve güçlü performansı. Bagaj genişliği ve diz mesafesi de çok çok iyi.

Egea,301, Clio gibi araçlarda yalıtıma takılmak anlamlı değil kısacası.

• Arkadaşlar 2019 1.5 bluehdi aracımın 15 bin bakımında servis 5w30 yağ kullanmış. O günden beri Motor sesinde ciddi artış var. Zaten genel olarak izolasyon sıkıntısı var. Bir de Motorda ses artışı olması can sıkıyor. Bir çok yerde tavsiye edilen yağın 0w30 olduğunu gördüm. Sesin yağ ile alakası var mıdır. Doğrusu nedir bilen var mı acep

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ben 301 kullandim, sonra da corolla 1.4 dizel kullandim. simdi de dizel linea aldim. arada da enistenin egea'yi kullandim. performans olarak baska arabalar sizi uzer 301'den sonra. ayrica dusuk devir yuksek vites ile iyi toparliyor 301. corolla cok kotu o konuda. linea ve egea fena degil. genislik olarak hepsi ferah araclar. yalitim olarak da 301 ozellikle normal seyahat hizlarinda yalitim olarak gayet iyi. sadece suspansiyon biraz yapisal olarak zayif. onun disinda yakit, performans, bagaj, genis oturma alani olarak tavsiye ederim. temiz olmak kaydiyla tabii.

• quote:

Orijinalden alıntı: themsa111

Arkadaşlar 2019 1.5 bluehdi aracımın 15 bin bakımında servis 5w30 yağ kullanmış. O günden beri Motor sesinde ciddi artış var. Zaten genel olarak izolasyon sıkıntısı var. Bir de Motorda ses artışı olması can sıkıyor. Bir çok yerde tavsiye edilen yağın 0w30 olduğunu gördüm. Sesin yağ ile alakası var mıdır. Doğrusu nedir bilen var mı acep

Yaklaşık 7-8 aydır Peugeot yayınladığı bülten ile artık yağ olarak 5-30 kullanacağını açıkladı. Yalnız sıradan bir 5-30 değil. Spesifik bir numarası var. Bulunca onu da paylaşırım.

Artık servislerin bluehdi motorlarda 5-30 kullanması anormal bir durum değil.

• Necdet_Pek kullanıcısına yanıt

Cevap için teşekkürler.

Servis sizin kadar net açıklayamadı. 5w30 da olur diyip geçtiler.

İnşallah dediğiniz gibi spesifik yağ kullanmıştır. 👍🏼

• quote:

Cevap için teşekkürler.

Servis sizin kadar net açıklayamadı. 5w30 da olur diyip geçtiler.

İnşallah dediğiniz gibi spesifik yağ kullanmıştır. 👍🏼

Rica ederim.

Notlarıma baktım. Kullanılan yağ B71 2296 koduna sahip olmalı. Faturada belirtilmiş olabilir.

Mobil üretiyor bu özellikteki yağı. Her yerde bulunan bir yağ olduğunu sanmıyorum.

Ben Euro Repar'a gittiğim için ve garanti de bittiğinden 0w-30 ile devam ediyorum.

Ancak garanti kapsamındaki araçlarda

PSA 5w 30'u zorunlu kılmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Necdet_Pek -- 12 Aralık 2020; 17:25:59 >
  • Necdet_Pek kullanıcısına yanıt

faturada kullanılan yağ YQ5002 QUARTZ INEO HTC 5W30 ACEAC3 B712297 olarak geçiyor. Yazdığınız özel yağdan değil gördüğüm kadarıyla.

Servisin savunması: Faturalarda 0w30 gösteremiyoruz. O yüzden 5w30 yazdık. Size aslında 0w30 yağ koyduk.

Bana saçma geldi. Genel merkeze iletmeyi düşünüyorum.

• quote:

faturada kullanılan yağ YQ5002 QUARTZ INEO HTC 5W30 ACEAC3 B712297 olarak geçiyor. Yazdığınız özel yağdan değil gördüğüm kadarıyla.

Servisin savunması: Faturalarda 0w30 gösteremiyoruz. O yüzden 5w30 yazdık. Size aslında 0w30 yağ koyduk.

Bana saçma geldi. Genel merkeze iletmeyi düşünüyorum.

Kullanılması gereken yağın kodu eğer 5w30 ise B71 2296 olmalı.

Sizin faturadan okuduğunuz yağda belki kullanılıyordur. Mutlak ne olduğu PSA'nın yayınladığı bülteni bulup incelemek gerekli..

