DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
Petekleri Kısmak Ne Kadar Tasarruf Sağlar ?
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
35
Cevap
3
Favori
35.321
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Tüm Forumlar >> Ev Elektroniği ve Elektrikli Ev Aletleri >> Kombi vb. Isıtma sistemleri >> Petekleri Kısmak Ne Kadar Tasarruf Sağlar ?
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      177 Mesaj
      23 Aralık 2011 21:34:20 Konu Sahibi
      Doğalgaz ısıtma sistemlerinde, Kalorifer peteklerini vanalarından kısmak bize ne kadar fayda sağlar, sağlar mı? kısık halde veya tam açıldığı durumda aynı sıcaklıkta olmuyor mu?

|
      |

Seat Ibiza 2004 1.4 16V 100Hp
      LG G2 32GB
      Samsung LE-40C652
      Panasonic Lumix FS10

• Yarbay
      4565 Mesaj
      23 Aralık 2011 23:55:42
      quote:

Orijinalden alıntı: Destan70

Doğalgaz ısıtma sistemlerinde, Kalorifer peteklerini vanalarından kısmak bize ne kadar fayda sağlar, sağlar mı? kısık halde veya tam açıldığı durumda aynı sıcaklıkta olmuyor mu?

Vanaları kısmanın en önemli yararı; sıcak suyun ihtiyacı az olan odalardan, daha soğuk olan bölümlere aktarılmasını sağlamaktır. Böylece ev içindeki ısının dengeli bir şekilde dağılımı sağlanmış olur.
      Bazı vanaları 2 tur açmayla tamamen açma arasında ısı farkı olmadığından, yarım yada 1 tur açılmasında yarar vardır. Böylece kombinin ısıttığı sıcak su optimum kullanılmış olur. Tesisattaki su daha geç soğuduğundan kombi daha az çalışır. Bu durum az da olsa enerji tasarrufu sağlar.
      Tasarrufu desteklemek, arttırmak için bence programlı oda termostatı kullanımı şarttır.

1: Samsung 46B650, Digiturk HD, Teledünya HD, Sony STR-DB 940 QS A/V Receiver, LG Bluray 550, Samsung HD860, Sony CDP-308ESD, Front JBL LX-55, Center Pio S-CR39, Sur.Wharfedale WH20, Sub Pioneer SW-110S.
      2: Samsung 50Q92, Sony STR-DB925 QS Receiver, Samsung HD870, Atlanta HD, Front Technics SB-A33, Sub-Center-Rear JBL TLX 125 + Rear Sony SS-E 317V
    • Yarbay
      2171 Mesaj
      24 Aralık 2011 19:24:20
      quote:

Orijinalden alıntı: sserin

Alıntıları Göster

Vanaları kısmanın en önemli yararı; sıcak suyun ihtiyacı az olan odalardan, daha soğuk olan bölümlere aktarılmasını sağlamaktır. Böylece ev içindeki ısının dengeli bir şekilde dağılımı sağlanmış olur.
      Bazı vanaları 2 tur açmayla tamamen açma arasında ısı farkı olmadığından, yarım yada 1 tur açılmasında yarar vardır. Böylece kombinin ısıttığı sıcak su optimum kullanılmış olur. Tesisattaki su daha geç soğuduğundan kombi daha az çalışır. Bu durum az da olsa enerji tasarrufu sağlar.
      Tasarrufu desteklemek, arttırmak için bence programlı oda termostatı kullanımı şarttır.

valla ben şu vana işini ayarlamayı beceremedim gitti.. hangisini ne kadar ksıp açacapımı bilemiyorum

• Teğmen
      177 Mesaj
      25 Aralık 2011 14:28:15 Konu Sahibi
      Deneyerek öğreneceğiz artık
      |
      |

Seat Ibiza 2004 1.4 16V 100Hp
      LG G2 32GB
      Samsung LE-40C652
      Panasonic Lumix FS10

• Yarbay
      2796 Mesaj
      25 Aralık 2011 15:37:17
      Amaç fazla ısınan peteği sınırlamaksa en doğrusu peteğin sıcak su girişine termostatik vana taktırmaktır. Termostatik vana seçilen sıcaklık kademesine göre peteği kontrollü olarak ısıtır ve sınırlandırır. Oda sıcaklığı istenen değere gelince termostatik vana sıcak su girişini tamamen kapatarak fazla ısıyı diğer alanlara yönlendirir. Böylece hem odayı gerektiği kadar ısıtır hem de diğer alanların daha çabuk ve yeterli ısınmasına katkı sağlar. Kombinin bekleme periyodunu uzatarak bir miktar tasarruflu yanmasına yardımcı olur.
      Peteklerin dönüş vanasından kısarak yapılan debi ayarlaması (reglaj) ise peteğin ısıl kapasitesini çok değiştirmeden sıcak suyun uzak-yüksek alanlara daha çabuk ulaşması için yapılır. (Tripleks evde otururken DD kazan kullanım kılavuzuna göre bu ayarları yapmıştım.)
      Herkese iyi forumlar...
      |
      |

