Şimdi Ara

Petekleri Kısmak Ne Kadar Tasarruf Sağlar ? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
3
Favori
100.685
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: tuğberk23

peki bu petek kısma işini hangi vanadan yapacaz allatkimi yoksa üsttekimi?

Aslında pek fark etmiyor. Ancak sıcak su peteğe girsin ve ılık kalsın denirse, üst giriş tam açık alt çıkış tam kapadıktan sonra yarım yada 1 tur açık olsun. Termo vanaların kullanma şekli de üst girişten kapanma şeklinde biliyorsunuz. Bu nedenle 2 denemeden hangisi size uygulamada yarar sağladıysa onu yapın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sserin

quote:

Orijinalden alıntı: RaizeR61

quote:

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Destan70

Doğalgaz ısıtma sistemlerinde, Kalorifer peteklerini vanalarından kısmak bize ne kadar fayda sağlar, sağlar mı? kısık halde veya tam açıldığı durumda aynı sıcaklıkta olmuyor mu?

Vanaları kısmanın en önemli yararı; sıcak suyun ihtiyacı az olan odalardan, daha soğuk olan bölümlere aktarılmasını sağlamaktır. Böylece ev içindeki ısının dengeli bir şekilde dağılımı sağlanmış olur.
    Bazı vanaları 2 tur açmayla tamamen açma arasında ısı farkı olmadığından, yarım yada 1 tur açılmasında yarar vardır. Böylece kombinin ısıttığı sıcak su optimum kullanılmış olur. Tesisattaki su daha geç soğuduğundan kombi daha az çalışır. Bu durum az da olsa enerji tasarrufu sağlar.
    Tasarrufu desteklemek, arttırmak için bence programlı oda termostatı kullanımı şarttır.

Peki vanaları kısmak bir çözüm buna artı olarak kombide 50derece yakarken 49dereceye getirmek bize ne kadar tasarruf sağlar peki?

Öyle demeyelim de ev ısısını 1 derece düşürürseniz % 6 tasarruf sağlarsınız. İlla da bir hesap istiyorsanız 45 derece yerine 50 derece yaktığınızda yaklaşık % 25-30 fazla yakabilir.

Dün gece sıcaklık denemesi yaptım 54C de günlük 18m^3 harcama yapıyor.44C de ise günlük 8m^3 yakıyor.(5tane büyük petek yanıyor)

Kombiniz, yöreniz, kat durumunuz, OT var mı? Bunları bilmeden nasıl bir yorum yapacağız ki? Bir soru mu soruyorsunuz yoksa bir tespiti mi paylaşıyorsunuz?
    Yine de 54 derecede fahiş gaz harcıyor. Sizin acilen yoğuşmalıya geçmeniz gerekir kanımca.

1. kattayım güneydoğudayım.Benim dün gece yaptığım bir tespiti paylaştım sadece.200m^2ev.Koridor yarım açık,oturma odası açık,3 tane oda açık bu şekilde geliyor.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Doğalgaz ısıtma sistemlerinde, Kalorifer peteklerini vanalarından kısmak bize ne kadar fayda sağlar, sağlar mı? kısık halde veya tam açıldığı durumda aynı sıcaklıkta olmuyor mu?

Vanaları kısmanın en önemli yararı; sıcak suyun ihtiyacı az olan odalardan, daha soğuk olan bölümlere aktarılmasını sağlamaktır. Böylece ev içindeki ısının dengeli bir şekilde dağılımı sağlanmış olur.
    Bazı vanaları 2 tur açmayla tamamen açma arasında ısı farkı olmadığından, yarım yada 1 tur açılmasında yarar vardır. Böylece kombinin ısıttığı sıcak su optimum kullanılmış olur. Tesisattaki su daha geç soğuduğundan kombi daha az çalışır. Bu durum az da olsa enerji tasarrufu sağlar.
    Tasarrufu desteklemek, arttırmak için bence programlı oda termostatı kullanımı şarttır.

Peki vanaları kısmak bir çözüm buna artı olarak kombide 50derece yakarken 49dereceye getirmek bize ne kadar tasarruf sağlar peki?