Ama 5w30 faturaya yazıp, 0w30 kullandık demek gerçekten çok saçma. Böyle bir şey olmamalı. Ayrıca 5w30 kullanma zorunluluğu doğrudan PSA tarafından yayınlandı. Servisin iş güzarlığı.

Not: İlk mesajımda ben de numarayı yanlış yazdığımı farkettim ve düzeltim bold yaptım. Özür dilerim.

• themsa111 T kullanıcısına yanıt
    Bu dediğinize benzer bir deneyim ben de yaşadım, servis total 5w30 kullanmıştı, bir sonraki bakımda mobil 0w30 koydum, araç daha sessiz çalışmaya başladı. 5w30 bile olsa mobil koymanızı öneririm.
  • themsa111 T kullanıcısına yanıt
    Lütfen PSA Türkiye ye bu durumu bildirin, diğer bey efendinin de dediği gibi 5w30 olacaksa da mobil1 esp 5w30 koymaları gerekirdi, total değil. Geçenlerde arkadaşım bu tarz özel gereksinimli yağ tercih edilmesi gereken bir e posta göstermişti.
  • mbahadir20 kullanıcısına yanıt

Gördüğüm kadarıyla bu yanlış yağ olayı yaygın hocam. Size de geçmiş olsun.

Gerekli yerlere e posta vs yolladım. Dönüş olmazsa tüketici hakem heyeti ile devam edebilirim. Bakımı yeni yaptırmıştım Ama süreç uzarsa burası Türkiye diyip yağı hemen değiştireceğim. Ses neyse de uzun vadede motora da zararı vardır kesin.

Özellikle Bluehdi motorlu aracıyla bakıma gidecek arkadaşlar bu konuya dikkat etsin bence.

• Arkadaşlar, 2019 model 1.5 BlueHdi 301 aracım var.Yetkili servis motor yazılımı ve Android ekran icin radyo yazılımı atılması gerektiğinden bahsetti.
    Bu işlemleri yetkili serviste yaptıran arkadaşlar var mi, aracınızda ne gibi değişimler oldu ya da herhangi bir farklılık hissettiniz mi, teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: geng

Arkadaşlar, 2019 model 1.5 BlueHdi 301 aracım var.Yetkili servis motor yazılımı ve Android ekran icin radyo yazılımı atılması gerektiğinden bahsetti.
    Bu işlemleri yetkili serviste yaptıran arkadaşlar var mi, aracınızda ne gibi değişimler oldu ya da herhangi bir farklılık hissettiniz mi, teşekkürler.

üstte yazdığımız yağ mevzusundan dolayı motor sesi arttı. Yazılımdan mi yağdan mi bilmiyorum çekişte de sıkıntı var gibi geliyor. Araçtan soğudum bakımdan sonra.

• quote:

üstte yazdığımız yağ mevzusundan dolayı motor sesi arttı. Yazılımdan mi yağdan mi bilmiyorum çekişte de sıkıntı var gibi geliyor. Araçtan soğudum bakımdan sonra.

Alıntıları Göster

15.000 bakımına yeni girdim, servis 2297 kodlu yağı koyuyor.2296 koyacaklarını sanmıyorum, bu konuda yapılacak bir şey yok bence.

• Benim araç c elysee, yetkili servisle bakımdan önce konuşarak bu meseleyi çözdük, varilde olan toplu yağdan değil, ellerinde kapalı kutu olan mobil 1 esp 5w30 yağ vererek bakımı yapabileceklerini söylediler. Bence bakım yaptırmadan önce konuşmak lazım bu geçiş sürecinde...
  • Merhaba arkadaşlar foruma yeni katıldın benim 2019 peogeot 301 aracın bu gün soğuk klimayı bir deneyim dedim çalışıyo sıkıntı yok ancak şimdi afif gaza dokunduğumda ön konsoldan bir tıkırtı tirim sesi geliyo sebebini bulamadım bilen varmı yardımcı olursanız teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hamza2216 -- 4 Ocak 2021; 18:57:17 >
  • Hamza2216 H kullanıcısına yanıt

Soğuk havalarda bende kaloriferi açtığımda motor ısınana kadar o ses bende de oluyor.

• skrylmz S kullanıcısına yanıt
    Motordan gelen bir ses değil kesinlikle klima falan farketmiyo şu anda sanki birşeyler gevşemiş tam 1500 devrin hemen altında motorun en fazla sarsıldığı anda ön konsolda bir tirim sesi geliyo tıkırtı belkide klima filtreleri gevşemiş olabiliri diyorum ama bilemedim bağzen çok bağriz duyuluyo bazende çok az duyuluyo
  • 
Sayfa: önceki 247248249250251
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.