Cumhuriyet tasada ve kıvançta bir olmaktır. Bayramı da her şartta kutlanmış ve kutlanacaktır. YAŞASIN CUMHURİYET!
    • Kurmay Yarbay
      17435 Mesaj
      25 Aralık 2011 18:58:05
      quote:

Orijinalden alıntı: photo_canon1

Alıntıları Göster

valla ben şu vana işini ayarlamayı beceremedim gitti.. hangisini ne kadar ksıp açacapımı bilemiyorum

tesisat normal sıva üstü klasik sistemse
      kombiye yakın petekleri kısın
      kombiye uzak peteklerin vanasını tam açın

"Türklerin yaşadıkları her yer misak-i milli hudutları içindedir". Mustafa Kemal Atatürk
    • Yarbay
      2171 Mesaj
      25 Aralık 2011 19:57:53
      quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

Alıntıları Göster

tesisat normal sıva üstü klasik sistemse
      kombiye yakın petekleri kısın
      kombiye uzak peteklerin vanasını tam açın

anlıyorum hocam da sıkıntı şu ki, "ne kadar?".. aslında basit bir çizimle kroki koyacağım.. nerde ne kadar petek var.. tesisat ne şekidle gidiyor diye.. sizler de bana ona göre şunu şu kadar kıs aç diye söylerseniz dediğiniz şekilde yaparım..

• Kurmay Yarbay
      17435 Mesaj
      25 Aralık 2011 20:06:57
      quote:

Alıntıları Göster

anlıyorum hocam da sıkıntı şu ki, "ne kadar?".. aslında basit bir çizimle kroki koyacağım.. nerde ne kadar petek var.. tesisat ne şekidle gidiyor diye.. sizler de bana ona göre şunu şu kadar kıs aç diye söylerseniz dediğiniz şekilde yaparım..

kombiye en yakın petekten itibaren
      en yakın petek tam kapatın 1 tur açın
      bir sonraki petek te aynı şekilde
      üçüncü peteği kapatıp 2 tur açın
      evinizde aynı hat üstünde kaç petek var bilmiyorum
      6-7 petek varsa

3 peteği aynı şekilde deneyin

daha fazla petek varsa 4 tanesini o şekilde deneyin
      |
      |

"Türklerin yaşadıkları her yer misak-i milli hudutları içindedir". Mustafa Kemal Atatürk
    • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      3 Not
      25 Aralık 2011 20:14:52
      Oda 2' nin peteğini kapadığım halde yatak odası istediğim sıcaklığa gelmiyor.
      Salon ve Oda 1' in ısınmasında problem yok. Salonda oda termostatı var ama bir türlü yatak odasını ısıtamıyorum. Sanırım en uzak oda daima soğuk kalır.

• Kurmay Yarbay
      17435 Mesaj
      25 Aralık 2011 20:19:14
      quote:

Orijinalden alıntı: Burak[Alper]

Oda 2' nin peteğini kapadığım halde yatak odası istediğim sıcaklığa gelmiyor.
      Salon ve Oda 1' in ısınmasında problem yok. Salonda oda termostatı var ama bir türlü yatak odasını ısıtamıyorum. Sanırım en uzak oda daima soğuk kalır.

kombiden mutfak ve banyo üzerinden yatak odasına hat gidiyorsa
      mutfak ve banyodan kısın
      resimdn öyle görünüyor

• Yarbay
      4565 Mesaj
      25 Aralık 2011 20:41:24
      quote:

Alıntıları Göster

En kolay yöntemi şudur:
      az kullanılan ve/veya sıcak olan odaları tam kapatıp yarım yada 1 tur açmak (yada termostatik vana alıp 2,5-3'e ayarlamak),
      soğuk olan ve/veya sıcak olmasını istediğiniz odaları tam açmak(bu odalara kesinlikle termostatik vana takılmaz),
      daha ılık olmasını istediğiniz bölümleri 2-3 tur açmak (yada termostatik vana alıp 3,5-4 e ayarlamak).

SONRADAN NOT: Deneyimlerime dayanarak; kombiye yakın odaları kısıp, diğerlerini 1 er tur açmak gibi yöntemler yerine, her kişiye göre her evin farklı odasına ayrı belirlenmesi gereken sıcaklık kriterine uyulması (vana kısılması-termostatik vana ayarı gibi) daha uygun olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 25 Aralık 2011; 20:50:04 >

1: Samsung 46B650, Digiturk HD, Teledünya HD, Sony STR-DB 940 QS A/V Receiver, LG Bluray 550, Samsung HD860, Sony CDP-308ESD, Front JBL LX-55, Center Pio S-CR39, Sur.Wharfedale WH20, Sub Pioneer SW-110S.
      2: Samsung 50Q92, Sony STR-DB925 QS Receiver, Samsung HD870, Atlanta HD, Front Technics SB-A33, Sub-Center-Rear JBL TLX 125 + Rear Sony SS-E 317V
    • Yarbay
      2171 Mesaj
      25 Aralık 2011 20:55:20
      quote:

Alıntıları Göster

En kolay yöntemi şudur:
      az kullanılan ve/veya sıcak olan odaları tam kapatıp yarım yada 1 tur açmak (yada termostatik vana alıp 2,5-3'e ayarlamak),
      soğuk olan ve/veya sıcak olmasını istediğiniz odaları tam açmak(bu odalara kesinlikle termostatik vana takılmaz),
      daha ılık olmasını istediğiniz bölümleri 2-3 tur açmak (yada termostatik vana alıp 3,5-4 e ayarlamak).