Öyle demeyelim de ev ısısını 1 derece düşürürseniz % 6 tasarruf sağlarsınız. İlla da bir hesap istiyorsanız 45 derece yerine 50 derece yaktığınızda yaklaşık % 25-30 fazla yakabilir.

Dün gece sıcaklık denemesi yaptım 54C de günlük 18m^3 harcama yapıyor.44C de ise günlük 8m^3 yakıyor.(5tane büyük petek yanıyor)

Kombiniz, yöreniz, kat durumunuz, OT var mı? Bunları bilmeden nasıl bir yorum yapacağız ki? Bir soru mu soruyorsunuz yoksa bir tespiti mi paylaşıyorsunuz?
    Yine de 54 derecede fahiş gaz harcıyor. Sizin acilen yoğuşmalıya geçmeniz gerekir kanımca.

1. kattayım güneydoğudayım.Benim dün gece yaptığım bir tespiti paylaştım sadece.200m^2ev.Koridor yarım açık,oturma odası açık,3 tane oda açık bu şekilde geliyor.

İmkan varsa ve çok yeni değilse kombiyi değiştirin. Yada ciddi onarımdan geçirin. 54 derecede asla 18 m3 gelmemesi lazım. 45 dereceye göre % 100 den fazla artıyor.
    Daha önce yazdığım tasarruf önlemlerinden mantığınıza ve eve uyanları uygulayınız.

""TASARRUFLU ISINMANIN YOLLARI

Birçok arkadaşa çeşitli amaçlarla verdiğim cevapların bir arada olması için bir toparlama yaptım. Eklemelerle iyi bir kılavuz olduğunu düşünüyorum. Aklıma geldikçe yeni maddeler eklerim. Sizler de katkıda bulunun.
    Yalıtımın önemini hepimiz biliyoruz. Çatı ve zeminden yaklaşık % 15'er, duvardan % 13, pencereden ise hepsinden fazla % 37 lik ısı kaybı tahmin edilmektedir. O zaman dış duvarlar dışında yapabileceklerimiz de var.

http://www.poldeko.com.tr/dokuman/yalitim-ansiklopedisi/isi-yalitimi-univ-raporu.pdf
    http://www.grupcam.com.tr/index.php?p=1252&l=1

Hepinize kolay gelsin.

1- Önce yalıtımın iyi olması gerekir. Dış yalıtım belli koşullara (çoğunluk onayına) bağlı olduğundan içten yapılacaklara önem vermeliyiz.

a) Pencere doğramalarının duvar ile birleştiği ve cam ile doğramanın birleştiği kısma dıştan ve içten ince şeffaf silikon çekilmesi,

b) Pencerelere ve kapılara (balkon ve dış kapı) kaliteli kauçuk bant çekilmesi,

http://www.renksan.com.tr/tr/tr6303.htm

c) petek arkalarına İzopan ısı yansıtıcı,
    http://www.koctas.com.tr/product/Izopan-Radyator-Arkaligi/1819-3605/

d) son kat ise çatıya (varsa bile) 2. kat cam yünü yada biraz paranız varsa cam yününün altına beton kısmına taş yünü serilmesi,
    http://www.koctas.com.tr/izolasyon-malzemeleri/izocam-cati-siltesi-tip-400-folyolu/6177-10970/
    http://www.koctas.com.tr/izolasyon-malzemeleri/izocam-tas-yunu-ara-bolme-levhasi/2848-5641/

e) Zemin yada 1. kat ise ciddi yalıtım güç olacağından tabana pvc yada halı kaplatılması,
    http://www.koctas.com.tr/pvc-yer-dosemeleri-reyonu-urunleri_99/#all

f) iç duvarların önemli bölümünü etkiliyorsa, balkonların cam balkonla kapanması,
    http://www.kayasehirdusakabin.com/cam-balkon.html

Son madde hariç hepsi düşük maliyetli ve uzun ömürlü önlemlerdir.

2- Kombiye uygun, mutlaka saat-gün-haftalık programlı, olabildiğince hassas (en azından -+ 0,5 derece) oda termostatı kullanmalıyız. Çok katlı evlerde kablosuz olabilir.

3- Kullanılmayan yada oransal sıcak olan bölümlerdeki peteklere termo vana takmalıyız. Odalar arası ısı yalıtımı olmadığından, sarfiyatı az azaltmak uğruna konforu yok etmemek için hiç bir peteği tamamen kapatmamalıyız. Sessiz ve sorunsuz Siemens olabilir.

4- Evi havalandırırken pencereleri ardına kadar tam açıp 10-15 dakika içinde tamamen kapatmalıyız. Pencereleri az açıp uzun süre havalandırmak kış için uygun değildir.

5- Kombiyi açık balkona monte ettirmeyiniz. sarfiyatı önemli ölçüde (% 10-15 gibi) arttıran faktördür. Mecburi ise balkon kapama + dolap yaptırınız. Dışarda kalan kombi borularını yalıtım malzemesi ile sardırınız.

6- Kombi tesisatını en azından 5 yılda 1 kez su ve vakumla temizletiniz. Kimyasal kullandırmayınız.

7- Kombiyi yılda 1 bakımını yaptırınız. Becerikli iseniz siz yapınız. Elektrik süpürgesi ile yanma odasını temizleyip kalıntıları yok edebiliyorsanız ve problemi yok ise olabilir. Kışa girerken ilk çalıştırmada 60 derecede 10-15 dakika yakın, tüm petekler açıkken kontrol edin. Hepsine sıcaklık gidiyorsa tesisatta sorun yok demektir. Bazılarında ılıklık varsa o zaman kirlilik yada ters bağlantıdan şüphelenilebilir.

8- Ayrıca dönüş suyu filtresini (ve soğuk su giriş filtresini) yılda 1 kez temizletiniz yada öğrenip temizleyiniz. Bina yeni ise ilk yıl 2-3 kez olabilir. Kombi çalışıyor ve sıcak su üretiyor ama peteklere gitmiyorsa ilk basit iş dönüş suyu filtresini temizlemektir. Buna rağmen çözülmezse üç yollu vana sıkışması olabilir. Bunu tamirciye bırakın.

9- Yeni kombi alırken mutlaka (premix yada condense) yoğuşmalı, şikayet sitelerinde ve özellikle çevrenizde fazla şikayet almayan, yakın çevrenizde alanların memnun oldukları servisi olan, arızaya anında müdahale eden, garantisi pamuk ipliğine bağlı olmayan, sadece kağıt üzerinde değil uygulamada da az yakan, sessiz, SEDBUK verimliliği iyi (A yada B) düzeyde olan kombileri seçin. Kombileri seçerken oda termostatı dahil fiyatlarını kıyaslayın. Ucuz görünenler pahalıya mal olabilir. Yoğuşmalı kombi + oda termostatı ile tasarruf % 25 i geçecektir.

10- Yeni tesisat yaptırıyorsanız tesisat boruları mutlaka oksijen bariyerli olsun. Bunun amacı; tesisata oksijen geçirimini azaltmak, kireç-pas oluşmasını önleyerek kombi ve tesisatın uzun ömürlü olmasını ve daha az sarfiyatla ısınmayı sağlamaktır. Dizayn, Fırat, Kalde, Sanica olabilir.

11- Radyatör seçiminde titiz olun. Özellikle garantisi belli şartlara bağlı olanları almayın. Şikayet sitelerinde buna benzer sıkıntı yaşayanlar var, inceleyin. Demirdöküm Plus, Demirdöküm 33mm hatveli, Alurad vs olabilir. Bunlarda 10 yıl garantili geniş hatveli ve ucuz olanları tercih edin. Geniş hatveli radyatörlerdeki verim çok daha yüksek olacaktır. Garantisi problem olan ürünlerden uzak durun.""

• termostatik vanalari odalara göre derecelerini ayarlayıp bu değerleri hiç değiştirmesek kombi sıcaklığını dusursek tasarruf yerine zarar mi edilir. yani tasarruf için sadece termostatik vananin sıcaklığını mi düşünmeliyiz kombinin hangi sıcaklıkta olduğu önemli değil mi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

İmkan varsa ve çok yeni değilse kombiyi değiştirin. Yada ciddi onarımdan geçirin. 54 derecede asla 18 m3 gelmemesi lazım. 45 dereceye göre % 100 den fazla artıyor.
    Daha önce yazdığım tasarruf önlemlerinden mantığınıza ve eve uyanları uygulayınız.