SONRADAN NOT: Deneyimlerime dayanarak; kombiye yakın odaları kısıp, diğerlerini 1 er tur açmak gibi yöntemler yerine, her kişiye göre her evin farklı odasına ayrı belirlenmesi gereken sıcaklık kriterine uyulması (vana kısılması-termostatik vana ayarı gibi) daha uygun olacaktır.

teşekkürler hocam..
      |
      |

3 Not
      25 Aralık 2011 21:29:32
      quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

Alıntıları Göster

kombiden mutfak ve banyo üzerinden yatak odasına hat gidiyorsa
      mutfak ve banyodan kısın
      resimdn öyle görünüyor

Önce Oda 2 ye gittiği için o odanın peteğini kapattım. En son Banyo havlupenine gidiyor.
      Yatak odasından önce Salona uğruyor. Orada ki son peteğin sıcaklığında sorun yok.
      |
      |

3 Not
      26 Aralık 2011 20:45:11
      Dün gece Oda 2' nin peteğini tamamen kapattım. Bu akşam eve geldiğimde yatak odasının sürpriz bir şekilde Oda 1 gibi sıcak olduğunu farkettim. Güney cephe ve güneşin de etkisiyle peteği tamamen kapalı olduğu halde Oda 2 de sıcaktı.
      Keşke salon ve yatak odası güney cephede olsaymış.
      |
      |

• Yüzbaşı
      303 Mesaj
      11 Aralık 2012 04:11:01
      quote:

Alıntıları Göster

Peki vanaları kısmak bir çözüm buna artı olarak kombide 50derece yakarken 49dereceye getirmek bize ne kadar tasarruf sağlar peki?

https://www.youtube.com/watch?v=Du3PBdsy0j0
    • Yarbay
      4565 Mesaj
      11 Aralık 2012 11:46:55
      quote:

Orijinalden alıntı: RaizeR61

Alıntıları Göster

Peki vanaları kısmak bir çözüm buna artı olarak kombide 50derece yakarken 49dereceye getirmek bize ne kadar tasarruf sağlar peki?

Öyle demeyelim de ev ısısını 1 derece düşürürseniz % 6 tasarruf sağlarsınız. İlla da bir hesap istiyorsanız 45 derece yerine 50 derece yaktığınızda yaklaşık % 25-30 fazla yakabilir.

• Çavuş
      92 Mesaj
      11 Aralık 2012 13:54:11
      peki bu petek kısma işini hangi vanadan yapacaz allatkimi yoksa üsttekimi?

• Yüzbaşı
      303 Mesaj
      11 Aralık 2012 15:43:19
      quote:

Alıntıları Göster

Öyle demeyelim de ev ısısını 1 derece düşürürseniz % 6 tasarruf sağlarsınız. İlla da bir hesap istiyorsanız 45 derece yerine 50 derece yaktığınızda yaklaşık % 25-30 fazla yakabilir.

Dün gece sıcaklık denemesi yaptım 54C de günlük 18m^3 harcama yapıyor.44C de ise günlük 8m^3 yakıyor.(5tane büyük petek yanıyor)

https://www.youtube.com/watch?v=Du3PBdsy0j0
    • Yarbay
      4565 Mesaj
      11 Aralık 2012 15:53:33
      quote:

Orijinalden alıntı: tuğberk23

peki bu petek kısma işini hangi vanadan yapacaz allatkimi yoksa üsttekimi?

Üst vana tam açık olsun, alt vanayı tam kapatıp yarım yada 1 tur açın. Ama mutlaka tüm petekler açık olsun.

• Yarbay
      4565 Mesaj
      11 Aralık 2012 16:17:20
      quote:

Orijinalden alıntı: RaizeR61

Alıntıları Göster

Dün gece sıcaklık denemesi yaptım 54C de günlük 18m^3 harcama yapıyor.44C de ise günlük 8m^3 yakıyor.(5tane büyük petek yanıyor)

Kombiniz, yöreniz, kat durumunuz, OT var mı? Bunları bilmeden nasıl bir yorum yapacağız ki? Bir soru mu soruyorsunuz yoksa bir tespiti mi paylaşıyorsunuz?
      Yine de 54 derecede fahiş gaz harcıyor. Sizin acilen yoğuşmalıya geçmeniz gerekir kanımca.

Reklamlar
ses yalıtım malzemeleri
ses yalıtımı
modasor
izmir havalimanı transfer
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,484
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.