""TASARRUFLU ISINMANIN YOLLARI

Birçok arkadaşa çeşitli amaçlarla verdiğim cevapların bir arada olması için bir toparlama yaptım. Eklemelerle iyi bir kılavuz olduğunu düşünüyorum. Aklıma geldikçe yeni maddeler eklerim. Sizler de katkıda bulunun.
    Yalıtımın önemini hepimiz biliyoruz. Çatı ve zeminden yaklaşık % 15'er, duvardan % 13, pencereden ise hepsinden fazla % 37 lik ısı kaybı tahmin edilmektedir. O zaman dış duvarlar dışında yapabileceklerimiz de var.

http://www.poldeko.com.tr/dokuman/yalitim-ansiklopedisi/isi-yalitimi-univ-raporu.pdf
    http://www.grupcam.com.tr/index.php?p=1252&l=1

Hepinize kolay gelsin.

1- Önce yalıtımın iyi olması gerekir. Dış yalıtım belli koşullara (çoğunluk onayına) bağlı olduğundan içten yapılacaklara önem vermeliyiz.

a) Pencere doğramalarının duvar ile birleştiği ve cam ile doğramanın birleştiği kısma dıştan ve içten ince şeffaf silikon çekilmesi,

b) Pencerelere ve kapılara (balkon ve dış kapı) kaliteli kauçuk bant çekilmesi,

http://www.renksan.com.tr/tr/tr6303.htm

c) petek arkalarına İzopan ısı yansıtıcı,
    http://www.koctas.com.tr/product/Izopan-Radyator-Arkaligi/1819-3605/

d) son kat ise çatıya (varsa bile) 2. kat cam yünü yada biraz paranız varsa cam yününün altına beton kısmına taş yünü serilmesi,
    http://www.koctas.com.tr/izolasyon-malzemeleri/izocam-cati-siltesi-tip-400-folyolu/6177-10970/
    http://www.koctas.com.tr/izolasyon-malzemeleri/izocam-tas-yunu-ara-bolme-levhasi/2848-5641/

e) Zemin yada 1. kat ise ciddi yalıtım güç olacağından tabana pvc yada halı kaplatılması,
    http://www.koctas.com.tr/pvc-yer-dosemeleri-reyonu-urunleri_99/#all

f) iç duvarların önemli bölümünü etkiliyorsa, balkonların cam balkonla kapanması,
    http://www.kayasehirdusakabin.com/cam-balkon.html

Son madde hariç hepsi düşük maliyetli ve uzun ömürlü önlemlerdir.

2- Kombiye uygun, mutlaka saat-gün-haftalık programlı, olabildiğince hassas (en azından -+ 0,5 derece) oda termostatı kullanmalıyız. Çok katlı evlerde kablosuz olabilir.

3- Kullanılmayan yada oransal sıcak olan bölümlerdeki peteklere termo vana takmalıyız. Odalar arası ısı yalıtımı olmadığından, sarfiyatı az azaltmak uğruna konforu yok etmemek için hiç bir peteği tamamen kapatmamalıyız. Sessiz ve sorunsuz Siemens olabilir.

4- Evi havalandırırken pencereleri ardına kadar tam açıp 10-15 dakika içinde tamamen kapatmalıyız. Pencereleri az açıp uzun süre havalandırmak kış için uygun değildir.

5- Kombiyi açık balkona monte ettirmeyiniz. sarfiyatı önemli ölçüde (% 10-15 gibi) arttıran faktördür. Mecburi ise balkon kapama + dolap yaptırınız. Dışarda kalan kombi borularını yalıtım malzemesi ile sardırınız.

6- Kombi tesisatını en azından 5 yılda 1 kez su ve vakumla temizletiniz. Kimyasal kullandırmayınız.

7- Kombiyi yılda 1 bakımını yaptırınız. Becerikli iseniz siz yapınız. Elektrik süpürgesi ile yanma odasını temizleyip kalıntıları yok edebiliyorsanız ve problemi yok ise olabilir. Kışa girerken ilk çalıştırmada 60 derecede 10-15 dakika yakın, tüm petekler açıkken kontrol edin. Hepsine sıcaklık gidiyorsa tesisatta sorun yok demektir. Bazılarında ılıklık varsa o zaman kirlilik yada ters bağlantıdan şüphelenilebilir.

8- Ayrıca dönüş suyu filtresini (ve soğuk su giriş filtresini) yılda 1 kez temizletiniz yada öğrenip temizleyiniz. Bina yeni ise ilk yıl 2-3 kez olabilir. Kombi çalışıyor ve sıcak su üretiyor ama peteklere gitmiyorsa ilk basit iş dönüş suyu filtresini temizlemektir. Buna rağmen çözülmezse üç yollu vana sıkışması olabilir. Bunu tamirciye bırakın.

9- Yeni kombi alırken mutlaka (premix yada condense) yoğuşmalı, şikayet sitelerinde ve özellikle çevrenizde fazla şikayet almayan, yakın çevrenizde alanların memnun oldukları servisi olan, arızaya anında müdahale eden, garantisi pamuk ipliğine bağlı olmayan, sadece kağıt üzerinde değil uygulamada da az yakan, sessiz, SEDBUK verimliliği iyi (A yada B) düzeyde olan kombileri seçin. Kombileri seçerken oda termostatı dahil fiyatlarını kıyaslayın. Ucuz görünenler pahalıya mal olabilir. Yoğuşmalı kombi + oda termostatı ile tasarruf % 25 i geçecektir.

10- Yeni tesisat yaptırıyorsanız tesisat boruları mutlaka oksijen bariyerli olsun. Bunun amacı; tesisata oksijen geçirimini azaltmak, kireç-pas oluşmasını önleyerek kombi ve tesisatın uzun ömürlü olmasını ve daha az sarfiyatla ısınmayı sağlamaktır. Dizayn, Fırat, Kalde, Sanica olabilir.

11- Radyatör seçiminde titiz olun. Özellikle garantisi belli şartlara bağlı olanları almayın. Şikayet sitelerinde buna benzer sıkıntı yaşayanlar var, inceleyin. Demirdöküm Plus, Demirdöküm 33mm hatveli, Alurad vs olabilir. Bunlarda 10 yıl garantili geniş hatveli ve ucuz olanları tercih edin. Geniş hatveli radyatörlerdeki verim çok daha yüksek olacaktır. Garantisi problem olan ürünlerden uzak durun.""

Sayın Sserin çok ama çok teşekkür ederim ilginiz için saygılar .

• quote:

Orijinalden alıntı: ckyvarpy

termostatik vanalari odalara göre derecelerini ayarlayıp bu değerleri hiç değiştirmesek kombi sıcaklığını dusursek tasarruf yerine zarar mi edilir. yani tasarruf için sadece termostatik vananin sıcaklığını mi düşünmeliyiz kombinin hangi sıcaklıkta olduğu önemli değil mi

Her ikisini de düşüneceksiniz tabi. Bu ısı bana yeterli dediğiniz ana kadar termostatik vanayı kısacaksınız. Az kullanılan yada oransal sıcak odalarda termo vana ayarı 2-3 arasında olabilir. Termo vanalarla tasarruf % 5 i bulur mu? Sanmam... Çünkü termos vanalar kombi çalışmasını durduramaz.Ben bilimsel net veriler ortaya koyan araştırma bulamadım. Mantıken kesinlikle tasarrufa yararı var tabi. Ancak haftalık programlı oda termostatı gerekmedikçe kombiyi yakmayacağı için, tasarrufu tahmin edebilmek zor değil. Taktırdığım arkadaşlarımda ve çevremde % 10 ile 15 arasında değişen tasarruf sağlandı. Linke bakınız.
    http://www.izgaz-gdfsuez.com/haber/68/Neden-oda-termostati-kullanmalisiniz.aspx
    Kombi ısısı ise yöreye ve evin durumuna göre 40-55 derece arasında olmalıdır. Öncelikle 45 derece denenir, duruma göre değiştirilir. 45 derece yerine 50 derecede yakarsanız, aynı koşullarda yaklaşık sarfiyat % 30 artabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 12 Aralık 2012; 2:10:24 >

• quote:

Orijinalden alıntı: photo_canon1

quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

Orijinalden alıntı: photo_canon1

quote:

quote:

valla ben şu vana işini ayarlamayı beceremedim gitti.. hangisini ne kadar ksıp açacapımı bilemiyorum

tesisat normal sıva üstü klasik sistemse
    kombiye yakın petekleri kısın
    kombiye uzak peteklerin vanasını tam açın

anlıyorum hocam da sıkıntı şu ki, "ne kadar?".. aslında basit bir çizimle kroki koyacağım.. nerde ne kadar petek var.. tesisat ne şekidle gidiyor diye.. sizler de bana ona göre şunu şu kadar kıs aç diye söylerseniz dediğiniz şekilde yaparım..

Yapmanız gereken peteklerin dönüş suyu (alt) çıkış sıcaklıklarını kontrol etmenizdir en uzak peteği tam açın en yakın olanları önce tam kapatın sonra yavaş yavaş çeyrek yarım veya 1 tur açarak en uzak petek ile en yakın peteğin alt sıcaklıklarının aynı olmasını sağlayın ara petekleri de alt sıcaklıkları aynı olacak şekilde 1 veya 2 tur açık şekilde ayarlayın üst vanalar tamamen açık olsun ayarlamaları alt vanalardan yapınız ve birdaha karıştırmayınız.

• arkadaşlar ben ilk petekler olan mutfak ve hol peteklerini tam kapadım. yani alttan ve üstten tamamen kapadım. diğer odalar tam ısınmıyor alt vanaları açmammı gerekiyor?
  • petek olarak panel radyatörlerimi yoksa aliminyum radyal radyatörlerimi önerirsiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: rudolfo3639

arkadaşlar ben ilk petekler olan mutfak ve hol peteklerini tam kapadım. yani alttan ve üstten tamamen kapadım. diğer odalar tam ısınmıyor alt vanaları açmammı gerekiyor?

Üstler açık, altlar tam kapatıp çeyrek tur açın.
  • Arkadaşlar sizlere bir sorum olacak peteklerde 2 vana var biri üstte biri altta bazı açıklamalarda bulunmuşunuz ama ben pek tatmin olmadım.

1.Alt vana ne işe yarıyor üst vana ne işe yarıyor tam performans ve tasarruf için açıklığı nasıl olmalıdır bütün peteklerde aynı şeyimi uygulamalıyım?
    2.örneğin kombiyi 40 dereceye getirdim 3 odada yanıyor bir diğerinde ise kombiyi 60 dereceye getirdim 1 oda hiç yanmıyor oturduğum oda full diğer odalar vanaları yarım şekilde açık bu iki durumun hangisinde fatura daha az gelir?
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Hocam selamlar. Benim kombide petek vanalari yapilmadigi icin kombinin altindaki ana vanalardan kapatip acma yapiyorum. Lakin, isinmasini istemedigim peteklerin vanalarin mavi olanlarini tamamen kapatiyor. Tesisatci oyle demisti. Bu sekilde tamamen kapatmanin sonradan hava yapma vs gibi zarari olacagini dusundum. O yuzden size sormak istedim. Mavilerden tamamen kapattiklarimi biraz acayim mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: metbey

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Hocam selamlar. Benim kombide petek vanalari yapilmadigi icin kombinin altindaki ana vanalardan kapatip acma yapiyorum. Lakin, isinmasini istemedigim peteklerin vanalarin mavi olanlarini tamamen kapatiyor. Tesisatci oyle demisti. Bu sekilde tamamen kapatmanin sonradan hava yapma vs gibi zarari olacagini dusundum. O yuzden size sormak istedim. Mavilerden tamamen kapattiklarimi biraz acayim mi?

Tamamen kapatmayın, yarım tur açık kalsın. Aksi halde tesisatı tam daraltmış olursunuz. 24 kW gücündeki bir kombi tam kapasiteyle maximum 15-16 m. radyatörü besleyebilecek kapasitede kabul edilir. Yine de bundan daha az radyatör takılır. Verim bakımından 3-4 radyatörden az çalışmasını ben önermem. Kaldı ki tam kapalı radyatörde kirlenme artar. Daha sonra açıldığında tesisatı da kirletebilir.
    Bazı radyatörlere daha az sıcak su verilmesininamacı; daha soğuk olan odalara daha fazla sıcak su gitmesini sağlamaya yöneliktir. Ayrıca diğer bir amacı ise bazı kombilerin radyatörlerin kapasitesine göre yetersiz pompa gücünü dengelemektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sserin -- 15 Kasım 2015; 13:21:23 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: tuğberk23

peki bu petek kısma işini hangi vanadan yapacaz allatkimi yoksa üsttekimi?

Üst vana tam açık olsun, alt vanayı tam kapatıp yarım yada 1 tur açın. Ama mutlaka tüm petekler açık olsun.

Hocam selamlar. Bizim yeni evde yine uzak odalarin isinmama sorunu var:( Ayrica daha onceki eve gore az yakmamiza ragmen fazla fatura geliyor ki onceki eve gore uzak odanin kombiye mesafesi cok daha yakin. Ortalama gunde 8 m3 yakiyor 42 derecede 6 orta boy petek. 1 banyo petegi. 2 uzak oda peteginin disindakilerin hepsinin soguk su vanalari yarim ila 1 tur arasinda acik. Vailant turbotec pro marka kombi var. Mutfak ve salon kombiye yakin. Oturma odasi ve yatak odasi uzak. Tesisatci eve geldiginde mutfak ve salonlarin peteklerin soguk su vanasini kisip 1 tur acik birakti. Ancak bu uzak odalarin isinmasina katki yapmadi ve digerlerine gore daha soguklar. Ve cok garip ki peteklerin ust yarisi sicakken alt yarisi yari mesafedne itibaren birden iliklasmis sekilde. Acaba sicak su vanalarini mi kismak lazim ya da kombinin altindan direkt kismak mi lazim bilemedim. Ayrica arada kalan bir oda var ve petegi gereksiz yere yaniyor. Onu da tamamen kapatmak istiyorum. Onun da sicak vanasini mi soguk vanasini mi yarim tur acik birakmaliyim? Bilgilendirebilirsen cok sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metbey -- 13 Aralık 2015; 23:09:55 >

• arkadaşlar adanada yaşıyorum 2 gün önce doğalgaz sistemini kullanmaya başladık ev 165 m 3+1 mutfat+salon+giriş+oturma odası güney cephe banyo ortada kalmış çocuk odası ve yatak odası kuzey cephe ve kombiye en uzak odalar. 2 günde geceleri en düşük olan 30 da çalıştırmak şartıyla gündüz 55 de çalıştırarak ve salonla yatak odası kapalı olacak şekilde toplam 19m küp yakıt yakmışız ama sorun şu ki evin tam ısınmadığını düşünüyorum ve çok yaktığını düşünüyorum sizcede öyle mi ?

ve tasarruf için yapmam gereken nedir vana kısmak deniyor alt vana mı üst vanamı yoksa her ikiside mi cevap veren olursa çok mutlu olurum
  • sserin S kullanıcısına yanıt
    Hocam merhabalar ;

Size bir kaç sorum olacak, yardımcı olursanız sevinirim.

5 katlı binanın en üst katında Yaklaşık 120m'2 dubleks bir evde yaşıyorum. Sabah 07:30-18:30 arasında evde kimse olmadığından petekleri hep kapatıyorum. Petekleri eve gittiğimize açıyorum. Yatak odası ve oturma odasının peteklerini açıyorum sadece. Toplamda 2 adet orta boy petek.Yatak odası biraz geniş olduğundan tam da ısınamıyoruz. Sabaha kadar genelde 5-6 m'3 gaz tüketimi oluyor. Sadece 12 saatlik 2 adet orta boy petek çalışmasına bu tüketim bana çok geldi açıkçası. Sizce ne yapmalıyım ? Petekleri tamamen kapatmam tasarruf sağlar mı yoksa diğer petekleri de açsam ne kadar yakıt sarfiyatı olur ?
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.